Fotó: MÚRE
Több szakmai szolidaritásra lenne szükség Szűcs László, a Romániai Magyar Újságírók Egyesületének elnöke szerint, aki a Transindex munkatársainak felmondása kapcsán nem tartja szerencsésnek kisajátítani olyan fogalmakat, mint a sajtószabadság.
2022. február 21., 14:182022. február 21., 14:18
2022. február 21., 15:292022. február 21., 15:29
A szakmai szervezet vezetője hétfőn a MÚRE honlapján Állásfoglalás helyett című írásában reagált arra, hogy múlt kedden felmondott az 1999-ben alapított portál teljes szerkesztősége, mivel úgy érezték, a munkájuk teljességgel ellehetetlenült. A transindexesek közölték, a portál közel fél éve a fennmaradásáért küzd „egy politikailag meghatározott környezetben”, és nem hajlandóak semmilyen politikai erő elvárásai szerint végezni az újságírói munkát.
Majd miután aznap este ismertté vált, hogy az újságírók távozása valójában egy új kezdetet jelent, egy előkészített váltást, Transtelex néven történő folytatást, újabb kollégák immár azért kezdeményeztek volna a MÚRE részéről állásfoglalást, hogy az egyesület határolódjon el „az erdélyi magyar sajtót lekicsinylő, pártsajtóvá minősítő közeleménytől”, utasítsa vissza a szervezet és a tagság nevében ezt a minősítést.
Annál is inkább, mivel a transindexesek „elbocsátó szép üzenete” is csupán utal a lap körüli történésekre, és az sem segítette a tisztábban látást, hogy a hét folyamán elhárították az erdélyi kollégák interjúkéréseit. Szűcs László szerint a távozás okaként megjelölt „tovább már nem tudjuk a legjobb szakmai tudásunk szerint ellátni azt a feladatot, ami a mindenkori szabad sajtó feladata lenne” érv olyan, ami valóban érthető, indokolt a felmondás. Hozzátette ugyanakkor, hogy sokakban ellenérzést keltett, hogy ezt a helyzetet, ezt a megállapítást kiterjeszti a transindexes újságírók közleménye a teljes erdélyi magyar médiára, roppant leegyszerűsítően: aki nem „csomagol”, az „szócső”.
Nem tudott a Transindex szerkesztőségének felmondási szándékáról Hajdú Áron, a portál többségi tulajdonosa, aki a Krónikának elmondta: egyelőre nincs terve az internetes lap működtetésének biztosítására.
A MÚRE elnöke úgy véli, ítélkezések helyett éppenséggel vitát kellene folytatni, beszélgetni róla, milyen mértékben szűkültek be az erdélyi magyar nyilvánosság terei. „Mi az ára a támogatásoknak, milyen politikai, gazdasági stb. elvárásoknak kell eleget tennie az erdmagyar médiamunkásnak? Milyen szerepet töltenek be, milyen mértékben tesznek eleget kötelezettségeiknek, szerepüknek ebben a médiatérben a közszolgálati rádió és televízió adásai? Nem vagyunk vakok, látjuk, halljuk, érzékeljük azokat a jelenségeket, amelyekre a közlemény utal” – közölte a nagyváradi újságíró, aki megérti a transindexes csapat döntését, szerinte viszont kár volt a felgyülemlett feszültséget méltánytalanul a szaktársakon levezetniük.
Az egyik az, hogy több szakmai szolidaritásra lenne szükség, ami mindenkire érvényes, továbbá a média teremtett értékeinek a védelmére, hiszen a Transindex eltűnése az online térből szerinre jelentős kulturális veszteséget jelentene, akárcsak bármely hazai médiatermék elhallgat(tat)ása. „Mintha könyveket égetnénk. Az is tanulság, hogy nem szerencsés kisajátítani olyan fogalmakat, mint sajtószabadság, szakmai elhivatottság stb” – állapítja meg Szűcs László, leszögezve: nem csomagolhat mindenki, nem kell mindenkinek csomagolnia. Hozzátette, ha távol is állunk attól, hogy a romániai magyar média működési feltételeit ideálisnak nevezzük, nagyon sok, a szakmája, a lapja, az adása, az oldala, az olvasói, nézői, hallgatói, a kollégái iránt elkötelezett munkatárs alkotja ma is ezt a sajtót, ezt a közösséget. „Ők is megérdemlik a tiszteletet, ahogy azok is, akik új útra lépve próbálnak hivatásuknak eleget tenni. Nem vagyunk egymás ellenségei” – olvasható a MÚRE honlapján közzétett helyzetelemzésben.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, a Transindex egykori tulajdonosa szerint a portál körül történteknek semmi köze nincs a sajtószabadsághoz. Közben kiderült: már korábban eldőlt, hogy a felmondott újságírók a magyarországi Telex.hu-val indítanak új portált.
Bogdan Timar, a Temes Megyei Orvosi Kamara alelnöke azt nyilatkozta, hogy a minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés az állami rendszerben nem függhet a beteg anyagi helyzetétől.
Egy ötéves kislányt kellett megoperálni az aradi kórházban péntekről szombatra virradóra, miután a gyanú szerint egy 54 éves férfi megerőszakolta őt az utcán, egy garázssor közelében. A feltételezett elkövetőt a rendőrség elfogta és őrizetbe vette.
Őrizetbe vettek péntek reggel egy 45 éves férfit az aradi rendőrök, mert az éjszaka két ízben is ittas vezetésen érték tetten.
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).
Dák ezüstkincset találtak a Maros megyei Beresztelkén, a mintegy 550 gramm súlyú, hat darabból álló ékszergyűjtemény a dák arisztokrácia egyik fontos férfi vagy női tagjáé lehetett.
Előkerült Nagyvárad elveszettnek hitt, 1913-ban készült címere, amely hosszú évtizedeken keresztül a Széles (ma Decebal) utcai hidat díszítette.
Továbbra is tartható az egy ideje júniusra belőtt átadási határidő a Kolozs megyei gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.
Jó választásnak bizonyult a szerkesztőség részéről, hogy a tortán és megannyi, a jeles évfordulónak szentelt műsoron kívül dokumentumfilmmel is megünnepeljék, megörökítsék a Kolozsvári Rádió 70 éves fennállását.
A forgalmat is le kellett állítani a Temesvárt az ország déli részével összekötő 6-os főúton, miután pénteken reggel a Krassó-Szörény megyei Teregova közelében vasúti felüljáró alá szorult egy kamion.
szóljon hozzá!