Fotó: Zoltán Ildikó
A jelenléti oktatás visszaállítása ellen tüntettek a kolozsvári egyetemi hallgatók hétfőn délután a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) főépülete előtt. Az egyetem szenátusa épp hétfőn délelőtt döntött a II. félév oktatási tevékenységének módozatairól.
2022. március 14., 15:182022. március 14., 15:18
2022. március 14., 17:582022. március 14., 17:58
A hétfőn 16.30 órára meghirdetett diáktüntetéssel a BBTE diákszervezete, az OSUBB (Organizaţia Studenţilor din UBB) szervezőként Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter korábbi kijelentése ellen tiltakozott, miszerint a veszélyhelyzet megszűnésével a felsőoktatási intézmények visszatérnek a jelenléti oktatáshoz.
– írták nyilatkozatukban a BBTE-s diákokat képviselő szervezet vezetői. Hozzátették, hogy a döntést az egyetemeknek kell meghozni, nem pedig a miniszternek.
A diákok úgy vélik, ehhez a felsőoktatási intézményeknek előbb fel kell mérniük a szálláshelyek kapacitását, a rendelkezésre álló oktatók számát és a minőségi oktatáshoz szükséges felszerelés meglétét. Ezt a folyamatot nem kellene siettetni, teszik hozzá.
A tanügyminiszter keddi közleménye szerint szerdától a felsőoktatási intézmények visszatérnek a jelenléti oktatáshoz, de ha ez nem lehetséges azonnal, az egyetemi autonómia elvéből kiindulva dönthetnek úgy, hogy a váltást egy átmeneti időszak előzze meg.
A tárcavezető egy héttel ezelőtt „finomított” nyilatkozatán, múlt keddi közleményében úgy fogalmazott: március 9-étől a felsőoktatási intézmények visszatérnek a jelenléti oktatáshoz, de ha ez nem lehetséges azonnal, az egyetemi autonómia elvéből kiindulva dönthetnek úgy, hogy a váltást egy átmeneti időszak előzze meg.
Fotó: Zoltán Ildikó
Fotó: Zoltán Ildikó
Rámutatott, ha bizonyos körülmények – például a diákok által is említett bentlakások állapota vagy az órarend-módosítás szükségessége – nem teszik lehetővé az azonnali átállást, az egyetem szenátusa határozhat egy átmeneti periódus beiktatásáról.
Az oktatási törvény módosítására és a Romániai Felsőoktatás Minőségét Biztosító Ügynökség (ARACIS) jóváhagyására van szükség ahhoz, hogy az egyetemek tartósan online oktatást is folytathassanak – közölte csütörtökön Sorin Cîmpeanu.
A BBTE vezetősége egyébként múlt héten épp az átmeneti időszak mellett foglalt állást, és ezt a javaslatot továbbította az egyetem döntéshozó testületének, a szenátusnak is, mely épp hétfőn délelőtt ült össze, hogy határozzon a kérdésben.
Fotó: Zoltán Ildikó
Fotó: Zoltán Ildikó
A határozat szerint a II. félévtől a személyes jelenlétet feltételező, kötelező akadémiai tevékenységek zajlanak majd fizikai részvétellel. Azokat az oktatási tevékenységeket, ahol nem kötelező a jelenlét, a diákok részvételével vagy online is meg lehet tartani, amennyiben az oktatók hajlandók erre és lehetőségükre áll a szükséges felszerelés.
A szenátusi döntés arra is kitér, hogy március 28-áig tartó átmeneti időszak alatt az oktatás hibrid (jelenléti és online oktatás is) formában zajlik azért, hogy a diákoknak legyen idejük visszatérni, illetve bepótolni a kiesett tananyagot. A vizsgák csak személyes jelenléttel zajlanak, áll még a dokumentumban.
Fotó: Zoltán Ildikó
Az egyetem vezető testülete arra is kitér, hogy egyéni esetekben, ha indokolt, rövid időre felmenthető a diák a személyes jelenlét kötelessége alól. „A BBTE tehát úgy határozott, hogy a fizikai jelenlét teljes visszavezetésére egy átállási időszakot követően kerüljön sor, amely március hónap végén zárul, és kivételes esetben, a karok kérésére 2022. április 4-ig meghosszabbítható” – tájékoztatott a hétfői szenátusi döntésről a BBTE sajtóirodája is.
Nem lehet egy nap alatt visszatérni a régi normalitáshoz a felsőoktatásban – vallják egybehangzóan felsőoktatási intézmények illetékesei, akik azonban a veszélyhelyzet megszüntetése nyomán tervezik az online tanítás felszámolását.
Az orosz–ukrán háború, a kényszerbesorozás elől menekülő ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei hegyimentők. A 40 éves ukrán férfi élete kockáztatásával, a Máramarosi-havasokon át menekült a kényszerbesorozás elől.
Kovács Gergely gyulafehérvári római katolikus érsek és Kerekes László segédpüspök húsvéti pásztorlevele.
Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.
Húsvétvasárnap reggel hagyományosan megáldották az ételkosarakat Kolozsváron a Szent Mihály templom előtti téren.
Megmentenék az enyészettől a szerb határ közelében, Bánlakon található Karátsonyi-kastélyt. A romos nemesi lak, az ortodox érsekségtől a Temes Megyei Tanács igazgatása alá kerül, és kulturális-turisztikai központként működne.
Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.
Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.
Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
szóljon hozzá!