A tűzoltóság biztosítása mellett próbálták ki a vízijárművet
Fotó: Facebook/Temesvári Műszaki Egyetem
Hidrogénmeghajtású kerékpár és gépkocsi után motorcsónakot készített a Temesvári Műszaki Egyetem diákjainak és tanárainak egy csoportja, a vízijárművet pedig csütörtökön ki is próbálták a Bégán. A projekt célja, hogy a hidrogén üzemanyagként való felhasználását minél szélesebb körben alkalmazzák.
2024. október 11., 14:402024. október 11., 14:40
A felsőfokú oktatási intézmény mechanikai karának hallgatóiból és tanáraiból álló csoport először egy kerékpáron próbálta ki a hidrogénmeghajtást, utóbb pedig egy kisméretű autót is készített. Az első két projektet a Norvég Alap finanszírozta, a vízialkalmatosság esetében viszont saját forrásokat használtak fel – számolt be a Facebook-oldalán a műszaki egyetem, a csütörtöki vízrebocsátáskor készült fotókat is közzétéve.
A hallgatók saját maguk tervezték és készítették el a járművet, s nemcsak az volt siker, hogy láthatták a gyakorlati eredményét, hanem hogy az Erasmus-projekt keretében külföldi cserediákok is részt vette a megalkotásban– tette hozzá a szakmai munka irányítója.
Hajtóerőnek egy 1 kW teljesítményű villanymotort használtak, amit egy olyan üzemanyagcella működtetett, amelybe üzemanyagként hidrogént használtak fel.
A hidrogén kinyerése és tárolása csökkentett nyomáson, fémszerű hibridek felhasználásával történt. A motor teljesítménye nem túl nagy – ismerték el –, de ez esetben az volt a cél, hogy a hidrogén mint üzemanyag alkalmazhatóságát, illetve egy elektromos motor hidrogénnel történő üzemeltetését a gyakorlatban is bemutassák.
Vízre bocsátás
Fotó: Facebook/Temesvári Műszaki Egyetem
A projektben az egyetem gépészmérnöki kara mellett a környezetvédelmi és a vegyészmérnöki fakultása is részt vett.
Romániában először a Szeben megyei Darlac, majd a Maros megyei Gernyeszeg község háztartásaiban próbálják ki a nyár folyamán a hidrogénnel kevert földgáz lakossági használatát.
Az elmúlt hétvégén Maros megyében megejtett rendőrségi razzia során több személyt is őrizetbe vettek az egyenruhások közúti közlekedési bűncselekmények miatt, akik részegen vezettek járművet.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
1 hozzászólás