Nem verseng a kínai tömegáruval a kovácsmester, aki „lelket ad” több száz évet kibíró tárgyainak

A néprajz-muzeológusi végzettségű Simó Márton nemcsak Erdélyben, de Magyarországon, nyugat-európai országokban, és az Egyesült Államokban is kalapált már •  Fotó: Kiss Judit

A néprajz-muzeológusi végzettségű Simó Márton nemcsak Erdélyben, de Magyarországon, nyugat-európai országokban, és az Egyesült Államokban is kalapált már

Fotó: Kiss Judit

A talán leggyakoribb magyar vezetéknév, a Kovács elterjedtsége is azt mutatja, mennyire szükséges, köznapi volt a kovácsmesterség még száz évvel ezelőtt is. A ma már kihalófélben lévő, „lélegeztetőgépen” tartott, de itt-ott még létező mesterséget űzi a Hargita megyei Homoródalmáson a néprajz-muzeológusi végzettségű Simó Máron, aki Erdély-szerte rendezvényeken mutatja be a kovácsolást az érdeklődőknek.

Kiss Judit

2023. július 09., 19:462023. július 09., 19:46

Fújtatóval, kalapáccsal mutatja be a valamikor köznapinak számító, ma már kihalófélben lévő, az ifjú generációk számára biztosan kuriózumnak számító kovácsmesterséget erdélyi, magyarországi településeken, városnapokon, folkrendezvényeken a Székelyudvarhely melletti Homoródalmásról érkezett Simó Márton, valamint a csíkszeredai Szén Mátyás.

Alig tudja a mai ember, mit csinál a kovács

A néprajz-muzeológusi végzettségű Simó Márton – aki a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen végezte a néprajz szakot, aztán Debrecenben muzeológusi szakreferensnek tanult – elmondta, vannak barátaik, akik tradicionális mesterségekkel foglalkoznak, velük együtt azon dolgoznak, hogy egyesületté váljanak.

Nem szorult javításra a majdnem 200 éves, kétkamrás, csőrös fújtató, ma is működik. A bemutatott modell Budapesten készült az 1800-as évek közepétől •  Fotó: Kiss Judit Galéria

Nem szorult javításra a majdnem 200 éves, kétkamrás, csőrös fújtató, ma is működik. A bemutatott modell Budapesten készült az 1800-as évek közepétől

Fotó: Kiss Judit

Szén Mátyás és Simó Márton egyébként nemcsak erdélyi és magyarországi rendezvényeken, de számos európai országban is megfordult már, hogy bemutassa az érdeklődőknek, miként is dolgozik a hagyományos módszerrel eszközöket készítő kovács.

Középkori és kora újkori, úgynevezett újrajátszó – azaz a régi századok tevékenységeit felelevenítő – fesztiválokon, múzeumokban, gyerekfoglalkozásokon mutatják be mesterségüket,

többek közt visszajáró vendégei az udvarhelyi Míves Emberek Sokadalmának, a gyergyói EgyFesztnek, a mikházi római kori fesztiválnak. Az Erdélyi Szabadkaraván Kovácsműhely működtetőiként szívesen elfogadnak más meghívásokat is.

Simó Mártonék kovácsolással készített használati tárgyai. A mester szerint ha rendeltetésszerűen használják, kétszáz évet is kibírnak •  Fotó: Kiss Judit Galéria

Simó Mártonék kovácsolással készített használati tárgyai. A mester szerint ha rendeltetésszerűen használják, kétszáz évet is kibírnak

Fotó: Kiss Judit

Bár a magyar nyelvterületen talán a Kovács vezetéknév az egyik leggyakoribb, a mai ember már alig-alig tudja, mit, hogyan is készít a kovács.

Idézet
„Én erre azt szoktam mondani, hogy van, aki Kovácsnak születik, és van, aki kovácsnak tanul. A kovács mondjuk még száz éve annyira szükséges és keresett szakma volt, mint ma az informatikus” – mondta nevetve a fiatalember.

Hozzátette, a mezőgazdasághoz, a hadi iparhoz, az útügyhöz is szerszámokra, eszközökre volt szükség, és ennek a legfejlettebb megmunkálási folyamata a kovácsműhelyekben zajlott, ezért nagyon sok kovács volt: egy faluban 4-5 is működött. „Most már kovácsműhely alig van, iroda viszont már mindenütt van. Így alakult a világ” – mondta Simó Márton.

