Nem szokványos szezonmunka a síoktatás – Erdélyi sítanárok szakma rejtelmeiről, a biztonság és a szórakozás ötvözéséről

Kiss Eszter esetében családi örökség a sízés szeretete •  Fotó: Kiss Eszter/Facebook

Kiss Eszter esetében családi örökség a sízés szeretete

Fotó: Kiss Eszter/Facebook

A világ valamely részén szinte mindig hó és egyúttal síszezon van: ha a Madarasi Hargitán elolvad a fehér takaró, az Alpok gleccserein még mindig lécre lehet állni, júliusban pedig Új-Zéland pályáin lehet siklani. De persze csak a sport „őrült” szerelmesei követik ily módon a havat, az átlagembernek a szezon néhány hónapot tart, épp ezért a síoktatás is szezonmunka. Kiss Eszter és Dobos Annamária oktató segítségével ismerkedünk a szakma rejtelmeivel.

Tóth Gödri Iringó

2022. január 03., 15:062022. január 03., 15:06

2022. január 03., 16:062022. január 03., 16:06

Bár a síelés, sízés nem túl nagy történelemmel, hagyománnyal rendelkező sport és szabadidős tevékenység Romániában, illetve Erdélyben, napjainkban igencsak népszerű és felkapott. Sokan autodidakta módon vagy családi „segítséggel” sajátítják el a síelés alapjait, de egyre többen kérik szakember segítségét.

A brassói Kiss Eszter esetében családi örökség, „hozomány” a sízés szeretete, hiszen szülei mindketten síoktatóként dolgoztak Brassóban a születése előtti néhány télen, így mondhatni nem is volt választása: már két és fél éves korában „síre állították”. Elmondása szerint nem bánja, sőt örül, hogy így alakult az élete, az érettségi után az első dolga volt beiratkozni egy sítanártanfolyamra – azért is, hogy tudjon egy kis pénzt keresni, gyűjteni. Az idei szezon a nyolcadik, amikor oktat. Kiss Eszter jelezte, Romániában a sítanároknak van országos szövetségük (Asociația Monitorilor Profesioniști de Schi din România – AMPSR), és az szervez tanfolyamot több helyen is az országban, például Brassópojánában, ahol Kiss Eszter is végezte a képzést.

Idézet
A képzésen egyaránt tanítanak elméletet és gyakorlatot. Természetesen utána következik az a része, hogy az ember odaszegődik a tapasztaltabb kollégák mellé, és elles tőlük mindent, amit csak lehet. Így lehet aztán igazán nagyot fejlődni”

– részletezte tapasztalatait, hozzátéve, hogy a képzés után ő annál a „sísulinál” kezdett dolgozni, ahol elvégezte a képzést, de egyébként magánvállalkozóként is lehet oktatni.

A síoktatás szezonmunka

„Én Pojánában dolgozom az Ana Ski & Snowboard Schoolnál, mely Romániában a legnagyobb iskola. A szezon az első rendesebb havazás után kezdődik, amikor elég vastag a hóréteg ahhoz, hogy a pályákat megfelelően elő tudják készíteni. És, hogy meddig tart? Amíg a hó tart. A tavaly május 3. volt az utolsó nap, de volt olyan szezon is, amelyiknek márciusban vége lett” – idézte fel. Kiss Eszter a munkája mellett egyetemen tanul – és néha nem könnyű az óráit összeegyeztetni a munkával.

Idézet
Tetszik, nem tetszik, nem lehet a téli bevételből egész évben megélni, úgyhogy igen, valami még kell mellé. Van, aki a hagyományos irodai munkája mellett csinálja hétvégén, van, aki olyan sportot is tanít, melyet nyáron lehet űzni, van, aki idegenvezető vagy gyerekbulikon animátor”

– ismertette a síoktató. Bár nálunk ez idénymunka, vannak olyan oktatók, akik elmennek Új-Zélandra vagy épp Japánba oktatni, így számukra az év nagy részében „szezon” van. Eszterrel is előfordult, hogy meghosszabbította a szezont: a hazai tél után Ausztriába utazott gyerekeket oktatni.

Gyerekeket oktatni a legjobb

Kiss Eszter tanítványai köre nagyon tág, a hároméves gyerekektől a „hatvanpluszos” felnőttekig, illetve a teljesen kezdőktől a haladókig, akiknek komoly technikai elemeket kell tanítani. Nagyon szeret kisgyerekekkel dolgozni, hiszen nekik nincsenek előzetes félelmeik, rossz beidegződéseik, tulajdonképpen félelemérzetük sincs, így ha elesnek, az oktató felsegíti őket, visszaállítja őket a lécre, és mennek is tovább.

„Én mindig arra fektetem a hangsúlyt, hogy szórakozzunk, nyilván játszani kell velük, hisz gyerekek, de azért mindenképp tanuljunk is. Pihenés közben hógolyózunk, havat varázsolunk, vagy ami épp nekik vagy nekem eszembe jut. És utána megint jöhet a munka része a dolognak, amikor tanulunk és szórakozunk egy időben. A felnőtteknél más, ott több elméletet kell magyarázni, félelmek, előítéletek, téves beidegződések leküzdésén kell dolgozni” – árulta el a szakember.

