Falumentés és -építés. Kató Béla püspök és Semjén Zsolt kormányfőhelyettes részvételével átadták a 21 családi házból álló negyedet Ajtonban
Fotó: Rostás Szabolcs
A magyarság megmaradásához nyújt példát és egyfajta modellt a Kolozsvár közeli Ajtonban egyházi és magyar állami támogatásból megvalósult projekt, amelynek keretében 21 család lelt otthonra a nemrég felépült lakóházakban. Az ezer lakosú, de a helyi önkormányzatnak is köszönhetően fejlődésnek indult településen vasárnap felszentelték a felújított református templomot is.
2022. október 30., 17:562022. október 30., 17:56
2022. október 30., 20:332022. október 30., 20:33
Két háztípusnak az örömét élhetjük meg a mai napon: a közösségi ház, a templom felújításáét, valamint 21 családi otthon felavatásáét – jelentette ki Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke az Ajtonban tartott hálaadó istentiszteleten. A kincses várostól húsz kilométerre, a Mezőség peremén fekvő községközpont maroknyi, mintegy 100 lelket számláló magyarsága kettős ünnepet ült vasárnap. Ekkor szentelték fel a település 700 éves, kívül-belül megújult templomát, ugyanakkor átadták a 21 családi házat magában foglaló ajtoni református családgondozó központot.
Fotó: Rostás Szabolcs
Prédikációjában Kolumbán Vilmos püspökhelyettes a reformáció közelgő, október 31-én tartandó ünnepére reflektálva elmondta, amellett, hogy meghirdette a lélek szabadságát, egyik nagy vívmánya, hogy hozzáférhetővé tette anyanyelven a szentírást, elhozta az anyanyelvű igehirdetést. Köszöntő beszédében
Az egyházi elöljáró kifejtette, az ember nem élhet pusztán önmagának, rendeltetésszerűen tartoznia kell valakihez, valamihez, olyan közösséggé kell formálnia a helyet, amiben él és munkálkodik, amelyet testvéri szeretet jellemez. „Fontos, hogy meg tudjuk őrizni ezt a közösségi életet és átadjuk az utánunk következő nemzedékeknek. Ez jelenti ma a megoldást magyar közösségünk megmaradására” – hangsúlyozta az EREK püspöke.
A magyar kormány 400 ezer eurós támogatásával újították fel az ajtoni istenházát
Fotó: Rostás Szabolcs
Az ünnepség díszvendége, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes csodának nevezte az Ajtonban történteket, ami szerinte újabb bizonyítéka annak, hogy a Kató Béla vezette erdélyi egyházkerület tisztában van vele: az igén kívül kenyérre is szüksége van a hívő embernek. A kereszténydemokrata politikus elmondta, nagy öröm, amikor egy 700 éves templom megújul, de ugyanúgy az is, amikor a családok jutnak otthonhoz.
Önök nem csak az erdélyi reformátusság Bethlen Gábor-i örökségét folytatták, hanem gondoskodtak Isten népének fizikai szükségleteiről is. Az a küldetésünk, hogy továbbadjuk ezt az örökséget” – hangsúlyozta Semjén Zsolt, megköszönve a magyar kormány nevében az ajtoniak „nemzethűségét”, egyúttal azt kívánva, hogy a településen végbement csoda valósuljon meg minden magyar közösségben.
Fotó: Rostás Szabolcs
Vitus-Bulbuk István ajtoni református lelkipásztor a templomfelújításról elmondta, bár a kő újult meg, a vakolat lett más, a tetőt cserélték ki, az istenháza újjávarázsolása mögött megannyi ember keze munkája rejlik. „Számunkra itt szórványban a kihívások, a feladatok másak, mint más vidékeken, életünket a szűkülő élettére szabjuk. Amikor a mindennapok valósága arról szól, hogy folyamatosan apad a közösségek lélekszáma, a jövő egyre sötétebb, az ajtoniak megértették és elfogadták, hogy meg kell osztaniuk közösségüket másokkal” – mutatott rá a közel 80 reformátust számláló egyházközség lelkésze.
Fotó: MTI/Kiss Gábor
A munkálatok egyik színfoltja ugyanakkor a 18. században készült, a múlt század 60-as éveiben lebontott kazettás mennyezet újjávarázsolása. A 12 virágmintás kazetta az évköröket ábrázolja.
