Az Erdélyi-szigethegység útjának bihari szakasza végig a Jád patak mentén kanyarog
Fotó: Rostás Szabolcs
Mintegy hat éves tervezési-kivitelezési eljárás nyomán teljes hosszában járható a megannyi természeti látványossággal tűzdelt Erdélyi-szigethegység útja Bihar és Kolozs megyében. Az uniós forrásokból megvalósult nagyszabású útfelújítás orvosolja az infrastruktúra hiánya okozta, Romániában általános jelenségnek számító problémákat, ám jellemző módon ezúttal is csak részben. Az immár akadálymentesen megközelíthetővé vált turisztikai célállomások közül például a hajdan szebb napokat látott, jelenleg félig a görög katolikus egyház, félig a Micula fivérek birtokában lévő Biharfüred sivár látványt nyújt, és a Krónikának nyilatkozó polgármester is képtelen megjósolni, mikor kapja vissza egykori patináját az egykor Czárán Gyula által feltérképezett-felfejlesztett üdülőtelep.
2023. november 01., 09:272023. november 01., 09:27
Hivatalosan is átadták a forgalomnak a hét elején az Erdélyi-szigethegység útja (románul Drumul Apusenilor) bihari szakaszát, amelynek felújítása a megye legfontosabb és leglátványosabb turisztikai és közúti beruházásának számít. A felújítási munkálatok gyakorlatilag már szeptemberben befejeződtek, és a megyei tanács október elejétől zöld jelzést adott a gépkocsiforgalomnak, még mielőtt véglegesen átvette volna a létesítményt a kivitelezőtől.
Közben olyan fontos turisztikai látványosságok közelében halad el, mint a biharfüredi Csodaforrás, a Jád völgyi Menyasszony fátyla vízesés, a Jadolina-vízesés, a Jád-völgyi víztározó (Leşu) üdülőtelepe, Rév vagy Sonkolyos. A 2017-ben útjára indított projekt összértéke 182 millió lej, amit a 2014-2020-as Regionális Operatív Programon (POR) keresztül lehívott uniós forrásokból finanszíroztak; a munkálatokat a nagyváradi Drumuri Orăşeneşti Rt. vezette cégtársulás hajtotta végre.
Az uniós forrásokból korszerűsített szigethegységi út bihari szakasza most, a Kolozs megyei már a tavasszal elkészült
Fotó: Rostás Szabolcs
Sziklafalak, fenyvesek között a Jád mentén
Az Erdélyi-szigethegység útja kétsávos aszfaltút, amelynek Bihar megyei szakaszán négy új hidat építettek, helyenként útszélesítési és támfal-megerősítési munkálatokat is végeztek. A 2018-ban meghirdetett közbeszerzés során rögzítetthez képest két hónappal kinyúltak a munkálatok, mivel több sziklát kellett elmozdítani a szakaszon, mint eredetileg tervezték, és az omlásveszély miatt több ponton hálókat kellett kihelyezni a hegyoldalon.
Ezekre szükség is van, mert amint magunk is tapasztaltuk, amikor a hivatalos átadás előtt egy nappal teljes hosszában végigautóztuk a hegyi utat Nagysebestől (Valea Drăganului) Belényesig, néhány helyen látni lehetett a friss aszfaltcsíkra legördült kisebb kődarabokat. A Jád patakkal végig párhuzamosan kanyargó, hatalmas sziklafalak, valamint fenyő- és lombhullató erdők szegélyezte út jó minőségűre sikerült, és remélhetőleg sokáig kitart. Így gyakorlatilag akár Királyhágótól Csarnóházán (Munteni-nél figyelni kell, mert nagyon szűk az út, azt nem most újították fel), akár Nagysebestől Viságmezőn, majd Jádremetén (Remeţi), Biharfüreden keresztül könnyen el lehet autózni Belényesig.
A Jadolina-vízesésben kilátóról lehet gyönyörködni
Fotó: Rostás Szabolcs
Korábban egyébként még legalább terepjáróra volt szüksége annak, aki megpróbált átkelni a Jadolina-vízesésen túl Biharfüredig, a köves erdei út áprilisban is havas-jeges volt, aminek nem volt ajánlatos nekivágni.
Víztározók, vízesések, barlangok
A vidék már az Erdélyi-szigethegység útja Kolozs megyei oldalán pazar látványt nyújt, az egyik különleges látványosság a Dregán-víztározó (Floroiu-tó), amire magasról rálátni; a környéken több menedékház, panzió is működik, akad, amelyik wellness-szolgáltatást is nyújt. Hasonló szállodára bukkantunk különben a bihari oldalon, Jádremete közelében is, ahol egyebek mellett kültéri fedett medencével és barlangban kialakított étteremmel csalogatják a pihenni vágyó vendégeket.
Rálátás a Dregán-tóra Kolozs megyében
Fotó: Kolozs Megye Tanácsa
A Jád-völgyi víztározó (Leşu) 60 méteres gátjára turisták nem ereszkedhetnek le, többedmagunkkal viszont kifogtuk, amikor a létesítmény őrei megengedtek egy rövid lejárást az átutazóknak, akiknek ellenben mindenkinek a lelkére kötötték, hogy nem fotózhatnak, vagy ha észrevétlenül mégis megteszik, nem posztolják ki a közösségi oldalukra... Az 1973-ban megépült víztározóból amúgy hét éve szivárgás miatt leengedték a vizet, és a tulajdonos vízügyi igazgatóság abban reménykedik, hogy az országos helyreállítási tervből (PNRR) származó forrásokkal felújítják a völgyzárógátat; a költségek mintegy 100 millió lejre rúgnak.
Bár nem az Erdélyi-szigethegység útja mentén fekszik, a Jadolina-vízeséstől a hegyen át könnyen felkereshető a Király-erdő hegység egyik legismertebb és legkeresettebb látványossága, a Mézgedi- vagy Czárán-cseppkőbarlang, amelyet a 20. század elején még Európa legnagyobb barlangjai között tartottak nyilván. A magyar turizmus atyja, Czárán Gyula (1847–1906) által feltárt és járhatóvá, látogathatóvá tett, róla elkeresztelt barlangnak már a tíz méter magas bejárata is impozáns, odabent megcsodálható megannyi, páratlan szépségű cseppkőalakzat, továbbá az őskori barlangi medve (Ursus spelaeus) csontjai is.
Ritka szépségű cseppkőalakzatok láthatók a Mézgedi-barlangban
Fotó: Rostás Szabolcs
Biharfüred már évszázaddal ezelőtt tündökölt
A szigethegységi út korszerűsítésének köszönhetően immár Jádremete, illetve Belényes irányából egyaránt simán megközelíthető a Bihar-hegység egykori ékköve, az 1102 méter tengerszint feletti magasságban fekvő Biharfüred. Az ország legcsapadékosabb településeként, a levegő magas ózontartalmának köszönhetően klimatikus gyógyhelyként számon tartott, völgykatlanban fekvő üdülőtelepet Mihai Pavel (Pável Mihály) görög katolikus püspök alapozta meg a 19. század végén, miután egy kirándulása során egy juhász éjszakára elszállásolta esztenájában (innen a román elnevezés: Stâna de Vale, azaz völgyi karám).
A görög katolikus egyház – amely még Mária Terézia idején kapta meg a Belényes környéki erdőket hűbérbirtokként – hamarosan szállodát, éttermet létesítettek itt, ahová a legközelebbi településtől, Bondoraszótól utat építettek. Az igazi áttörést a már említett Seprősi Czárán Gyula hozta meg Biharfüred számára, az egyik első magyar turisztikai szakemberként számon tartott természetjáró és barlangkutató alaposan
Barlangi medve csontlelete a Czárán Gyula által feltárt barlangban
Fotó: Rostás Szabolcs
„A Bihar aránylag nagyon gazdagon van mindennemű természeti nevezetességekkel megáldva ; s alig van az egész hegységben ezen nevezetességek felkeresésére oly kedvező pont, mint Biharfüred. Hajlékot, jó és olcsó ellátást, lovakat, tájékozott vezetőket talál itt a kiránduló; s ha fáradtan megtér, szórakozással fűszerezett pihenést élvezhet itten” – ismerteti Czárán Kalauz a biharfüredi kirándulásokra címmel 1903-ban napvilágot látott leírásában. Mindezt elsősorban azért idézzük a nagy természetjárótól, útépítőtől, mert a mai Biharfüred mindössze árnyéka 120 évvel ezelőtti önmagának, és ha valamilyen csoda folytán Czárán Gyula feltámadna, nem ismerne rá kedvenc üdülőtelepére.
