Állásfoglalásra szólítja az EMSZ Barabási Antal Szabolcsot, a székelyföldi megye első magyar prefektusát
Fotó: Haáz Vince
Barabási Antal Szabolcstól, Maros megye nemrég hivatalába lépett prefektusától vár választ az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) arra, hogy a hivatalos román álláspont szerint „önálló, más állam-e” a Székelyföld. A politikai alakulat a székely zászló kitűzése ellen indított per kapcsán fordult a kormány területi képviselőjéhez.
2025. március 27., 19:292025. március 27., 19:29
2025. március 27., 19:342025. március 27., 19:34
Nyílt levelet intézett Maros megye március elején beiktatott prefektusához az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ). A szerkesztőségünkhöz csütörtökön eljuttatott levélben az alakulat a makfalvi zászlóper ügyében kér állásfoglalást Barabási Antal Szabolcstól, a székely megye első magyar prefektusától. A Brassai Hunor, az EMSZ alelnöke által jegyzett dokumentum úgy fogalmaz: az RMDSZ-es politikusnak „történelmi felelősség nyugszik a vállain” Maros megye első magyar kormánybiztosaként.
Az EMSZ-es politikus felidézi, hogy a korábbi prefektus, Ciprian Dobre tavaly beperelte Makfalva község polgármesterét, Vass Imrét, amiért kitűzte a székely zászlót. Indoklásában a volt kormánybiztos arra hivatkozott, hogy az elöljáró nem tartotta tiszteletben a „más állam zászlajának kihelyezésére vonatkozó törvényt”. „Egyértelmű: ennek az érvelésnek semmi értelme, így arra kérem Önt, hogy értelmezze számunkra a hivatal állásfoglalását! Jól tudjuk: van lehetőség ennek a vérlázító indítványnak a visszavonására, beismerve, hogy csupán egy szűklátókörű, uszító gesztusról volt szó. Ugyanakkor, ha fenntartja a beadványt, kérem, válaszoljon: arról volna-e szó, hogy a román állam képviselője szerint Székelyföld, mint egy „önálló, más állam” szerepel az Önök értelmezésében?” – teszi fel a kérdést az új prefektusnak az EMSZ alelnöke a nyílt levélben.
Barabási Antal Szabolcsot március 7-én iktatták be Maros megye új prefektusának. A Krónika kérdésére a kormány területi képviselője úgy fogalmazott, véget akar vetni az elődei által gerjesztett interetnikus feszültségeknek a megyében.
Mint arról beszámoltunk, Barabási Antal Szabolcsot március 7-én iktatták be Maros megye első magyar prefektusának. A hivatalba lépése után nem sokkal a Krónikának adott interjúban Barabási többek között elmondta: véget akar vetni az elődei által gerjesztett interetnikus feszültségeknek Maros megyében.
Keresetében a román liberális (PNL) politikus kérte a bírákat: kötelezzék az „úgynevezett székelyföld” zászlajának tartott kék-arany lobogó eltávolítására a község elöljáróját. (Az „úgynevezett székelyföld” kifejezést – kis kezdőbetűvel – a román politikusok a tömbmagyar régió létezésének megkérdőjelezésére, tagadására használják.) Emlékeztetett: szeptember 13-án átiratban kérte az elöljárótól a település parkjában, báró Wesselényi Miklós szobra mellé kitűzött jelkép eltávolítását, de Vass Imre azt válaszolta: a székely zászló kihelyezése nem törvényellenes.
Dobre keresetében a román nemzeti lobogó kitűzésére vonatkozó törvényt idézte, amely előírja, hogy más államok hivatalos zászlói kizárólag a román nemzeti zászlóval együtt tűzhetők ki hivatalos látogatások és egyéb nemzetközi események alkalmával. Hangsúlyozta: minden más zászló kitűzése tilos, mivel nincs jogi alapja. Dobre a keresetben leszögezte: csak a hivatalosan elfogadott jelképek használhatók, mint Románia zászlaja, címere, és az adott közigazgatási egység címere.