Grillező rács, ruhafogas, gyertyatartó és társaik

Rámutatott, a fiatalok, de az idősebbek közül is sokan manapság legtöbbször azt sem tudják, mi a mesterség lényege, de a bemutatókon a kicsik is élénk érdeklődést mutatnak a kovácsolás iránt. Simó Márton azt mondta, abban bízik, hogy minden rendezvényen legalább egy olyan érdeklődőt bevonzanak, akiben igényt teremtenek a szépre, a jóra, esetleg a kézműves mesterségekre.

Simó Márton elmondta, homoródalmási műhelyében nem kézi fújtatással, hanem motoros fújtatóval dolgoznak •  Fotó: Kiss Judit Galéria

Simó Márton elmondta, homoródalmási műhelyében nem kézi fújtatással, hanem motoros fújtatóval dolgoznak

Fotó: Kiss Judit

„A mi társulásunknak az a lényege, hogy olyan dolgokat bemutatni a közönségnek, amivel a mindennapi ember nem találkozik a hétköznapokban: van a barátaink közt csontfaragó, fafaragó, van, aki textilműhelyben növényi festéssel, szövéssel, fonással foglalkozik, van, aki középkori festményeket alkot újra.

Idézet
Egyébként a kovácsolás bemutatója kapcsán sokszor megesik, hogy egy idősebb ember a városban egy tömbházból eljön egy rendezvényre, és visszaemlékszik, hogy ő gyerekkorában nyomott ilyen fújtatót” – mondta el a kovácsmester,

akivel a Kolozsváron gyermeknap alkalmával szervezett eseményen beszélgettünk. Mint mondta, ha az idősebbek az unokákat is bevonják a kovácsmesterség megtekintésébe, lesz egy valós képük arról hogy miről is szól ez a mesterség.

Kolozsváron is bemutatta a kovácsmesterséget a csíkszeredai Szén Mátyás, szép számmal akadtak, akik érdeklődtek a mára már kuriózumnak számító mesterség iránt •  Fotó: Kiss Judit Galéria

Kolozsváron is bemutatta a kovácsmesterséget a csíkszeredai Szén Mátyás, szép számmal akadtak, akik érdeklődtek a mára már kuriózumnak számító mesterség iránt

Fotó: Kiss Judit

A bemutatón természetesen meg lehetett tekinteni azokat a tradicionális technikával készített tárgyakat is, amik a kovács keze alól kerülnek ki: többek közt

sütő- vagy grillező rácsot, húsforgató villákat, bográcsakasztó-, kolbász- vagy teafű-akasztó-kampókat, késeket, kertkapura való tolózárat, kapatisztítót, fokost, ruhafogast, gyertyatartókat, sörnyitókat.

Simó Márton elmondta, készítenek a modern szemléletnek, életmódnak megfelelő tárgyakat is, de mindenik tárgynak igyekeznek valamilyen archaikus funkciót adni, vagy olyan motívumot visznek bele, ami visszacsatol a múltba. Például a sörnyitón vagy a sártisztítón nap-és holdminták, növényi motívumok, búzavirágminták láthatóak.

•  Fotó: Kiss Judit Galéria

Fotó: Kiss Judit

A kézműves terméknek lelke van

Kérdésünkre, hogy a kovácsmester manapság, a tömegipari termékek dominanciájának korában meg tud-e élni, Simó Márton elmondta, igen. „Nem akkora az igény a kovácsolt termékek iránt, mint mondjuk száz vagy kétszáz éve, amikor ez volt a csúcstechnológia.

Idézet
Most a kínaiakkal meg az ipari gyártással nem tudunk és nem is akarunk versenyezni, azokat a vásárlókat keressük, akik szépet akarnak, „lelket” szeretnének „tudni” a tárgyaikban

„Otthon nem kézi fújtatással, hanem motoros fújtatóval dolgozunk, de nem használunk modern gépeket, marót, esztergát, stb, hanem teljesen kézi munkával készítjük a használati tárgyakat” – mondta a fiatal kovács.

Az ifjú generáció tagjai szívesen kipróbálták a fújtatót, ilyen szerkezetet közülük kevesen láttak •  Fotó: Kiss Judit Galéria

Az ifjú generáció tagjai szívesen kipróbálták a fújtatót, ilyen szerkezetet közülük kevesen láttak

Fotó: Kiss Judit

Hozzátette, a kézművesség mellett az archaikus mesterségeket próbálják „lélegeztetőgépen tartani”. A szemmel láthatóan régi fújtatóról Simó Márton elmondta, Zetelakán vásárolta meg egy családi hagyatékból, ahol a fújtató több generációt szolgált ki, a kovácsok utódai pedig eladták.

Ez a fújtató típus kétkamrás, csőrös fújtató, a bemutatott modell Budapesten készült az 1800-as évek közepétől: ott a körúton működött egy manufaktúra, amely csak ilyen fújtatókat gyártott.

Csíkszeredától New Jersey-ig kalapált

A fiatal kovács kérdésünkre azt is elmondta, hogy az ő családjában nem volt kovács, neki más úton-módon, az alapoktól kellett megtanulnia a mesterséget.

Magyarországon Kocsy Mártontól, Csíkszeredában Nagy István Gábortól tanult, majd Nyugat-Európában – Dániában és Ausztriában – , de az Egyesült Államokban, New Jersey-ben is kalapált már.

„Véletlenül lettem kovács. Történelmi újrajátszással, középkori játékokkal foglalkozom már tizenvalahány éve, és egyszer csak szembe jött a kovácsmesterség. Végzettségemet tekintve néprajz-muzeológus vagyok, a végzettségemhez a legközelebb álló tevékenységem, amikor múzeumoknak készítek rekonstrukciókat vagy restaurálok – például ki kell egészíteni egy már meglévő, az „idő vasfoga” által kikezdett tárgyat” – mondta el a kovács. Arra is kitért, hogy húsz évvel ezelőtt, az ő gyerekkorában még a falujában, Homoródalmáson két kovács dolgozott, most csak ő.

A kovácsolt tárgyak sokkal ellenállóbbak azoknál, amelyek a tömegtermelésből kerülnek ki •  Fotó: Kiss Judit Galéria

A kovácsolt tárgyak sokkal ellenállóbbak azoknál, amelyek a tömegtermelésből kerülnek ki

Fotó: Kiss Judit

A régi mesterek kiöregedtek, kihaltak, és kevés az utánpótlás. Simó Márton azt mondta, egy kovácsnak keményen kell dolgozni, ez nem az a típusú munka, ahol lazsálni lehet.

Azt is kifejtette kérdésünkre, hogy a kovácsolás megnevezés egy nagyon nagy kézműipari ágat fed le: vannak patkolókovácsok, létezik fegyverkovács, páncélkovács, mezőgazdasági kovács, ipari kovács, és ezeknek a mesterségeknek is vannak „leágazásai”. „Például én nem tudnék megpatkolni egy lovat, de valószínűleg a patkolókovács sem tud gótikus díszítésű kerítéseket készíteni” – mutatott rá Simó Márton.

Amíg lesz kereslet, kínálat is lesz

A kihalófélben lévő vagy már kihalt mesterségeket igyekeznek dokumentumfilmekkel, kiadványok megjelentetésével, vagy akár bemutatókkal visszahozni a köztudatba.

•  Fotó: Kiss Judit Galéria

Fotó: Kiss Judit

Kérdésünkre a néprajz-muzeológus azt mondta, hogy a kovácsmesterséggel az a helyzet, hogy

Idézet
amíg egy tárgynak „lelke van”, amíg az emberből a globalizmus meg a kapitalizmus nem öli ki a lelket, addig a kovácsolt tárgyakra szükség lesz.

„Remélhetőleg mindig is lesz olyan réteg, aki erre odafigyel, aki meg tudja magának engedni a kézzel készített tárgyakat. És ameddig lesz kereslet, lesz kínálat is” – mondta a Simó Márton. Arra is kitért, azt nem tudni, hogy lehet-e ösztönözni az embereket arra, hogy saját termelőiktől kézzel készített termékeket vásároljanak, és így életben tartsák azokat a mesterségeket, amikre évezredek óta épül a társadalmunk.

A boltban kapható retesz egy hetet, a kovácsolt 200 évet tart

Arról is beszélt, hogy saját árait összeveti a boltokban kapható termékek áraival. „Kissé viccesnek tartom, hogy 20-30 százalékkal nagyobbak az én áraim a bolti, tömegtermelt áraknál, viszony a klientúrám mindig egy ember.

Idézet
Ha készítek egy baltát, fogast, kést, pipaszurkálót, a vásárló csak egyszer vesz ilyent, hiszen nem fogja három év múlva visszahozni, mert egy életre szól. Ahogy én nagyapámtól megörököltem a fejszéjét, úgy a vásárlóm unokája is meg fogja örökölni a tárgyat, amit tőlem vásárol” – mondta Simó Márton.
•  Fotó: Kiss Judit Galéria

Fotó: Kiss Judit

Hozzátette, ha az illető rendeltetésszerűen használja a kovácsolt tárgyat és nem hagyja el, akkor az a tárgy nem megy tönkre. „Pont úgy, ahogy ez a kétszáz éves fújtató nem ment tönkre – nekem nem kellett semmit javítanom rajta. Például egy pajtaajtó-reteszt 50 és 200 lej között lehet kapni, lemezből készülnek, és az élettartamuk egy ólban, ahol az állatok nekifeszülnek, körülbelül egy hét. Viszont a kovácsolt retesz élettartama 200 év. És az általam készített nem is drágább sokkal, mint a bolti” – mondta el Simó Márton.

Simó Márton és Szén Mátyás a gyermeknap alkalmából szervezett kolozsvári majálison is bemutatta a közönségnek a kihalófélben lévő mesterséget •  Fotó: Kiss Judit Galéria

Simó Márton és Szén Mátyás a gyermeknap alkalmából szervezett kolozsvári majálison is bemutatta a közönségnek a kihalófélben lévő mesterséget

Fotó: Kiss Judit

korábban írtuk

Régi kovácsmesterek nyomdokain: Szén Mátyás
Régi kovácsmesterek nyomdokain: Szén Mátyás

Halk szavú, szerény fiatalember Szén Mátyás. Azt mondja, nincs annak különösebb oka, hogy ő kovács lett, csupán így alakult, de minél jobban megismeri a szakmát, annál jobban megszereti, közben meg tanulni akar, fejleszteni szeretné magát. Íme egy történet egy harmincéves fiatalemberről, aki a régi, nagy kovácsmesterek nyomdokaiban lépeget.

korábban írtuk

Betekintést lehet nyerni a kovácsmesterség rejtelmeibe Sepsiszentgyörgyön
Betekintést lehet nyerni a kovácsmesterség rejtelmeibe Sepsiszentgyörgyön

A hagyományos kovácsmesterséget és a kovácsoltvas értékeit mutatják be és népszerűsítik Sepsiszentgyörgyön a hétvégén, a harmadik alkalommal rendezendő Nemzetközi Kovácstalálkozón.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 19., kedd

Síszezon Erdélyben: belőtték a hóágyúkat

Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.

Síszezon Erdélyben: belőtték a hóágyúkat
2024. november 19., kedd

„Összefutották” tíz defibrillátor árát Nagyváradon, a jótékonysági akció folytatódik

Hatalmas érdeklődés övezte a hétvégi 24 órás jótékonysági futást Nagyváradon, amely a „Védett szívek, biztos jövő” szlogennel meghirdetett projekt része. A cél, hogy minél több helyi iskolát el tudjanak látni életmentő automata defibrillátorokkal.

„Összefutották” tíz defibrillátor árát Nagyváradon, a jótékonysági akció folytatódik
2024. november 19., kedd

Megalakult az aradi képviselőtestület, az alpolgármesteri tisztségek sorsa a közelgő választásoktól függ

Arad megyében az öt polgármesteri tisztség mellett egyelőre három alpolgármesteri tisztséget szerzett a magyar érdekvédelmi szervezet, az aradi sorsa a következő választási eredményektől függ.

Megalakult az aradi képviselőtestület, az alpolgármesteri tisztségek sorsa a közelgő választásoktól függ
2024. november 19., kedd

Szeles idő jön, megérkezhet a havazás is

Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Szeles idő jön, megérkezhet a havazás is
2024. november 19., kedd

Iskolabusz és autó ütközött, egy gyermek és egy nő megsérült

Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.

Iskolabusz és autó ütközött, egy gyermek és egy nő megsérült
2024. november 19., kedd

Tömegbalesettel indult a nap Gyulafehérváron

Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.

Tömegbalesettel indult a nap Gyulafehérváron
2024. november 18., hétfő

Szilágysági nagyüzem: az elmúlt hétvégén százezer lejre büntettek a rendőrök

Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.

Szilágysági nagyüzem: az elmúlt hétvégén százezer lejre büntettek a rendőrök
2024. november 18., hétfő

Az egészségügyi rendszer hiányosságait pótolják Bethlenszentmiklóson

Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.

Az egészségügyi rendszer hiányosságait pótolják Bethlenszentmiklóson
2024. november 18., hétfő

Erős gázszag miatt több oktatási intézményt is kiürítettek

Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.

Erős gázszag miatt több oktatási intézményt is kiürítettek
2024. november 18., hétfő

Programdömpinget hoz a kalotaszentkirályi fiataloknak az Európai Ifjúsági Falu cím elnyerése

A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.

Programdömpinget hoz a kalotaszentkirályi fiataloknak az Európai Ifjúsági Falu cím elnyerése