Hol a pálya? Májusig nem fognak neki a Marosvásárhely–Nyárádszereda-autópálya építésének
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Leghamarabb májusban bocsátják ki az építési engedélyt az Erdélyt Moldvával majdan összekötő A8-as autópálya első, Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszára – közölte a román közúti hatóság, közvetetten megerősítve, hogy a szoros határidők miatt veszélyben az uniós támogatás. A CNAIR rossz menedzsmenttel, felületes hozzáállással vádolja a török kivitelezőt, amely „nem tudott megfelelni az elvárásoknak” az Alsó-Nyárádmentét átszelő, a történelmi Székelyföld kapuján „belépő” autópálya-szakasz bürokratikus előkészületei során.
2025. április 08., 14:292025. április 08., 14:29
2025. április 08., 15:332025. április 08., 15:33
Amint arról beszámoltunk, továbbra sem kezdődött el az érdemi munka az A8-as autópálya első, Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszán: bár a szerződést már tavaly februárban aláírták, a kivitelező török Nurol cég továbbra sem kapta meg a végső építési engedélyt. A nagy infrastrukturális beruházásokat figyelő Pro Infrastruktúra Egyesület március végén drónfelvételeket készített a 24,39 kilométeres szakaszon (ez magában foglalja azt a 2,39 km-es aszfaltcsíkot is, amely gyakorlatilag még az A3-as észak-erdélyi sztráda eddig meg nem épített részét képezi). A civil szakemberek aggodalommal állapították meg, hogy gyakorlatilag még a tervezési szakaszban vannak a munkálatok, noha ennek időszaka három hónapja lejárt.
A közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) korábbi hivatalos közlése szerint 2025. január 23-án megtörtént az építési engedélyhez szükséges dokumentáció műszaki véleményezése, de a közlekedési minisztérium azóta sem adta ki a végső engedélyt.
Észak-erdélyi autópálya: aláírják az utolsó szakasz megépítéséről szóló szerződést
Aláírják a hét második felében az észak-erdélyi autópálya utolsó, Vaskapu és Szilágynagyfalu közötti szakaszának megépítéséről szóló 6,62 milliárd lejes szerződést – közölte kedden a közlekedési miniszter. Sorin Grindeanu TikTok-videójában elmondta, hogy a közúti infrastruktúrát kezelő országos vállalat (CNAIR) fennállása óta ez a legnagyobb értékű szerződés. „Az észak-erdélyi autópálya az ország egyik fontos sztrádája, amelynek az építését be kell fejezni a következő években” – fogalmazott a videóban Grindeanu.
„Tekintettel a 24 hónapos kivitelezési határidőre, és arra, hogy jelenleg engedély hiányában nem dolgoznak, nehéz elképzelni, hogy a vállalkozó kivételes mozgósítással is befejezze (kevesebb mint) 21 hónap alatt a szakaszt, és hogy teljesítse a 2026. augusztusi, esetleg valahogy decemberig kitolt PNRR-célt” – írják a civil szakemberek, az országos helyreállítási terv (PNRR) révén érkező EU-finanszírozás szigorú kritériumrendszerére utalva.
Továbbra sem kezdődött el az érdemi munka az Erdélyt Moldvával majdan összekötő A8-as autópálya első, Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszán.
Mindezek ismeretében az Economedia.ro gazdasági portál magyarázatot kért a közúti hatóságtól, annak tudatában is, hogy a közlekedési minisztérium képviselői korábban március közepére ígérték a végső építési engedély kiadását.
Az útügyi társaság szerint az építési engedély kiadásához szükséges dokumentációt március 18-án nyújtották be a közlekedési minisztériumhoz, amely március 27-én megfogalmazta észrevételeit. „A kivitelező eddig nem reagált a minisztériumtól kapott észrevételekre” – közölte múlt hétvégén a CNAIR az Economedia portállal. A Nurol egyébként március 4-én nyújtotta be a műszaki tervet, a kedvezményezett és a felügyelő közúti hatóság pedig számos megjegyzést tett a műszaki dokumentációval kapcsolatban, amely összesen több mint 60 oldalt tesz ki.
A török útépítő annak ellenére nem válaszolt az észrevételekre, hogy már két megbeszélést is tartottak az érintett felek az engedélyeztetési folyamat felgyorsítása érdekében – állítja az állami hatóság. A műszaki tervek megvalósítására és átadására előirányzott hat hónapot tehát nem tartották be, mégpedig a CNAIR szerint azért, mert az építő több, a megvalósíthatósági tanulmányba foglalt műszaki megoldás módosítását kérte.
Ezek közül a legszükségesebbeket elfogadták, másokat azonban nem: a sok változtatási kérelem hiányosan volt közölve, nem számolva az anyagi következményekkel.
– közölte a amúgy a civilek által rendre hasonló vádakkal illetett CNAIR. Amely szerint a hatóság többször is a cég segítségére sietett, hogy kijavítsák a hibákat.
Egyébként a török Nurol megpályázta a következő, Nyárádszereda–Sóvárad-szakasz kivitelezését is. A 23,5 kilométer hosszú, 3,35 milliárd lejből megvalósítható beruházás versenykiírásán tavaly augusztus óta két jelentkező – a másik is egy török vállalkozás, az Ozaltin – várja, hogy a román hatóságok válasszanak közülük. Azonban jócskán van mit várniuk, hiszen a tender kiírói tavaly novemberben – megdöbbentő módon – idén decemberig meghosszabbították a pályázat-kiértékelő időszakot. Később a CNAIR 2024 decemberére „javított”, de azóta sem hirdettek győztest.
Mint ismeretes, a teljes A8-as sztráda Marosvásárhelytől a Moldovai Köztársasággal közös határig, Ungheni-ig húzódik majd összesen több mint 300 kilométeren keresztül. Az összköltséget több mint 4 milliárd euróra becsülik. Ez lehet az első sztráda, amely összeköti Erdélyt Moldvával, ugyanakkor ennek köszönhetően lesz először autópálya Székelyföldön is, hiszen Marosszék, a Sóvidék, Gyergyószék is részese a sztrádaépítési láznak. A Marosvásárhely–Nyárádszereda autópálya-szakasz a megyeszékhely határából tömbmagyar vidék, az Alsó-Nyárádmente felé veszi az irányt, azaz belép a történelmi Székelyföld „kapuján”.
Nagy a nyüzsgés a dél-erdélyi autópálya egyetlen, még hiányzó szakaszán épülő alagutak körül és magukban a vájatokban is. A több mint 700 dolgozót és 300 munkagépet mozgósító építők immár több tíz méteres előrehaladásról tudnak beszámolni.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!