Novemberben kihirdetett alapfokú ítéletében a Maros megyei Törvényszék helyt adott az akkori prefektus keresetének, és elrendelte a Makfalván felállított székely zászló eltávolítását. Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd. Az alapfokú ítélet kötelezi az elöljárót, hogy távolítsa el a község parkjából „a Székely Nemzeti Tanács kék-arany zászlaját, amelyet székely zászlóként ismernek”. Végleges ítélet azonban még nem született a makfalvi zászlóperben.
A Maros megyei Makfalván felállított székely zászló eltávolítását rendelte el hétfői alapfokú ítéletében a Maros megyei Törvényszék, helyt adva Cibrian Dobre Maros megyei prefektus keresetének – tájékoztatta az MTI-t Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd.
Vass Imre, Makfalva polgármestere korábban a zászlóper kapcsán a Krónikának leszögezte: „amit nem tilt a törvény, az kihelyezhető”. Mint cikkünkből kiderül, a székely zászló először még 2009-ben került ki a polgármesteri hivatalra Makfalván, ám az akkori polgármester rendőri segítséggel leszedette azt és ügyészségre vitte az ügyet. Egyébként a legutóbbi romániai népszámláláson a Maros megyei Makfalva mintegy háromezer lakosa közül 2200-an vallották magukat magyarnak.
Több mint egy évtizede küzd román nacionalista támadásokkal a Maros megyei Makfalva polgármestere, Vass Imre. A községben kihelyezett magyar helységnévtáblák kérdése 11 éve nem akaródzik lekerülni a terítékről.
Partiumi megyék juh- és kecsketartó gazdái szenvedik meg elsősorban a Bihar megyei Gyapju településen március elején megjelent juhpestis gazdasági hatásait. Az állategészségügyi hatóság alelnöke szerint a közel-keleti élőállat-export zavartalan.
Két férfi előzetes letartóztatását kérte a rendőrség vasárnap a Temes Megyei Törvényszéktől, mert egy drogkereskedő bandának voltak a tagjai. Egyikük ráadásul rendőr.
Vasárnap elkezdődött a választási időszak a május 4-i időközi helyhatósági választásokra, amelyeket 14 megye 19 településén szerveznek a polgármester, valamint – Bihar megyében – a megyei tanácselnök megválasztására.
A helyiek szerint éjszaka nincs bátorságuk átkelni azon a közúti hídon, amely a brassói régi kerülőúton található, mert olyan rossz állapotba került, hogy már életveszélyessé vált.
Crin Antonescu, a kormánykoalíció államfőjelöltje szombaton Kolozsváron úgy fogalmazott: Orbán Viktor legutóbbi állásfoglalásai közül sokat nem oszt, de hozzátette, hogy a magyar miniszterelnök „Európa egyik személyisége, egy hang, egy minta”.
Bűnvádi feljelentést tett és az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordul Botond Nagy színházi rendező, aki a bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színházban az Ilja próféta című, nagy port kavart előadást állította színpadra.
Kolozs megye díszpolgári címével tüntették ki Uray Zoltán erdélyi magyar biológust, radiológust, vívót és Bogdán László atlétát, nyugalmazott egyetemi tanárt pénteken kora délután Kolozsváron.
Átadta a munkaterületet a kivitelező cég képviselőinek pénteken a Kolozs megyei önkormányzat, így hosszú előkészítést követően elindul Kolozsvár új, egyúttal legnagyobb egészségügyi intézményének megépítése.
Újabb narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható nagy mennyiségű csapadék és erős szél miatt.
Premier, hogy 3D-sen szkennelték a Románia legszebb barlangjának tartott Medve-barlangot: ennek köszönhetően lehetőség nyílik a földalatti környezetnek a legnagyobb pontossággal történő dokumentálására.
szóljon hozzá!