Biztonságban várja a telet. Megerősítették a Szapáry fürdő falait és födémszerkezetét a megóvásán dolgozó civilek
Fotó: Facebook/Herculane Project
Elvégezte a legsürgősebb állagmegőrzési munkálatokat Herkulesfürdőn a Szapáry-fürdő megmentésén fáradozó fiatal építészcsapat, mondta a Krónikának Oana Chirilă projektmenedzser. Mivel a teljes állagmegőrzéshez még 45–50 ezer euróra lenne szükség, újabb adománygyűjtést indítanak.
2019. december 08., 08:212019. december 08., 08:21
Részben biztonságban várja a telet Herkulesfürdő ékessége, a romos állapotba jutott Szapáry-fürdő. A fürdőhely épített örökségének megmentésén fáradozó civileknek sikerült elvégezni a legsürgősebb állagmegőrzési munkálatokat és télre biztonságba helyezni az impozáns épületet, mondta el a Krónikának Oana Chirilă, a fiatal temesvári építészek által indított Herculane Project menedzsere.
A Locus Egyesület által megbízott kivitelező, a Rustic Construct cég november közepén látott hozzá a munkához a jobb időket megért Krassó-Szörény megyei üdülőhelyen, és három hét alatt elvégezte a legsürgősebb állagmegőrzési munkálatokat, amit az összegyűjtött 58 ezer euróból meg lehetett oldani.
Több évtizedes nemtörődömség, majd hónapokig tartó huzavona után úgy tűnik, mégis sikerül menteni a menthetőt Herkulesfürdőn. A Szapáry-fürdő állagmegőrzésén fáradozó civilek megegyeztek az önkormányzattal, és heteken belül hozzáfognak a legsürgősebb munkálatokhoz a februárban beomlott műemlék épületen.
Mivel megvolt a műszaki terv és a szakértői vélemény, tudták, hol kell sürgősen beavatkozni, de többnyire szabad szemmel is látszott, hol nagy a baj, mondta az illetékes. „Gyorsan haladtunk, mivel tudtuk, hogy jön a csapadékos idő, és azt szerettük volna, hogy legalább részben biztonságban tudhassuk az épületet” – magyarázta Oana Chirilă. Aki szerint
Fotó: Facebook/Herculane Project
Első körben kitakarították az impozáns ingatlant, amelyből 70 kisteherautó építkezési törmeléket és szemetet szállítottak el – főleg a földszinten volt sok hulladék –, de az épület külső falait, erkélyeit is letakarították a növényzettől. Emellett megjavították, megerősítették a tetőzet és a födémek megrongálódott részeit, ahol kellett, teljesen kicserélték ezeket. „Minden beruházás ideiglenes és visszafordítható, nem végeztünk végleges munkát” – hangsúlyozta az illetékes. Hiszen, mint emlékeztetett,
Belső munkálatokat is végeztek, elsősorban a meglazult díszítőelemeket, stukkókat szerelték le és helyezték biztonságba, hogy ne törjenek szét, ne lopják el őket – ezeket az épületben raktározták el. A majolika-szökőkutat szintén megpróbálták megvédeni az avatatlan kezektől. „Természetesen le is zártuk az épületet, már nem lehet csak úgy ki-bejárni. Általunk, vagy a polgármesteri hivatal révén lehet bejutni, nálunk és náluk van kulcs” – mondta a projektmenedzser.
Fotó: Facebook/Herculane Project
„Ennyit tudtunk tenni a rendelkezésünkre álló 58 ezer euróból” – összegezett Oana Chirilă, aki szerint újabb adománygyűjtést indítanak. Emlékeztetett,
Emlékeztetett, hogy tavaly viszonylag rövid idő alatt sikerült összekalapozni a pénzt, az emberek fogékonyak voltak a problémára, de nem kizárt, hogy most új stratégiára lesz szükség. Az anyagiak függvényében tavasszal, nyáron folytatnák a munkát.
Fotó: Facebook/Herculane Project
„Reméljük, hogy minél hamarabb. De az is benne van a pakliban, hogy nem lesz pénz” – fogalmazott Oana Chirilă, aki szerint főleg a tetőzeten lenne szükség sürgős beavatkozásra, még mindig vannak részek, ahol beázik az épület. Az eddigi keretből nem sikerült mindenhol kicserélni a megrongálódott födémeket. „Ott léptünk közbe, ahol a legnagyobb volt a vész, ha sikerül pénzt gyűjteni, máshol is menteni fogunk” – mondta képletesen, emlékeztetve, hogy a projektnek két éves lefutási időt szántak.
Mint arról beszámoltunk, a Herculane Projektet azt követően indította a temesvári fiatal építészek által alapított Locus Egyesület, hogy tavaly februárban beomlott az Osztrák–Magyar Monarchia egyik legrangosabb fürdőjének, a császárok és királyok látogatta Szapáry-fürdőnek a tetőzete.
Több hónapos huzavona után elkezdődhetnek az állagmegőrzési munkálatok Herkulesfürdőn: a sürgősségi beavatkozásra pénzt gyűjtő fiatal építészcsapat hétfőn bevonulhatott a munkagépekkel a Szapáry fürdő területére.
A civilek 58 ezer eurót gyűjtöttek össze a legsürgősebb állagmegőrzési munkálatokra, a beavatkozást mintegy 2000-en támogatták anyagilag, Ovidiu Sandor üzletember 20 ezer, a Dedeman cég 18 ezer euróval járult hozzá a mentéshez. A fürdőben több évtizedes nemtörődömség, majd hónapokig tartó huzavona után kezdődhetett el a munka. Kezdetben az épület tulajdonosaként a polgármesteri hivatal nem akarta átengedni a terepet, végül az örökségvédelmi hatóság közreműködésével sikerült feloldani a patthelyzetet.
Fotó: Facebook/Herculane Project
Herkulesfürdő fő látványossága, az impozáns Szapáry-fürdő a 19. században Alpár Ignác tervei alapján épült francia reneszánsz stílusban. A kétszintes, lapos tetős épülettömböket megszakítja hat, gúla alakú tetővel záródó épülettömb, illetve középen a főbejárat kupolás, előreugró előcsarnokos tömege, melyhez egy fahídon át lehet eljutni. Császárok és császárnék is megfordultak benne: I. Ferenc, I. Ferenc József osztrák császár, Karolina és a Sissiként is ismert Erzsébet császárné, I. Károly román és I. Sándor szerb király.
További adományokat várnak
A herkulesfürdői Szapáry-fürdő megmentését 5 eurós „belépő” megváltásával lehet támogatni, de nagyobb összeget is elfogadnak. Az adományokat bankon vagy Paypal-en keresztül lehet utalni a Locus Egyesület számláira:
Cont:AsociatiaLOCUS,CUI38615380
RO87BTRLRONCRT0421032702
RO64BTRLEURCRT0421032701
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!