Dobos Annamária szerint sokat ér a kollégáktól szerzett tudás •  Fotó: Dobos Annamária/Facebook Galéria

Dobos Annamária szerint sokat ér a kollégáktól szerzett tudás

Fotó: Dobos Annamária/Facebook

Az oktató azt is kiemelte, hogy

a sízésnél a sorrend a „safety, fun, skiing”, azaz biztonság, szórakozás, sízés, és ettől egy jó oktató sosem tágít.

„Aki órára jön, bármit is mondjon, leellenőrizzük a tudását. Nem azért, mert hitetlen Tamások vagyunk, hanem mert fel kell mérnünk a valós szintjét. És aszerint eldöntjük, hogy mi a következő lépés” – vázolta. A teljesen kezdőkkel lapos terepen kezdenek, ahol olyan gyakorlatokat kell végezni, amelyek sokaknak unalmasaknak tűnnek, de elengedhetetlenek. Az oktató szerint amikor a tanítvány először életében csúszik pár métert, és sikerült fékeznie, akkor látszik az arcán, hogy érzi, mennyire megérte a sok unalmas gyakorlat.

Csavarhúzóval a zsebben

A felszerelés kapcsán Kiss Eszter elmondta, hogy a kezdőknek általában nincs felszerelésük, nem is feltétlenül ajánlott vagy indokolt, hogy legyen. Ők általában a kölcsönzőből bérelnek nekik megfelelő felszerelést. Akik vásárolni akarnak, sokszor kérnek tanácsot. Ha a saját felszereléssel érkeznek, le kell ellenőrizni, hogy a kötés megfelelően legyen beállítva, biztonságos legyen.

Idézet
Úgyhogy mindig a zsebedben van egy csavarhúzó az aznapi kajád, egy szendvics mellett, melyet nincs időd megenni, mert nincs szünet az órák között. Megtörténik, hogy a síliften eszed meg, de ez csak akkor működik, ha a tanítvány egyedül tud a síliften menni. Mert ha segítség kell neki, akkor majd csak utána eszel”

– érzékeltette a szakma nehézségeit Kiss Eszter.

Sajnos a diploma számít, nem a tudás

A székelykeresztúri Dobos Annamária a járvány kitörése óta oktat itthon, Erdélyben, addig főleg külföldi tapasztalatokat szerzett, elsősorban Franciaországban. Elmondása szerint ötéves kora óta sízik, a sport a szenvedélyévé vált az évek alatt. A síoktatást a turizmus irányából „közelítette meg”, hiszen az egyetem, illetve a mesteri után utazásszervezőként dolgozott, és mivel ő is kiutazott a csoportokkal Franciaországba, valamint mert kiderült, hogy jól sízik, hamar elkezdte ellesni az oktatóktól a szakma fortélyait. Abban a szezonban már oktatgatott nem hivatalosan, majd hazatérve elvégzett egy egyhetes képzést. Elmondása szerint

sajnos itthon csak a diploma számít, amit viszonylag könnyű megszerezni, nem a valódi tudás az érték.

Dobos Annamária szerint a kollégáktól szerzett tudás, az, amit autodidakta módon, valamint amit a saját tapasztalataiból tanult, sokkal többet segített, mint a „papírt adó képzés”. Oktat felnőtteket és gyerekeket is, utóbbiaknál maga tapasztalta ki, hogy fontos a játék és a jókedv, így egy tehénfejes sapkában tanítja őket, gyakran énekelve. Külföldön gyakran oktatott csoportokat, mivel alapból sok csoport érkezik egy-egy üdülőhelyre, ám itthon gyakoribb az egyéni oktatás.

•  Fotó: Dobos Annamária/Facebook Galéria

Fotó: Dobos Annamária/Facebook

Itthon nem kedvez a kezdőknek a terep

Az oktató azt is kiemelte, hogy a nyugat-európai pályákon határozottan jobbak a lehetőségek oktatni: minden síterepen találni kezdők számára, abszolút hozzá nem értők számára kialakított részt is, de nálunk ez viszonylag ritka. „Oldalt, a pálya mellett az oktatók megtalálják azokat a kis foltokat, ahol a tanítvány biztonságosan meg tudja tenni az első lépéseket, de nagyon szűkek ezek a helyek. Pont ezért az első egy-két óra nehéz. Amikor már meg tud állni, arra már van pálya – szép lassan lecsörgedezni van lehetőség” – emelte ki Dobos Annamária. Szerinte

aki órákat vesz, az felelősségteljesen viszonyul a sporthoz, hallgat az oktatóra, sisakot visel, vigyáz a többiekre, de sajnos a hazai pályákon ez általában nem mondható el.

