Rózsa Csaba levendulatermesztő: Maros megyében mára már közel ötven hektár levendulaültetvényt találni
Fotó: Facebook/Lavenderland
A vásári rendezvényekre vonatkozó szigorítások az erdélyi őstermelők helyzetét is átrendezték. Rózsa Csaba levendulatermesztővel, Csurulya József kenyérsütővel és Szőke Tímea sajtkészítővel a fennmaradáshoz nélkülözhetetlen „fortélyokról” beszélgettünk.
2021. november 08., 14:132021. november 08., 14:13
2021. november 08., 14:152021. november 08., 14:15
A vásárok átmeneti felfüggesztése és szabályozása nagyon sok őstermelőt arra kényszerített az elmúlt években, hogy átgondolja az értékesítés módját és helyszínét, sőt egyes esetekben akár arra is, hogy kiegészítő kereseti forrás után kutasson. Arról faggatunk Maros és Kovászna megyei termelőket, hogyan sikerül átvészelni a vásárok szempontjából is bizonytalan időszakot.
Rózsa Csaba Maros megyei őstermelő lapunknak elmondta, az ácsmesterségtől kezdve különböző belső építészeti munkákon át több mindent bevállalt a takaréklángon működő vállalkozás átmentése érdekében.
Már a járvány megjelenése előtt egyfajta hanyatlást jósolt a levendulatermesztés és -értékesítés láncolatában, tapasztalata szerint ugyanis egy hasonló vállalkozást legföljebb három évig lehet művelni. A nagykendi levendulagazdaság elindításakor Maros megyében rajta kívül egyetlen ültetvény létezett, 2018 környékén azonban annyira megugrott a levendulatermesztéssel foglalkozók száma, hogy
A jelentős pályázati összegek és a gépesítés következményeként a vállalkozás már a pandémia előtt meginogni látszott. Az ilyen módon bekövetkező anyagi instabilitás egy kiegészítő vállalkozás elindítását tette szükségessé. „Kellett egy második láb, amin állhatunk, így 2019 őszén beszereztük a rendezvényszervező vállalkozásunk kellékeit: sátrakat, fesztivál- és esküvős bútorzatot” – osztotta meg a vállalkozó.
A koronavírus 2020-as megjelenése épp a vásári időszak kezdetére esett, így az őstermelők rengeteg olyan lehetőségtől estek el, ahol a termékeiket értékesíthették volna. Rózsa Csaba arról is beszámolt, hogy a 2019-es bevételéhez képest 2020-ban kilencvenszázalékos volt a visszaesés, negyven vásár helyett ugyanis csak négyre jutottak el.
Maros megyében már olyan sok a levendulás, hogy reklámként sem éri meg elmenni egy-egy vásárra. Hétből kettőben ugyanis nem árultam többet a helypénznél. Így maradt egy-két havi vásár, amire még elmegyünk” – vázolta a helyzetet a termelő. Bár a tavalyihoz képest ezt az évet jobbnak értékelte, előrevetítette, hogy nagy tartalékot az idén sem fognak felhalmozni.
Csurulya József Kovászna megyei házikenyér-sütő a sepsiszentgyörgyi zöldségpiacon értékesíti fehér, teljes kiőrlésű és rozskenyereit, amelyeket kétszemélyes vállalkozás keretében, feleségével készítenek heti három alkalommal.
A házaspár 2007-ben kezdett kenyérsütéssel foglalkozni, amelyet kürtőskalács-készítés követett. A másfél évtizedes múlttal rendelkező kisvállalkozás mára már visszatérő kliensi kört vonzott maga köré, amely a pandémia idején is megmaradt. Az egyes vásárlók cserélődése a folyamat természetes része,
„A sepsiszentgyörgyi zöldségpiac – kötelező maszkviselés és az előírások betartása mellett – még a szükségállapot alatt is nyitva állt a vásárlók előtt. A szigorításokat követően csak a vásárok maradtak el, ez azonban nem befolyásolta jelentősen a kenyér-eladást” – tájékoztatott a vállalkozó.
Mint mondta, kisvállalkozókként nem tudnak nagyon széles vásárlói igényt kielégíteni, egy héten ugyanis nagyjából negyven háromkilós házi kenyeret állítanak elő, amelyet a piacozáson kívül kiszállítással is eljuttatnak Kézdivásárhelyre, Kézdiszentlélekre és a környéken levő falvakba.
Sajtmánia. A kiesést a termékek házhoz szállítása pótolhatja
Fotó: Facebook/Felső-Nyárádmenti Kézműves sajtok-Sajtmánia
A járványhelyzet szigorításokkal teletűzdelt időszaka a Felső-Nyárádmenti Kézműves Sajtok – Sajtmánia néven futó termékeket készítő vállalkozó életében is átalakulást hozott. A nyárádszentmártoni Szőke Tímea megkeresésünkre elmondta, hogy a sajtkészítés kezdetben
A család legifjabb sarja – továbbfejlesztve az örökölt tudást – 2016-tól ízesített, füstölt, illetve félkemény sajtok elkészítésével próbálkozott, annyira sikeresen, hogy jelenleg huszonöt különböző készítménye vásárolható meg.
Termékeit a családi gazdaságból nyert tehéntejből állítja elő, kézműves eljárással, mellőzve a gépesítést. Mint mondta, a pandémia előtt főként a vásárokon tudta értékesíteni sajtjait, mind a kézműves, mind pedig a havi vásárokat rendszeresen látogatta.
Ebben az időszakban, amikor mindenki szívesebben rendelte házhoz a termékeket, kialakult egy olyan klientúra, amiért megérte a kiszállítás” – fejtette ki. Kistermelőként így hetente harminc-hatvan sajtot sikerül a vásárlók otthonába juttatnia.
Arra a kérdésre, hogyan látja az őstermelők jövőjét, és mennyire lehet a járványhelyzetben tervezni, azt válaszolta, hogy az utóbbi időben újra azt tapasztalja, hogy az emberek megijedtek és bezárkóztak, ezért előre látni nem igazán lehet. A kiépült klientúra viszont nagy valószínűséggel nála is megmarad.
Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.
A román gazdaság nem szárnyal, de a kis eredményeket is el tudja adni a politikum – állapította meg a Krónikának Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-foglalkoztatási hivatal igazgatója, akivel a romániai munkaerőpiacról beszélgettünk.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
szóljon hozzá!