Bátrabban pályázhatnak. A magyar többségű várfalva sokat nyerhet a turisztikai cím megszerzésével
Fotó: RMDSZ
Nemcsak az önkormányzat, hanem a lakosok pályázatait is esélyesebbé teszi, hogy a kormány helyi érdekű turisztikai településsé nyilvánította a Kolozs megyei Várfalvát – értékelte a Krónikának a cím elnyerését Mărginean János. A magyar többségű község RMDSZ-es polgármesterét a szerdai döntés előnyeiről faggattuk.
2021. augusztus 13., 13:222021. augusztus 13., 13:22
Helyi érdekű turisztikai településsé nyilvánította szerdai ülésén a kormány a Kolozs megyei Várfalvát. A javaslatot Cseke Attila, a fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős szaktárca RMDSZ-es minisztere terjesztette a kormány elé. A község polgármesterével, Mărginean Jánossal beszélgettünk arról, hogy mit jelent Várfalva számára a minősítés.
A Kolozs megyei Várfalvát, amely községközpont is egyben, mintegy 1200 fő lakja, amelynek 66 százaléka magyar. A községhez – melynek mintegy 3300 fős összlakosságából 56 százalék vallotta magát magyarnak a 2011-es népszámláláson – hozzá tartozik még Bágyon, Kövend, Székelyhidas, Kercsed és Csegez is. Az RMDSZ-es polgármester lapunk megkeresésére elmondta:
Ezenkívül minden más pályázat elbírálása esetén is pluszpontot jelent. „Két éve történt, hogy egy pályázatot elvesztettünk, mert nem értük el a minimum 50 pontot. Ha meglett volna ez a turisztikai cím, akkor automatikusan megnyertük volna a pályázatot, és már lehetne a községben 10 kilométer aszfaltos út” – idézte fel Mărginean János.
Az elöljáró arról is beszámolt, hogy milyen feltételeknek kell megfelelni a minősítés megszerzéséhez. A pályázati kiírásban szerepelt például, hogy legyenek panziók, hotelek, turisztikai látványosságok a községben. Ezek a pályázatban külön-külön értékelve voltak, és el kellett érniük a minimum ötven pontot.
– jelezte a polgármester.
Mărginean János szerint bürokráciai útvesztők miatt kellett több mint két évet várni az elbírálásra. Aztán a tavalyi választások után sikerült az RMDSZ-nek kormányra kerülnie, és ez bevallása szerint sokat segített nekik. Úgy tűnt, hogy valahol „elvesztették a dossziéjukat”, de az RMDSZ közbenjárásával sikerre vitték: csak arra volt szükség, hogy napirendre kerüljön és tisztességesen kiértékeljék. Az elöljáró felidézte, hogy két évvel ezelőtt kaptak egy telefonhívást, hogy rendben van a pályázatuk, és az erről döntő bizottságban mindenki jóváhagyta, csak a kormánynak napirendre kellett tennie ezt a döntést.
A polgármester kifejtette, hogy megannyi látványosság található Várfalván és annak környékén.
„Már van is egy pályázatunk annak érdekében, hogy turisztikailag rendbe tudjuk tenni: útvonalakat, ösvényeket építeni, valamint archeológiai kutatásokat végezni a helyszínen” – vázolta a polgármester.
hanem csak egy minősítés, amely segít nagyobb pontszámot elérni a pályázatok keretein belül. A lakosokat és az önkormányzatot egyaránt segíti, ugyanis a községben élő magánszemélyek is megkapják a plusz 5 pontot, ha pályázni akarnak, nemcsak maga a község.
A polgármester a fejlesztésekre kitérve elmondta, hogy belevágtak a szennyvízcsatornázásba, amit folytatni szeretnének, és az egész községre kiterjesztenék. Ezt eddig csak az egyik faluban, Bágyonban valósították meg, de a többi településre vonatkozóan is próbálnak erre pályázatot benyújtani. Ezenkívül utak javítása és bicikliutak építése is tervben van.
Úgyhogy van sok látnivaló a környéken” – ismertette az elöljáró.
Hozzátette, nincs arról tudomása, hogy most más magyarlakta települések is megkapták-e ezt a besorolást. „Amikor benne voltam az értékelő bizottságban, akkor Kolozs megyéből egyedül voltunk, rajtunk kívül még egy település volt Szeben megyéből. Mivel még nem jöttek meg a hivatalos eredmények, nem tudom, hogy csak mi ketten kaptuk-e meg a minősítést” – fogalmazott Mărginean János.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
A brassói magán- és jogi személyek a jövő évtől új adót fizethetnek: a polgári védelmi adót – adta hírül a Bună Ziua Brasov helyi portál. A cikk szerint az így befolyó összegeket a polgári védelmi célú óvóhelyek fenntartására fordítanák.
A medvék elriasztják a hegyvidéki üdülőhelyekről a turistákat, akik már táborokba sem merik elengedni a gyerekeiket – jelentette ki szerdán az Agerpresnek a Brassópojánai Turisztikai Munkáltatók Szövetségének elnöke.
Az eddigiekhez képest több adatot, dokumentumot kell megadniuk a magyar állam által a határon túli óvodásoknak, iskolásoknak, egyetemi hallgatóknak biztosított oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra pályázó erdélyieknek.
Egyelőre marad a télies időjárás: a meteorológusok legfrissebb előrejelzései szerint a hét végéig országszerte rendkívül alacsony hőmérsékleti értékek várhatók, egyes térségekben pedig hótakaró is kialakulhat.
Gyümölcslevet és hidegen préselt olajat gyárt szamosújvári kisüzemében a közel negyven hektáron gazdálkodó Miklósi András. A 15 éve utazási irodát működtető közgazdász egyik napról a másikra váltott, és belevágott agyümölcsfeldolgozásba.
A Bihar megyei magyar politikai szervezetek még nem döntötték el, hogy állítanak-e megyeitanácselnök-jelöltet az időközi választáson, míg Szilágy megyében az RMDSZ a PSD polgármesterjelöltjét támogatja Zilahon.
Rekordbevétellel erősítette meg vezető helyét a BT Aréna a romániai sportcsarnokok nyereségességét tekintve. A 10 ezer férőhelyes kolozsvári létesítmény Kelet-Közép-Európa egyik neves sportcsarnokává „nőtte ki magát”.
Története legnagyobb beruházására készül a Szatmárnémetitől csupán alig több mint 10 kilométerre fekvő Szatmárudvari: az idők folyamán tűzvész és árvíz által egyaránt sújtott település most élményfürdő építésével szeretné megalapozni jövőjét.
szóljon hozzá!