Keveseket megmozgató élmény. Szakemberek szerint 65–70 százalékkal csökkent a romániai sípályák forgalma a téli vakáció hiánya miatt
Fotó: Veres Nándor
Az Európai Unióban Románia az egyetlen olyan ország, melynek területén téli sportok űzésére alkalmas hegylánc húzódik, ám nincs a tantervben úgynevezett sívakáció. Az ágazatban érintettek petíciót indítottak, hogy legalább a jövő tanévben visszavezessék a kéthetes téli szünidőt. Amelyet természetesen nemcsak a vállalkozók, hanem a gyerekek, a téli sportokat kedvelő családok is igényelnek.
2022. február 09., 08:102022. február 09., 08:10
2022. február 09., 15:002022. február 09., 15:00
Petíciót indított a sífelvonókat működtetők országos egyesülete a kéthetes téli vakáció visszavezetése érdekében. Ugyanis ennek hiányában – idén is – sok ezer gyermek és szülő nem tudott megfelelőképpen hódolni téli sportszenvedélyeinek, nem tudott kikapcsolódni úgy, mint ahogyan sok más országban természetes.
Iancu Șerbănescu, a petíciót indító egyesület elnöke a Krónikának jelezte: szövetségük az ország sízhető területeinek 90 százalékát lefedi, így petíciójuk országos szintű, a hét elején az ország számos sípályája csatlakozott a kezdeményezéshez. Șerbănescu lapunknak felidézte, hogy a mostani akciónak előzményei is vannak:
Mostani petíciójukat hétfőn online indították. A sí- és snowboard-oktatók szintén támogatják a kezdeményezést, amelyhez a romániai síoktatók országos szövetsége is csatlakozott. Remélik, hogy a vendéglátóipar is az ügy mellé áll, hiszen a szállodákat és a vendéglőket is rosszul érinti a bevételkiesés.
Iancu Șerbănescu hangsúlyozta:
Hozzátette, hogy azokban az államokban, ahol van ilyen vakáció – Spanyolországtól Lengyelországon át Szlovéniáig –, a szünidő két hetet tart, időpontját pedig az adott ország klímájához, éghajlatához igazítják. Ez azért is fontos, mert a globális felmelegedés miatt a legtöbb országban – nálunk is – egyre jobban lerövidül a síszezon. Térségünkben januárban és februárban ideálisak a pályák. Az egyesületi elnök szerint nálunk a februári vakáció – amelynek sok évtizedes hagyománya van – továbbra is megfelelő lenne.
Șerbănescu továbbá kiemelte: sajnálatos, hogy két év járványhelyzet, online oktatással nehezített időszak után a gyerekeknek még mindig nincs lehetőségük, hogy a tél szépségeinek, a hónak és a téli sportoknak örüljenek.
Az elnök jelezte, hogy akkor, amikor még volt téli vakáció, például a Kolozsvár közelében található Buscat sípályán február első hetében több mint 500 gyerek fordult meg a pályán, míg idén csak 80–90. Iancu Șerbănescu szerint a visszaesés országos szinten 65–70 százalékos, ennyivel csökkent a pályák látogatottsága.
Az elnök figyelmeztetett: a vakáció hiánya azt is maga után vonja, hogy így hétvégenként tömeg van, a pályák túlzsúfoltak, illetve a felvonóhasználat ára is növekszik, hiszen az üzemeltetők a gyérebb látogatottság ellenére is meg kell hogy „éljenek”, fedezniük kell kiadásaikat. Ugyanez vonatkozik a szállodákra és vendéglőkre is. Iancu Șerbănescu szerint a sífelvonókat működtetők legutóbbi éves találkozóján az is kiderült, hogy – éppen a megváltozott körülmények miatt – sokan elhalasztották a pályák korszerűsítését, bővítését is, hiszen a bizonytalanság miatt nem mernek befektetni.
Mindenkit rosszul érintett, hogy ebben a tanévben elmaradt a sívakáció, de a minisztérium nem talált jobb megoldást az őszi kényszerszünet pótlására – mondta el megkeresésünkre Kallós Zoltán. Az oktatásügyi államtitkár hozzátette, pedagógusként és szülőként abban reménykedik, hogy a következő tanév más lesz, újra lesz olyan vakáció, amikor a gyerekek nyugodtan hódolhatnak a téli sportoknak. Kérdésünkre kifejtette, a tanügy-minisztérium szintjén egyelőre fel sem merült, hogy a jelenlegi tanév szerkezetét módosítsák, a következő tanév szerkezetének megvitatása pedig még nem került napirendre.
Az államtitkár közölte: azokban az országokban, ahol fontos szerep jut a sívakációnak, általában a különböző térségekben más-más szerkezete van a tanévnek, nem egyszerre adják ki a sívakációt. Romániában viszont országos szinten egységes a tanévszerkezet, és mindenképpen tartani fogják ezt a rendszert – részletezte a szakpolitikus. Felidézte, ebben a tanévben sajátos volt a helyzet, bonyolult a szerkezet kialakítása, mivel október végén az óvodások és alsó tagozatos diákok egyhetes vakációját a járvány miatt egy héttel meg kellett hosszabbítani, a nagyobb diákok pedig kéthetes kényszervakációra mentek.
A kormány már akkor megbízta az oktatási minisztériumot, rendelkezzen arról, miként lehet ezt a kiesést pótolni. Az a döntés született, hogy rövidebb lesz a téli vakáció, és eltűnik a – korábban megszokott – két félév közötti, január végi, február eleji vakáció.
– mondta az államtitkár. Úgy véli, járványtani szempontból sem biztos, hogy megfelelő lett volna épp most a vakáció, hiszen tombol az ötödik hullám, megemelkedett a napi esetszám, a síközpontokban pedig nem csak síznek, hanem betérnek melegedni egy forró csokira, teára, ahol már nem lehet tartani az előírt távolságot. Kallós Zoltán leszögezte, abban reménykedik, hogy a jövő tanévben minden visszakerül a rendes kerékvágásba.
Hiányérzet. A gyerekek nem aknázhatják ki a tél örömeit
Fotó: Pinti Attila
A hétköznapokon okoz kiesést a forgalomban, hogy nincs sívakáció, hiszen péntek, szombat és vasárnap a téli sportokat kedvelő és űző családok elmennek a sípályákra, az óvodai-iskolai programtól függetlenül – mondta el lapunknak Ruszuly Emese, a Madarasi Hargitán sífelvonókat működtető Bagolykő cég képviselője. Hozzátette, sok tanintézetben tanév közben is szerveznek sítáborokat, így mindig vannak gyerekek a pályán.
A székelyföldi illetékes megerősítette: az egy-két hetes sívakáció általában sokkal nagyobb forgalmat generál, olyankor eltűnik a különbség a hétvége és a hétköznapok között. Már az is kiesést okozott, hogy rövidebb volt az ünnepeket övező vakáció, hiszen a nagyobb diákok január elején visszatértek az iskolapadba.
Az előző évekhez képest ez is érezhető változást jelentett, kevesebben vállalták be, hogy ilyen rövid idő alatt kimozdulnak otthonról. Ruszuly Emese úgy véli, nem kell feltalálni a spanyolviaszt, számtalan országban van erre jól működő modell, csak azokat kellene okosan adaptálni. Több országban valójában hathetes a sívakáció, csak a különböző régiókban elcsúsztatva, más-más időszakokban tartják meg, ami azért is jó, mert a vakáció alatt sincs tömeg a sípályákon.
A hazai sífelvonóknak nincs akkora kapacitásuk, hogy egy-egy rövid vakációban kényelmesen ki tudják szolgálni a hirtelen megnövekedett tömeget”
– részletezte Ruszuly Emese.
A lengyel példát személyesen tapasztalta meg: hat héten keresztül a különböző régiókban folyamatosan adják ki a sívakációt, a belföldi turizmusra épül a síszezon, a gyerekek az országban síznek, a felvonórendszerek is el tudják látni az egy-egy ciklusban egyszerre érkező sízőket. Ez hasonlóképpen működik Ausztriában, Franciaországban, mindenhol, ahol fontosnak tartják a síturizmust. Ruszuly Emese rámutatott, a döntéshozatalkor a gyerekek érdekeit is szem előtt kellene tartani, hogy a vakációt a szabadban, mozgással töltsék. Ám a kényszervakáció alatt a legtöbben otthon maradtak, nézték a tévét, vagy számítógépen játszottak, ami nem aktív, kreatív pihenés, és az egészségüket sem szolgálja.
Vannak az országban olyan pályák is, amelyeket nem érint túl nagy mértékben a téli vakáció hiánya, ám így is támogatják annak visszavezetését. Bodor Lóránd, a Sepsi Rekreatív igazgatója, a Sepsiszentgyörgy melletti sugásfürdői sípálya adminisztrátora elmondta, hogy ők, mivel egy kis pályáról van szó, nem érzik a különbséget azokhoz az évekhez képest, amikor még volt vakáció, hiszen olyan közel vannak Sepsiszentgyörgyhöz, de akár Brassóhoz is, hogy az emberek általában munka, iskola után, délután „ugranak ki” egyet sízni. Ekkor van oktatás is, a gyerekek akár nap mint nap fejlődhetnek a téli sportokban. Bodor Lóránd szerint a vakáció hiányát a nagyobb pályák, a síközpontok érzik igazán.
A téma kapcsán megkerestük Kiss Eszter brassói síoktatót is, aki elmondta, hogy bármennyire is anyagiasan hangzik, de számára, illetve bármely síoktatónak nagy kiesést jelent, hogy Romániában két éve nincs téli vakáció. Hiszen
sőt felnőtt is jóval kevesebb akad. Elmondása szerint a karácsonyi vakáció alatt sokan síztek, akartak sízni, de január közepétől nagyon megcsappant az érdeklődés. Hozzátette, hogy korábban a januári visszaesés ellenére „tartotta bennük a lelket” a tudat, hogy jön két hét vakáció, amikor újra pörgés lesz, de most úgy érzik, hogy a szezonban már csak egy-egy hétvége adhat egy kis löketet.
A dél-erdélyi Szászalmád (németül Almen, románul Alma Vii) felújított evangélikus erődtemploma nyerte el a közönségdíjat az Európai Örökség Díj idei kitüntetettjei közül.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyeztek egy 34 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy kábítószert szándékozott eladni két iskolai gólyabálon – tájékoztatott hétfőn a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Szökés miatt büntetőeljárás indult az előzetes letartóztatásban levő két férfi ellen, akik péntek délben kereket oldottak Aradon a rendőri kíséret elől, miközben a törvényszékre vitték őket vizsgálati fogságuk meghosszabbítására.
A következő napokban utalják a Paradicsomprogramban részt vevő termelők számlájára a támogatásuk második, 1500 eurós részletét – közölte hétfőn a mezőgazdasági miniszter.
Változékony időjárásban lesz részünk a következő két hétben, helyenként az ilyenkor megszokottnál jóval magasabb, a 24-26 fokot is elérő csúcsértékekkel. Az időjárás ekkor a „vénasszonyok nyarát” idézi.
Daniel David pszichológus, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektora kifejtette, milyen államfőre lenne szüksége Romániának 2024-ben, és mit várna tőle a lakosság.
Szoros verseny nyomán Markó Attila kapta meg az RMDSZ szórványképviselői helyét a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) hétfői ülésén született döntés értelmében. Az alakulat döntéshozó szerve az EMSZ és az MPE számára is befutó helyet biztosított.
Maroshévízen és a környező településeken razziázik hétfőn a csendőrség támogatásával a rendőrség és az állatvédelmi rendőrség.
A magyar nemzet szabadságszeretete, függetlenségi-önrendelkezési vágya ma is ugyanolyan erős, mint az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc idején – mondták az aradi vértanúk kivégzésének 175. évfordulójának szónokai az aradi Szabadság-szobornál.
Személygépkocsi ütközött egy mikrobusszal vasárnap este a Bihar megyei Tótiban, 9 személy megsérült, az egyik utas életveszélyes sebeket szenvedett.
szóljon hozzá!