Nem kell rögtön a sürgősségre futni, sok esetben elég, ha van otthon lázcsillapító
Fotó: Pixabay
A gyermeksürgősségi osztályra befutó esetek alig nagyjából 20 százaléka valós sürgősségi eset, a kis vagy nagyobb páciensek jó 70–80 százalékával elég lenne előbb otthon megpróbálni csillapítani a lázat, vagy felkeresni a háziorvost, esetleg az ügyeleti központot – ezt tapasztalja nap mint nap Simon-Szatmári Katalin nagyváradi gyermekorvos, aki a nagykárolyi kórházban teljesít ügyeletet váradi magánpraxisa mellett. A Krónikának leszögezte: a sürgősségi eseteknek is megvan a szezonalitásuk, a téli és tavaszi légúti megbetegedések szezonját például most már a kullancscsípések kezdik felváltani.
2024. május 03., 18:582024. május 03., 18:58
Túl könnyen kapják fel a beteg gyereket az aggódó szülők és futnak vele sürgősségre vagy hívnak mentőt akár éjnek idején, miközben sokszor egy lázcsillapító is elég lenne, vagy ráérne reggel felkeresni a háziorvost. Főleg a különböző járványok – influenza, himlő vagy éppen rotavírus – idején van nagyobb sürgés-forgás a nagykárolyi városi kórház gyermeksürgősségi osztályán, ahol rendszeresen teljesít ügyeletet Simon-Szatmári Katalin nagyváradi gyermekorvos. Vele a mindennapok tapasztalatairól, illetve arról beszélgettünk, hogy milyen esetekben nem kell rögtön mentőt hívni vagy bemenni a sürgősségre, mert nem olyan nagy a baj, mint amilyennek elsőre tűnik.
„A gyermekgyógyászatra a szezonalitás jellemző, minden időszakban megvan, hogy mi a leggyakoribb ok, amivel hozzánk fordulnak. Télen például a légúti megbetegedések, a tüdőgyulladás, akár kisebb hörgőknek a gyulladása, vagy asztmás rohamok az erre hajlamos gyerekeknél, amikor nagyon nagy a nedvesség kint. Nyáron eközben nagyon sok a hányás, hasmenés. Most a tavaszi időszak folyamán is jöttek légúti betegségekkel is, de már egyre több a kullancscsípés.
– bár előbbi a gyermeksebészethez tartozik, utóbbi pedig már a fertőző osztály szakterülete, el is szoktuk küldeni a pácienst, hiszen a szakorvos tudja eldönteni, hogy kell-e kapnia veszettség elleni oltást” – osztotta meg velünk tapasztalatait az orvosnő, aki maga is két gyerek édesanyja.
Simon-Szatmári Katalin gyermekorvos
Fotó: Simon-Szatmári Katalin személyes archívuma
Nagyon sok esetben nincs is szükség beutalásra, csak a legsúlyosabb betegeket tartják bent, a fertőző betegeknek pedig más osztályon van a helyük. Persze előfordul, hogy a szülő nagyon szeretné, ha éjszakára bent maradhatnának – ez főleg a legszegényebb rétegekre jellemző, akik akár verbális erőszakot is alkalmaznak, de ha nem nagy a baj, akkor az orvos nem utalja be a gyereket, hiszen jöhet valós sürgősségi eset, és esetleg neki már nem lesz hely.
Természetesen nem mindig ennyire egyértelmű, így a szülőkben jogosan merül fel a kérdés, hogy jó, de akkor milyen esetben indokolt a gyermeksürgősségi ellátáshoz folyamodni, és mikor felesleges kitenni a gyereket annak a veszélynek, hogy esetleg még más betegséget is elkap. Simon-Szatmári Katalin felvetésünkre elsőként a lázat említette, amit sokszor nagyon könnyedén lehet csillapítani, ezért azt tanácsolja a szülőknek, hogy mindig legyen otthon lázcsillapító.
Hányás vagy hasmenés esetén is egy nem újszülöttnél egy-két alkalom még nem jelez súlyos esetet, de ha dehidratáltság lépne fel, úgy már elkerülhetetlen a sürgős gyermekorvosi segítség.
Vannak azonban olyan esetek, amikor életmentő a 112-es segélyhívó tárcsázása
Fotó: Tuchiluș Alex
A légúti betegség is akkor sürgősségi eset igazából, ha a gyerek sípol, a köhögéstől már alig kap levegőt. Mint ahogy
Ami a kullancscsípést illeti, ha valaki nem tudja magának biztonságosan eltávolítani, akkor a sürgősségen megteszik ezt, de például nagyobb városokban, ahol van fertőző osztály, inkább hozzájuk kell fordulni, akárcsak a már említett kutyaharapás esetén.
Bár a nagykárolyi kórházhoz több környékbeli település is „tartozik”, egy viszonylag kis kórházról beszélünk, ahol a gyermeksürgősségi ügyeletes egyben neonatológus is, a szülést követően ő veszi kézbe a kicsit, vagy szükség esetén az ő feladata az újraélesztés is. Vagyis
Kérdésünkre, hogy milyen maradandó szép emlékek fűzik a nagykárolyi ügyelethez, Simon-Szatmári Katalin úgy fogalmazott, számára gyermekorvosként – vagyis nem szakosodott neonatológusként – minden szülés csodának számít. „Látni azt, hogy mennyire tökéletes az egész, ahogy a Jóisten megteremtette. Ebből a szempontból hálás is vagyok, hogy egy kisebb kórházban dolgozhatok, hiszen például Nagyváradon ez teljesen külön van, nem a gyermeksürgősségi ügyelethez tartozik” – fogalmazott a Krónikának az orvosnő.
A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
szóljon hozzá!