A gyorsforgalmi utak hiánya a közúti balesetek egyik oka
Fotó: Pinti Attila
Az uniós tagországok közül továbbra is Romániában halnak meg legtöbben közúti balesetben. A Krónikának megszólaló szakértők jó döntésnek tartják, hogy módosult a közlekedési törvény, új szankciókat állapítottak meg több szabálysértés esetén, ám úgy vélik, hosszú távú megoldást csak az autópályák, gyorsforgalmi utak, körgyűrűk megépítése hozhat.
2022. március 30., 12:092022. március 30., 12:09
A megfelelő infrastruktúra hiánya nagymértékben hozzájárul, hogy még mindig Romániában halnak meg a legtöbben közúti balesetekben az EU országai közül – szögezte le megkeresésünkre Dobra Csaba, egy sepsiszentgyörgyi gépjárművezetői iskola tulajdonosa, oktatója. A szakembert annak kapcsán kérdeztük, hogy az Európai Bizottság (EB) hétfőn közzétett adatai szerint 2021-ben is Romániában a legkevésbé biztonságosak (93 haláleset/millió fő) a közutak, míg Svédországban voltak a legbiztonságosabbak (18 haláleset/millió fő).
Hozzátette, a gépkocsivezetők sietnek, két település között kijön az útra egy traktor, 30 kilométer/órás sebességgel halad, a mögötte jövők elveszítik a türelmüket, tilosban is megelőzik, és ha a szembejövő sávon érkezik egy másik jármű, máris megtörtént a tragédia.
Minden megépített kilométer autópályával, gyorsforgalmi úttal, körgyűrűvel, terelőúttal egyenesen arányosan csökkenne a halálos balesetek száma – szögezte le az oktató. Meglátása szerint
mint ahogy az sem csökkentette az utakon közlekedő autók számát, hogy szinte megkétszereződött az üzemanyag ára.
Sokan nem tájékozódnak, nem is tudják, hogy változtak az előírások, mutatott rá az oktató. Fegyelmezetlenek a gépkocsivezetők, ha ismerik is a szabályokat, sokszor szándékosan nem tartják be, egymásra sem figyelnek, és ez érvényes a gyalogosokra is – mondta el lapunknak Tomos Mihály vezetéstechnikai szakértő. Hangsúlyozta, a bírságokat, a büntetőpont értékét tulajdonképpen nem növelték, hanem átcsoportosították a kihágásokat, súlyosabb megítélés alá esnek, tehát így lesz nagyobb a bírság, és hosszabb a gépjárművezetői jogosítvány felfüggesztésének ideje. Tomos Mihály bízik benne, hogy ennek lesz elrettentő, visszatartó hatása, de ennek a pozitív hozadéka csak idővel mutatkozik meg.
Valóságos tömegmészárlás zajlik a romániai utakon, aminek köszönhetően az ország „egyáltalán nem tiszteletre méltó helyet” foglal el az európai államok sorában – fogalmazta meg szerdán Lucian Bode belügyminiszter.
Az uniós felmérés szerint mintegy 19 800 személy halt meg 2021-ben közúti balesetben az Európai Unió (EU) országaiban, 5 százalékkal többen, mint az előző esztendőben, de 13 százalékkal kevesebben, mint a világjárvány előtt, azaz 2019-ben. Az uniós átlag 44 haláleset / millió fő volt – írja az Agerpres. A kimutatások szerint 2019–2020-ban 17 százalékkal kevesebben vesztették életüket balesetben az uniós utakon.
Az elmúlt egy évtizedben egyébként 36 százalékos csökkenést jegyeztek ezen a téren. Az EB hétfőn közzétett előzetes adatai értelmében kilenc tagországban – Dánia, Németország, Írország, Ciprus, Litvánia, Málta, Lengyelország, Portugália és Svédország – rekordmértékben csökkent a halálos balesetek száma.
A pandémia előtti adatokhoz mérten átlagban 13 százalékkal mérséklődött tavaly a halálesetek száma, a legjelentősebb – több mint 20 százalékos – csökkenés Dániában, Belgiumban, Portugáliában, Lengyelországban és Litvániában volt tapasztalható. Ezzel szemben Lettország, Szlovénia és Finnország az elmúlt két évben növekedést jelentett a halálesetek számát illetően.
A halálos balesetek áldozatainak 43 százalékát autóban ülők (sofőrök és utasok), 20 százalékát gyalogosok, 18 százalékát motorkerékpárosok vagy mopedesek, 10 százalékát kerékpárosok tették ki. A városon történt balesetek halálos áldozatainak 37 százaléka gyalogos volt.
A motorkerékpárosok és mopedesek, valamint a kerékpárosok a halálesetek 18, illetve 14 százalékát tették ki, így a városi területeken történt balesetek halálos áldozatainak közel 70 százaléka a veszélyeztetett úthasználók közül került ki. A legtöbb halálos áldozat férfi volt (négyből három), ugyanakkor az áldozatok több mint egynegyede – 28 százalék – az idős korosztályhoz tartozott. Az EU-ban közúti balesetben elhunytak 12 százaléka 18 és 24 év közötti volt, miközben ez a korcsoport az EU lakosságának csupán 7 százalékát teszi ki. A statisztikák szerint tehát nagyobb a valószínűsége annak, hogy fiatalok válnak halálos kimenetelű közúti balesetek részeseivé.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a csíkszeredai megyei kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
A tanulók egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
Bűnrészesség gyanújával őrizetbe vettek a rendőrök egy 47 éves férfit annak a három szentandrási testvérnek az ügyében, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd négy nappal később Szerbiában találták meg őket az eltűnésüket bejelentő apjukkal együtt.
Elkészült az első két olyan játszótér, amelyet kimondottan a házi kedvenceknek alakítottak ki – jelentette be a kedden a nagyváradi városháza.
Felettesei közreműködésével hamis orvosi igazolással betegszabadságot kért, majd annak jóváhagyása után Afrikában tevékenykedett zsoldosként három Bihar megyei csendőr a korrupcióellenes hatóság szerint.
A közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) december 16-ig várja az ajánlatokat az A8-as autópálya Sóvárad és Gyergyóalfalu közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – közölte kedden Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az ügyészek nem szállítottak meggyőző bizonyítékokat arra nézvést, hogy a Ioan Crișan aradi üzletember három évvel ezelőtti meggyilkolásával gyanúsított személyek esetében valóban fennáll az alapos gyanú – szögezte le az ügyben eljáró bíró.
Autóbalesetben életét vesztette kedd reggel két személy a 76-os országúton a Bihar megyei Biharpoklos térségében.
A június 9-i helyhatósági választásokon nyertes Arad megyei RMDSZ-es polgármesterjelöltek letették hivatali esküjüket, és hétfőn három olyan településen is megalakultak a képviselőtestületek, amelyeket magyar polgármesterek irányítanak.
Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.
szóljon hozzá!