A Belényes és Jádremete irányából egyaránt frissen korszerűsített szigethegységi utat Biharfüredre érve méretes lyukakkal, hasadékokkal tűzdelt aszfaltos út váltja, ami a Csodaforráshoz (Izvorul Minunilor) közeledve tengelyakasztóvá válik. Megkockáztatjuk, hogy az út 150-200 évvel ezelőtt sem lehetett rosszabb, amikor a környék népe szekérrel, lóháton vagy csak gyalog látogatott a Jád forrásához, hogy merítsen a vízből, megmártózzon benne, hiszen már akkor gyógyhatást tulajdonítottak neki.
Biharfüredre már nem jutott az útfelújításból
Fotó: Rostás Szabolcs
Az egyház és a Micula fivérek „fogságában”
Biharfüreden sípálya várja a téli sport szerelmeseit (a leghosszabb pálya több mint egy kilométer hosszú), mellette kalandpark, sőt dinó park is működik, a szolgáltatások azonban meg sem közelítik a 100 évvel ezelőtti kínálatot. Az üdülőtelepen egyetlen hely kínál szállást, a Iadolina Hotel (ez is csupán 60 szobát), étterem is csak itt működik, és a szálloda személyzetétől megtudjuk, jó előre foglalnia kell annak, aki például a téli síszezonban szobát szeretne náluk.
Csodaforrás. Gyógyító hatást tulajdonítanak a Jád forrásvizének
Fotó: Rostás Szabolcs
„Most, hogy jó úton lehet eljutni ide, talán fejlődni fog az üdülőtelep” – reméli a szálloda egyik alkalmazottja. Pedig vendégekben még ilyenkor, a gyérnek számító őszi szezonban sincs hiány, ráadásul ismert és kedvelt a környék a magyarországi túrázók, kirándulók körében is (ottjártunkkor több magyar rendszámú autót, motorkerékpárt láttunk), hiszen csak száz kilométerre fekszik a román-magyar határtól.
Csak a Iadolina Hotel kínál szállást az üdülőtelepen
Fotó: Rostás Szabolcs
Mindez elsősorban annak tudható be, hogy Biharfüredet felerészt a görög katolikus egyház, felerészt pedig a Micula fivérek, a Csodaforrás vizét a European Drinks cégen keresztül kiaknázó és forgalmazó Viorel és Ioan birtokolja. Belényes irányából az üdülőtelepnek az út balra eső fele az egyházé, míg a jobbra eső rész a román állammal számos kereskedelmi pert folytató üzletembereké. Adrian Marius Magda, Bondoraszó polgármestere lapunknak elmondta, a község gyakorlatilag semmilyen tulajdont nem birtokol a közigazgatásilag hozzá tartozó Biharfüreden, ezért korlátozottak a lehetőségei.
Görög katolikus templom és épülő kolostor
Fotó: Rostás Szabolcs
„Meg van kötve a kezünk, mi ott semmilyen munkálatnak, fejlesztésnek nem vághatunk neki, hiszen semmi nem a helyi önkormányzaté” – nyilatkozta lapunknak az elöljáró, aki többször szóvá tette az üdülőtelepet sújtó áldatlan állapotot a megyei tanács illetékeseinél is. Megoldás azonban nem született, még a helyi útszakasz felújítását sem lehetett belefoglalni az Erdélyi-szigethegység útja korszerűsítését célzó uniós projektbe, mert a görög katolikus egyház csak azután adta át a biharfüredi úthálózatot a Bihar Megyei Tanácsnak, hogy a pályázatot már 2017-ben elbírálták.
Megannyi, még Czárán Gyula által felkutatott túraútvonal járható be Biharfüred környékén
Fotó: Rostás Szabolcs
„Sok mindenkinek volt már terve az itteni fejlesztésekre az idők folyamán, de ezek soha nem valósultak meg. Pedig most, a szigethegységi út elkészültével több irányból is akadálymentesen megközelíthető az üdülőtelep, és fellendülhetne a turizmus” – ismeri el Adrian Magda polgármester, hozzátéve: ő még mindig reménykedik abban, hogy Biharfüred egyszer ismét a régió gyöngyszemévé válik.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
szóljon hozzá!