Reményt ad a normalitásra: mindenkinek ajánlják az immunizálást a már beoltott egészségügyi dolgozók

Nyomós ok. Az oltással saját magunkat és környezetünket is megvédhetjük a koronavírus ellen •  Fotó: Haáz Vince

Nyomós ok. Az oltással saját magunkat és környezetünket is megvédhetjük a koronavírus ellen

Fotó: Haáz Vince

A koronavírus elleni vakcina egy lehetőség, amit ki kell használni, hiszen jelenleg az egyetlen módja annak, hogy az élet visszatérhessen a rendes kerékvágásba – vallják a lapunk által megkérdezett egészségügyi dolgozók, akik már megkapták a vakcinát.

Krónika

2021. január 08., 16:152021. január 08., 16:15

2021. január 08., 16:182021. január 08., 16:18

A védőoltással történő immunizálás az egyetlen módja, hogy véget vessünk a világjárványnak, és az élet visszatérhessen a rendes kerékvágásba – jelentette ki a Krónika megkeresésére  Antal Álmos sepsiszentgyörgyi szülész-nőgyógyász, aki a hét elején adatta be a  Pfizer–BioNTech-vakcinát. Az orvos felidézte, ő tavaly tavasszal megfertőződött, márciusban hagyta el a kórházat, októberben még jó ellenanyagszintet mutattak ki a vérében. Mivel már tíz hónap eltelt, amióta átesett a betegségen, kérte a vakcinát. Miután beoltották, a készítményen feltüntetett mellékhatások nála is jelentkeztek, enyhe izomfájdalmat és hőemelkedést tapasztalt, ám ezek a tünetek egy nap alatt megszűntek.

„A gyártó is felhívja a figyelmet, hogy akik már átestek a fertőzésen, gyakrabban tapasztalják ezeket a mellékhatásokat. A vakcinának nincs kockázata, világszerte már több millióan megkapták, csak azok esetében ellenjavallott, akik valamilyen összetevőjére allergiásak” – összegezte Antal Álmos. Arra is kitért, hogy

a Pfizer készítménye nem tartalmaz inaktivált vírust, hanem egy hírvivő RNS-t, ami üzenetet közvetít a sejteknek, az antitest gyártására ad utasítást.

Az orvos azt is biztatónak tartja, hogy a vakcina a koronavírus elmúlt időszakban megjelent mutációi ellen is hatásos. Ugyanakkor zavarónak tartja, hogy az egészségügyben dolgozók egy része nem adatta be az oltást.

Idézet
Akik nem kérik az oltást, talán a szerencséjükben bíznak. De a betegség lefolyása kiszámíthatatlan, nem lehet tudni, kinél mennyire súlyos, mi a kimenetele.

A járvány továbbra is terjed, az egészségügyben dolgozók közül sokan megfertőződtek, még mindig vannak betegek” – részletezte Antal Álmos.

Meglátása szerint a betegellátás is csak akkor tér vissza a rendes mederbe, ha minél többen immunizálják magukat. „Be kell látnunk, hogy a járványhelyzet miatt világszerte akadozik az egészségügyi ellátás. Például egyre több elhanyagolt méhnyakrákot diagnosztizálnak, mert nincs rendes szűrés. Ha megtörténik az immunizálás, ez is helyreállhat” – mondta az orvos, aki nagy fegyverténynek tartja, hogy viszonylag rövid idő alatt sikerült kifejleszteni a vakcinát, és büszke arra, hogy ehhez Karikó Katalin magyar biokémikus is hozzájárult.

„A vakcina egy lehetőség, és ki kell használni”

„Lassan egy éve dolgozom koronavírusos betegekkel, és nem volt a legjobb évünk, sokkal nehezebb volt, mint az előzőek, rengeteg olyan esettel találkoztunk, amikor a koronavírus tragédiát okozott” – válaszolta Kis Balázs nagyváradi sürgősségi szakápoló, a SMURD rohammentő szolgálat alkalmazottja, amikor arról kérdeztük, hogy miért döntött úgy: az elsők között beoltatja magát.

„Én tudatosságból oltattam be magam, mert elméletileg, ha valaki megkapja a vakcinát, elkaphatja még a vírust, de sokkal könnyebb lefolyású lesz. Láttam a pácienseknél, ismerősöknél, barátoknál, hogy soha sem lehet tudni, kinél mennyire lesz súlyos.

Idézet
Volt olyan 80 éves, aki a lábán hordta ki, és volt olyan huszonéves, aki intenzív osztályra került. A vakcina ilyen szempontból egy lehetőség, ami tény és való, hogy nincs teljesen bizonyítva, de nekem ezt a lehetőséget ki kell használnom, mert dolgoznom kell tovább,

van egy hivatásom, van egy munkahelyem, nekem ott meg kell felelnem, nem tudom megengedni magunknak azt a luxust, hogy kiesem a munkából” – fejtette ki Kis Balázs.

