Falumentés és -építés. Kató Béla püspök és Semjén Zsolt kormányfőhelyettes részvételével átadták a 21 családi házból álló negyedet Ajtonban
Fotó: Rostás Szabolcs
A magyarság megmaradásához nyújt példát és egyfajta modellt a Kolozsvár közeli Ajtonban egyházi és magyar állami támogatásból megvalósult projekt, amelynek keretében 21 család lelt otthonra a nemrég felépült lakóházakban. Az ezer lakosú, de a helyi önkormányzatnak is köszönhetően fejlődésnek indult településen vasárnap felszentelték a felújított református templomot is.
2022. október 30., 17:562022. október 30., 17:56
2022. október 30., 20:332022. október 30., 20:33
Két háztípusnak az örömét élhetjük meg a mai napon: a közösségi ház, a templom felújításáét, valamint 21 családi otthon felavatásáét – jelentette ki Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke az Ajtonban tartott hálaadó istentiszteleten. A kincses várostól húsz kilométerre, a Mezőség peremén fekvő községközpont maroknyi, mintegy 100 lelket számláló magyarsága kettős ünnepet ült vasárnap. Ekkor szentelték fel a település 700 éves, kívül-belül megújult templomát, ugyanakkor átadták a 21 családi házat magában foglaló ajtoni református családgondozó központot.
Fotó: Rostás Szabolcs
Prédikációjában Kolumbán Vilmos püspökhelyettes a reformáció közelgő, október 31-én tartandó ünnepére reflektálva elmondta, amellett, hogy meghirdette a lélek szabadságát, egyik nagy vívmánya, hogy hozzáférhetővé tette anyanyelven a szentírást, elhozta az anyanyelvű igehirdetést. Köszöntő beszédében
Az egyházi elöljáró kifejtette, az ember nem élhet pusztán önmagának, rendeltetésszerűen tartoznia kell valakihez, valamihez, olyan közösséggé kell formálnia a helyet, amiben él és munkálkodik, amelyet testvéri szeretet jellemez. „Fontos, hogy meg tudjuk őrizni ezt a közösségi életet és átadjuk az utánunk következő nemzedékeknek. Ez jelenti ma a megoldást magyar közösségünk megmaradására” – hangsúlyozta az EREK püspöke.
A magyar kormány 400 ezer eurós támogatásával újították fel az ajtoni istenházát
Fotó: Rostás Szabolcs
Az ünnepség díszvendége, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes csodának nevezte az Ajtonban történteket, ami szerinte újabb bizonyítéka annak, hogy a Kató Béla vezette erdélyi egyházkerület tisztában van vele: az igén kívül kenyérre is szüksége van a hívő embernek. A kereszténydemokrata politikus elmondta, nagy öröm, amikor egy 700 éves templom megújul, de ugyanúgy az is, amikor a családok jutnak otthonhoz.
Önök nem csak az erdélyi reformátusság Bethlen Gábor-i örökségét folytatták, hanem gondoskodtak Isten népének fizikai szükségleteiről is. Az a küldetésünk, hogy továbbadjuk ezt az örökséget” – hangsúlyozta Semjén Zsolt, megköszönve a magyar kormány nevében az ajtoniak „nemzethűségét”, egyúttal azt kívánva, hogy a településen végbement csoda valósuljon meg minden magyar közösségben.
Fotó: Rostás Szabolcs
Vitus-Bulbuk István ajtoni református lelkipásztor a templomfelújításról elmondta, bár a kő újult meg, a vakolat lett más, a tetőt cserélték ki, az istenháza újjávarázsolása mögött megannyi ember keze munkája rejlik. „Számunkra itt szórványban a kihívások, a feladatok másak, mint más vidékeken, életünket a szűkülő élettére szabjuk. Amikor a mindennapok valósága arról szól, hogy folyamatosan apad a közösségek lélekszáma, a jövő egyre sötétebb, az ajtoniak megértették és elfogadták, hogy meg kell osztaniuk közösségüket másokkal” – mutatott rá a közel 80 reformátust számláló egyházközség lelkésze.
Fotó: MTI/Kiss Gábor
A munkálatok egyik színfoltja ugyanakkor a 18. században készült, a múlt század 60-as éveiben lebontott kazettás mennyezet újjávarázsolása. A 12 virágmintás kazetta az évköröket ábrázolja.
