2011. december 22., 06:442011. december 22., 06:44
A régebbi, a folyóra néző szárnyban, amelynek főbejárata eredetileg a Körös-part felé nyílt, néhány éve nyitották újra a bihari népi elemekkel ékesített Bihoreana éttermet, az olaszországi tulajdonos pedig december 29-én az egykori Royalt nyitja újra a szocializmus idején patinássá vált nevén, Oradea vendéglőként. A nyitás napját, illetve a szilveszteri mulatságot hirdető szórólapon „a régi hagyomány” reklámszöveg áll.
„Maga az épület adja a hagyományt” – mondja el kérdésünkre Bondici Maricica, az étterem igazgatónője, aki nagyon büszke az egykori Royal hírére és patinájára. A hatalmas, kupolás teremben nagyon sokan dolgoznak, hogy a vendéglő készen álljon a látogatók fogadására 29-én. Az igazgató elmeséli: hónapok óta dolgoznak a termen, és a tulajdonos számára különös fontossággal bír, hogy minden ugyanolyan maradjon, mint egy évszázaddal ezelőtt volt, ezért a Nagyváradi Egyetem egyik oktatóját, Cornel Abrudan restaurátort kérték fel arra, hogy felügyelje a munkálatokat.
A stukkók és formák mellett arra is odafigyeltek, hogy a színpaletta ugyanaz legyen, mint a szálló megnyitásakor volt. A terem szépsége lenyűgöző: a historista és neorokokó elemekben bővelkedő, aranydíszes, hatalmas tükrökkel ellátott, oszlopos csarnok legalább kétszer-háromszor akkora, mint az L alakú épület másik szárnyában működő mostani Bihoreana étterem, amelyből egyébként egyenes átjárás nyílik ide.
Az épületrészben 2003 óta bútorüzlet, azelőtt bank működött, ezért is megy eseményszámba, hogy az idei év végétől újra visszakaphatja eredeti funkcióját a földszint. Megtudjuk: míg a Bihoreana rusztikusabb belső térrel rendelkezik, és kínálata is a hagyományos magyar és román ételeket vonultatja fel, az elegáns Oradea a nemzetközi konyha fogásaival várja vendégeit.
Bondici Maricica büszkén mutatja az épület külső falán elhelyezett műemlékjelző táblát, amelyen három nyelven olvasható a szálló két szárnyának építési ideje – a folyó felőli épületrészt, vagyis a déli szárnyat 1892-ben adták át –, illetve a tervező, id. Rimanóczy Kálmán neve is megjelenik rajta, aki Nagyvárad századfordulói fénykorának egyik legjelentősebb építésze volt.
Kigyulladt egy tehervonat mozdonya hétfőn este a Temes megyei Sándorháza területén.
Még 10 napig benyújthatók a kérelmek a Szülőföldön magyarul program keretében, és főleg az egyetemi hallgatóknak ajánlott iparkodniuk, akiknek postán is el kell juttatniuk a pályázati csomagjukat.
Nemcsak a főszezon május elsejei megnyitásának örvendezhetnek a termálvizes strandjáról nevezetes Tasnádon és környékén, hiszen ünnepélyes keretek között útjára indították az új élményfürdő projektjét.
Megkezdődött a kullancsszezon, egyre többen keresik fel az egészségügyi intézményeket a vérszívó paraziták eltávolítása és az általuk terjesztett betegségek megelőzése érdekében – közölte az Arad Megyei Sürgősségi Kórház vezetősége.
A „visszaeső” sofőrnek az ittas vezetés mellett azért is felelnie kell, mert másodszor annak ellenére ült volánhoz, hogy bevonták a jogosítványát.
A hegyimentőknek sikerült lehozniuk a hegyről a vasárnapról hétfőre virradó éjszaka négy ukrán férfit, akik a Máramarosi-havasokon keresztül szöktek át Ukrajnából Romániába, és segítséget kértek a román hatóságoktól.
A csíkszépvízi víztározóba zuhant és megfulladt egy 18 éves, Iași megyei lány.
Brutális gyilkosság történt Nagyváradon szombatról vasárnapra virradóra: egy férfi a sínekre lökött egy nőt, és addig tartotta leszorítva, amíg érkezett egy vonat.
Egy év alatt 11,4 százalékkal csökkent a Romániában eladott borok mennyisége, ami a rendszerváltás óta az ágazat legnagyobb zsugorodása. A minőségi borokat készítő termelők szempontjából aggasztó jelenségről Balla Géza Arad-hegyaljai borászt kérdeztük.
Afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött disznókat találtak egy Temes megyei hizlaldában. Az állategészségügyi igazgatóság kilenc települést érintő intézkedést hozott sertéspestis terjedésének megfékezésére.