Szakmabeliek ellenzik a több gyakorlati tudást nyújtó középfokú tanítóképzés megszüntetését

A magyar pedagógusszakma nem tartja jó ötletnek a pedagógiai líceumokban zajló tanítóképzés megszüntetését •  Fotó: Benedek Elek Pedagógiai Líceum/Facebook

A magyar pedagógusszakma nem tartja jó ötletnek a pedagógiai líceumokban zajló tanítóképzés megszüntetését

Fotó: Benedek Elek Pedagógiai Líceum/Facebook

Sokan nem értenek egyet a tanügyi törvény tervezett módosítása kapcsán megfogalmazott elképzeléssel, miszerint megszűnne a pedagógiai líceumokban a tanítóképzés, és a továbbiakban csak egyetemi szinten lenne lehetséges. Miközben a kétezres évek elejétől Romániában középiskolai és egyetemi szinten egyaránt képeznek tanítókat, a szakma úgy látja, a pedagógiai líceumban hatékonyabb a leendő tanítók gyakorlati oktatása. A téma kapcsán a közép-és felsőfokú tanítóképzésben oktató illetékeseket, valamint tanfelügyelőt is megkérdezett a Krónika.

Makkay József

2023. január 16., 16:552023. január 16., 16:55

2023. január 17., 08:452023. január 17., 08:45

Pedagóguskörökben vitákat gerjeszt a tanügyi törvény kilátásba helyezett módosítása, amely megszüntetné a pedagógiai líceumokban zajló tanítóképzést. Az oktatási minisztérium törvénymódosítási javaslata szerint középiskolai szinten továbbra is megmaradna az óvodapedagógus- és dadaképzés,

tanítói képesítést viszont csak egyetemi diplomával lehetne a jövőben szerezni.

A jogszabálymódosítás szerint azok a diákok, akik a törvény megjelenésének időpontjában pedagógiai líceumok tanítóképző osztályába járnak, megszerezhetik a tanítói diplomát, újabb tanítóképző osztályok azonban nem indulnának.

Jó középiskolai tapasztalatok

Szabó Gábor, magyar tanítókért felelős Kolozs megyei tanfelügyelő lapunknak elmondta, a pedagógiai líceumokban folyó tanítóképzés megszüntetése nem új keletű törekvés Romániában. Erről már a kilencvenes években viták alakultak ki, de a szakma ellenállása miatt akkor elállt ettől a bukaresti oktatási minisztérium. ,,Amikor az ötlet először 1998-ban felmerült, a magyar pedagógusszakma részéről elmondtuk, hogy nem tartjuk jó döntésnek. Egy jól bejáratott rendszert nem szabad felszámolni! Az volt a minisztériumi érv, hogy a romániai tanító- és tanárképzést fel kell zárkóztatni az európai trendekhez. Ezt mi sem tartottuk rossz ötletnek, de maradt a kérdés: hogyan oldjuk meg főiskolai és egyetemi szinten a szakmai gyakorlattal kapcsolatos problémákat?” – fogalmazott a Krónikának Szabó Gábor tanfelügyelő.

Romániában a tanítóképzés 1982-ig ötéves időtartamú líceumi keretben működött, a következő tíz esztendőben négyévesre csökkent.

Akik pedagógiai líceumban végeztek tanítóképzőt, azok mögött négy év líceum után 1556 gyakorlati óra áll, míg a hároméves egyetemi képzésben ez az óraszám ennek csupán a töredéke •  Fotó: Beliczay László Galéria

Akik pedagógiai líceumban végeztek tanítóképzőt, azok mögött négy év líceum után 1556 gyakorlati óra áll, míg a hároméves egyetemi képzésben ez az óraszám ennek csupán a töredéke

Fotó: Beliczay László

A kilencvenes évek elején újra bevezették az ötéves tanító- és óvónőképzést, ezt később újra lecsökkentették négy évre. A pedagógiai líceumokban a 12. osztályt záró érettségi diplomával jelenleg óvodapedagógusi és tanítói képesítésről szóló oklevelet szerezhetnek a diákok. A kétezres évek elejétől a líceumi képzéssel párhuzamosan elindult a főiskolai, majd az egyetemi szintű óvodapedagógusi és tanítóképzés. A kétféle oktatási formában diplomát szerzett pedagógusok egyforma eséllyel helyezkedhetnek el a tanügyben: a kiírt versenyvizsgákon érettségi és egyetemi diplomával is el lehet foglalni az elemi oktatásban meghirdetett állásokat. Akinek viszont egyetemi diplomája van, az magasabb fizetési besorolást kap.

Kérdésünkre, hogy képzettebb-e az egyetemi diplomával rendelkező tanító, mint egy érettségizett, Szabó Gábor árnyaltan fogalmazott: akik pedagógiai líceumban végeztek tanítóképzőt, azok mögött négy év líceum után 1556 gyakorlati óra áll, míg a hároméves egyetemi képzésben ez az óraszám ennek csupán a töredéke.

A pedagógiai líceumot is végzett Kolozs megyei tanfelügyelő szerint az egyetemi diplomával rendelkező tanítók nehezen hozzák be a hátrányt. Miközben tanítanak, folyamatosan pótolják a hiányos gyakorlati képzést a szakmai tapasztalattal rendelkező mentortanítók segítségével – ami viszont nem minden esetben működik olajozottan. Szabó Gábor szerint az a cél, hogy az egyetemi szintű tanítóképzést fel lehessen zárkóztatni, de nem tartja jó ötletnek a középiskolai képzés felszámolását. Erről már történt egyeztetés az oktatási minisztérium kisebbségi főosztályának részvételével, így a magyar szakemberek abban reménykednek, hogy sikerül köztes megoldás találni a pedagógiai líceumok megmentése érdekében.

•  Fotó: Benedek Elek Pedagógiai Líceum/Facebook Galéria

Fotó: Benedek Elek Pedagógiai Líceum/Facebook

Erről beszélt portálunknak Szőcs Ildikó, a nagyenyedi Bethen Gábor Kollégium igazgatója is. Megtudtuk, a témában a jövő héten egyeztet a Pedagógiai Líceumok Országos Egyesülete Temesváron a tanügyminisztérium illetékeseivel. A szakmai szervezetnek a román és magyar tannyelvű szaklíceumok egyaránt tagjai.

A dél-erdélyi kollégium óvodai pedagógusokat és tanítókat képző líceumi osztályt is működtet, ahol szerte Erdélyből tanulnak diákok. Az igazgató szerint ezekben az osztályokban a gyakorlati oktatás összehasonlíthatatlanul jobb, mint az egyetemen, a végzősök pedig sikeresen el tudtak helyezkedni a munkaerőpiacon. Sokan ma már elvégezték az egyetemi képzést is, így felsőfokú diplomával tanítanak az elemi osztályokban.

Fontos a jó mentor szerepe

Szabó-Thalmeiner Noémi, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Pszichológia és Neveléstudományok Kara Szatmárnémetibe kihelyezett tagozatának oktatási igazgatója a kétezres években összehasonlító felmérést készített a közép- és felsőfokú tanítóképzés diákjai és végzősei körében. Ebből kiderült, hogy a pedagógiai líceumot végzettek jobbnak ítélték meg a gyakorlati képzést, viszont az egyetemen az elméleti oktatással voltak jobban megelégedve a diákok. Objektív szempontok alapján azonban nem minősítették a két intézményben zajló gyakorlati képzést, hogy egyik jobb-e, mint a másik.

A pedagógiai szaklíceumot is végzett szatmárnémeti egyetemi oktató szerint a kutatásnak az volt a tanulsága, hogy

az egyetemen sokkal jobban meg kell erősíteni a gyakorlati képzést, ami az utóbbi években sokat fejlődött.

Szabó-Thalmeiner Noéminek Szatmáron és Szatmár megyében jó tapasztalatai vannak az egyetemi képzésben részt vett tanítók gyakorlati oktatásával kapcsolatban. ,,A gyakorló iskolákban jó munka zajlik. Az oktatók tapasztaltak és megfelelően kiegészítik az elméleti képzésünket. Nagyon fontos a kapcsolat a gyakorló iskola és az egyetem között. Diákjaink nagyon sokat fejlődnek a gyakorlat során, ugyanakkor a mentor fontos szerepet tölt be a képzésben. Sokan akkor is tartják a kapcsolatot volt mentorukkal, miután kikerülnek egyetem után tanítani” – fogalmazott portálunknak a szatmárnémeti egyetemi oktató.

Információink szerint a mentori rendszer az ország több vidékén nem működik zökkenőmentesen. Az egyetemi hallgatókkal gyakorlati oktatást végző tanító félévente egyhavi fizetésének a 10-15 százalékát kapja honoráriumként, miközben hetente dolgozik az egyetemről érkező diákjaival. A mentori munka honorálását a tapasztalt tanítók túl kevésnek tartják. Hasonló a helyzet a kezdő tanítók iskolai mentorálásával is, mert a tapasztalt tanítókat anyagilag nem teszik érdekeltté a mentori munka végzésére.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 15., kedd

Elrendelték a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását

Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.

Elrendelték a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását
2025. július 15., kedd

Ideiglenes híddal teszik gördülékenyebbé a forgalmat a nagybányai körgyűrűn

A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.

Ideiglenes híddal teszik gördülékenyebbé a forgalmat a nagybányai körgyűrűn
2025. július 15., kedd

Őrizetben egy nő, aki a Maros megyei gyilkosnak adva ki magát az áldozat családját fenyegette

Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.

Őrizetben egy nő, aki a Maros megyei gyilkosnak adva ki magát az áldozat családját fenyegette
2025. július 15., kedd

Román nyelvűre cserélték két bánsági település kétnyelvű helységnévtábláját, panaszt nyújtottak be miatta

Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.

Román nyelvűre cserélték két bánsági település kétnyelvű helységnévtábláját, panaszt nyújtottak be miatta
2025. július 15., kedd

Humor a pedagógiában – erről is előadás hangzott el a Bolyai Nyári Akadémia megnyitóján

Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).

Humor a pedagógiában – erről is előadás hangzott el a Bolyai Nyári Akadémia megnyitóján
2025. július 14., hétfő

Restaurálják, múzeummá alakítják Brassó óvárosának egyik fontos, 15. századi műemlékét

Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.

Restaurálják, múzeummá alakítják Brassó óvárosának egyik fontos, 15. századi műemlékét
2025. július 14., hétfő

Letudva a munka negyede a medvealagutas autópályán (videóval)

Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.

Letudva a munka negyede a medvealagutas autópályán (videóval)
2025. július 14., hétfő

Nyomravezetői díjat kínál a rendőrség a mezőméhesi gyilkos kézrekerítésért

Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.

Nyomravezetői díjat kínál a rendőrség a mezőméhesi gyilkos kézrekerítésért
2025. július 14., hétfő

Kiskorúak elektromos rollerrel elszenvedett balesetéért a szülők ellen indítanak bűnvádi eljárást, figyelmeztet a rendőrség

Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.

Kiskorúak elektromos rollerrel elszenvedett balesetéért a szülők ellen indítanak bűnvádi eljárást, figyelmeztet a rendőrség
2025. július 14., hétfő

Őshonos, de már eltűntnek nyilvánított szarvasmarha-bikaborjú született a vásárhelyi állatkertben

Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.

Őshonos, de már eltűntnek nyilvánított szarvasmarha-bikaborjú született a vásárhelyi állatkertben