Öngyógyító szervezet: Felméri Judit marosvásárhelyi homeopata az alternatív gyógymódokról

Öngyógyító szervezet: Felméri Judit marosvásárhelyi homeopata az alternatív gyógymódokról

Fotó: Pixabay.com

Bár a hagyományos orvoslás megosztóan vélekedik róla, a holisztikus szemléletű homeopátiás kezelés sokakat gyógyított már meg. Dr. Felméri Judit marosvásárhelyi gyermekgyógyásszal és homeopatával az alternatív gyógymóddal szembeni fenntartások okát, a módszer alkalmazhatóságát, illetve a népbetegségek természetes úton történő megelőzési lehetőségeit jártuk körül.

Oláh Eszter

2022. április 24., 09:392022. április 24., 09:39

Az alternatív vagy komplementer gyógyászat alatt tulajdonképpen a hagyományos kezelésen és gyógyszereken kívüli, egymástól nagyon eltérő, esetenként ősi, máskor újabb gyógymódokat értjük, amelyeket az utóbbi időben egyre többen vesznek igénybe. Közéjük sorolható a homeopátia is, amelynek alaptétele (tudniillik a betegséghez hasonló hatást kiváltó szerekkel gyógyít) az úgynevezett hagyományos orvoslással egy idős, de csak a 18. század végén került újra felfedezésre.

Az alternatív gyógymódok alkalmazását illetően dr. Felméri Judit marosvásárhelyi gyerekgyógyász és homeopata kifejtette, hogy enyhe betegségek kezdeti stádiumában érdemes első lépésként olyan mellékhatásmentes, sokszorosan kipróbált, természetes gyógymódokhoz folyamodni, amelyek tiszteletben tartják és „aktiválják” a szervezet öngyógyító képességeit.

A jól bevált, házi praktikák között megemlítette a megfázás utáni forró fürdőt, a száraz ruhával fedett hideg vizes borogatást – amely a gyulladások külső kezelésére alkalmas –, a nyílt seb nélküli sérülések jegelését, illetve enyhébb emésztőrendszeri gyulladások esetén a diétát, amely sokszor önmagában is képes megoldani a problémát. A könnyű, irányított mozgás, mint mondta, megkerülhetetlen az ízületi panaszok esetében, de sok más bajon – így a puffadáson vagy a székrekedésen –, sőt akár lelki problémákon is segíthet.

„Elhúzódó, kellemetlen betegségállapotoknak vehetjük elejét, ha figyelünk a szervezet jelzéseire, és nem hagyjuk, hogy a betegség elhatalmasodjon. Ugyanakkor ezek a módszerek nemcsak alternatívaként, hanem a betegség súlyosbodása és a gyógyszeres kezelés szükségessé válása esetén kiegészítő gyógymódként is használhatók” – egészítette ki.

Törzskönyvezett gyógyszerekkel kezel

A szakember szerint a homeopátiát gyakran tévesztik össze a természetgyógyászat különböző ágaizataival. Ezek közül is leggyakrabban a fitoterápiával, amely különféle gyógynövényeket használ teák, krémek, tinktúrák és porok formájában, vagy a gemmoterápiával, amely az egyes növényrészek – például rügyek – glicerines-alkoholos kivonatával gyógyít, igencsak hatékonyan. De előfordul az is, hogy a növényi illóolajokat használó aromaterápiával, vagy a virágesszenciákat alkalmazó Bach-virágterápiával tévesztik. A hasonlóság az említett gyógymódokkal abban áll, hogy a homeopátiás szerek 60%-át szintén növényekből állítják elő, illetve rokon vonás a holisztikus szemlélet is, amely az emberi szervezetet egységes egészként látja és kezeli, ugyanakkor alapvető különbség, hogy a homeopátia, egyedüliként, nem a meggyógyítani kívánt tünetekkel ellentétes, hanem az azokhoz hasonló hatást kiváltó szerekkel gyógyít – mondta.

Galéria

Dr. Felméri Judit marosvásárhelyi gyermekgyógyász és homeopata

Fotó: Felméri Judit

Másik, lényeges különbségként kiemelte, hogy a homeopátia minden esetben speciális gyógyszergyárakban előállított, törzskönyvezett készítményeket használ, amelyeket kizárólag patikákban forgalmaznak. A gyógymódot – a legtöbb európai országhoz hasonlóan – Romániában is csak szakképzett orvosok gyakorolhatják hivatalosan. „Az egészségügyi minisztérium 1980 óta szervez posztgraduális, összevont képzéseket az országban, a szakdiplomát két év alatt, többlépcsős vizsgával lehet megszerezni. A román egészségügyi biztosítási rendszer, az akupunktúrával együtt, támogatja ezt a módszert – hogy mennyire nevetségesen kis összeggel, az más kérdés” – magyarázta.