Dobos Annamáriának is az a tapasztalata, hogy a síoktatás egy szezonmunka – bár ismer olyan oktatót is, aki az északi félteke szezonja után Argentínában folytatja a munkát. Szerinte a kapcsolatokon is múlik, hogy valaki meg tudja-e hosszabbítani a saját szezonját, és az itthoni tél végével még pár hetet külföldön is tud oktatni. Dobos Annamária egyébként túrákat is vezet, amelyekre már haladók jelentkezhetnek, ezek pedig nagyszerű alkalmak a hazai tájak felfedezésére.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 28., hétfő

Nem árt iparkodniuk a Szülőföldön magyarul program pályázóinak

Még 10 napig benyújthatók a kérelmek a Szülőföldön magyarul program keretében, és főleg az egyetemi hallgatóknak ajánlott iparkodniuk, akiknek postán is el kell juttatniuk a pályázati csomagjukat.

Nem árt iparkodniuk a Szülőföldön magyarul program pályázóinak
2025. április 28., hétfő

Bebiztosított élményfürdő teszi ünnepivé a strandszezonnyitást a fürdővárosban

Nemcsak a főszezon május elsejei megnyitásának örvendezhetnek a termálvizes strandjáról nevezetes Tasnádon és környékén, hiszen ünnepélyes keretek között útjára indították az új élményfürdő projektjét.

Bebiztosított élményfürdő teszi ünnepivé a strandszezonnyitást a fürdővárosban
2025. április 28., hétfő

Kullancsveszélyre figyelmeztetnek az orvosok a partiumi megyeszékhelyen

Megkezdődött a kullancsszezon, egyre többen keresik fel az egészségügyi intézményeket a vérszívó paraziták eltávolítása és az általuk terjesztett betegségek megelőzése érdekében – közölte az Arad Megyei Sürgősségi Kórház vezetősége.

Kullancsveszélyre figyelmeztetnek az orvosok a partiumi megyeszékhelyen
2025. április 28., hétfő

Ittas vezetésen értek tetten három órán belül kétszer is egy fiatal férfit

A „visszaeső” sofőrnek az ittas vezetés mellett azért is felelnie kell, mert másodszor annak ellenére ült volánhoz, hogy bevonták a jogosítványát.

Ittas vezetésen értek tetten három órán belül kétszer is egy fiatal férfit
2025. április 28., hétfő

Újabb, kényszersorozás elől menekülő ukrán férfiak szorultak a máramarosi hegyimentők segítségére

A hegyimentőknek sikerült lehozniuk a hegyről a vasárnapról hétfőre virradó éjszaka négy ukrán férfit, akik a Máramarosi-havasokon keresztül szöktek át Ukrajnából Romániába, és segítséget kértek a román hatóságoktól.

Újabb, kényszersorozás elől menekülő ukrán férfiak szorultak a máramarosi hegyimentők segítségére
2025. április 28., hétfő

Meghalt egy lány a Székelyföldön, miután megijedt egy medvétől, és egy víztározóba zuhant

A csíkszépvízi víztározóba zuhant és megfulladt egy 18 éves, Iași megyei lány.

Meghalt egy lány a Székelyföldön, miután megijedt egy medvétől, és egy víztározóba zuhant
2025. április 28., hétfő

Vonattal „végeztetett ki” egy nőt egy férfi Nagyváradon

Brutális gyilkosság történt Nagyváradon szombatról vasárnapra virradóra: egy férfi a sínekre lökött egy nőt, és addig tartotta leszorítva, amíg érkezett egy vonat.

Vonattal „végeztetett ki” egy nőt egy férfi Nagyváradon
2025. április 28., hétfő

Minőségi borok helyett a borkoktélként forgalmazott cukros löttyök népszerűek, vészharangot kongatnak a borászok

Egy év alatt 11,4 százalékkal csökkent a Romániában eladott borok mennyisége, ami a rendszerváltás óta az ágazat legnagyobb zsugorodása. A minőségi borokat készítő termelők szempontjából aggasztó jelenségről Balla Géza Arad-hegyaljai borászt kérdeztük.

Minőségi borok helyett a borkoktélként forgalmazott cukros löttyök népszerűek, vészharangot kongatnak a borászok
2025. április 27., vasárnap

Sertéspestisgócot fedeztek fel egy bánsági hizlaldában

Afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött disznókat találtak egy Temes megyei hizlaldában. Az állategészségügyi igazgatóság kilenc települést érintő intézkedést hozott sertéspestis terjedésének megfékezésére.

Sertéspestisgócot fedeztek fel egy bánsági hizlaldában
2025. április 27., vasárnap

Államfőválasztás: szembemegy az RMDSZ-szel, Nicușor Dant támogatja az EMSZ

A májusi államfőválasztáson függetlenként induló Nicușor Dan bukaresti főpolgármester támogatását tekinti a legjobb megoldásnak az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ).

Államfőválasztás: szembemegy az RMDSZ-szel, Nicușor Dant támogatja az EMSZ