Dombegyház és Kisvarjas között szabadon használható az út Románia schengeni csatlakozása óta
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Kétszeresen is megkönnyítette a román–magyar határ mentén élők dolgát Románia schengeni csatlakozása: a rendszeres ellenőrzés megszűnése nemcsak gyorsabb határátkelést jelent, hanem a határkeresztező mellékutak, az addig csak alkalmi átkelőhelyek mindennapos használata alternatív útvonalakat is kínál, így a menetidő mellett a távolság is lerövidül. A határrendészet nem győzi hangsúlyozni: a schengeni tagság ellenére továbbra is szükség van érvényes útiokmányokra, a román állampolgárságú kiskorúak esetében pedig a szülői beleegyezési nyilatkozatra.
2025. február 13., 08:012025. február 13., 08:01
2025. február 14., 11:432025. február 14., 11:43
Másfél hónappal az Európai Unió belső határőrizet nélküli, schengeni övezetéhez való csatlakozás után annak jártunk utána, mennyit változott a határ mentén élők helyzete. Tudvalévő, hogy az elmúlt bő másfél évtizedben nagyon sok romániai lakos (magyar és nem magyar nemzetiségűek egyaránt) vásárolt ingatlant a határhoz közeli magyarországi településeken.
A nyugat-romániai árakhoz képest jóval alacsonyabb kelet-magyarországi ingatlanárak mellett a nyugodt, csendes környezet, a minőségi közszolgáltatások is kecsegtették a „bevándorlókat”. De van példa arra is, hogy tősgyökeres magyarországiak is a romániai ipari övezetek valamelyikébe járnak át dolgozni; a Békés vármegyei Battonyáról és Kevermesről is jönnek munkavállalók az Arad környéki gyárakba a szervezett munkásbuszokkal, amelyek – igaz – elsősorban még mindig a „kitelepülteket” szállítják naponta oda–vissza.
Már a schengeni övezeti csatlakozás tavalyi bejelentésének a hírére megugrottak az ingatlanárak a román–magyar határ közelében fekvő magyarországi településeken, szakemberek pedig az érdeklődés megnövekedésére és ezáltal további drágulásra számítanak.
Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke aradi illetőségű, de családalapításkor Battonyán vásárolt házat, amelybe párjával költözött. Napi rendszerességgel megteszi a két város közötti 25 kilométeres utat – pontosabban 30 kilométereset, mert Arad szélén rátér az autópályára, és a reptéri kijáratnál lehajtva megy a belvárosi iroda felé, így kikerüli a sugárutak reggeli csúcsforgalmát. Ez valamivel hosszabb, de gyorsabb.
Mint mondta, a schengeni csatlakozás előtt főleg Magyarország irányába kellett várakozni, de a nagyobb ünnepek vagy a nyári szabadságok idején, amikor kelet-európai vendégmunkások tízezrei tértek haza Nyugat-Európából, vagy mentek vissza munkahelyükre, mindkét irányban kiszámíthatatlan volt a várakozás ideje.
Battonyai vámház egy hónappal a schengeni térség bővítése után
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Több ismerős is beszámolt arról, hogy a rendszeresen ingázókat már ismerték a két ország határőrei, így olykor csak intettek, hogy mehetnek. De ha központi ellenőrzést rendeltek el, statisztikát kellett vezetni vagy elrendelték a testkamerák bekapcsolását, nem vehették „lazán” a munkát, és akkor minden okmányt bevezettek a rendszerbe, illetve kinyittatták a gépjárművek csomagtartóit – ami időveszteséget jelentett.
A schengeni csatlakozásnak nemcsak az az előnye, hogy megszűnt az ellenőrzés a határátkelőhelyeken, hanem az is, hogy a főbb útvonalak mellett használhatóvá váltak a kisebb határkeresztező utak, a felújított, az első világháborúig használt összeköttetések.
Alternatív útvonalakat is jelent a schengeni csatlakozás Magyarország felé
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Arad megyében másik három ilyen „kishatárátkelőhely” van:
tehát mondjuk az előszeretettel látogatott Gyulai Várfürdő alternatív, rövidebb útvonalakon is megközelíthető.
A román határrendészet már a schengeni csatlakozás hajnalán felhívta a figyelmet, hogy a határtérségben megmaradnak a szúrópróbaszerű ellenőrzések, amelyekkel az illegális migrációt próbálják fékezni. Egy ilyenbe belefutottam a minapi battonyai kiszállás alkalmával: a tornyai határátkelőhely után, de még a battonyai vámház előtt két román határrendész állított meg, egy mobiltelefonos alkalmazással beszkennelték a személyigazolványt, majd udvariasan utamra bocsátottak – pár pillanatig tartott az egész. A magyar oldalon is állt két egyenruhás, akik előzékenyen továbbot intettek, bár az előttem haladó autót korábban megállították.
Határátkelőhely Tornyán
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A határrendészet közleményeiben egyébként szinte naponta olvasni illegális bevándorlókról, vagy kivándorlókról, akik munkavállalási vízummal érkeznek Romániába valamelyik távol-keleti országból, de Nyugat-Európába próbálkoznak eljutni, csakhogy fennakadnak az ellenőrzéseken. Személygépkocsik, teherautók vagy autóbuszok ellenőrzése során akadnak fenn a hálón, mivel nincs más schengeni országban való tartózkodásra feljogosító vízumuk.
Románia szárazföldi schengeni csatlakozásának első, januári hónapjában a határőrök több mint 260 ezer szúrópróbaszerű ellenőrzést hajtottak végre.
A nagyváradi székhelyű regionális határrendészeti parancsnokság a hatáskörébe tartozó Bihar és Arad megye területén a schengeni csatlakozást követő első hónapban 84 ilyen személyt tartóztatott fel, és négy olyan gépjárművet foglalt le, amelyeket a külföldi hatóságok köröztek.
A határrendészet nem győzi hangsúlyozni: a schengeni tagság ellenére továbbra is szükség van érvényes útiokmányokra.
Ugyanúgy, ha iskolai vagy más szervezett kirándulás keretében mennek külföldre, akkor is kell a szülők hozzájárulási nyilatkozata, amit közjegyző előtt kell hitelesíteni.
Köztudomású, hogy ez a román útiokmányokkal utazókra érvényes, a kedvezményes honosítás révén kettős (román és magyar) állampolgárságú családok ezt úgy hidalják át, hogy a kiskorú a magyar útlevelet vagy személyi igazolványt használja.
A lényeg, hogy nála legyen.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
Szívet melengető gesztussal reagált a kolozsvári CFR a közelmúltban történt erőszakos, magyarellenes incidensre.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Nagycsütörtökön délelőtt tartották a gyulafehérvári székesegyházban a hagyományos krizmaszentelési szentmisét, amelyen közel száz pap és számos zarándok vett részt – közölte a közösségi oldalon a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Nem fenyegeti veszély a lakosságot és az infrastruktúrát, a Hunyad megyében található Valea de Pești (magyarul halasvölgyet jelent) gát normál paraméterekkel működik – közölte csütörtökön az Országos Vízügyi Igazgatóság.
Nagyszabású projekt keretében bővítik a közlekedési hálózatot: síneket cserélnek, autóbusz- és villamosjáratokat terjesztenek ki a külvárosokban, új villamosmegállókat telepítenek, és ötven fölé akarják emelni az új, energiahatékony villamosflotta számát.
Egy 40 kilogrammos óriási harcsát fogott a Maroson egy alsókövesi férfi. A dolog szépséghibája, hogy tiltott módszerrel akasztotta horogra az óriási példányt, ráadásul horgásztilalom idején, amiért súlyos pénzbírságot kapott.
szóljon hozzá!