Kiütéseket, allergiát, emésztőrendszeri betegségeket is gyógyít

Mint megtudtuk, a klasszikus homeopátia nem elkülönített betegségekkel, hanem tünetegyüttesekkel dolgozik, nem a betegségre, hanem a betegre fókuszál. A kezelés minden esetben személyre szabott, így a szerek bevétele is kizárólag orvosi tanácsra történhet. „Minél pontosabban el tudja mondani a beteg, hogy mi bántja, és az orvosnak minél pontosabban sikerül a tüneteket összegyűjtenie és értelmeznie, a gyógyulás annál biztosabb. Egy-egy konzultáció tulajdonképpen egy időigényes ismerkedési folyamat, amelyben az orvos ráhangolódik a betegre” – tette hozzá. A készítmények olyan anyagok kis adagját tartalmazzák, amelyek nagy mennyisége egészséges emberekben a beteg meggyógyítandó tüneteihez hasonló tüneteket idéz elő. Ez a homeopátiás hatás indítja be a beteg védekező erőit, és vezet el végül a gyógyuláshoz a belgyógyászati betegségek nagy részében, de számos más, így egyes kissebészeti, vagy bőrgyógyászati esetekben is.

A hagyományos orvoslás idegenkedik tőle

A szakember szerint a hagyományos orvoslás kezdettől fogva – amióta a német származású Samuel Hahnemann az 1700-as évek végén kidolgozta és rendszerbe foglalta – idegenkedik a homeopátiától. Egyik legnevesebb képviselője, Constantine Hering ugyanakkor épp a módszer téziseinek megdöntésére tett igyekezete közben győződhetett meg annak hatékonyságáról, amikor az amputálás előtt álló ujját a homeopátiás készítmények mentették meg – mesélte. Az ellentét oka szerinte abban is kereshető, hogy Hahnemann (aki maga is orvos volt, de – miután belátta, hogy a korabeli gyógymódok inkább ártanak, mint használnak a betegeinek – kilépett a gyakorlatból) szokatlan vehemenciával támadta kora orvostudományát. A doktornő ugyanakkor elismerte, hogy a homeopátia hatásmechanizmusára jelenleg nincs természettudományos magyarázat, ezért a reáliák felől megközelítve nehéz elfogadni azt. „A hormézisz jelenségével kapcsolatos kutatások talán közelebb visznek majd a nagyon kis adagok gyógyhatásának megértéséhez” – tette hozzá.

Galéria

Fotó: Pixabay.com

„Sok beteg elmondja, hogy több helyen járt már és semmi sem segített rajta, ezért döntött úgy, hogy kipróbálja a homeopátiát, amelynek hatékonyságáról rokonaitól, ismerőseitől hallott. Mások a háziorvos javaslatára jönnek, és ez is igazolja, hogy vannak még, akik hisznek a szemüknek. Ha egy hetekig tartó köhögést pár óra alatt sikerül megállítani, engem nem zavar, hogy a szerben, amitől ez a „csoda” bekövetkezett, nincs mérhető mennyiségű hatóanyag” – magyarázta.

dr. Felméri Judit mindenekelőtt a megelőzés híve, így nem meglepő, hogy a hozzá érkezők jelentős része gyerek, a módszer leglelkesebb támogatói pedig az édesanyák. Mint mondta, a homeopátiás szerek különösen hatékonyak a legfiatalabbak körében: szoptatási vagy fogzási panaszoktól, légúti betegségeken és allergiákon át különböző emésztőrendszeri panaszokig nagyon széles skálán alkalmazhatók.

Felismerni a pillanatot, mikor van szükség komolyabb beavatkozásra

A leggyakoribb népbetegségek kialakulásának megelőzését a szakember elsősorban az egészséges életmódban látja, de ezt szerinte több tényező is akadályozza. Aggályait fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a gyerekek átlag tizenhárom évig, napi öt-hat órát ülnek az iskolapadban, majd otthon két-három órát a házi feladat mellett, amihez az utóbbi évtizedben a számítógéppel és okostelefonnal töltött – nem kis mennyiségű – idő is hozzáadódik. Említést tett emellett a boltokban kapható, kívánatos, ám magas cukor-, só-, és zsírtartalmú, egészségtelen ételekről, valamint a médiából érkező, stresszhatású hírekről és a mindent elárasztó gyógyszerreklámokról is.

Véleménye szerint ugyanakkor a tömegsport felszámolása, illetve az sem segít, hogy a sportolási lehetőségek korlátozottak, és egyre nagyobb anyagi ráfordítást igényelnek. Mindez ellen az emberek az egészséges életmódhoz való jog követelésével küzdhetnek, ami növeli annak esélyét, hogy pozitív irányba változzanak a külső, meghatározó tényezők. „Biztató, hogy a fiataloknak egy kisebb csoportja felismerte az „agyoncivilizált” élet veszélyeit, és tudatosan kerüli annak csapdáit: gyalogol, sportol, jógázik, egészségesen táplálkozik, a gyerekeit alternatív iskolákba járatja, és ha beteg, nem mérgezi magát vény nélküli, marokszámra szedett gyógyszerekkel. A többségnél azonban nagy bajok vannak” – vélekedett.

Galéria

Fotó: 123RF

Elmondta, hogy az orvos felelőssége mérlegelni, majd adott esetben nemet mondani a betegnek a gyógyszerekre: sokan ugyanis akkor is gyógyszerekhez folyamodnak, amikor a szervezet magától, vagy nagyon kis segítséggel képes megoldani a problémát. Hozzátette, természetesen figyelni kell a test jelzéseire, nem engedni, hogy a betegség elmélyüljön, ugyanakkor túlságosan előzékenynek sem jó lenni, – mint mondta – meg kell tanulni felismerni azt a pillanatot, amikor a szervezetnek már komolyabb segítségre van szüksége.

Véleménye szerint a homeopátia elterjedése az egyre aggasztóbb antibiotikum-rezisztenciára is megoldást nyújtana. Mint mondta, az orvostársadalom nagy része még mindig az antibiotikumban lát biztosítékot a betegség súlyosbodásának megelőzésére, ezért olyan esetekben is felírják azokat, amikor nem indokolt. Meglátása szerint ha az orvosi egyetemeken alapképzésben tanítanák a homeopátiát – mint ahogy a gyógyszerészetin fakultatív kurzusként oktatják is –, sok vidéki orvos megnyugodhatna, mert lenne a kezében egy hatékony módszer például a vírusos betegségek legyőzésére. „A betegséget holisztikusan megközelítő gyógymódok erénye abban áll, hogy a beteget teljes egészként kezelik. Valahogy meg kellene találni az összhangot alternatív és klasszikus medicína között; ebben a felállásban pedig már nem alternatív, hanem komplementer gyógyászatról beszélhetnénk. Nem kiszorítósdit kellene játszanunk, hanem egyesíteni erőinket a beteg egészségi állapotának helyreállításáért” – fejtette ki a szakorvos.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 07., vasárnap

Csak pisztolylövésekkel, autós üldözés után tudtak megállítani a rendőrök egy moldovai embercsempészt

Pisztolylövésekkel, közel húsz kilométeres autós üldözés után állítottak meg a dél-erdélyi sztráda autópályarendőrei egy moldovai embercsempészt szombaton este.

Csak pisztolylövésekkel, autós üldözés után tudtak megállítani a rendőrök egy moldovai embercsempészt
2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia
2024. április 05., péntek

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa

Huszonöt év rácsok mögött töltött idő után kiszabadult a börtönből pénteken Románia rendszerváltás utáni történetének legrettegettebb sorozatgyilkosa – írja honlapján a Digi 24.

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa
2024. április 05., péntek

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben

Márton Áron püspök tiszteletének szentelt emlékkiállítás nyílik Kolozsváron az Ars Sacra Claudiopolitana Egyházművészeti Kiállítótérben április 11-én.

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben
2024. április 04., csütörtök

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására

Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására
2024. április 04., csütörtök

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon

Egyre több nagyváradi kérvényezi a fogyatékkal élőknek járó ingyenes parkolókártyát, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen fizetniük a parkolásért a belvárosban, és – szintén ingyen – helyet biztosítsanak az autójuknak otthonuk közelében.

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon