Nem váltanak azonnal jelenléti oktatásra a romániai felsőoktatási intézmények, átmeneti időszak következik

Nincs hirtelen váltás. Egyelőre minden marad a megszokott kerékvágásban a Sapientián is •  Fotó: Haáz Vince

Nincs hirtelen váltás. Egyelőre minden marad a megszokott kerékvágásban a Sapientián is

Fotó: Haáz Vince

Nem lehet egy nap alatt visszatérni a régi normalitáshoz a felsőoktatásban – vallják egybehangzóan felsőoktatási intézmények illetékesei, akik azonban a veszélyhelyzet megszüntetése nyomán tervezik az online tanítás felszámolását.

Krónika

2022. március 09., 13:422022. március 09., 13:42

Megszűnt a közel két éve kihirdetett veszélyhelyzet Romániában, ezzel véget ér a korlátozások korszaka a tanügyben is, ami azt jelenti, hogy mostantól az oktatást elméletileg személyes jelenléttel kell megszervezni. A romániai egyetemek többsége azonban arra az álláspontra helyezkedett, hogy egyik napról a másikra nem lehet visszahívni több tízezer diákot, szükség van az átmeneti időszakra.

Cîmpeanu visszakozni kényszerült

Éles vitát szült Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter hétfő esti nyilatkozata, miszerint a veszélyhelyzet megszűnésével teljes mértékben visszaáll a 2020/55-ös számú törvény előtti állapot, és az oktatást az 2011/1-es oktatási törvény alapján kell megszervezni, ami azt jelenti, hogy

minden megszorítással egyetemben minden engedményt is törölnek, a tanintézetek már nem tarthatnak online órákat, vagy nem szervezhetnek online vizsgákat.

A miniszter ezt az Edupedu.ro oktatási portálnak nyilatkozta, hozzátéve, hogy a tanintézetekben csak ajánlás szintjén marad a maszkviselés.

Utólag viszont kiderült, hogy mindezt nem lépik meg március 9-től, tehát a veszélyhelyzet megszűnése utáni első naptól nem lép életbe,

lesz egy átmeneti időszak, de még nincsenek információk arról, hogy az meddig tart.

A tanügyminiszter keddi közleménye szerint szerdától a felsőoktatási intézmények visszatérnek a jelenléti oktatáshoz, de ha ez nem lehetséges azonnal, az egyetemi autonómia elvéből kiindulva dönthetnek úgy, hogy a váltást egy átmeneti időszak előzze meg.

Sorin Cîmpeanu tájékoztatott, hogy 2022. március 9-étől a felsőoktatási intézmények visszatérnek a jelenléti oktatáshoz. Ha azonban bizonyos körülmények nem teszik lehetővé az azonnali átállást (például a diákbentlakások állapota vagy az órarend-módosítás szükségessége), akkor az egyetem szenátusa határozatot adhat ki egy átmeneti periódus beiktatásáról az egyetemek autonómiájának elve alapján, amelyet Románia alkotmánya garantál. Az elmaradt tananyagot a második szemeszter végéig kell pótolni.

A részletekről még egyeztetnek

Markó Bálint, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) rektorhelyettese lapunknak elmondta, tudott volt, hogy megszűnik a veszélyhelyzet, hiszen ezt Klaus Iohannis államfő pénteken bejelentette, ám a részletekről még egyeztetni kell. A kolozsvári székhelyű felsőoktatási intézmény szintjén jelenleg is zajlanak a tárgyalások arról, hogy melyek a törvényes lehetőségek.

Idézet
Egyelőre úgy tűnik, megvannak arra a feltételek, hogy még egy átmeneti időszakban úgy folytassuk, ahogy eddig zajlott az oktatás, tehát hibrid formában: valamelyest online, illetve vannak olyan karok, ahol szinte teljes mértékben már most helyszíni, jelenléti oktatás zajlik”

– mutatott rá a rektorhelyettes.

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

A  legnagyobb problémát abban látják, hogy egy ilyen változtatást nem lehet azonnali hatállyal életbe ültetni, mert nem életszerű, hogy Kolozsvárra, vagy bármelyik más egyetemi városba több tízezer diákot egyik napról a másikra visszarendeljenek.

„Elő kell készíteni a termeket, a kollégiumokat, nem beszélve arról, hogy a diákok egy jelentős része nem bentlakásban, hanem albérletben lakik, tehát nekik lakást kell találniuk. Ez olyan költséget és kényelmetlenséget jelent a diákoknak és a szülőknek, ami nem tisztességes, ezért nem felvállalható” – szögezte le Markó Bálint.

Jelenleg keresik azt a változatot, ami lehetővé teszi, hogy az átmeneti időszakot törvényesen be tudják állítani, a visszajelzések alapján a hazai egyetemek többsége így viszonyul ehhez a kérdéshez.

Arra törekednek, hogy az átmeneti időszakot úgy oldják meg, hogy ne sérüljön senkinek, elsősorban a diákoknak az érdeke, majd amint a feltételeket meg lehet teremteni, visszatérnek a jelenléti oktatáshoz.

Minderről még az egyetem szenátusának is döntést kell hoznia, tehát elhúzódik, amíg mindenki visszatérhet az egyetemre.

Markó Bálint hangsúlyozta, üdvözlik a veszélyhelyzet megszüntetését, azt is, hogy a miniszter szorgalmazza a jelenléti oktatást, ám az átmeneti időszakra szükség van, különben káosz fog kialakulni. Szerdán tehát mindenki úgy folytatja, mint korábban, nem lesz egyelőre semmi változás, a napokban születik konkrét határozat az egyetem szintjén az átmeneti időszakról.

Hasonló a helyzet a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen is. A rektori hivataltól megtudtuk, hogy szerdán még náluk sem lesz semmilyen változás az oktatásban, ugyanúgy folytatják, ahogy eddig, és ezután döntenek a következő időszakról.

A Partiumi Keresztény Egyetemen sem egyik napról a másikra következik be a váltás, Nyíri Enikő, a nagyváradi székhelyű felsőoktatási intézmény kommunikációs és PR-felelőse kedden a Krónika megkeresésére úgy nyilatkozott, az egyetem vezetősége a következő napokban foglalkozik a kérdéssel.

Körültekintő lazítást várnak a diákok

A veszélyhelyzet vége és a korlátozások feloldása azt jelenti, hogy mától a diákoknak sem kell maszkot viselniük az iskola területén. Tény, a hatóságok továbbra is ajánlják a száj és az orr eltakarását, mint ahogy a járvány kezdete óta a mindennapi rutin részévé vált higiéniai szabályok betartását, valamint a fizikai távolságtartást is annak érdekében, hogy ne induljon újfent gyors terjedésnek a koronavírus. Óvatosságra int, és az egészségügyi óvintézkedések körültekintő lazítását kéri eközben a döntéshozóktól az Országos Diákszövetség is. „Az esetszámok csökkenése még nem jelenti a megbetegedés kockázatának megszűnését, ezért a korlátozások fokozatos feloldását javasolják. Azt is kérik, hogy az új intézkedésekről idejekorán értesítsék az iskolákat és tanulókat, hogy legyen idő a felkészülésre” – idézte az Agerpres a tanulók érdekvédelmi szervezetének keddi közleményét. A diákok felhívást intéznek a tanárokhoz és diákokhoz, hogy továbbra is legyenek elővigyázatosak az újabb közösségi fertőzések megakadályozása érdekében. Ugyanakkor úgy vélik, az online oktatást továbbra is fejleszteni kell, hogy rendkívüli helyzetekben senki ne kerüljön hátrányba.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 20., vasárnap

Életük kockáztatásával is menekülnek a kényszerbesorozás elől az ukrajnaiak

Az orosz–ukrán háború, a kényszerbesorozás elől menekülő ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei hegyimentők. A 40 éves ukrán férfi élete kockáztatásával, a Máramarosi-havasokon át menekült a kényszerbesorozás elől.

Életük kockáztatásával is menekülnek a kényszerbesorozás elől az ukrajnaiak
2025. április 20., vasárnap

„Maradjunk Krisztussal egészen a halálig, mert Ővele élni is fogunk” – A Gyulafehérvári Főegyházmegye húsvéti pásztorlevele

Kovács Gergely gyulafehérvári római katolikus érsek és Kerekes László segédpüspök húsvéti pásztorlevele.

„Maradjunk Krisztussal egészen a halálig, mert Ővele élni is fogunk” – A Gyulafehérvári Főegyházmegye húsvéti pásztorlevele
2025. április 20., vasárnap

Várandós nő is érintett az erdélyi láncbalesetben

Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.

Várandós nő is érintett az erdélyi láncbalesetben
2025. április 20., vasárnap

Megáldották az ételkosarakat húsvétvasárnap Kolozsváron - Fotóriport

Húsvétvasárnap reggel hagyományosan megáldották az ételkosarakat Kolozsváron a Szent Mihály templom előtti téren.

Megáldották az ételkosarakat húsvétvasárnap Kolozsváron - Fotóriport
2025. április 20., vasárnap

Visszaadnák egykori fényét a bánlaki Karátsonyi-kastélynak

Megmentenék az enyészettől a szerb határ közelében, Bánlakon található Karátsonyi-kastélyt. A romos nemesi lak, az ortodox érsekségtől a Temes Megyei Tanács igazgatása alá kerül, és kulturális-turisztikai központként működne.

Visszaadnák egykori fényét a bánlaki Karátsonyi-kastélynak
2025. április 19., szombat

Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet

Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet
2025. április 19., szombat

Életet mentett a családjához hazautazó Fehér megyei rendőr

Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.

Életet mentett a családjához hazautazó Fehér megyei rendőr
2025. április 19., szombat

Elmaradt a húsvéti roham: üres szálláshelyek, leárazások, zárva tartó panziók Erdély-szerte

Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.

Elmaradt a húsvéti roham: üres szálláshelyek, leárazások, zárva tartó panziók Erdély-szerte
2025. április 19., szombat

Lángra kapott, húsz hektáron ég a száraz növényzet Maroshévízen

Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Lángra kapott, húsz hektáron ég a száraz növényzet Maroshévízen
2025. április 18., péntek

Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst

A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.

Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst
Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst
2025. április 18., péntek

Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst