Szakmabeliek ellenzik a több gyakorlati tudást nyújtó középfokú tanítóképzés megszüntetését

A magyar pedagógusszakma nem tartja jó ötletnek a pedagógiai líceumokban zajló tanítóképzés megszüntetését •  Fotó: Benedek Elek Pedagógiai Líceum/Facebook

A magyar pedagógusszakma nem tartja jó ötletnek a pedagógiai líceumokban zajló tanítóképzés megszüntetését

Fotó: Benedek Elek Pedagógiai Líceum/Facebook

Sokan nem értenek egyet a tanügyi törvény tervezett módosítása kapcsán megfogalmazott elképzeléssel, miszerint megszűnne a pedagógiai líceumokban a tanítóképzés, és a továbbiakban csak egyetemi szinten lenne lehetséges. Miközben a kétezres évek elejétől Romániában középiskolai és egyetemi szinten egyaránt képeznek tanítókat, a szakma úgy látja, a pedagógiai líceumban hatékonyabb a leendő tanítók gyakorlati oktatása. A téma kapcsán a közép-és felsőfokú tanítóképzésben oktató illetékeseket, valamint tanfelügyelőt is megkérdezett a Krónika.

Makkay József

2023. január 16., 16:552023. január 16., 16:55

2023. január 17., 08:452023. január 17., 08:45

Pedagóguskörökben vitákat gerjeszt a tanügyi törvény kilátásba helyezett módosítása, amely megszüntetné a pedagógiai líceumokban zajló tanítóképzést. Az oktatási minisztérium törvénymódosítási javaslata szerint középiskolai szinten továbbra is megmaradna az óvodapedagógus- és dadaképzés,

tanítói képesítést viszont csak egyetemi diplomával lehetne a jövőben szerezni.

A jogszabálymódosítás szerint azok a diákok, akik a törvény megjelenésének időpontjában pedagógiai líceumok tanítóképző osztályába járnak, megszerezhetik a tanítói diplomát, újabb tanítóképző osztályok azonban nem indulnának.

Jó középiskolai tapasztalatok

Szabó Gábor, magyar tanítókért felelős Kolozs megyei tanfelügyelő lapunknak elmondta, a pedagógiai líceumokban folyó tanítóképzés megszüntetése nem új keletű törekvés Romániában. Erről már a kilencvenes években viták alakultak ki, de a szakma ellenállása miatt akkor elállt ettől a bukaresti oktatási minisztérium. ,,Amikor az ötlet először 1998-ban felmerült, a magyar pedagógusszakma részéről elmondtuk, hogy nem tartjuk jó döntésnek. Egy jól bejáratott rendszert nem szabad felszámolni! Az volt a minisztériumi érv, hogy a romániai tanító- és tanárképzést fel kell zárkóztatni az európai trendekhez. Ezt mi sem tartottuk rossz ötletnek, de maradt a kérdés: hogyan oldjuk meg főiskolai és egyetemi szinten a szakmai gyakorlattal kapcsolatos problémákat?” – fogalmazott a Krónikának Szabó Gábor tanfelügyelő.

Romániában a tanítóképzés 1982-ig ötéves időtartamú líceumi keretben működött, a következő tíz esztendőben négyévesre csökkent.

Akik pedagógiai líceumban végeztek tanítóképzőt, azok mögött négy év líceum után 1556 gyakorlati óra áll, míg a hároméves egyetemi képzésben ez az óraszám ennek csupán a töredéke •  Fotó: Beliczay László Galéria

Akik pedagógiai líceumban végeztek tanítóképzőt, azok mögött négy év líceum után 1556 gyakorlati óra áll, míg a hároméves egyetemi képzésben ez az óraszám ennek csupán a töredéke

Fotó: Beliczay László

A kilencvenes évek elején újra bevezették az ötéves tanító- és óvónőképzést, ezt később újra lecsökkentették négy évre. A pedagógiai líceumokban a 12. osztályt záró érettségi diplomával jelenleg óvodapedagógusi és tanítói képesítésről szóló oklevelet szerezhetnek a diákok. A kétezres évek elejétől a líceumi képzéssel párhuzamosan elindult a főiskolai, majd az egyetemi szintű óvodapedagógusi és tanítóképzés. A kétféle oktatási formában diplomát szerzett pedagógusok egyforma eséllyel helyezkedhetnek el a tanügyben: a kiírt versenyvizsgákon érettségi és egyetemi diplomával is el lehet foglalni az elemi oktatásban meghirdetett állásokat. Akinek viszont egyetemi diplomája van, az magasabb fizetési besorolást kap.

Kérdésünkre, hogy képzettebb-e az egyetemi diplomával rendelkező tanító, mint egy érettségizett, Szabó Gábor árnyaltan fogalmazott: akik pedagógiai líceumban végeztek tanítóképzőt, azok mögött négy év líceum után 1556 gyakorlati óra áll, míg a hároméves egyetemi képzésben ez az óraszám ennek csupán a töredéke.

A pedagógiai líceumot is végzett Kolozs megyei tanfelügyelő szerint az egyetemi diplomával rendelkező tanítók nehezen hozzák be a hátrányt. Miközben tanítanak, folyamatosan pótolják a hiányos gyakorlati képzést a szakmai tapasztalattal rendelkező mentortanítók segítségével – ami viszont nem minden esetben működik olajozottan. Szabó Gábor szerint az a cél, hogy az egyetemi szintű tanítóképzést fel lehessen zárkóztatni, de nem tartja jó ötletnek a középiskolai képzés felszámolását. Erről már történt egyeztetés az oktatási minisztérium kisebbségi főosztályának részvételével, így a magyar szakemberek abban reménykednek, hogy sikerül köztes megoldás találni a pedagógiai líceumok megmentése érdekében.

•  Fotó: Benedek Elek Pedagógiai Líceum/Facebook Galéria

Fotó: Benedek Elek Pedagógiai Líceum/Facebook

Erről beszélt portálunknak Szőcs Ildikó, a nagyenyedi Bethen Gábor Kollégium igazgatója is. Megtudtuk, a témában a jövő héten egyeztet a Pedagógiai Líceumok Országos Egyesülete Temesváron a tanügyminisztérium illetékeseivel. A szakmai szervezetnek a román és magyar tannyelvű szaklíceumok egyaránt tagjai.

A dél-erdélyi kollégium óvodai pedagógusokat és tanítókat képző líceumi osztályt is működtet, ahol szerte Erdélyből tanulnak diákok. Az igazgató szerint ezekben az osztályokban a gyakorlati oktatás összehasonlíthatatlanul jobb, mint az egyetemen, a végzősök pedig sikeresen el tudtak helyezkedni a munkaerőpiacon. Sokan ma már elvégezték az egyetemi képzést is, így felsőfokú diplomával tanítanak az elemi osztályokban.

Fontos a jó mentor szerepe

Szabó-Thalmeiner Noémi, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Pszichológia és Neveléstudományok Kara Szatmárnémetibe kihelyezett tagozatának oktatási igazgatója a kétezres években összehasonlító felmérést készített a közép- és felsőfokú tanítóképzés diákjai és végzősei körében. Ebből kiderült, hogy a pedagógiai líceumot végzettek jobbnak ítélték meg a gyakorlati képzést, viszont az egyetemen az elméleti oktatással voltak jobban megelégedve a diákok. Objektív szempontok alapján azonban nem minősítették a két intézményben zajló gyakorlati képzést, hogy egyik jobb-e, mint a másik.

A pedagógiai szaklíceumot is végzett szatmárnémeti egyetemi oktató szerint a kutatásnak az volt a tanulsága, hogy

az egyetemen sokkal jobban meg kell erősíteni a gyakorlati képzést, ami az utóbbi években sokat fejlődött.

Szabó-Thalmeiner Noéminek Szatmáron és Szatmár megyében jó tapasztalatai vannak az egyetemi képzésben részt vett tanítók gyakorlati oktatásával kapcsolatban. ,,A gyakorló iskolákban jó munka zajlik. Az oktatók tapasztaltak és megfelelően kiegészítik az elméleti képzésünket. Nagyon fontos a kapcsolat a gyakorló iskola és az egyetem között. Diákjaink nagyon sokat fejlődnek a gyakorlat során, ugyanakkor a mentor fontos szerepet tölt be a képzésben. Sokan akkor is tartják a kapcsolatot volt mentorukkal, miután kikerülnek egyetem után tanítani” – fogalmazott portálunknak a szatmárnémeti egyetemi oktató.

Információink szerint a mentori rendszer az ország több vidékén nem működik zökkenőmentesen. Az egyetemi hallgatókkal gyakorlati oktatást végző tanító félévente egyhavi fizetésének a 10-15 százalékát kapja honoráriumként, miközben hetente dolgozik az egyetemről érkező diákjaival. A mentori munka honorálását a tapasztalt tanítók túl kevésnek tartják. Hasonló a helyzet a kezdő tanítók iskolai mentorálásával is, mert a tapasztalt tanítókat anyagilag nem teszik érdekeltté a mentori munka végzésére.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Forráshiánnyal küzd Románia legrégebbi múzeuma, bezárja két egységét a szebeni Brukenthal

Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.

Forráshiánnyal küzd Románia legrégebbi múzeuma, bezárja két egységét a szebeni Brukenthal
2025. április 02., szerda

Az Arany-portán ismertette Nacsa Lőrinc az Erősödő Kárpát-medence Programot

Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.

Az Arany-portán ismertette Nacsa Lőrinc az Erősödő Kárpát-medence Programot
2025. április 02., szerda

Csoma Botond a parlament elé vitte a kolozsvári magyarverés ügyét

Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.

Csoma Botond a parlament elé vitte a kolozsvári magyarverés ügyét
2025. április 02., szerda

Rendkívül súlyos állapotban van a hegyimentő, akire medve támadt

Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.

Rendkívül súlyos állapotban van a hegyimentő, akire medve támadt
2025. április 02., szerda

Magyar fiatalokat bántalmaztak az U szurkolói Kolozsváron, az RMDSZ példás büntetést követel

Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.

Magyar fiatalokat bántalmaztak az U szurkolói Kolozsváron, az RMDSZ példás büntetést követel
2025. április 02., szerda

Showműsort csinált Piedone a fogyasztóvédelmi razziából

Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.

Showműsort csinált Piedone a fogyasztóvédelmi razziából
2025. április 02., szerda

A turisták körében népszerű erdélyi várak mellett elhaladó szakasszal bővül a Via Transilvanica

Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.

A turisták körében népszerű erdélyi várak mellett elhaladó szakasszal bővül a Via Transilvanica
2025. április 02., szerda

Ha nem tudom, nem fáj. Az egészségügyi szűrővizsgálatok fontosságáról beszél a Krónikának a háziorvos (VIDEÓ)

A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.

Ha nem tudom, nem fáj. Az egészségügyi szűrővizsgálatok fontosságáról beszél a Krónikának a háziorvos (VIDEÓ)
2025. április 01., kedd

Gazdálkodóként vagy nosztalgiából is sokan kedvelik Gazdaszemmel című videós riportsorozatunkat (VIDEÓ)

Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.

Gazdálkodóként vagy nosztalgiából is sokan kedvelik Gazdaszemmel című videós riportsorozatunkat (VIDEÓ)
2025. április 01., kedd

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek