A felmérésben többek között az egyetemválasztással kapcsolatos tájékozódásra és a befolyásoló tényezőkre kérdeznek rá
Fotó: Bede Laura
Az erdélyi magyar középiskolások egyetemmel kapcsolatos érték- és elvárásrendszerét szeretné mélyebben megvizsgálni a Milyen felvételiző vagy? elnevezésű kérdőív, amelyet már több mint ezer diák kitöltött a Felvi.ro oldalon. A kezdeményezők az eredmények feldolgozását követően a célcsoportra jellemző attitűdök és a kelet-közép-európai felsőoktatási piac sajátosságai mentén kívánnak stratégiai javaslatokat tenni az országban magyar képzéseket nyújtó egyetemek felé. Lázár Beáta doktorandusz, projektvezető az augusztus elején záruló kutatás előzményeit, főbb szempontjait ismertette a Krónikával, kitérve az egyetemböngésző portál újdonságaira is.
2024. július 25., 09:592024. július 25., 09:59
2024. július 25., 10:032024. július 25., 10:03
– 2020-ban, még a Felvi.ro indulása előtt készítettek egy kutatást, amelyben arra voltak kíváncsiak, hogyan választanak egyetemet az erdélyi középiskolások. Mi a cél a júniusban elindított felméréssel?
– A 2020-as kutatás egyfajta igényfelmérés is volt, hiszen a Felvi.ro portál élesítése előtt országszerte közel 1300 magyar középiskolástól kérdeztük meg, hogy honnan tájékozódnak, azt milyen nyelven teszik, illetve az egyetemválasztási döntést milyen tényezők befolyásolják. Ezek alapján szerettük volna felmérni, hogy mennyire hiánypótló kezdeményezés a Felvi.ro, és lenne-e rá igény. Az eredményekből megtudtuk, hogy fontos számukra a magyar nyelven való tájékozódás, illetve első számú információs forrásként az egyetemek weboldalait (az eredményre torzító hatás lehet a koronavírus-járvány) és az ismerősök, barátok kategóriát jelölték meg legtöbben.
Egy 2023-as, Románia és Magyarország összes felsőoktatási intézményi weboldalát összehasonlító elemzés (amelyet a BBTE Kommunikáció, Közkapcsolatok és Reklám Doktori Iskola kutatócsoportjának tagjai, Lázár Beáta, Vincze Hanna-Orsolya és Benedek István végeztek – szerk. megj.) eredményeképp 12 olyan dimenziót, egyetemi márkaértéket határoztunk meg, amelyek válaszolnak a mai egyetemi marketingtrendekre. Ezekre építve a mostani kutatásunk, úgy véltük, hogy az intézményi üzeneteket nemcsak a felsőoktatási marketing szempontjából érdekes megvizsgálni, de a célcsoportot, azaz a középiskolásokat is érdemes megkérdezni, hogyan vélekednek ezekről.
A „Milyen felvételiző vagy?” kérdőív szeretné mélyebben megvizsgálni a középiskolások egyetemmel kapcsolatos érték- és elvárásrendszerét.
másrészt az eredményekből származtatott menedzseri javaslatok segíthetik a magyar nyelvű képzéseket biztosító egyetemek marketing stratégiáját Románia-szerte.
Lázár Beáta kutatásvezető szerint a kérdőív legizgalmasabb szakasza leginkább egy személyiségteszthez hasonlít
Fotó: Facebook/Lázár Beáta
– Milyen szempontokra összpontosít a felmérés, ki tudna emelni néhány kérdést vagy kijelentést, amivel egyetértenek a tanulók?
– A kutatás három nagyobb fejezetre bontható: a szocio-demográfiai rész után az egyetemválasztással kapcsolatos tájékozódásra és a befolyásoló tényezőkre kérdezünk rá, végül 2x12 kijelentéssel kapcsolatban kell kifejezniük egyetértésüket vagy egyet nem értésüket. A fentebb említett 12 dimenzió olyan egyetemi márkaígéreteket foglal magába mint
A kérdőív ezen szakasza a legizgalmasabb – kutatóként és kitöltőként is –, hiszen ez hasonlít a legjobban egy személyiségteszthez, ahol már maga a kérdés gondolkodásra készteti a válaszadót.
A kérdések között szerepel például az, hogy a diákok mennyire tartják fontos szempontnak a felsőoktatási intézmény felszereltséget, az egyetemi város adottságait, mennyire értenek egyet azzal, hogy az egyetemeknek alkalmazniuk kell a mesterséges intelligenciát az oktatásban. Emellett kitér a felsőoktatási intézmények azon értékeire is, mint a társadalmi felelősségvállalás vagy az elsőéves diákok integrációját segítő mentorprogramok. Továbbá arra is kíváncsiak voltunk, mennyire éreznék magukénak a választott egyetemet (hordanák-e, használnák-e az egyetem logójával ellátott ruhákat, termékeket), és hogy mennyire fontos számukra, kik tanultak előttük azokban a padokban.