Magáról az oltásról elmondta, a szúrás nem fájt, a 15 percnyi megfigyelés alatt sem jelentkeztek nála mellékhatások, helyi vagy allergiás reakciók, így hazaengedték. Négy-öt óra múlva viszont elkezdett fájni a karja, és a fájdalom a későbbiekben fokozódott. „Viszont ez nemcsak a Covid-oltás jellemzője, hanem egy tetanusz elleni védőoltás után is előfordul, hiszen szérumot fecskendeznek a sejtek, az izomrostok közé, és az fáj, ameddig fel nem szívódik teljesen” – mondta a sürgősségi szakápoló. Kérdésünkre hozzátette: a szúrás helyét három nap után is érzi, de maga a fájdalom nagyjából nyolc-kilenc órán át volt erősebb, de nem annyira erős, hogy ne tudta volna mozgatni a karját. Más tünete nem volt, és azóta sincs.

Kis Balázs mindenkinek azt tanácsolja, hogy legalább gondolkodjon el az oltás lehetőségén, és ha kérdései, kételyei vannak, forduljon háziorvosához, vagy tájékozódjon hiteles forrásokból. Szerinte

a vakcina „sanda remény” arra, hogy kilábalunk a jelenlegi helyzetből.

„Ha megsejted a lottószámokat, akkor azokat leírod egy papírra, majd megjátszod a szelvényt. Ha van egy esély, akkor azt ki kell használni. Komoly dolgok, emberi életek forognak kockán” – fogalmazott a sürgősségi szakápoló.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

„Fölösleges a vakcinától való félelem”

A kolozsvári járványkórházban kapta meg a koronavírus elleni védőoltást december 29-én Cseke Péter negyedéves orvostanhallgató. A bánffyhunyadi születésű, a kincses városban tanuló fiatal szerint miután jelezték igényüket az első körben járó vakcinára, órára és szinte percre pontosan meghatározták, hogy mikor kell megjelenniük az oltóponton. „A bürokratikus rendszer már mindenki számára ismerős, tehát két dokumentumot is ki kellett tölteni, és természetesen közben elmondták milyen mellékhatások jelentkezhetnek.

Idézet
A szúrást alig lehetett érezni, de ez szerintem a személyzettől is függ. Voltak kollégák, akik kellemetlennek írták le az érzést, de fájdalmasnak semmiképp sem mondható”

– részletezte a Krónikának tapasztalatait az egyetemista, akinek az oltás után fél órát megfigyelés alatt kellett töltenie egy másik teremben. Lapunknak arról is beszámolt, hogy nem észlelt semmilyen mellékhatásra utaló tünetet – fejfájást, izomfájdalmat, fáradságot – az oltást követően, de még rá egy hétre sem. Arra a kérdésünkre, hogy mit üzen azoknak, akik valamilyen okból kifolyólag félnek a vakcinától, az orvostanhallgató elmondta, feleslegesen aggódnak. Szerinte az oltással saját magunkat és környezetünket is megvédhetjük a koronavírus ellen.

A tavaly novemberben elfogadott, az orvosi egyetemek végzős évfolyamainak a koronavírus elleni küzdelemhez való csatlakozását lehetővé tevő sürgősségi kormányrendelet révén Cseke Péter jelenleg a kolozsvári járványkórházban végez önkéntes munkát.

„Lehetőség a betegség kivédésére”

Orbán Etelka, a kézdivásárhelyi városi kórház szülész-nőgyógyászati osztályának asszisztensnője is beoltatta magát a hét első felében. A Krónika megkeresésére úgy fogalmazott, mindenkinek saját döntése, hogy beadatja-e magának a vakcinát, de ő egészségügyi dolgozóként, sőt egyszerű emberként is úgy gondolja:

ha lehetőségünk nyílik arra, hogy kivédjünk egy betegséget, akkor azt meg kell tennünk önmagunkért, családunkért, környezetünkért.

„Számunkra, egészségügyiek számára ez annál is fontosabb, mert kismamákkal, újszülöttekkel, betegekkel kerülünk napi kapcsolatba. Az elmúlt időszakban is voltak és most is vannak koronavírusos pácienseink, helyzetüket természetesen súlyosbíthatja ez a fertőzés” – mondta Orbán Etelka.

Kifejtette, úgy tűnik, két táborra oszlanak az emberek: a pró és kontra szerint, és a két tábor támadja egymást, hiszen erőteljesen megoszlanak a vélemények. „Senkinek nem tetszik a mostani állapot, az, hogy bezártak az iskolák, hogy maszkot kell hordani, nem lehet összejöveteleket tartani. De vajon teszünk-e valamit annak érdekében, hogy ez véget érjen? Jelenleg az oltás az egyetlen dolog, amit megtehetünk” – mondta az asszisztensnő.

Elkerülni a legsúlyosabb formát

„Gyógyszerészként úgy gondolom, csak akkor lehetünk valamelyest biztosak abban, hogy elkerüljük a betegség súlyosabb formáját, ha beoltatjuk magunkat, mert más mód nem mutatkozik erre. Az már látható, hogy a fertőzöttek közül nem mindenkiben alakul ki a betegség súlyos formája, de mivel semmi garancia nincs, hogy ebbe a kategóriába tartozunk, nem kívántam kockáztatni. Munkám során rengeteg emberrel kerülök közeli kapcsolatba nap mint nap, több órán keresztül, így az, hogy fertőzöttekkel is, elég valószínű” – mondta el megkeresésünkre Balázs László máramarosszigeti gyógyszerész, aki szintén megkapta már a koronavírus elleni vakcinát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 04., hétfő

Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs

Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs egy rendhagyó kiállítás keretében Kolozsváron. Az Erdélyi Történeti Múzeumban hétfőn megnyílt tárlat a térségben talált más aranytárgyak körében mutatja be a Bécsben és Budapesten őrzött leletegyüttest.

Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs
2024. november 04., hétfő

Fiatalok viszik tovább Wittner Mária 1956-os szabadságharcos zászlaját

Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc hősének, Wittner Máriának az életútját bemutató kiállítással és egy frissen kiadott életrajzi kötettel tiszteleg a budapesti Patrióták Egyesület a 2022 őszén elhunyt forradalmár előtt.

Fiatalok viszik tovább Wittner Mária 1956-os szabadságharcos zászlaját
2024. november 04., hétfő

Öngyilkosság a csíkszeredai börtönben

Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.

Öngyilkosság a csíkszeredai börtönben
Öngyilkosság a csíkszeredai börtönben
2024. november 04., hétfő

Öngyilkosság a csíkszeredai börtönben

2024. november 04., hétfő

Újabb gyorsforgalmi összeköttetés készül a magyar közúti hálózattal

A közlekedésügyi minisztérium kibocsátotta az építési engedélyt a Szatmárnémeti–Óvári gyorsforgalmi út kivitelezéséhez. A partiumi megyeszékhely terelőútjától induló 11 kilométeres autóút újabb összeköttetést teremt majd a magyarországi úthálózattal.

Újabb gyorsforgalmi összeköttetés készül a magyar közúti hálózattal
2024. november 04., hétfő

Vádat emeltek az Arad megyei bankautomata-robbantás gyanúsítottjai ellen

Vádat emelt hétfőn az ügyészség az Arad megyei Világoson történt robbantásos bankautomata-rablás három gyanúsítottja ellen.

Vádat emeltek az Arad megyei bankautomata-robbantás gyanúsítottjai ellen
2024. november 04., hétfő

Lehűlés és csapadék váltja a napsütéses őszi időjárást

A hét első napjaiban országszerte szép, meleg időre lehet számítani, a 16 Celsius-fokot is elérő maximumokkal; a hétvégétől lehűl az idő, és november 10-e után már csapadék is várható – derül ki az (ANM) előrejelzéséből.

Lehűlés és csapadék váltja a napsütéses őszi időjárást
2024. november 04., hétfő

Tömeges halpusztulás miatt indult vizsgálat Hargita megyében

A környezetőrség a bűnüldöző szervekhez fordul, miután halpusztulás történt a Tatros folyón, Gyimesfelsőlok egyik településén.

Tömeges halpusztulás miatt indult vizsgálat Hargita megyében
2024. november 04., hétfő

Rengett a föld a Székelyföld közelében

A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt vasárnapról hétfőre virradó éjszaka 1:21-kor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Rengett a föld a Székelyföld közelében
Rengett a föld a Székelyföld közelében
2024. november 04., hétfő

Rengett a föld a Székelyföld közelében

2024. november 03., vasárnap

Visky András már nem aligazgatója a kolozsvári színháznak, Tompa Gábor tisztázta a bejelentést

Visky András Kossuth-díjas író, dramaturg vasárnap Facebook-oldalán jelentette be, hogy július végétől már nem művészeti aligazgatója a Kolozsvári Állami Magyar Színháznak.

Visky András már nem aligazgatója a kolozsvári színháznak, Tompa Gábor tisztázta a bejelentést
2024. november 02., szombat

Zenés séta, világítás a Házsongárdi temetőben (képriport)

A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.

Zenés séta, világítás a Házsongárdi temetőben (képriport)