Fotó: MTI/Kiss Gábor
Az úrvacsoraosztást és ünnepi műsort követően avatták fel Ajtonban a református családgondozó központot, ami nem más, mint 21 lakóház a település keleti felében. Ahogy Vitus-Bulbuk István lelkész lapunknak fogalmazott: a nagyszabású projekt „többemberes munka”, mindenképp kellet hozzá ugyanakkor Kató Béla püspök támogatása, ő karolta ugyanis fel a tervet, ráérezve, mit jelent, és miként lehet közösséget építeni.
Úrvacsora, hálaadás. Kívül-belül megújult a Mezőség peremén fekvő Ajton 700 éves református temploma
Fotó: Rostás Szabolcs
A 2017-ben útnak indult projekthez az ajtoni református egyházközség szolgáltatta az öthektáros területet,
Semjén Zsolt kormányfőhelyettes megköszönte a Kolozs megyei település magyarjainak, hogy példát mutatnak a nemzetnek
Fotó: Rostás Szabolcs
Vitus-Bulbuk István kérdésünkre elmondta, olyan fiatal családok számára hirdették meg a lakóházakat, akik tudnak és akarnak tenni a közösségért, ugyanakkor gyülekezeti háttérrel is rendelkeznek. Feltétel volt még, hogy a házaspárok közül legalább az egyik református vallású legyen.
– állapította meg a lelkipásztor. A 150 négyzetméternyi hasznos felületű, mezőségi és kalotaszegi stílusjegyeket viselő ingatlanokat a családok bérlik az egyháztól, de meg is vásárolhatják, a vételárat a bérleti díj kiegyenlítésével törleszthetik.
„Kedves 21-ek”. Az Ajtonra költöző 21 család ünnepi műsort adott elő az egyik csinos lakóház előtt
Fotó: Rostás Szabolcs
Az Ajtonban letelepedő családok (42 felnőtt és 40 gyerek) többsége Kolozsvárról költözött a faluba, de akadnak közöttük székelyföldiek és partiumiak is. „Kedves 21-nek” nevezik magukat, idén márciusban ugyanis „kedves család” megszólítással közölték velük külön-külön, hogy elfogadták a pályázatukat. „Mérföldkő ez mindannyiunk életében, de az erdélyi magyarság számára is, olyasmit sikerült teremteni, ami egyedülálló és példaértékű. Köszönjük az ajtoniak szeretetét, befogadását, célunk közös: élő tagjai akarunk lenni a helyi közösségnek, egyházközségnek” – fejtette ki a családok nevében Kerekes Boróka.
A 21 kétszintes családi ház öt hektáros területen sorakozik a település szélén
Fotó: Rostás Szabolcs
A kétszintes családi házak ünnepélyes átadásán Semjén Zsolt kormányfőhelyettes a magyar megmaradás szimbólumának nevezte a projektet.
– hangsúlyozta Semjén Zsolt.
Az ajtoni új lakónegyedet az erdélyi Református Egyházkerület építtette a magyar állam 1,5 milliárd forintos támogatásával
Fotó: Rostás Szabolcs
Kató Béla püspök modellértékűnek nevezte a családgondozó központ létrehozását, szerinte ezen az úton kell haladnia az erdélyi magyarságnak. „Az ajtoniak gyermekeikké, unokáikká kell fogadniuk ezeket a családokat, nekik pedig nagyszüleikké az itt élőket. Nem különálló gettót akartunk itt létrehozni, hanem igazi közösséget” – állapította meg az egyházi elöljáró, hozzátéve: hasonló projektet terveznek a kincses város északi felében, Kajántón is. A közművesített, frissen aszfaltozott út mentén fekvő ajtoni családi házakat vasárnap egyenként 21 lelkipásztor áldotta meg.
Valamennyi ingatlant és lakóit más református lelkipásztor áldotta meg
Fotó: Rostás Szabolcs
„Minden építkezés többletértéket jelent számunkra. Amíg polgármester vagyok, mellettük állok, számomra nem létezik magyar vagy román, itt emberek élnek” – szögezte le a mintegy 1100 lelkes – ebből az újonnan letelepedetteken kívül százan magyar nemzetiségűek – település elöljárója. Elmondta azt is, hogy az általa korábban útnak indított önkormányzati projekt keretében 54 családnak biztosítanak – a 35 év alattiak számára ingyenesen – telket, amelyre családi házat építhetnek, a munkálatok várhatóan a tavasszal megkezdődnek. Az önkormányzat és a református egyház faluépítési projektje révén nem csak megmenekül a kihalástól, hanem látványos fejlődésnek is indul Ajton.
Fotó: MTI/Kiss Gábor
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
szóljon hozzá!