Fotó: Makkay József
Népes közönség jelenlétében avatták fel vasárnap a Máramaros megyei Koltón a szépen felújított Teleki-kastélyt, ahol 1847 szeptemberében-októberében Petőfi Sándor és Szendrey Júlia tartózkodott. Az 1,5 millió eurós európai uniós költségvetésből renovált épületben rövidesen a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeummal közösen nyitnak kiállítást.
2020. szeptember 06., 16:382020. szeptember 06., 16:38
2020. szeptember 08., 13:452020. szeptember 08., 13:45
Gyönyörű napsütés őszi időben avatták fel a felújított Teleki-kastélyt vasárnap a Máramaros megyei Koltón, Nagybánya szomszédságában. A tágas kastélyparkot a koronavírus-járvány terjedését megelőző hatósági előírásoknak megfelelően műanyag székekkel szórták tele, így a regisztráción átesett vendégsereg kényelmesen és biztonságban hallgathatta végig az ünnepi istentiszteletet és az avatóünnepséget.
Fotó: Makkay József
Gellért Sándor Károly avasújvárosi református lelkész, a nagybányai egyházmegye esperese ünnepi istentiszteletét Elizeus próféta és szolgája, Géházi történetére alapozta, akit körbekerített Szíria királyának hadserege, hogy fogságba ejtse. A szolga félelmére, hogy mi lesz velük, Elizeus így válaszolt: „Ne félj, mert többen vannak velünk, mint ővelük!” Az esperes szavai szerint
Fotó: Makkay József
A lelkipásztor elmondta, nagyon fontos, hogy a magyarság soraiban is mindig legyenek Elizeusok, akik bátorítani tudják közösségüket, hogy semmi nincs veszve, ha az embernek hite és kitartása van. Az ünnepi istentisztelet vezérszónokának szavai köszöntöttek vissza a vendégek üdvözlő szavaiban is.
Zákonyi Botond, Magyarország bukaresti nagykövete úgy fogalmazott, 2014-ben került a román fővárosba, azóta figyelemmel követi a koltói fejleményeket, és ritkán találkozott olyan romániai európai uniós projekttel, ami ennyire tökéletesre sikeredett volna. „Amikor először jártam a máramarosi magyarok között, megfogalmazódott az itteni közösség két nagy elvárása: szeretnék, ha sikerülne felújítani a koltói Teleki-kastélyt, és hogy Nagybányát kösse össze gyorsforgalmi út Magyarországgal. Ebből a két fontos elvárásból az egyik már teljesült” – fogalmazott a nagykövet.
Fotó: Makkay József
Az 1760-ban épült Teleki-kastély felújításának történetét a negyedik polgármesteri mandátumára készülő Csendes Lajos polgármester ismertette a hallgatósággal. A 2008-ban függetlenként elöljáróvá választott Csendes rögtön elkezdett pályázni a kastély felújítására. A bukaresti hivatalokat sorra járó polgármesternek 2017-ig kellett várnia, amíg végül elfogadták az uniós pályázatot. A kastélyfelújítást levezető Ștefan Păscuți műépítész úgy fogalmazott, ő még ilyen kitartó polgármesterrel nem találkozott, aki mindenféle elutasítás ellenére hitt abban, hogy sor kerülhet a kastély teljes felújítására.
Fotó: Makkay József
„Volt már olyan időszak, amikor a polgármesteren kívül ebben senki nem hitt. Amikor a pályázatot elnyertük, akkor sem érkezett rendesen a finanszírozás.
– fogalmazott a szakember. Az 1,5 millió eurós uniós projekt azonban szűkösen volt elegendő a teljes felújításra, a kastélypark rendbetételére már nem jutott pénz. Ennek költségeit a helyi önkormányzat finanszírozta, végül elnyertek egy pályázatot a Nemzetpolitikai Államtitkárságnál, így a kastély előtti fősétány is megújulva fogadhatja a látogatókat.
Fotó: Makkay József
A polgármester elmondta, a járvány miatt sok mindent össze kellett sűríteni. A mostani, 31. Petőfi-ünnepségre tervezték a kastély átadását, és egy későbbi időpontra halasztották volna a Petőfi-emlékszoba létrehozóinak tiszteletére emelt kopjafa avatását. A kopjafa azoknak állít emléket, akik a kommunizmus idején a csodával határos módon hozták létre a termelőszövetkezet használatába került, leromlott állapotú épületben a költő emlékszobáját.
Fotó: Makkay József
Közülük kettő korábban a község díszpolgára lett, post mortem ezúttal három személy örököse vehette át a kitüntetést. A polgármester Palkó Gábor egykori iskolaigazgatónak, Hintalan Béla tanítónak és Incze Imrének, a termelőszövetkezet volt elnökének állított emléket, akiknek elévülhetetlen érdemeik vannak a Petőfi-kultusz koltói megtartásában.
Fotó: Makkay József
A kopjafa leleplezése alkalmából mondott beszédében Varga Károly nyugalmazott esperes, a községközpontban, Koltón és a hozzá tartozó szomszédos faluban, Katalinban 37 évig szolgáló református lelkipásztor Ady Endre sorait idézte: „fejünket, szívünket, jussunkat akarják”, és az emlékjel állításának fontosságát hangsúlyozta. Mint fogalmazott,
Fotó: Facebook/Teleki kastély-Petőfi Sándor múzeum, Koltó
Az érdeklődők húszas csoportokban látogatták meg a kastély termeit Kádár Helén idegenvezető társaságában. A vendégek eligazításában részt vett a tíz éve Erdélyben élő dr. Galántai Zsombor is, Teleki Sándor ükunokája, aki meghatódva mondott köszönetet az ősei kastélyát felújító polgármesternek és az építőknek.
Fotó: Koltói Teleki-kastély/Facebook
A kastély teljes berendezése még hátravan: a helyi önkormányzat tervei szerint év végéig szeretnének a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeummal közösen állandó kiállítást nyitni Koltón. A kastély legfelső emeletének kiállítótermében nagybányai képzőművészek gyűjteményes kiállítása tekinthető meg, a lenti termekben a korábbi koltói Petőfi-múzeum műtárgyait állították ki.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!