Már csak egy hét? Nagy az esélye, hogy bezárják a Kolozs megyei iskolákat (archív felvétel)
Fotó: Jakab Mónika
Egy hét múlva online oktatást kell bevezetni a Kolozs megyei tanintézetekben, ha tovább emelkedik az új koronavírusos fertőzések, illetve a kórházi beutalások száma – jelentette ki vasárnap este Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter a Digi24 hírtelevízió műsorában.
2022. január 31., 12:332022. január 31., 12:33
2022. január 31., 17:152022. január 31., 17:15
„Országos szinten valóban Kolozs megyében a legmagasabb a kórházi ágyak foglaltsága.
– mondta Sorin Cîmpeanu.
Mint ismeretes, az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) döntése értelmében online oktatásra térnek át a tanintézetek azokban a megyékben, ahol a koronavírus-fertőzöttek kezelésére szánt kórházi ágyak több mint 75 százaléka foglalt, majd akkor térnek vissza a jelenléti oktatásra, ha a kórházi fekvőhelyek kihasználtsága 70 százalék alá csökken. Új intézkedéseket hetente hoznak, mindig a csütörtöki adatok a mérvadók. A tanügyminiszter vasárnapi nyilatkozatában emlékeztetett: nem az intenzív osztályon mért telítettség számít, hanem a „sima” Covid-kórházak ágykihasználtsága.
Amint arról beszámoltunk, Alexandru Rafila egészségügyi tárcavezető már a csütörtöki kormányülés elején rámutatott, hogy Kolozs megyében a legmagasabb, 68 százalékos a koronavírusos betegeknek elkülönített kórházi ágyak kihasználtsága. Ha ez az arány eléri a 75 százalékot, ez lehet az első megye az országban, ahol fel kell függeszteni a jelenléti oktatást – magyarázta, hozzátéve: az intenzív terápiás ágyak körülbelül 40 százaléka foglalt Kolozs megyében.
A következő két hétben tovább fog emelkedni a járványgörbe – véli az egészségügyi miniszter. Kolozs megyében elérheti a 75 százalékot a Covid-osztályok telítettsége, ami a jelenléti oktatás felfüggesztését vonná maga után.
Ugyanakkor a tanügyminiszter a Digi24 televízió vasárnapi műsorában közölte: országos szinten a Covid-kórházakban kezelt 8800 fertőzöttből 776 kiskorú (a betegek nyolc százaléka), miközben összesen 27 ezer koronavírusos gyermeket tartanak nyilván, a legtöbbjüknek a nyáltesztjük jelzett pozitív eredményt. Cîmpeanu szerint drámai, ha egy gyerek kórházba kerül, de öröm az ürömben, hogy nagyon kevesen szorulnak intenzív ellátásra.
Arra a kérdésre, hogy felmerülhet-e a jelenleg érvényben lévő szabályok átgondolása, az iskolák nyitva tartása bármilyen körülmények között, a miniszter azt válaszolta: többször egyeztetett Alexandru Rafila egészségügyi miniszterrel is, és mindannyiszor megegyeztek abban, hogy be kell tartani az előírásokat.
– húzta alá Sorin Cîmpeanu.
Arra is figyelmeztetett a Digi24 műsorában, hogy, a következő két hét nemcsak a tanügyben érdekeltek számára lesz nehéz, hanem mindenkit megviselhet. „Az iskolák esetleges bezárása, a mobilitás korlátozása hozzájárul ahhoz, hogy a kórházak elbírják a nyomást” – magyarázta a tárcavezető, aki elismerte: most is sokan bírálják a szabályozást, de szerinte azok térnének vissza a régi feltételekhez, akik korábban azokat is kitámadták.
Cîmpeanu örömét fejezte ki, hogy végre elkezdett „rendesen működni” az iskolai nyáltesztelés, állítása szerint az ország valamennyi tanintézetébe eljutottak az eszközök. A készlet február közepéig elég a tanulók, óvodások és tanügyi alkalmazottak tesztelésére – erősítette meg hétfőn Sorin Câmpeanu oktatási miniszter. „Semmi gond nincs a tesztek beszerzésének kilátásaival” – jelentette ki Câmpeanu a parlamentben.
A miniszter továbbra is az óvintézkedések betartására kért mindenkit.
Ezen a héten 108 iskolában zajlik online az oktatás – tájékoztatott hétfőn a tanügyminiszter. A sajtó képviselőinek a parlamentben nyilatkozó Sorin Cîmpeanu elmondta, a Covid-megbetegedések miatt 108 iskolában van online oktatás ezen a héten. És bár a múlt héten ezek száma 46 volt, az országban létező 17 631 iskolához viszonyítva még ez a szám is elég alacsony – szögezte le. A miniszter emlékeztetett ugyanakkor, hogy a pedagógusok körében az átoltottság „messze meghaladja a 70 százalékot”, és a diákok körében is emelkedik lassan, jelenleg mintegy 464 000 oltott tanulót tartanak számon.
Miniszteri rendeletre lenne szükség annak tisztázására, hogy egy adott településen milyen esetekben függ a jelenléti oktatás a kórházi ágyak telítettségétől.
Megmentenék az enyészettől a szerb határ közelében, Bánlakon található Karátsonyi-kastélyt. A romos nemesi lak, az ortodox érsekségtől a Temes Megyei Tanács igazgatása alá kerül, és kulturális-turisztikai központként működne.
Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.
Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.
Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
Szívet melengető gesztussal reagált a kolozsvári CFR a közelmúltban történt erőszakos, magyarellenes incidensre.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
szóljon hozzá!