Fotó: Zoltán Ildikó
A jelenléti oktatás visszaállítása ellen tüntettek a kolozsvári egyetemi hallgatók hétfőn délután a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) főépülete előtt. Az egyetem szenátusa épp hétfőn délelőtt döntött a II. félév oktatási tevékenységének módozatairól.
2022. március 14., 15:182022. március 14., 15:18
2022. március 14., 17:582022. március 14., 17:58
A hétfőn 16.30 órára meghirdetett diáktüntetéssel a BBTE diákszervezete, az OSUBB (Organizaţia Studenţilor din UBB) szervezőként Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter korábbi kijelentése ellen tiltakozott, miszerint a veszélyhelyzet megszűnésével a felsőoktatási intézmények visszatérnek a jelenléti oktatáshoz.
– írták nyilatkozatukban a BBTE-s diákokat képviselő szervezet vezetői. Hozzátették, hogy a döntést az egyetemeknek kell meghozni, nem pedig a miniszternek.
A diákok úgy vélik, ehhez a felsőoktatási intézményeknek előbb fel kell mérniük a szálláshelyek kapacitását, a rendelkezésre álló oktatók számát és a minőségi oktatáshoz szükséges felszerelés meglétét. Ezt a folyamatot nem kellene siettetni, teszik hozzá.
A tanügyminiszter keddi közleménye szerint szerdától a felsőoktatási intézmények visszatérnek a jelenléti oktatáshoz, de ha ez nem lehetséges azonnal, az egyetemi autonómia elvéből kiindulva dönthetnek úgy, hogy a váltást egy átmeneti időszak előzze meg.
A tárcavezető egy héttel ezelőtt „finomított” nyilatkozatán, múlt keddi közleményében úgy fogalmazott: március 9-étől a felsőoktatási intézmények visszatérnek a jelenléti oktatáshoz, de ha ez nem lehetséges azonnal, az egyetemi autonómia elvéből kiindulva dönthetnek úgy, hogy a váltást egy átmeneti időszak előzze meg.
Fotó: Zoltán Ildikó
Fotó: Zoltán Ildikó
Rámutatott, ha bizonyos körülmények – például a diákok által is említett bentlakások állapota vagy az órarend-módosítás szükségessége – nem teszik lehetővé az azonnali átállást, az egyetem szenátusa határozhat egy átmeneti periódus beiktatásáról.
Az oktatási törvény módosítására és a Romániai Felsőoktatás Minőségét Biztosító Ügynökség (ARACIS) jóváhagyására van szükség ahhoz, hogy az egyetemek tartósan online oktatást is folytathassanak – közölte csütörtökön Sorin Cîmpeanu.
A BBTE vezetősége egyébként múlt héten épp az átmeneti időszak mellett foglalt állást, és ezt a javaslatot továbbította az egyetem döntéshozó testületének, a szenátusnak is, mely épp hétfőn délelőtt ült össze, hogy határozzon a kérdésben.
Fotó: Zoltán Ildikó
Fotó: Zoltán Ildikó
A határozat szerint a II. félévtől a személyes jelenlétet feltételező, kötelező akadémiai tevékenységek zajlanak majd fizikai részvétellel. Azokat az oktatási tevékenységeket, ahol nem kötelező a jelenlét, a diákok részvételével vagy online is meg lehet tartani, amennyiben az oktatók hajlandók erre és lehetőségükre áll a szükséges felszerelés.
A szenátusi döntés arra is kitér, hogy március 28-áig tartó átmeneti időszak alatt az oktatás hibrid (jelenléti és online oktatás is) formában zajlik azért, hogy a diákoknak legyen idejük visszatérni, illetve bepótolni a kiesett tananyagot. A vizsgák csak személyes jelenléttel zajlanak, áll még a dokumentumban.
Fotó: Zoltán Ildikó
Az egyetem vezető testülete arra is kitér, hogy egyéni esetekben, ha indokolt, rövid időre felmenthető a diák a személyes jelenlét kötelessége alól. „A BBTE tehát úgy határozott, hogy a fizikai jelenlét teljes visszavezetésére egy átállási időszakot követően kerüljön sor, amely március hónap végén zárul, és kivételes esetben, a karok kérésére 2022. április 4-ig meghosszabbítható” – tájékoztatott a hétfői szenátusi döntésről a BBTE sajtóirodája is.
Nem lehet egy nap alatt visszatérni a régi normalitáshoz a felsőoktatásban – vallják egybehangzóan felsőoktatási intézmények illetékesei, akik azonban a veszélyhelyzet megszüntetése nyomán tervezik az online tanítás felszámolását.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!