Tavasszal újból megnyitnák a látogatók előtt a kutyfalvi Degenfeld-kastélyt
Fotó: Haáz Vince
Az örökösök és az ügykezelők a tulajdonos hirtelen elhalálozása után sem mondanak le arról, hogy a kutyfalvi Degenfeld-kastély bekerüljön a közösségi életbe. A 2020-ban meghirdetett programokat idén további kínálattal bővítenék a Maros megyei műemlékben.
2021. március 03., 08:032021. március 03., 08:03
2021. március 03., 08:052021. március 03., 08:05
Betegsége ellenére a 63 esztendős gróf Degenfeld-Schonburg István hétfőn bejelentett halálhíre mindenkit váratlan csapásként ért. A kutyfalvi kastély tulajdonosát Frankfurt melletti otthonában, álmában érte a halál. „István egy életerős ember volt, akivel a tavalyi nyitás után újabb terveket szőttünk a kastély népszerűsítése és hasznosítása kapcsán. Legutóbb pénteken beszéltünk telefonon” – mondta el lapunknak a Marosvásárhelyen élő Ugron Győző, a B kategóriás műemlék egyik ügykezelője.
A sikeres kastélynap után 2020 nyarától állandó nyitva tartást és idegenvezetést biztosítottak. Közben az épület rendbetételén, csinosításán is dolgoztak. Legutóbb a Bethlen Gábor Alapon keresztül nyert anyaországi pénzalapból kezdtek újabb javítási munkálatokba.
Ugron Győző szerint a gróf távozása után gyermekei, akik eddig is támogatták elképzeléseit, folytatni szeretnék apjuk álmát, aki kulturális központként, közösségi térként képzelte el ősei örökségét. Degenfeld István akár el is adhatta volna az épületet, azonban az ajánlatra nemet mondott.
– ezeket a gondolatokat még 2019 nyarán osztotta meg Degenfeld István a Krónikával.
A gróf hosszas jogi harc után szerezte vissza ősei jussát. Mint ecsetelte, a helyi román polgármester korrektül viszonyult az ügyhöz, de a felsőbb hatóságok mindent megtettek a restitúciós törvény és ezzel együtt az örökösök kijátszása érdekében.
A Degenfeld család, mint neve is elárulja, Németországból került Erdélybe, amikor az 1800-as évek elején Degenfeld Miksa Kristóf feleségül vette Teleki Annát. Akkor épült meg a kutyfalvi kastély is, amit egy évszázaddal később Degenfeld Lajos bővített.
A kastélyt ügykezelő két marosvásárhelyi civil szervezet, a Pro Castellum Degenfeld és az Ante Portum egyesület újból megnyitná a látogatók előtt az épületet, amint az időjárás tavasziasra vált. Ugyanakkor idéntől ifjúsági programokkal is gazdagítanák a turistacsalogató kínálatot. A Székelyföldi Legendárium csapatával egy óriástársasjáték-szobát szeretnének létrehozni, ugyanakkor egy szabadulószobát is kialakítanának. Gróf Degenfeld-Schonburg István temetéséről a család a későbbiekben intézkedik.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!