Fotó: Henning János
Másodszor is eredményt hirdettek az EU-s forrásokból megépített korszerű Kovászna megyei hulladéklerakó működtetésére kiírt versenytárgyaláson, de az egyik vesztes cég megóvta a döntést, emiatt tovább húzódik a létesítmény beüzemelése.
2017. február 20., 16:212017. február 20., 16:21
2017. február 22., 11:562017. február 22., 11:56
A Kovászna Megyei Tanács pénteki rendkívüli ülésén eldöntötte, külső jogi szolgáltatást szerződtet a lécfalvi hulladéklerakó működtetésével kapcsolatos fellebbezések és pereskedések képviseletére. „Oda jutottunk, ahol a part szakad” – jegyezte meg a téma kapcsán Tamás Sándor megyei tanácselnök.
„Tavaly áprilisban indítottuk el az eljárást a lécfalvi hulladéklerakó üzemeltetőjének kiválasztására, hat cég jelentkezett, azóta fellebbezések és pereskedések sora zajlik, a létesítmény kihasználatlanul áll. Többek között fizetni kell az őrzését, az elhasznált villamos energiát, ez havi 15 ezer lejes költséget jelent” – magyarázta Tamás Sándor, aki korábban pénznyelőnek nevezte a hulladéktározót. Megjegyezte továbbá, az nem vigasztal senkit, hogy az országban harminc hasonló eset van. „Miközben uniós támogatásból kiépítettük a korszerű hulladékrendszert, kénytelenek vagyunk pénzért Brassóba szállítani a szemetet. A jelenlegi törvénykezés megengedi, hogy a megyei tanácsosok jóváhagyásával ügyvédi szerződést kössünk, erre ősszel volt már precedens” – tette hozzá a tanácselnök.
A megyei önkormányzat jogi osztályán egy korábbi leépítés miatt eleve két jogászállással van kevesebb, ugyanakkor két szabad jogtanácsosi helyet nem sikerült betölteni, ezért is indokolt a külső jogi iroda bevonása. A hulladéklerakó megépítése 82 millió lejbe került, Lécfalva közelében 16 hektáron építették meg a tárolót és feldolgozót, ám mégis Brassó megyébe szállítják a háromszékiek szemetét, mert amíg nem választják ki a működtetőt, nem tudják beindítani az új létesítményt.
Amint arról beszámoltunk, az Európai Bizottság (EB) eljárást indított a múlt héten az Európai Bíróságon Románia ellen azért, mert a hatóságoknak nem sikerült bezárniuk 68 nem EU-konform városi szeméttelepet, amely károsíthatja a lakosság egészségét – írja a bizottság közleményében. Az EB emlékeztet, hogy Romániának 2009. július 16-ig kellett volna bezárnia nem EU-konform szeméttelepeit. Korábban a román környezetvédelmi minisztérium arra figyelmeztetett, Románia azt kockáztatja, hogy napi 124 ezer eurós bírságot kell fizetnie, mert nem sikerült felszámolnia a nem szabványos városi szeméttelepeit. Hivatalos adatok szerint jelenleg Románia 35 megyéjében van integrált hulladéklerakó, de ezek közül csak egy működik.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Tizenegy Hargita megyei település közel 4000 lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
A szél erősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat 23 megyére.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
szóljon hozzá!