Fotó: Veres Nándor
Február 25-e és március 4-e között zajlik Románia-szerte a polgári védelem hete, ennek keretében szerdán szirénapróbát tartanak – közölte szombaton Raed Arafat, a katasztrófavédelmi főosztály (DSU) vezetője.
2023. február 25., 17:112023. február 25., 17:11
2023. február 25., 17:332023. február 25., 17:33
Arafat a bukaresti belügyminisztérium székhelyén tájékoztatott a polgári védelem hetéről, amelyet a DSU és az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) szervez február 25-e és március 4-e között. A polgári védelem hetén a lakosságot készítik fel a veszélyes helyzetekre, ennek részeként tartanak szerdán próbariasztási gyakorlatot.
„Ez a mi kötelességünk, ez a polgári védelem feladata: felkészíteni a lakosságot. Ezt jelenti az erős polgári védelem: megelőzni, felkészülni, helyesen reagálni, újjáépíteni. Ez a négy rendkívül fontos fázis” – magyarázta a DSU vezetője.
A működő szirénák közül 2865-öt központilag irányítanak, 2595-öt helyileg kell működésbe hozni. A szirénapróbának egyrészt az a szerepe, hogy a lakosság megismerje a vészjelzésnek ezt a módját, másrészt gyakorlatot jelent a szirénákat kezelő személyzet számára, ugyanakkor a szirénák működőképességét is teszteli.
„Amikor a kockázatokról beszélünk az embereknek, nem az a célunk, hogy megijesszük őket, hanem hogy felkészítsük. Azt akarjuk elérni, hogy magas legyen az ellenálló képesség. Mit jelent az ellenálló képesség a hétköznapi ember számára? Azt, hogy egy vészhelyzet csak rövid ideig hasson rád negatívan, utána vissza tudj térni a normális kerékvágásba, és hogy vészhelyzet esetén ne legyél sebezhető, legyen meg mindened, ami segít átvészelni az illető helyzetet” – magyarázta Raed Arafat.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!