Egy napi romániai síelés ára vetekszik az osztrák Alpok lankáin való lesiklással
Fotó: Tuchiluș Alex
Egyre drágább mulatság Romániában síelni, a költségek sok esetben már elérik az osztrák vagy olasz Alpok árait. A pályabérletek, szállások és étkezések díjai, a síelés egyéb „tartozékai” egyre inkább „nyugat-európai” szintre emelkednek.
2025. január 30., 18:582025. január 30., 18:58
2025. január 30., 19:182025. január 30., 19:18
Általánosságban elmondható, hogy egy napi síelés Romániában legalább 250 lejbe, azaz 50 euróba kerül (felszerelésbérlés, oktatás nélkül), de a 100 eurós – mondhatni lélektani – határt is könnyűszerrel el lehet érni. Ami bizony összhangban van azzal, amit a téli sportok szerelmese Európa legjobb síközpontjaiban elköltene, ahol a 70-80 eurós napibérlet sokkal nagyobb pályarendszerekhez biztosít hozzáférést, melyek ráadásul 2, sőt akár 3 ezer méter felett húzódnak.
A közkedvelt Brassópojánán egy egyszeri feljutás a gondolával vagy a kabinos felvonóval 35 lejbe kerül, a 4 órás bérlet 165 lej, míg az egynapos bérlet 220 lej. Van olyan bérlet is, amely 11 órától érvényes az üzemidő végéig, ennek ára 175 lej. A 6 napos bérlet 830 lejt, a 10 napos pedig 1550 lejt kóstál.
A szállások ára a népszerű hazai üdülőhelyen éjszakánként 2 főre 450 lejtől kezdődnek, de akad olyan szoba, illetve apartman is, ami egyetlen éjszakára, 2 fő számára 2 ezer lejre rúg.
Fotó: Gazda Árpád
A szintén nagyon népszerű Prahova-völgyi Szinaján hasonlóak az árak, bár itt a hétvégi bérletek 10 százalékkal drágábbak, mint hétköznap. Az egynapos bérlet hétköznap 210 lej (hétvégén 230 lej), míg a 4 órás bérlet 170 lej (hétvégén 190 lej). A 3 napos bérlet 520 lejbe kerül. Szinaján talán kissé meglepő módon az árak mondhatni barátságosabbak, a Booking.com szállásfoglaló portál 200 és 1000 lej közötti összegért kínál különböző kategóriájú szállásokat.
A Prahova-völgyétől kicsit eltávolodva csökkennek az árak. A Fehér megyei Lepuson (Arieșeni) az egynapos bérlet 180 lej, a Hunyad megyei Strázsában pedig 160 lej. Lepuson a szállások ára egy éjszakára, két főre jelenleg háromszáz lejről indul, ám az is tény, hogy ha például egy februári időpontra keresünk, akkor nagyon kevés elérhető szálláshelyet találni. A Petrozsényhoz közeli Strázsán hasonló a helyzet mind az árak, mind az elérhetőség szempontjából.
Itt a sípálya közelében a szállás akár 700 lejre is rúghat egy éjszakára két fő számára, de a környező falvakban jóval kedvezőbben is meg lehet szállni. Itt érdemes megemlíteni, hogy a sípályáknál, illetve azok közelében a parkolás is igencsak borsos árú tud lenni, akár 50 lej.
A hegyimentők tájékoztatója szerint súlyosan megsérült egy síelő az azugai sípályán. A férfi ütközése olyan erős volt, hogy megrepedt a síbukósisakja. Vasárnap rekordszámú, 187 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz.
Érdemes megjegyezni, hogy hasonló árak jellemzik a kisebb pályákat is, így például a Sepsiszentgyörgy melletti Sugásfürdőn egy négyórás bérlet ára 120 lej, a Madarasi-Hargitán a napi bérlet 155 lej.
Természetesen ha valaki felszerelést is bérelne, a költségei tovább nőnek.
Gyermekek számára a sílécek és botok bérlése 50-60 lej/nap, snowboard esetén a díjak 70-80 lej/nap között alakulnak. A prémium márkák esetében a bérleti díjak 40-50 lejjel magasabbak. A felnőtt felszerelések bérlése általában valamivel drágább. Léteznek kedvezmények családok vagy nagyobb csoportok számára, és sok központban többnapos bérlés is lehetséges.
Privát órák esetén egy oktató egyetlen személlyel foglalkozik, de csoportos tanulás esetén az óradíj 120-150 lejre is csökkenhet.
Fotó: László Ildikó
A sportolás után egy tartalmas ebéd (italokkal együtt) fejenként könnyen meghaladhatja a 80-100 lejt, míg egy könnyebb uzsonna ára 25-40 lej között mozog.
A romániai télisportkedvelők által előszeretettel látogatott
A sífelszerelés bérleti díjai márkától, minőségtől és központtól függően nagyon eltérőek: a sílécek napi bérleti díja 20 és 60 euró között mozog. Természetesen eltérések lehetnek a különböző síközpontok pályáinak használati díja, illetve a szállásárak tekintetében, de általánosságban elmondható, hogy két személyre, egy éjszakára akár 50-70 euróért (azaz 250-300 lejért) lehet szállást találni – általában olcsóbb, ha egy egész hétre foglal az ember.
Fotó: Haáz Vince
Olaszországban a síbérletek ára 70-77 euró/nap (Cortina d’Ampezzo, Val Gardena), néhol 61-67 euró/nap (Courmayeur) között mozog.
Olaszországban kicsit nehezebb kellemes árfekvésű szállást találni, az éjszakánként 100-120 euró a jellemző két fő részére, de lehet olcsóbbakra is bukkanni, egy kis szerencsével napi 50 euróból is fedezni lehet ezt a kiadást. Franciaország és Svájc általánosságban drágábbnak mondható, de mivel kínálatuk bősége utánozhatatlan, kis keresgéléssel – főleg a nyugat-európai országban – jó ajánlatokat lehet találni.
Romániának több mint kétszáz engedélyezett, különböző nehézségi fokozatú sípályája van – közölte szombaton a turisztikai minisztérium.
A Sierra Nevada Európa legdélebbi síközpontja, ahol a sípályák 2100 és 3300 méter között helyezkednek el. Továbbá Csehországban egy napi síbérlet ára körülbelül 51 euró felnőtteknek és 40 euró gyermekeknek, ugyanez érvényes Lengyelországra is, ahol például Zakopane aranykorát éli. A szállásárak mindhárom országban nagyon változatosak, utóbbi például 20 és 1000 eurós szállást is kínál egy éjszakára, két főnek.
Bár a romániai árak még mindig olcsóbbak, érdemes megjegyezni, hogy az országban egy-egy napi bérlet sok esetben csupán egy-két, néhány száz méteres pálya használatát teszi lehetővé, míg más országokban gyakran akár száz kilométernyi sízés is rendelkezésre áll.
Akad néhány üdülőhely, amely már bezárt, vannak, amelyek keresik a megoldásokat, hogy fennmaradjanak. A Hotnews cikke szerint az alacsonyabb hegyvidékeken, 800–1000 méteres magasságban már csak a síelési napok felét tudják biztosítani a 30 évvel ezelőtti lehetőségekhez képest.
Négy erdélyi síterep jelentette be, hogy december 7-től várják a lesiklás szerelmeseit: a Hunyad megyei Sztrázsa (Straja), a járabányai Buscat, a Brassó megyei Predeal és a Hargita megyei Maroshévíz síterepein csatolhatják fel a léceket a síelők.
A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.
Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.
Több mint egy kilogramm kokaint fedeztek fel a román határrendészek egy Nagylakon keresztül az országba érkező autóban elrejtve.
Több Hargita megyei településen szünetel az áramszolgáltatás a viharos időjárás miatt – számolt be szerda délután a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Hosszú évek halogatásai és ígéretek után végre megoldódik a kolozsvári filharmónia székhelyének gondja, ősztől az új zeneakadémia épületébe költözik – közölte Facebook-oldalán szerdán Vákár István, a Kolozs megyei tanács alelnöke.
A XXXIV. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) idei mottója – Ránk számíthatsz! – nem csupán szlogen, hanem a rendezvény lényegét összegzi, ami a közösség, bizalom és összetartozás – jelentette ki Popa Ilona erdélyi főszervező.
Három személy megsérült szerdán a Hargita megyei Gyimesközéplokhoz tartozó Antalokpataka településen, miután autójukat elsodorta a vonat a közúti vasúti átjárón – közölte a megye katasztrófavédelmi felügyelősége.
A témaválasztást a közbeszéd „diktálja”, legyen szó politikáról, sportról vagy tudományról, a fő szempont pedig a nemzeti egység megbontására tett kísérletek elhárítása, az erdélyi szellemiség bemutatása.
Egy országosan körözött férfit, valamint három másik – nemi erőszak, rablás, és minősített lopás vagy közlekedési bűncselekmények miatt elítélt – férfit azonosítottak és börtönöztek be kedden a Bihar megyei rendőrök.
Előre kitervelte az erőszakos támadást, és baltával felfegyverkezve próbált betörni az áldozat otthonába a múlt heti Maros megyei gyilkosság azóta is körözött gyanúsítottja – legalábbis ez derül ki az ügyészségi jelentésből.
szóljon hozzá!