Fontos megjegyezni, hogy ezekhez a részekhez kiegészítések is bekerültek, hiszen 2020-ban még nem volt felkapott platform a TikTok vagy a Reddit.
A portál kezdőlapján már megtalálható a kérdőív, amely a kutatás lezárta után is kitölthető
Fotó: Képernyőmentés
– Már több mint ezer diákot sikerült lekérdezni, milyen kép rajzolódik ki ebből a felvételizők elvárásait és preferenciáit illetően?
– A júniusi hónap mindhárom szervezetnek – az Országos Magyar Diákszövetségnek (OMDSZ), amely a Felvi.ro portált és az egyetemista tagszervezeti hálózatot biztosította, a Romániai Magyar Középiskolások Országos Szövetségének (MAKOSZ), amely a célcsoport elérésében és a kérdőív népszerűsítésében segített, illetve a Romániai Magyar Doktoranduszok és Fiatal Kutatók Országos Szövetségének, amely a kérdőív szakmai és technikai hátterét adta – terhelt időszak volt, hiszen azt tűztük ki célul, hogy minél hatékonyabban és minél több helyre eljussunk a diákokhoz.
Elsődleges adatfeldolgozásra azonban még nem került sor, a kérdőívet szeretnénk majd teljes egészében elemezni.
– Mikor zárul a kutatás, illetve ezt követően a diákok igényeinek nevezhető eredményeket mely egyetemek felé közvetítik?
– A kutatást augusztus elején zárjuk, amikor lejártak a nyári felvételik, a kérdőív azonban utána is elérhető lesz a Felvi.ro oldalon. Az eredmények feldolgozását követően a célcsoportra jellemző attitűdök és a kelet-közép-európai felsőoktatási piac sajátosságai mentén szeretnénk stratégiai javaslatokat tenni a magyar képzéseket nyújtó egyetemek felé Romániában.
Az eredmények feldolgozását követően a kezdeményezők stratégiai javaslatokat nyújtanak a magyar képzéseket nyújtó egyetemeknek
Fotó: Pinti Attila
– Nemrég frissült a Felvi.ro portál, hogyan segít továbbra is a diákoknak az egyetemválasztásban?
– A Felvi.ro menüpontjai között navigálva a középiskolástól egészen az alapképzéses egyetemistáig minden magyar diák megtalálja a neki való aloldalt. A középiskolások számára a Felvételi menüpont segítséget nyújt a felvételivel kapcsolatos hírekkel, szakleírásokkal. A Szakkereső funkcióval város, nyelv és tudományterület szerint tudunk válogatni saját preferenciánknak megfelelően Románia összes alap- és mesterképzése közül. Emellett a Kedvenc Szakjaim menüpontnál megtekinthetőek az addig „beszivecskézett” szakok (ez a funkció regisztrációhoz kötött, ami ingyenes – szerk. megj.)
Emellett lakáskereső oldal is társul minden egyetemi városhoz, amely listázza a városok kollégiumait és az ingatlanközvetítők honlapjait. Az egyetemi évek alatt a Kreditszámláló funkció – amely szintén regisztráció után érhető el – segít a vizsgaidőszakban az átlagszámításban. Ugyanakkor az Álláskereső fülnél szintén városokra lebontva elérhetőek a karrierirodák és az állásközvetítő-oldalak. Alapképzés után pedig a mesterképzések kínálatát lehet böngészni a portálon. A Felvi.ro oldalt továbbra is az Országos Magyar Diákszövetség működteti, illetve évről évre frissíti a bejutási átlagokat és a szakokkal kapcsolatos információkat.
Az egyetemi felvételi előtt álló magyar fiataloknak segít az Országos Magyar Diákszövetség (OMDSZ), mely idén is frissítette a Felvi.ro egyetemböngésző adatbázisát.
November elsején, pénteken egyházzenei áhítatot tartanak az elhunytak lelki üdvéért a kolozsvári Szent Mihály Templomban.
Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Kolozsváron lesz látogatható az erdélyi református kollégiumok 400 évét bemutató vándorkiállítás.
Beiktatták tisztségébe hétfőn Bíró Barna Botondot, Hargita megye új tanácselnökét, és a székelyföldi megye közgyűlése is megalakult.
A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
szóljon hozzá!