Európai uniós alapokból újították fel Félixfüdő köztereit
Fotó: Facebook/Stațiunea - Băile Felix/Ioan Vid
Hamarosan lezárul az elmúlt fél évszázad legnagyobb közberuházása Félixfürdőn: a 7 millió eurós üdülőfelújításnak köszönhetően az ország egyik legkedveltebb turisztikai célpontjára rá sem ismernének azok, akiknek még a lepukkant, csak nyugdíjasjegyekre hajtó fürdőhely korábbi képe él az emlékezetükben. A következő nagyberuházás egy új akvapark építése lesz, melyet mintegy 40 millió euróból valósítanának meg Bihar megye több évszázados dicső múltra visszatekintő, termálvizes-tavirózsás ékességében.
2024. június 01., 10:182024. június 01., 10:18
Váradszentmárton községközpont a regionális operatív program 2014–2020-as kiírása során nyert európai uniós finanszírozást Félixfürdő közterületeinek felújítására, közművesítésre. A többéves beruházás összesen mintegy 7 millió euróból valósul meg, a tervek szerint idén júniusban az utolsó simításokat is elvégzik a Nagyváradtól csupán néhány kilométerre fekvő üdülőhelyen.
A munkálatok során felújították az utakat, járdákat, biciklisávot építettek, korszerű utcai világítással, pihenésre alkalmas kültéri bútorzattal, dísznövényekkel, kutakkal ellátott sétányokat, tereket hoztak létre, melyeket bekameráztak a turisták biztonsága érdekében. Emellett felújították az ivóvíz-, illetve a szennyvíz- és folyóvíz-elvezető hálózatot is, miközben parkolóhelyeket is létesítettek a vendégek számára.
például az idei május elsejét és ortodox húsvétot övező hosszú hétvégén felmérések szerint Románia legnépszerűbb belföldi turisztikai célpontja volt. Talán ennek is köszönhető, hogy a 12 400 lakosú (köztük csupán néhány száz magyarnak otthont adó) Váradszentmártont – amelyhez egy másik népszerű üdülőközpont, Püspökfürdő is tartozik – az ország öt leggazdagabb községe között tartják számon.
Fotó: Destinatiaanului.ro
Cristian Laza polgármester a Transilvaniabusiness.ro portálnak úgy fogalmazott, mindez nagyrészt a hivatalban dolgozó jó csapatnak köszönhető, amely nagy uniós támogatásokat nyert a községnek. Ugyanakkor számos jogi csatát is meg kellett nyerni ahhoz, hogy véghezvigyék a nagyberuházást.
A legnagyobb kihívást a település bejáratánál található nagy parkoló visszaszerzése jelentette, melyet az önkormányzat szerint jogtalanul foglalt le egy korábban bérleti szerződést kötő magánvállalkozás. A mintegy háromhektáros, lerobbant állapotú területet a legfelsőbb bíróságon sikerült visszavenni köztulajdonba. Itt most 800 férőhelyes korszerű parkolót alakítottak ki, és megkönnyítették a bejutást is Félixre (melyet immár a napokban átadott terelőút is segít: a váradi körgyűrűről 7 perc alatt el lehet jutni Félixfürdő végéig). De itt még nincs vége a településfejlesztésnek: a következő nagy projekt a Pece egyik, a falun átfolyó mellékpatakjának befedése, mely révén újabb bicikliutakat és filagóriás sétányokat hoznának létre.
Közben arra ösztönzik a magánkézben lévő turisztikai egységek tulajdonosait is, hogy folyamatosan fejlesszenek, fejlődjenek. A még a kommunizmusban épült nagy szállodák esetében szigorúan fellépnek: jövő évtől 500 százalékos többletingatlanadót rónak ki rájuk, ha nem újítják fel őket.
Egyébként a szociáldemokrata polgármester szerint más téren is fejlődnie kell Félixfürdőnek: tovább kell növelni a szálláshelyek számát, amely automatikusan maga után vonná az újabb teraszok, vendéglők, szórakozóhelyek létesítését. Az elöljáró az éjszakai életen is „erősítene”. „Elértük az évi 300 ezer turistát, kötelező szintet lépni” – nyilatkozta a Transilvaniabusiness.ro portál által idézett Cristian Laza.
A régi közkedvelt strandok mellett élményfürdők is épültek, épülnek
Fotó: Facebook/Stațiunea - Băile Felix/Ioan Vid
Aki az éjszakai élet felpörgetésével gyakorlatilag tovább szeretné „fiatalítani” a Félixre érkező turisták átlagéletkorát, mely egy-két évtizeddel ezelőtt még igen magas volt, hiszen a kommunizmusban és a rendszerváltás utáni években az üdülőhely nagyrészt gyógyfürdőként működött, többnyire nyugdíjasok látogatták az államilag kiutalt jegyeknek köszönhetően. Hiszen a beszámolók szerint naponta több mint 17 millió liter 49 Celsius-fokos, kénes, szén-dioxidos, nátriumos, káliumos víz tör itt elő a földből. A fürdő vize ásványanyag-tartalmának köszönhetően enyhíti a mozgásszervi és reumás panaszokat, segíthet nőgyógyászati vagy idegrendszeri betegségek esetén, de műtétek utókezeléseire is ajánlják.
Azonban amióta nekiláttak a strandok felújításának, sőt akvaparkok is épültek a hévízi tündérrózsás tavaknak is otthont adó Félixen (és a szomszédos Püspökfürdőn), a környék egyre inkább vonzóvá vált a fiatalabbak számára is.
A hévízi tündérrózsák „otthona” felülnézetből
Fotó: Destinatiaanului.ro
„A legnagyobb projektünk, melynek finanszírozási pályázatát hamarosan benyújtjuk, egy akvapark építése, amilyen még nincs Romániában, mintegy 40 millió euró értékben, Félixfürdő bejáratának jobb oldalán, a President komplexummal szemben” – nyilatkozta a polgármester. A tervekről egyébként mozgóképes látványterv is készült.
Mint ismeretes, Félixfürdő évszázadok óta híres termálvizéről. Amint Péter I. Zoltán A Nagyvárad melletti termálfürdők rövid története című, a Korunk folyóiratban megjelent írásából kiderül, a hagyomány szerint Helcher Félix (aki a váradi premontrei birtok első adminisztrátora volt 1711–1721 között) a szentmártoni pusztán az erdőséget vizsgálva észrevette, hogy a kondás az erdő aljában, a Luncs patak nádasában őrzi a gazdaság sertéseit.
Fotó: Páva-Sándor Edina
Helcher erre kitisztíttatta a forrást, és deszkából valamilyen kis fürdőházat építtetett a forrás fölé. Hasonlóan írta le Mayer Antal is e történetet az 1861-ben kiadott füzetében, szerinte a fürdőt később az adminisztrátorról nevezték el Félixnek. Voltak, akik úgy tartották, hogy a fürdő már a török fennhatóság alatt is létezett, de valószínűleg akik ezt állították, a későbbi Félixfürdőt a közeli Szent László-fürdővel tévesztették össze.
Jelentős változás az 1770-es évek elején történt. Hatvani István az 1777-ben kiadott Thermae Varadiensis című könyvében azt írja, Ehenger Lajos adminisztrátor „felépíttette a forrás fölé az első emeletes épületet, melyben felül öt és alul is öt betegszoba volt. A tükörfürdőben a medence fagerendák helyett középen egy lábnyi széles kőfal által kétfelé osztott, hogy a nők a férfiaktól elkülönülve fürödhessenek. A tükrök oldalai és fenekei simított terméskövekből rakattak ki. A boldog, meleg forrás a kőtalpazat nyílásain keresztül bugyog fel...” Az egyik medencét 1982-ben feltárták, tatarozták, ma is látható a parkban a Bálint-forrás közelében. Ez az épület lett a fürdő első szállodája, Félix néven.
Fotó: Destinatiaanului.ro
Az első világháború alatt, Megyeri Ferenc mérnök terve alapján 1917-ben felépítették a fürdő szimbólumává lett kis tornyos épülettel körülvett szabadtéri úszómedencét. Erre az időre alakult ki a fürdőnek az a képe, amely alapvetően nem változott egészen az 1960-as évekig. Egy 1948-i minisztertanácsi rendelettel megfosztották jogi személyiségüktől a romániai történelmi egyházakat, és minden vagyonukat elkobozták. Így vesztette el a premontrei rend Félixfürdőt is, mely a hatvanas évektől jelentős átalakításon esett át a kommunizmus éveiben – írja Péter I. Zoltán.
Az aradi határrendészek négy szíriai állampolgárt tartóztattak fel, akik gyalog akartak átjutni a mezőn Magyarország területére.
Megfagyott két férfi az elmúlt éjjel a Hargita megyei Ége településen.
A Hargita megyei tanács pénteki rendkívüli ülésén az RMDSZ-es Borboly Csabát és Barti Tihamért választotta a testület alelnöki tisztségébe – tájékoztatott a megyei közgyűlés sajtóosztálya.
Leállt péntek délelőtt 10 órakor a vasúti közlekedés Brassó és Segesvár között – tájékoztatott a román állami vasúttárssaság utasszállító részlege (CFR Călători).
Közel négy és félmillió lejébe kerül a román államnak, hogy megvásároljon egy temesvári épületet, amelyben az egyik helyi kórház működik, miután az ingatlan tulajdonosai nem akarják meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Halálra gázoltak egy gyalogost péntek kora reggel a dél-erdélyi (A1-es) autópálya aradi körgyűrűszakaszán.
Két fiatal férfit azzal gyanúsítanak, hogy megtámadtak és kiraboltak egy 85 éves nőt Nagyszebenben, az áldozatot megütötték, és elloptak tőle 60 ezer eurót.
A Temes megyei bíróság csütörtökön három év letöltendő börtönre ítélte többrendbeli vesztegetés elfogadása miatt Marian Gaşpar sebészt, a temesvári kardiológiai intézet szívsebészeti osztályának volt vezetőjét.
Korszerű, több mint 9700 férőhelyes stadion fog épülni Brassóban – tájékoztatott csütörtökön Mihai Constantin.
A hétvégi szigorlatot azért vezették be, hogy ne nőjön a sofőriskolák végzőseinek várakozási ideje, ugyanakkor temesváriak segítik ki az aradi vizsgabiztosokat, miután öt ellen vesztegetés gyanúja miatt eljárást folytat a korrupcióellenes ügyészség.
szóljon hozzá!