Fotó: Forrás: Nagyváradi Polgármesteri Hivatal
Jóváhagyta a nagyváradi önkormányzat városfejlesztési bizottsága a Barátok templomának felújítási tervét, így a jövőben sor kerülhet a Fő (Republicii) utca és a Körös Áruház között található római katolikus istenháza restaurálására.
2021. december 08., 20:152021. december 08., 20:15
A váradolaszi Szentlélek kiáradása plébániatemplom eredetileg a ferences rend temploma volt, innen kapta a Barátok temploma nevet, ahogyan mai napig emlegetik – Nagyvárad egyik leglátványosabb temploma. A nagyváradi városvezetés szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében rámutat: örülnek annak, hogy megújul a Barátok (Dunării) utcája 1-es szám alatti épület, hiszen ezáltal újabb jelentős műemlék épületet sikerül reflektorfénybe helyezni, illetve a belváros arculata is javul.
Rámutatnak a beruházás haszonélvezője a váradolaszi római katolikus plébánia,
Radu Fortiș városi főépítész a közlemény szerint emlékeztetett, hogy a bizottság már 2018-ban is rábólintott a belvárosi templom felújítására, akkor a Bihar megyei és nagyváradi műemlékvédelmi alapítvány kérésére. A mostani jóváhagyásra azért volt szükség, mivel időközben új finanszírozó akadt, az Országos Beruházási Társaság pedig a haszonélvező nevére kérte kiállítani a dokumentációt.
A kommüniké szerint a Barátok templománál komplex munkálatokra kell számítani,
Az épület egyes helyiségei új rendeltetést kapnak, például konferenciatermet és mosdókat is kialakítanak az ingatlanban. A közlemény szerint a munkálatok az alagsorra is kiterjednek, ahol több neves nagyváradi személyiség is el van temetve.
Az istenháza 1932 négyzetméteres területen fekszik, a templomhajó hossza 61,90, szélessége 22,30 méter. Tervezője Nagyvárad jelentős építésze, az ifjabb Rimanóczy Kálmán, akinek egész alakos szobrát tavaly épp az istenháza előtt állíttatta fel nagy tisztelője, Ilie Bolojan korábbi polgármester. A jelenlegi Bihar megyei tanácselnök akkor azt ígérte, hogy a szoborállítás után – melyet a város számos középületét, magánpalotáját megálmodó építész születésének 150. évfordulóján, 2020 májusában a járványhelyzet miatt minden csinnadratta nélkül avattak fel – teret is elneveznek az ifjú Rimanóczyról.
– fogalmazott akkor a Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikusa.
A tervek szerint a Barátok temploma előtti területet neveznék el Rimanóczy térnek, a területet ugyanis a jövőben sétálóövezetté változtatnák. A helyszínválasztást az indokolja, hogy a fiatalon, 42 évesen elhunyt ifj. Rimanóczy Kálmán földi maradványait a felszámolt olaszi temetőből a Barátok templomának alagsorában helyezték örök nyugalomra, magát a templomot pedig az építész tervei szerint alakították át, így nyerte el mai arculatát. A templom kriptájában nyugszik ennek édesapja, id. Rimanóczy Kálmán építész is, aki szintén jelentősen hozzájárult Nagyvárad épített örökségéhez.
A terecske kialakításának fő célja, hogy újabb turistalátványosság jöjjön létre a Körös-parti városban, amelynek vezetése nagy erőfeszítéseket tesz az épített örökség értékesítésére. Egy korábbi tanácsi döntés szerint a Rimanóczy tér kialakítására a közeli katonakórház udvarán épülő parkolóház átadása után kerülhet sor, ugyanis csak akkor lehet majd felszámolni a templom előtti parkolóhelyeket.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!