Fotó: A szerző felvétele
2009. április 15., 08:482009. április 15., 08:48
„Lehet, hogy egy Petőfi-szobor, lehet, hogy egy háborús emlékmű, de az is megeshet, hogy valami más lesz. Erről még nem döntött a tanács, majd akkor hozunk határozatot, miután kikértük a civil szervezetek és az egyházak véleményét. Mi előkészítjük a terepet, aztán, ha nem is az idén, de egy-két éven belül csak kerül oda valami” – fejtette ki lapunknak Dászkel László, a nyárádmenti kisváros elöljárója, akivel a főtér átrendezési munkálatait vettük szemügyre.
A teljes parkfelújítás a környezetvédelmi minisztériumhoz 2008-ban benyújtott pályázat révén vált lehetségessé.
A szaktárca 400 ezer lejt biztosított a célra, a helyhatóság 80 ezer lejjel járult hozzá a terv kivitelezéséhez. A polgármesteri hivatal közbeszerzési osztályának szakelőadója, Orbán Melinda elmondta: a munkálatok jó ütemben haladnak, és, ha az időjárás továbbra is kedvez, április végére befejeződnek.
A felújítás során a marosvásárhelyi Procon 16 Kft. létrehozza a díszkivilágítást, lefekteti az öntözőberendezést, új, piskótakővel kirakott sétányokat alakít ki, ivókutat ásat, új padokat helyez el, helyenként kicseréli, máshol pótolja a növényzetet, előkészíti az elképzelt emlékműnek szánt terepet, a park közepén pedig szökőkutat épít.
A budapesti Corvinus kertészeti egyetem Nyárádszeredában működő kihelyezett tagozata jelezte: tanárai és diákjai révén szívesen besegít a tájrendezési munkálatokban és új dísznövények ültetésében. A városka lakói is örömmel fogadták az egykor szerdán tartott vásárok helyszínének átalakulását.
„Ez a park immár negyedik átrendezése. Az elsőnél, nem sokkal a háború után, amikor a vásárteret először parkosították, apám szekerével jómagam is segédkeztem” – idézte fel a hatalmas tér múltját a nyugdíjas Balogh István, miközben a járdaszegélyt rakó munkásokkal csevegett.
Kérdésünkre, hogy mi lesz a sorsa annak a parkrésznek, amit az ortodox egyház templomépítés céljából magának követel, Dászkel László polgármester leszögezte: a hivatalos okiratokban közterületként szerepel, és a főtéri park része. „Mindaddig, amíg a városháza vagyonleltárán van, és a parknak része, nem lehet külön területként kezelni. Ezért úgy döntöttünk, hogy oda is lefektetjük a föld alatti kábeleket és csatornákat” – mondta el Dászkel.
Mint ismeretes, a mindössze néhány tucat hívet számláló görögkeleti egyház hagymakupolás templomot szeretne építeni a főtér felső részében. Ennek érdekében a múlt év végén az alapkövet is letették, és keresztet helyeztek el a leendő templom helyére. A keresztet ismeretlen személyek eltávolították, az önkormányzat pedig büntetést rótt az építkezési engedély kiváltását mellőző egyházra.
A városatyák népszavazás kiírásával szerették volna kikérni a lakosság véleményét a zöldövezet sorsát illetően, ám Marius Paşcan prefektus kieszközölte a tanácsi határozat felfüggesztését. A legutóbbi fejlemények szerint az ortodoxok hajlandóak lennének egy, a parkon kívüli telken is építkezni, amenynyiben az önkormányzat a rendelkezésükre bocsátja azt. A vitatott parkrészért újabban a görög katolikus egyház is perel, ugyanis az államosítás előtt ennek a tulajdonát képezte a terület.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat keddi előrejelzése szerint a nagy hőség miatt szerdán elsőfokú (sárga) figyelmeztetés lesz érvényben 12 megyében.
Szerdán délután visszatérhetnek otthonaikba a kilakoltatott parajdiak, miután a Hargita megyei katasztrófavédelmi bizottság keddi ülésén úgy döntött, augusztus 13-án 16 órától felfüggeszti a kilakoltatási rendelkezést – jelentette be Bíró Barna Botond.
Négy külföldi állampolgárt vettek őrizetbe azzal a gyanúval, hogy ékszereket és egyéb tárgyakat loptak el az Untold fesztivál idején, Kolozsváron.
Szobrot avat Torockón Kriza Jánosnak a Magyar Unitárius Egyház, mivel 2025-öt Kriza János-emlékévvé nyilvánították, megemlékezve a néprajzkutató, teológus és püspök halálának 150. évfordulójáról.
Az ország nagy részén ezen a héten is kitart a hőség, ám augusztus 17-től 30 Celsius-fok alá csökken a nappali csúcshőmérséklet átlaga, miközben csapadékhullásra a hegyvidékek kivételével nincs kilátás.
Az év elején Románia belépett a schengeni térségbe a szárazföldi határok vonatkozásában, ami új feladatok elé állította a román határőröket is. Az intézmény szerint idei eredményeik is bíztatóak.
Rablás elkövetésével gyanúsítják, és őrizetbe vették azt a 21 éves nagyváradi fiatalembert, aki egy élelmiszerüzlet polcairól 6 tábla csokoládét lopott el. Amikor a biztonsági őrök meg akarták állítani, az egyik őrt súlyosan bántalmazta.
A megyei rendőr-főkapitányságok hivatalos honlapján a Hasznos menüpont alatt a Talált tárgyak rovatában elérhetők azok az információk, amelyek a megyében talált és a rendőrséghez leadott tárgyakról és pénzösszegekről szólnak.
Újraépült a most egy éve leégett Trunki Magyar Ház a közösség erejével és sok támogatással – közölte a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége.
A polgári repülésre vonatkozó jogszabályok megszegése miatt indított büntetőeljárást a temesvári regionális ügyészség az Aradon szombaton történt, két halálos áldozattal járó kisrepülőbaleset ügyében.