Összeforrasztani a vallásosságot a kultúrával: Böcskei László katolikus püspök a spirituális-architekturális tengelyekről

Összeforrasztani a vallásosságot a kultúrával: Böcskei László katolikus püspök a spirituális-architekturális tengelyekről

Böcskei László püspök áthozta a mába 18. századi elődje, Patachich Ádám elképzelését

Fotó: Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye

Nem múltmutogató múzeumot akarunk létrehozni a felújított püspöki palotában, hanem a mostani és az utánunk következő nemzedékek közösségének építését és javát szolgálva általa, továbbvinni – állapította meg a Krónikának adott interjúban Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püspök, aki szerint az egyház mindennel foglalkozik, ami a mai embereket foglalkoztatja, ami hozzásegít a szellemi és lelki elmélyüléshez.

Molnár Judit

2022. június 12., 14:412022. június 12., 14:41

– Két évvel ezelőtt, amikor beütött a világjárvány, és áttételesen „kizárta” a közönséget a kulturális intézményekből, Ön a pandémia negatívumához hasonló nagyságrendű pozitív választ adott: felajánlotta a nagyváradi püspöki palota csodálatos kertjét a filharmóniának a heti koncertek megtartására. Így esett, hogy egész nyáron át, csütörtökönként jobbnál jobb hangversenyeken vehettünk részt a Kanonok-sorral átellenben. Tavaly nyáron is volt néhány komolyzenei est, de nem hetente, mivel már jóval előbb feloldódott a járvány miatti teremzárlat. Az utóbbi időkben viszont egyre gyakrabban érkeznek hírek különböző tematikájú képzőművészeti kiállításokról – a palotában. Vagyis szó sincs egyszeri kulturális tevékenységről, épp ellenkezőleg. Új kultúrtér születésének lehetünk tanúi?

– A legtömörebben azt mondhatom, hogy igen, de részletezem is egy kicsit. A téma fontos kiindulópontja ugyanis a nagyon hosszúra elnyúlt visszaszolgáltatási akció végső sikere, az, hogy visszakerült a 18. században épült palota a püspökség tulajdonába. Ezzel együtt viszont megindultak a tanakodások, mi is lesz az impozáns épülettel, illetve sikerülni fog-e eredeti szépségében restaurálni és méltóképpen kihasználni az adott tereket. Sokféle vélemény hangzott el, és természetesen nekünk is megvoltak a megfelelő elképzeléseink. Fel se merült, hogy az egyházmegye foglalja el és lakja be az egész épületet, sokkal inkább olyasfajta elképzelés lebegett előttünk, amihez hasonlót követve építtette fel két és fél évszázada Patachich Ádám püspök: összeforrasztva a vallásosságot a kultúrával.

Idézet
Áthoztuk ezt az elképzelést a mába, kihangsúlyozva, hogy nem múltmutogató múzeumot akarunk, hanem a mostani és az utánunk következő nemzedékek közösségének építését és javát szolgálva általa, továbbvinni.

Más szóval a múltat a jelen és a jövő szolgálatába igyekszünk állítani. Ebben a szellemben készült el a felújítási terv, és valósult is meg, egyelőre az épület kétharmadának felújításával. Négy előadótermünk van, ahol ideális kulturális képzés is megvalósítható, ugyanis a zenei vagy más témájú előadásokra érkezők akarva-akaratlan a kiállításokat is megtekintik, és megérzik a mi munkánk mozgatórugóját, azt, hogy az idő nem állt meg, a jelenünket éljük, a jövőért dolgozva.

Galéria

Szent Lászlótól napjainkig. Böcskei László püspök fő célkitűzése a múltat a jelen és a jövő szolgálatába állítani

Fotó: Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye

– A kiállításokkal kapcsolatban milyen szempontot követnek a tárlatok szervezésekor?

– Nem csak vallásos, hanem laikus témákkal is foglalkozunk, mondhatnám úgy is, hogy mindazzal, ami a mai embereket foglalkoztatja, és ami hozzásegít a szellemi és lelki elmélyüléshez. Az események rendezésekor arra is gondolunk, érezze úgy a látogató, ide vissza kell jönnie, hogy újból feltöltődjék lelkileg-szellemileg. Egyébként ez a gondolat is Patachich Ádámtól származik, akik az elmondottak érdekében fektetett olyan hangsúlyt a zenei bemutatókra, udvari zenészeként foglalkoztatva Michael Haydnt. Ezt a városi közösségről szóló szellemiséget a 19. században is sikeresen folytatták, nem véletlen, hogy szívesen látogattak ide császárok és királyok, például Ferencz József és felesége, Sissi, több alkalommal is.

Idézet
Folytatjuk ezt a vallás és kultúra közös vonalat ma is, tömören úgy szoktuk mondani, hogy Szent Lászlótól napjainkig.

Egyébként Szent László helyes tiszteletének továbbadását fontos feladatunknak tartjuk, a felújítás befejeztével megalakult vallásturisztikai iroda munkatársai, akik maguk fogadják a vendégeket, célként tűzték maguk elé, hogy az itt látottak nyomán az ide érkező turista zarándokként távozzék, azzal a gondolattal, hogy ide vissza kell jönnie. A látogatók megtekinthetik Szent László hermáját, megismerkednek tevékenységével, de tovább menve a palotában, például a művészeti galériában követni lehet Patachich idejétől kezdve a püspöki fejlődést, a török idők utáni újrakezdést, a váradi egyházmegye felvirágzását, majd a második emeleten a szigorúan vett kortárs művészeti alkotásokkal találkozhatnak, jelenleg például a Ady Endre Líceum diákjainak műveivel. Vagyis íme a már említett Szent Lászlótól napjainkig.

– A felújítás nagyon sok időt vett igénybe. Miként zajlottak a munkálatok, milyen váratlan felfedezések történtek?

– Majdnem négy évig tartott, mivel munka közben akadtak meglepetések. Például az eredeti falfestmények a többrendbeli meszelés alól „bukkantak elő”, úgyhogy új helyzet alakult ki: az egyszerű felújítás helyett restaurálni kellett az épületet, feltárni a régieknek egy értékes tér iránti igényét. A tetőszerkezet is tartogatott meglepetést, úgyhogy szükség lett restaurátor szakemberekre, de az eredmény sem maradt el: a tetőtér olyan lett, mint egy ékszerdoboz. Nagyon eredményes volt a restaurátorokkal az együttműködés, a munkások nagy része az Érmellékről jött, jó tapasztalat volt a közös munka.

Idézet
Említenék még egy érdekességet: az alagsori munkák során gondot okozott az ott lévő kétszáznegyven hordó, amivel nem tudtunk mit kezdeni.

Végül csak három maradt meg, köztük a 19 540 literes legnagyobb hordó, a többit szétszedték, és a dongákból parkettet készítettek. A tetőcserepek egy része viszont átkerült Kolozsvárra, a Szent Mihály-templom felújításánál használták fel. Szintén a munkálatok során derült ki, hogy Patachich püspök külön téglát nyomatott az építkezéshez, a névjegyével, illetve feltárultak azok a folyosók a falakban, ahol a cselédek jártak fel tüzet rakni. És megtaláltunk a 60-as évek végéről egy időkapszulát, melyből kiderült, mikor kezdték el az ezer görög menekült távozása utáni felújítást.

Galéria

Fotó: Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye

– A püspöki palota és a székesegyház körüli csodás parkról még nem beszéltünk. Ez is az eredeti tervezés része?

– Ki kell javítanom: nem parkot gondozunk, hanem kertet. Egyébként természetesen ez is az eredeti terv része: 5,6 hektárnyi kert. Akarva-akaratlanul közelebb kerülünk a természethez, az elődök által létrehozott dendrológiai kerthez. Védett terület, hisz a magnóliák és a gingko biloba (páfrányfenyő) 120 évesek, a tölgyfa pedig 180 éves. De idővel sikerült konzerválni őket és kiegészíteni új, ámbra- és júdásfacsemetékkel.

Újdonság a székesegyház melletti bibliai kert, illetve sétány a Szentírásban szereplő növények, a bor és kenyér jelképre utaló bibliai gabonák (árpa, köles, búza) és szőlő, de vannak bibliai virágok (liliom), fűszernövények (zsálya, menta, kasvirág, csipkebokor, hagyma, fokhagyma) és gyümölcsfák is (gránátalma, olívafa, datolya­pálma). Minden növénynél van egy kis tábla, egy-egy utaló mondattal a Szentírásból, ez a kertrész tehát az információ és a nyugalom helye.

Idézet
A gyerekek különösen szeretnek idejárni, játszóterük is van, ezenkívül huszonnégy madárfajtát tenyésztenek, és így teljesedik ki a gyerekek ökológiai nevelése.

Tehát igyekszünk úgy alakítani a környezetünket, hogy ne csak a templom vonzása, az ottani lelki töltekezés működjék, de meghatároztuk a két spirituális-architekturális tengelyt is: az első a templomtól (Jézustól) Szent László szobráig (az építőig), de ugyanazon a vonalon van Szaniszló püspök szobra is, akit a szegények atyjának neveztek. Ez az út tehát bizonyítja, hol vannak a gyökereink, s hogy mindig tenni kell valamit egymásért.

A másik vonal a bejárattól a barokk kerten át a barokk palotáig, ami nagyon jó pasztorációs felület. A kertprojekttel kapcsolatban még annyit mondanék, hogy a szarvasi arborétummal működtünk együtt, egy kertész jött Párizsból, de most már van tájépítészünk is, aki a kert­építéssel foglalkozik.

– Visszatérve a kulturális eseményekhez: mit terveznek a közeljövőben?

– Artur Kaganovszkij hegedűművész virtuózaival a tervezett három koncert közül az áprilisi és májusi már nagyon szép sikerrel lezajlott, júniusban lesz még kettő. Fontos esemény, hogy az orgona visszakerül a székesegyházba, ennek megáldását is megrendezzük. Fontosnak tartom az összefogást az illetékes intézményekkel, de fontos egymásnak segíteni, hiszen az együttműködésből mindenki kaphat valamit, és népszerűsíteni a fiatalokat: kiállítást rendeztünk például a bejáratnál a művészeti iskola diákjai számára, a Föld Napja tiszteletére.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 09., kedd

Sorban állás helyett pár kattintás: minden 10 nagyváradiból 8 online fizette be a helyi adóját

A nagyváradi városháza újabb rekordot döntött az online adóbefizetések terén: az év első három hónapjában, vagyis a kedvezmények időszakában begyűjtött összegek 78,4 százaléka online érkezett.

Sorban állás helyett pár kattintás: minden 10 nagyváradiból 8 online fizette be a helyi adóját
2024. április 09., kedd

Segítséget ajánl a magyarsága miatt bántalmazott erdélyi tornászfiúnak Nagy Elek üzletember

Nagy Elek erdélyi származású üzletember teljes körű szponzori és továbbtanulási támogatást ajánl fel a bántalmazott erdélyi tornászfiúnak, amennyiben úgy gondolja, a történtek miatt alternatíva lehet Magyarországon folytatnia a sportkarrierjét.

Segítséget ajánl a magyarsága miatt bántalmazott erdélyi tornászfiúnak Nagy Elek üzletember
2024. április 08., hétfő

Székelyföldtől a Partiumig több település terelőutat kaphat idén

Terelőút tehermentesíthet idén több erdélyi települést: a szerencsés megyeszékhelyek, városok és községek közül Sepsiszentgyörgy, Temesvár, illetve a Bihar megyei Élesd, Belényes és Váradszentmárton is új útnak örülhet, ha minden jól megy.

Székelyföldtől a Partiumig több település terelőutat kaphat idén
2024. április 08., hétfő

Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos

A Kisiratos Kürtöstől való elszakadásáról tartott népszavazás eredményét megerősítő 2004. április 7-i kormányhatározat meghozatalának 20. évfordulóján ünnepség keretében emlékeztek meg az önálló községgé válásról vasárnap a helyi kultúrotthonban.

Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos
2024. április 08., hétfő

Harminckét éves álom valósult meg Kovásznán: felavatták a Csoma Emlékközpontot

Harminckét évvel az alapkőletétel után Kovásznán hétfőn felavatták a Kőrösi Csoma Sándor Emlékközpontot.

Harminckét éves álom valósult meg Kovásznán: felavatták a Csoma Emlékközpontot
2024. április 08., hétfő

Otthonról is megismerhetik az egyetemre készülő Kárpát-medencei fiatalok Kolozsvár felsőoktatási intézményeit

Otthonról is megismerhetik a Kárpát-medencei fiatalok a kincses város felsőoktatási intézményeit – közölte a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ).

Otthonról is megismerhetik az egyetemre készülő Kárpát-medencei fiatalok Kolozsvár felsőoktatási intézményeit
2024. április 08., hétfő

Országszerte meleg lesz a következő két hétben, esőzések csak április második felében várhatóak

A sokévi átlagnál melegebb lesz a következő két hétben országszerte, esőre csak elszórtan lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) április 8. és 21. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Országszerte meleg lesz a következő két hétben, esőzések csak április második felében várhatóak
2024. április 08., hétfő

A verespataki aranybányaprojekt meghiúsítói számolnak be eredményeikről Kolozsváron

Ki mentette meg Verespatakot? címmel szakemberek részvételével szervez kolozsvári fórumot április 11-én, Kolozsváron a Mathias Corvinus Collegium (MCC).

A verespataki aranybányaprojekt meghiúsítói számolnak be eredményeikről Kolozsváron
2024. április 08., hétfő

Nyakon szúrta élettársát, majd felgyújtotta magát egy férfi Temes megyében

A Temes megyei Mosnicán a rendőrség és a tűzoltóság beavatkozására volt szükség, miután egy nőt élettársa nyakon szúrt, a férfi pedig felgyújtotta magát egy melléképületben, a tűzoltók találták meg az elszenesedett holttestet.

Nyakon szúrta élettársát, majd felgyújtotta magát egy férfi Temes megyében
2024. április 08., hétfő

Viperaveszélyre figyelmeztetnek a hegyimentők

A Beszterce-Naszód megyei Salvamont hétfőn figyelmeztette a Kelemen-havasokba készülő turistákat, hogy a meleg idő miatt a Kis-Beszterce csúcs környékén már megjelentek a viperák.

Viperaveszélyre figyelmeztetnek a hegyimentők