Biztonságban várja a telet. Megerősítették a Szapáry fürdő falait és födémszerkezetét a megóvásán dolgozó civilek
Fotó: Facebook/Herculane Project
Elvégezte a legsürgősebb állagmegőrzési munkálatokat Herkulesfürdőn a Szapáry-fürdő megmentésén fáradozó fiatal építészcsapat, mondta a Krónikának Oana Chirilă projektmenedzser. Mivel a teljes állagmegőrzéshez még 45–50 ezer euróra lenne szükség, újabb adománygyűjtést indítanak.
2019. december 08., 08:212019. december 08., 08:21
Részben biztonságban várja a telet Herkulesfürdő ékessége, a romos állapotba jutott Szapáry-fürdő. A fürdőhely épített örökségének megmentésén fáradozó civileknek sikerült elvégezni a legsürgősebb állagmegőrzési munkálatokat és télre biztonságba helyezni az impozáns épületet, mondta el a Krónikának Oana Chirilă, a fiatal temesvári építészek által indított Herculane Project menedzsere.
A Locus Egyesület által megbízott kivitelező, a Rustic Construct cég november közepén látott hozzá a munkához a jobb időket megért Krassó-Szörény megyei üdülőhelyen, és három hét alatt elvégezte a legsürgősebb állagmegőrzési munkálatokat, amit az összegyűjtött 58 ezer euróból meg lehetett oldani.
Több évtizedes nemtörődömség, majd hónapokig tartó huzavona után úgy tűnik, mégis sikerül menteni a menthetőt Herkulesfürdőn. A Szapáry-fürdő állagmegőrzésén fáradozó civilek megegyeztek az önkormányzattal, és heteken belül hozzáfognak a legsürgősebb munkálatokhoz a februárban beomlott műemlék épületen.
Mivel megvolt a műszaki terv és a szakértői vélemény, tudták, hol kell sürgősen beavatkozni, de többnyire szabad szemmel is látszott, hol nagy a baj, mondta az illetékes. „Gyorsan haladtunk, mivel tudtuk, hogy jön a csapadékos idő, és azt szerettük volna, hogy legalább részben biztonságban tudhassuk az épületet” – magyarázta Oana Chirilă. Aki szerint
Fotó: Facebook/Herculane Project
Első körben kitakarították az impozáns ingatlant, amelyből 70 kisteherautó építkezési törmeléket és szemetet szállítottak el – főleg a földszinten volt sok hulladék –, de az épület külső falait, erkélyeit is letakarították a növényzettől. Emellett megjavították, megerősítették a tetőzet és a födémek megrongálódott részeit, ahol kellett, teljesen kicserélték ezeket. „Minden beruházás ideiglenes és visszafordítható, nem végeztünk végleges munkát” – hangsúlyozta az illetékes. Hiszen, mint emlékeztetett,
Belső munkálatokat is végeztek, elsősorban a meglazult díszítőelemeket, stukkókat szerelték le és helyezték biztonságba, hogy ne törjenek szét, ne lopják el őket – ezeket az épületben raktározták el. A majolika-szökőkutat szintén megpróbálták megvédeni az avatatlan kezektől. „Természetesen le is zártuk az épületet, már nem lehet csak úgy ki-bejárni. Általunk, vagy a polgármesteri hivatal révén lehet bejutni, nálunk és náluk van kulcs” – mondta a projektmenedzser.
Fotó: Facebook/Herculane Project
„Ennyit tudtunk tenni a rendelkezésünkre álló 58 ezer euróból” – összegezett Oana Chirilă, aki szerint újabb adománygyűjtést indítanak. Emlékeztetett,
Emlékeztetett, hogy tavaly viszonylag rövid idő alatt sikerült összekalapozni a pénzt, az emberek fogékonyak voltak a problémára, de nem kizárt, hogy most új stratégiára lesz szükség. Az anyagiak függvényében tavasszal, nyáron folytatnák a munkát.
Fotó: Facebook/Herculane Project
„Reméljük, hogy minél hamarabb. De az is benne van a pakliban, hogy nem lesz pénz” – fogalmazott Oana Chirilă, aki szerint főleg a tetőzeten lenne szükség sürgős beavatkozásra, még mindig vannak részek, ahol beázik az épület. Az eddigi keretből nem sikerült mindenhol kicserélni a megrongálódott födémeket. „Ott léptünk közbe, ahol a legnagyobb volt a vész, ha sikerül pénzt gyűjteni, máshol is menteni fogunk” – mondta képletesen, emlékeztetve, hogy a projektnek két éves lefutási időt szántak.
Mint arról beszámoltunk, a Herculane Projektet azt követően indította a temesvári fiatal építészek által alapított Locus Egyesület, hogy tavaly februárban beomlott az Osztrák–Magyar Monarchia egyik legrangosabb fürdőjének, a császárok és királyok látogatta Szapáry-fürdőnek a tetőzete.
Több hónapos huzavona után elkezdődhetnek az állagmegőrzési munkálatok Herkulesfürdőn: a sürgősségi beavatkozásra pénzt gyűjtő fiatal építészcsapat hétfőn bevonulhatott a munkagépekkel a Szapáry fürdő területére.
A civilek 58 ezer eurót gyűjtöttek össze a legsürgősebb állagmegőrzési munkálatokra, a beavatkozást mintegy 2000-en támogatták anyagilag, Ovidiu Sandor üzletember 20 ezer, a Dedeman cég 18 ezer euróval járult hozzá a mentéshez. A fürdőben több évtizedes nemtörődömség, majd hónapokig tartó huzavona után kezdődhetett el a munka. Kezdetben az épület tulajdonosaként a polgármesteri hivatal nem akarta átengedni a terepet, végül az örökségvédelmi hatóság közreműködésével sikerült feloldani a patthelyzetet.
Fotó: Facebook/Herculane Project
Herkulesfürdő fő látványossága, az impozáns Szapáry-fürdő a 19. században Alpár Ignác tervei alapján épült francia reneszánsz stílusban. A kétszintes, lapos tetős épülettömböket megszakítja hat, gúla alakú tetővel záródó épülettömb, illetve középen a főbejárat kupolás, előreugró előcsarnokos tömege, melyhez egy fahídon át lehet eljutni. Császárok és császárnék is megfordultak benne: I. Ferenc, I. Ferenc József osztrák császár, Karolina és a Sissiként is ismert Erzsébet császárné, I. Károly román és I. Sándor szerb király.
További adományokat várnak
A herkulesfürdői Szapáry-fürdő megmentését 5 eurós „belépő” megváltásával lehet támogatni, de nagyobb összeget is elfogadnak. Az adományokat bankon vagy Paypal-en keresztül lehet utalni a Locus Egyesület számláira:
Cont:AsociatiaLOCUS,CUI38615380
RO87BTRLRONCRT0421032702
RO64BTRLEURCRT0421032701
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
szóljon hozzá!