Fotó: Makkay József
Népes közönség jelenlétében avatták fel vasárnap a Máramaros megyei Koltón a szépen felújított Teleki-kastélyt, ahol 1847 szeptemberében-októberében Petőfi Sándor és Szendrey Júlia tartózkodott. Az 1,5 millió eurós európai uniós költségvetésből renovált épületben rövidesen a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeummal közösen nyitnak kiállítást.
2020. szeptember 06., 16:382020. szeptember 06., 16:38
2020. szeptember 08., 13:452020. szeptember 08., 13:45
Gyönyörű napsütés őszi időben avatták fel a felújított Teleki-kastélyt vasárnap a Máramaros megyei Koltón, Nagybánya szomszédságában. A tágas kastélyparkot a koronavírus-járvány terjedését megelőző hatósági előírásoknak megfelelően műanyag székekkel szórták tele, így a regisztráción átesett vendégsereg kényelmesen és biztonságban hallgathatta végig az ünnepi istentiszteletet és az avatóünnepséget.
Fotó: Makkay József
Gellért Sándor Károly avasújvárosi református lelkész, a nagybányai egyházmegye esperese ünnepi istentiszteletét Elizeus próféta és szolgája, Géházi történetére alapozta, akit körbekerített Szíria királyának hadserege, hogy fogságba ejtse. A szolga félelmére, hogy mi lesz velük, Elizeus így válaszolt: „Ne félj, mert többen vannak velünk, mint ővelük!” Az esperes szavai szerint
Fotó: Makkay József
A lelkipásztor elmondta, nagyon fontos, hogy a magyarság soraiban is mindig legyenek Elizeusok, akik bátorítani tudják közösségüket, hogy semmi nincs veszve, ha az embernek hite és kitartása van. Az ünnepi istentisztelet vezérszónokának szavai köszöntöttek vissza a vendégek üdvözlő szavaiban is.
Zákonyi Botond, Magyarország bukaresti nagykövete úgy fogalmazott, 2014-ben került a román fővárosba, azóta figyelemmel követi a koltói fejleményeket, és ritkán találkozott olyan romániai európai uniós projekttel, ami ennyire tökéletesre sikeredett volna. „Amikor először jártam a máramarosi magyarok között, megfogalmazódott az itteni közösség két nagy elvárása: szeretnék, ha sikerülne felújítani a koltói Teleki-kastélyt, és hogy Nagybányát kösse össze gyorsforgalmi út Magyarországgal. Ebből a két fontos elvárásból az egyik már teljesült” – fogalmazott a nagykövet.
Fotó: Makkay József
Az 1760-ban épült Teleki-kastély felújításának történetét a negyedik polgármesteri mandátumára készülő Csendes Lajos polgármester ismertette a hallgatósággal. A 2008-ban függetlenként elöljáróvá választott Csendes rögtön elkezdett pályázni a kastély felújítására. A bukaresti hivatalokat sorra járó polgármesternek 2017-ig kellett várnia, amíg végül elfogadták az uniós pályázatot. A kastélyfelújítást levezető Ștefan Păscuți műépítész úgy fogalmazott, ő még ilyen kitartó polgármesterrel nem találkozott, aki mindenféle elutasítás ellenére hitt abban, hogy sor kerülhet a kastély teljes felújítására.
Fotó: Makkay József
„Volt már olyan időszak, amikor a polgármesteren kívül ebben senki nem hitt. Amikor a pályázatot elnyertük, akkor sem érkezett rendesen a finanszírozás.
– fogalmazott a szakember. Az 1,5 millió eurós uniós projekt azonban szűkösen volt elegendő a teljes felújításra, a kastélypark rendbetételére már nem jutott pénz. Ennek költségeit a helyi önkormányzat finanszírozta, végül elnyertek egy pályázatot a Nemzetpolitikai Államtitkárságnál, így a kastély előtti fősétány is megújulva fogadhatja a látogatókat.
Fotó: Makkay József
A polgármester elmondta, a járvány miatt sok mindent össze kellett sűríteni. A mostani, 31. Petőfi-ünnepségre tervezték a kastély átadását, és egy későbbi időpontra halasztották volna a Petőfi-emlékszoba létrehozóinak tiszteletére emelt kopjafa avatását. A kopjafa azoknak állít emléket, akik a kommunizmus idején a csodával határos módon hozták létre a termelőszövetkezet használatába került, leromlott állapotú épületben a költő emlékszobáját.
Fotó: Makkay József
Közülük kettő korábban a község díszpolgára lett, post mortem ezúttal három személy örököse vehette át a kitüntetést. A polgármester Palkó Gábor egykori iskolaigazgatónak, Hintalan Béla tanítónak és Incze Imrének, a termelőszövetkezet volt elnökének állított emléket, akiknek elévülhetetlen érdemeik vannak a Petőfi-kultusz koltói megtartásában.
Fotó: Makkay József
A kopjafa leleplezése alkalmából mondott beszédében Varga Károly nyugalmazott esperes, a községközpontban, Koltón és a hozzá tartozó szomszédos faluban, Katalinban 37 évig szolgáló református lelkipásztor Ady Endre sorait idézte: „fejünket, szívünket, jussunkat akarják”, és az emlékjel állításának fontosságát hangsúlyozta. Mint fogalmazott,
Fotó: Facebook/Teleki kastély-Petőfi Sándor múzeum, Koltó
Az érdeklődők húszas csoportokban látogatták meg a kastély termeit Kádár Helén idegenvezető társaságában. A vendégek eligazításában részt vett a tíz éve Erdélyben élő dr. Galántai Zsombor is, Teleki Sándor ükunokája, aki meghatódva mondott köszönetet az ősei kastélyát felújító polgármesternek és az építőknek.
Fotó: Koltói Teleki-kastély/Facebook
A kastély teljes berendezése még hátravan: a helyi önkormányzat tervei szerint év végéig szeretnének a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeummal közösen állandó kiállítást nyitni Koltón. A kastély legfelső emeletének kiállítótermében nagybányai képzőművészek gyűjteményes kiállítása tekinthető meg, a lenti termekben a korábbi koltói Petőfi-múzeum műtárgyait állították ki.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
Hatalmas érdeklődés övezte a hétvégi 24 órás jótékonysági futást Nagyváradon, amely a „Védett szívek, biztos jövő” szlogennel meghirdetett projekt része. A cél, hogy minél több helyi iskolát el tudjanak látni életmentő automata defibrillátorokkal.
Arad megyében az öt polgármesteri tisztség mellett egyelőre három alpolgármesteri tisztséget szerzett a magyar érdekvédelmi szervezet, az aradi sorsa a következő választási eredményektől függ.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
szóljon hozzá!