Mátyás király szülőháza egyben Kolozsvár legrégebbi épülete is
Fotó: Biró István/MTI
Mátyás király kolozsvári szülőházának teljes körű restaurálását tűzte ki célul a fejlesztési minisztérium – jelentette be a kincses városban tartott pénteki sajtótájékoztatóján Cseke Attila fejlesztési miniszter. A cél, hogy a felújított épületben az igazságos király emlékét is felidézzék, és megnyissák a turisták számára. A felújítással a Kolozsvár legrégebbi épületével kapcsolatos több évtizedes huzavona is véget érhet.
2021. április 23., 13:312021. április 23., 13:31
2021. április 23., 16:412021. április 23., 16:41
„Mi arra vállalkoztunk, hogy ezt a finanszírozást megteremtjük és az elejétől a végéig végigvisszük” – vázolta Cseke Attila a fejlesztési minisztérium azon ambiciózus tervét, hogy átvállalja Mátyás király kolozsvári szülőházának teljes körű restaurálását. A kétnapos Kolozs megyei munkalátogatáson lévő tárcavezető csütörtökön délután látogatta meg a kolozsvári Szépművészeti és Formatervezési (UAD) egyetemnek otthont adó műemlék épületet és egyeztetett a felsőoktatási intézmény rektorával és rektorhelyettesével a felújítási tervekről.
Cseke Attila pénteki kolozsvári sajtótájékoztatóján rámutatott: a kincses város legrégebbi lakóházaként is számontartott Mátyás-ház nemcsak Kolozsvár, hanem az egész régió, egész Erdély számára fontos.
A felújítás, műemlék épületről lévén szó a legszigorúbb szakmai szabályok alapján történik majd, biztosított az RMDSZ-es miniszter.
Cseke Attila és Csoma Botond a kolozsvári sajtótájékoztatón
Fotó: Facebook/RMDSZ Kolozs megye
Hozzátette, a felújításért cserébe két elvárásuk van az egyetem vezetésével szemben: hogy megnyissa az értékes műemlék épületet a nagyközönség számára, illetve méltó emlékhelyet alakíthassanak ki benne a ház nagy szülöttje, Hunyadi Mátyás számára.
A múzeum-jelleg mellett a Mátyás-ház továbbra is a művészetet szolgálná: kiállításoknak adna helyet és a művészeti oktatás helyszínéül szolgálna, tette hozzá Cseke Attila.
A fejlesztési minisztérium az RMDSZ javaslatára felújítaná Mátyás király kolozsvári szülőházát – jelentette be csütörtökön Kolozsváron Cseke Attila romániai fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter.
Újságírói kérdésre, miszerint az egyetem nem-e lenne hajlandó lemondani az értékes ingatlanról egy másik épületét cserébe – ahogy azt az önkormányzat többször is felajánlotta számára –, elmondta: erről nem esett szó a csütörtöki találkozón, a fejlesztési minisztérium ugyanis nem illetékes a kérdésben, erről az oktatási tárca tudna csak tárgyalni.
Hozzátette, azt, hogy milyen beavatkozásokra lesz szükség a műemlék épületen majd a szakértők fogják megmondani, de egyelőre úgy tűnik, hogy
A Mátyás-ház előtere
Fotó: Facebook/Cseke Attila
Újságírói kérdésre, miszerint nem-e merült fel, hogy uniós források bevonásával korszerűsítsék az ingatlant, Cseke csak annyit felelt: „mi a rövidebb és egyszerűbb utat választottuk”. Mint mondta, európai uniós támogatásra az ingatlan tulajdonosaként csak a felsőoktatási intézmény pályázhatna.
A Mátyás-ház felújításával az épülettel kapcsolatos több évtizedes huzavona is véget érhet, ugyanis a kolozsvári önkormányzat már többször jelezte: birtokba venné és korszerűsítettné az ingatlant. Tulajdonosként ugyanis jelenleg teljes egészében a Szépművészeti és Formatervezői Egyetem rendelkezik a szülőház felett, így
közölte korábban a Krónika kérdéseire Oláh Emese alpolgármester. Emlékeztetett: az önkormányzat 2014-ben megpróbálta megszerezni az ingatlan tulajdonjogát, és több, a tulajdonában levő épületet is felajánlott cserébe, de az egyetem vezetősége nem óhajtott lemondani a városközpontban levő patinás műemlékről. A tárgyalások így megrekedtek.
Cseke Attila a munkalátogatáson
Fotó: Facebook/Cseke Attila
Oláh Emese akkor rámutatott: a polgármesteri hivatalnak még arra sincs jogi lehetősége, hogy a gótikus és reneszánsz jegyeket egyaránt magán viselő műemlék nagyközönség előtti megnyitására bírja az egyetemet.
Nincs beleszólása a kolozsvári önkormányzatnak Mátyás király szülőházának hasznosításába, miután a Szépművészeti és Formatervezői Egyetem évekkel ezelőtt visszautasította az épületcserét.
„Mivel az ingatlan az egyetem tulajdona, az önkormányzat nem vállalhat semmiféle szerepet az ingatlan felújításában, nem nyújthat anyagi támogatást, és nem pályázhat uniós alapokra ennek érdekében, illetve nincs rálátása az egyetemnek a restaurálással kapcsolatos terveire” – mondta. Az alpolgármester hozzátette:
Mátyás király kolozsvári szülőházáról Gaal György kolozsvári helytörténész azt írja, hogy a jelenleg látható épület két vagy három ingatlan összeépítéséből alakult ki, a középső, gótikus stílusú egység állt már Mátyás király születésekor is. A ház az 1440-es években Méhfi Jakab jómódú polgár és szőlősgazda tulajdonában volt. Mátyás édesanyja, Szilágyi Erzsébet rendszerint nála szállt meg, ha Kolozsvárra látogatott. 1443. február 23-án itt született fia, Hunyadi Mátyás. Az épület megmaradását az segítette, hogy a király 1467-ben adómentességet biztosított szülőháza tulajdonosának. Az épületet 1740 körül vásárolta meg a város, majd 1891-ben az Erdélyi Kárpát-Egyesületnek adományozta, és néprajzi múzeum nyílt benne. Az épületet 1940-ben Kós Károly tervei szerint restaurálták, és a ’40-es évek vége óta a művészeti egyetemnek ad otthont.
Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfajta termését is.
A raklapokon vagy egyenesen a földön őrzött növényvédő szereket Barza (Bârsa) községben, egy cég telephelyén találták.
Egy nap alatt 115 ezer lejre bírságoltak meg gyorshajtókat a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai. A Speedmarathon nevű európai rendőrségi akció egész héten folytatódik.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Hivatali visszaélés miatt vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Székelyudvarhely korábbi polgármestere, Gálfi Árpád ellen – közölte csütörtökön a vádhatóság.
Aláírták a Szilágynagyfalu–Vaskapu-sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
A brassói magán- és jogi személyek a jövő évtől új adót fizethetnek: a polgári védelmi adót – adta hírül a Bună Ziua Brasov helyi portál. A cikk szerint az így befolyó összegeket a polgári védelmi célú óvóhelyek fenntartására fordítanák.
szóljon hozzá!