Van még tennivaló: a Főtéren is akad elhanyagolt épület
Fotó: Biró István
Hétszer több épület homlokzatát újították fel idén Kolozsváron, mint a korábbi esztendőkben. A polgármesteri hivatal a napokban méri fel a többletadóval sújtott tulajdonosok ingatlanjainak állapotát, és új, szigorúbb szabályzat bevezetését tervezi.
2017. december 06., 09:202017. december 06., 09:20
2017. december 06., 09:262017. december 06., 09:26
Beérni látszik az idén januártól a leromlott állapotú kolozsvári ingatlanokra kivetett 500 százalékos többletadó gyümölcse, azóta ugyanis mintegy 200 épületre igényeltek építkezési engedélyt. A polgármesteri hivatal tájékoztatása szerint ez hétszeresen haladja meg a korábbi esztendőkben jegyzett ingatlanfelújítások számát.
Emil Boc polgármester a témában tartott találkozón úgy vélte, megérte többszörös ingatlanadót kivetni a tulajdonukat elhanyagoló polgárokra. Mint mondta,
„Hatékonynak vélem a stratégiát, mivel korábban alig harminc épület homlokzatát újították fel évente” – idézte a Ziua de Cluj helyi portál az elöljárót. Boc kifejtette, tavaly 56 elhanyagolt épületet azonosítottak, és 511 tulajdonost – köztük 23 jogi személyt – szólítottak fel arra, hogy korszerűsítse annak homlokzatát, különben a városháza 500 százalékos ingatlanadót vet ki rá. Boc leszögezte: folytatják a hatékonynak bizonyuló stratégiát.
Komplex stratégia hiányában nem oldja meg a leromlott műemlékek helyzetét a műemlékvédelmi törvény nemrég jóváhagyott módosítása, amely szerint adómentességet élveznek jövő évtől a felújított ingatlanok, amelyekben nem zajlik kereskedelmi tevékenység – véli Guttmann Szabolcs műépítész.
Dan Tarcea alpolgármester arról számolt be, hogy az említett 56 épület közül 11-et már felújítottak, elmondta,
Júniusig 564 épület állapotát vizsgálták meg, 88 esetében tartották sürgősnek a tatarozást. Amennyiben ezek tulajdonosai nem tették meg a felújításhoz szükséges lépéseket, jövőre ismét az ingatlanadó hatszorosát kell befizetniük a városkasszába, mondta az alpolgármester. Hozzátette, a helyi rendőrség december 4. és 10. között hajtja végre az ellenőrzést, ezt követően készítik el a „rosszul teljesítők” listáját.
Módosítaná a nagyváradi önkormányzat a hanyag épülettulajdonosokra többletadót kivető decemberi rendeletét. Az új tervezet szerint az érintettek egy közös számlára fizethetnék be a felújítás rájuk eső részét.
Tarcea arról is beszámolt, hogy a polgármesteri hivatal újabb szabályzat elfogadását tervezi a homlokzatfelújítási program keretében:
A Nagyváradon évek óta sikeresen alkalmazott stratégiát egy szeptemberi konferencián javasolta a kolozsvári városvezetésnek Ilie Bolojan partiumi polgármester, és úgy tűnik, tanácsát megfogadják. „Ha néhány évvel ezelőtt meglett volna ez a törvényes lehetőségünk, Kolozsvár most másként nézne ki” – jelentette ki Emil Boc.
Fotó: Biró István
A műemlék épületek felújítását szorgalmazza az a 2018 januárjától életbe lépő, az RMDSZ által javasolt törvénymódosítás is, amely szerint azon felújított műemlékek, amelyekben nem zajlik kereskedelmi tevékenység, mentesülnek az ingatlanadó alól. Oláh Emese alpolgármester a Krónikának korábban azt nyilatkozta,
Guttmann Szabolcs műépítész, az építészkamara erdélyi fiókjának elnöke úgy vélte, az adómentesség nem elegendő a műemlékek felújításához, ehhez komplex stratégiára van szükség, amely az udvarterekre is kitér, nemcsak a homlokzatokra. A szakember már akkor úgy fogalmazott: a kolozsvári polgármesteri hivatalnak érdemes lenne átvenni a nagyváradi példát.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
szóljon hozzá!