Torony nélkül maradt a régi református templom
Fotó: Kiss Gábor/Református.ro
Összeomlott az egykori református templom tornya a Beszterce–Naszód megyei Tacson. A gyülekezet által már nem használt istenházát hiába próbálták megmenteni.
2021. április 19., 14:412021. április 19., 14:41
2021. április 19., 15:392021. április 19., 15:39
Az Erdélyi Református Egyházkerület honlapján közzétett tájékoztatás szerint az omlás szombaton, április 17-én este történt. A 18. századbeli református templom és tornya leromlott állapotban volt, már nem használta a helyi gyülekezet, miután 2000–2005 között új templomot épített a szász evangélikusoktól megvásárolt romos templom helyén.
Az egykori református templom már évek óta rossz állapotban volt, szerkezete meggyengült, a falai megrepedtek, de a szakemberek megpróbálták megmenteni,
Az értékes kazettás mennyezet átkerül az új templomba
Fotó: Kiss Gábor/Református.ro
A festett kazettákat sikerült megmenteni a kártól, a közeljövőben az új templomba kerülnek álmennyezetként, írta a Református.ro. A fakazettás mennyezetet előtte a Teleki László Alapítvány műemlékvédő szakemberei tisztították le és restaurálták, hogy el lehessen helyezni az új helyszínen.
Székely Szabolcs tacsi református lelkipásztor úgy nyilatkozott, hogy a mozdítható értékeket még a héten áthordják. Kifejtette, a gyülekezettel együtt sajnálja a történteket, de megtették, amit lehetett, az értékesebb, mozdítható tárgyakat kimentették. Mint mondta,
A Besztercétől 20 kilométerre található pár száz lelkes településen a múlt században mindkét templom – az evangélikus és a református is – használatban volt, és a két lelkipásztori lakás is egymás mellett volt. Miután a második világháború után a szászokat kitelepítették, a falu magyar többségű lett.
Az 1881-ben készült papné padját is az új hajlékba szállítják
Fotó: Kiss Gábor/Református.ro
A református gyülekezet Vajda Dániel jelenlegi szamosújvári lelkipásztor szolgálata idején előbb a volt evangélikus lelkészi lakást vásárolta meg, melynek helyére új parókiát építtetett, majd 2005-re a régi, romos evangélikus templom helyére is új istenháza épült. A szász templom ugyanis annyira rossz állapotban volt, hogy csak a tornyát tarthatták meg.
A tacsi reformátusok 1691-ben építettek sövényfalú templomot maguknak, majd 1711-ben Bethlen Ferenc főispán közbenjárására kőtemplommá alakították azt, 1800-ban pedig újjáépítették. A Szászrégen–Beszterce országút mentén fekvő települést zömében magyarok lakják, gyékénykosár-készítőiről híres.
A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
szóljon hozzá!