Fotó: MTI/Kiss Gábor
Az úrvacsoraosztást és ünnepi műsort követően avatták fel Ajtonban a református családgondozó központot, ami nem más, mint 21 lakóház a település keleti felében. Ahogy Vitus-Bulbuk István lelkész lapunknak fogalmazott: a nagyszabású projekt „többemberes munka”, mindenképp kellet hozzá ugyanakkor Kató Béla püspök támogatása, ő karolta ugyanis fel a tervet, ráérezve, mit jelent, és miként lehet közösséget építeni.
Úrvacsora, hálaadás. Kívül-belül megújult a Mezőség peremén fekvő Ajton 700 éves református temploma
Fotó: Rostás Szabolcs
A 2017-ben útnak indult projekthez az ajtoni református egyházközség szolgáltatta az öthektáros területet,
Semjén Zsolt kormányfőhelyettes megköszönte a Kolozs megyei település magyarjainak, hogy példát mutatnak a nemzetnek
Fotó: Rostás Szabolcs
Vitus-Bulbuk István kérdésünkre elmondta, olyan fiatal családok számára hirdették meg a lakóházakat, akik tudnak és akarnak tenni a közösségért, ugyanakkor gyülekezeti háttérrel is rendelkeznek. Feltétel volt még, hogy a házaspárok közül legalább az egyik református vallású legyen.
– állapította meg a lelkipásztor. A 150 négyzetméternyi hasznos felületű, mezőségi és kalotaszegi stílusjegyeket viselő ingatlanokat a családok bérlik az egyháztól, de meg is vásárolhatják, a vételárat a bérleti díj kiegyenlítésével törleszthetik.
„Kedves 21-ek”. Az Ajtonra költöző 21 család ünnepi műsort adott elő az egyik csinos lakóház előtt
Fotó: Rostás Szabolcs
Az Ajtonban letelepedő családok (42 felnőtt és 40 gyerek) többsége Kolozsvárról költözött a faluba, de akadnak közöttük székelyföldiek és partiumiak is. „Kedves 21-nek” nevezik magukat, idén márciusban ugyanis „kedves család” megszólítással közölték velük külön-külön, hogy elfogadták a pályázatukat. „Mérföldkő ez mindannyiunk életében, de az erdélyi magyarság számára is, olyasmit sikerült teremteni, ami egyedülálló és példaértékű. Köszönjük az ajtoniak szeretetét, befogadását, célunk közös: élő tagjai akarunk lenni a helyi közösségnek, egyházközségnek” – fejtette ki a családok nevében Kerekes Boróka.
A 21 kétszintes családi ház öt hektáros területen sorakozik a település szélén
Fotó: Rostás Szabolcs
A kétszintes családi házak ünnepélyes átadásán Semjén Zsolt kormányfőhelyettes a magyar megmaradás szimbólumának nevezte a projektet.
– hangsúlyozta Semjén Zsolt.
Az ajtoni új lakónegyedet az erdélyi Református Egyházkerület építtette a magyar állam 1,5 milliárd forintos támogatásával
Fotó: Rostás Szabolcs
Kató Béla püspök modellértékűnek nevezte a családgondozó központ létrehozását, szerinte ezen az úton kell haladnia az erdélyi magyarságnak. „Az ajtoniak gyermekeikké, unokáikká kell fogadniuk ezeket a családokat, nekik pedig nagyszüleikké az itt élőket. Nem különálló gettót akartunk itt létrehozni, hanem igazi közösséget” – állapította meg az egyházi elöljáró, hozzátéve: hasonló projektet terveznek a kincses város északi felében, Kajántón is. A közművesített, frissen aszfaltozott út mentén fekvő ajtoni családi házakat vasárnap egyenként 21 lelkipásztor áldotta meg.
Valamennyi ingatlant és lakóit más református lelkipásztor áldotta meg
Fotó: Rostás Szabolcs
„Minden építkezés többletértéket jelent számunkra. Amíg polgármester vagyok, mellettük állok, számomra nem létezik magyar vagy román, itt emberek élnek” – szögezte le a mintegy 1100 lelkes – ebből az újonnan letelepedetteken kívül százan magyar nemzetiségűek – település elöljárója. Elmondta azt is, hogy az általa korábban útnak indított önkormányzati projekt keretében 54 családnak biztosítanak – a 35 év alattiak számára ingyenesen – telket, amelyre családi házat építhetnek, a munkálatok várhatóan a tavasszal megkezdődnek. Az önkormányzat és a református egyház faluépítési projektje révén nem csak megmenekül a kihalástól, hanem látványos fejlődésnek is indul Ajton.
Fotó: MTI/Kiss Gábor
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
szóljon hozzá!