Fotó: Boda L. Gergely
Hetvennyolc éves korában elhunyt Fodor Imre, Marosvásárhely volt polgármestere, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) volt elnöke.
2015. szeptember 30., 14:162015. szeptember 30., 14:16
2015. szeptember 30., 21:002015. szeptember 30., 21:00
Fodor Imrét kedden marosvásárhelyi otthonában érte a halál. A volt elöljáró Csíksomlyón született 1937. június 16-án. A Bukaresti Műszaki Egyetemen tanult, ahol 1965-ben szerzett mérnöki diplomát. Tanulmányait derékba törte az 1956-os forradalom.
Édesapját a romániai megmozdulásokban való részvétele miatt 1958-ban 25 évi kényszermunkára ítélték, emiatt az akkor ötödéves Fodor Imrét kizárták az egyetemről. Csak hat évvel később végezhette el az egyetem utolsó évét, és szerezhette meg a diplomát. Marosvásárhelyen az Azomureş vegyipari kombinát mérnökeként dolgozott.
Az RMDSZ jelöltjeként 1996-ban választották Marosvásárhely polgármesterévé. A tisztséget 2000-ig töltötte be, amikor mindössze 168 szavazat hiányzott ahhoz, hogy újabb mandátumot nyerjen. 2004-ig a város alpolgármestereként tevékenykedett.
Fodor Imre 2006 októberétől 2008 februárjáig a Székely Nemzeti Tanács elnöki tisztségét töltötte be. Elnöksége idején szervezte meg az SZNT azt az egész Székelyföldre kiterjedő mozgóurnás népszavazást, amelynek során több mint kétszázezren igényelték Székelyföld területi autonómiáját. Az erdélyi magyarság érdekében végzett fáradhatatlan, sokoldalú tevékenysége elismeréseként Fodor Imrét 2011-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével tüntették ki.
Szerdán az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP), az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT), az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt (MPP) is részvétet nyilvánított. A négy szervezet elnöksége megrendülve értesült Fodor Imre halálhíréről, aki „pótolhatatlan űrt hagyott maga után”.
„Az erdélyi politikus és közéleti szereplő pályája során számtalanszor bizonyította elkötelezettségét az erdélyi magyarság ügye és közösségünk széleskörű önrendelkezése mellett, tevékenysége pedig mindannyiunk számára példaértékű lehet” – olvasható a néppárt közleményében. Az EMNT ugyanakkor saját halottjának tekinti egykori aktív tagját, „aki az erdélyi magyar közélet következetes autonómiaharcosa volt”.
Biró Zsolt MPP-elnök arra tért ki, hogy „Marosvásárhely ez idáig utolsó magyar polgármestereként – számos megvalósítása mellett – olyan terveket álmodott meg, indított útjára, amelyek ma elválaszthatatlanul kapcsolódnak a város mindennapjaihoz”. Az RMDSZ honlapján közölte, hogy a szövetség kegyelettel búcsúzik az egykori marosvásárhelyi városvezetőtől.
Augusztus elsejétől várható a megszorító intézkedések nemcsak a vállalkozókat és a munkavállalókat, hanem a nyugdíjasokat és a családokat is érintik. A legfontosabb módosításokról és azok következményeiről Csomor Rozália könyvelő beszélt a Krónikának.
Balesetben életét vesztette vasárnap a Transzalpina magashegyi úton egy argentin és egy magyar motoros. Egyikük utasa többszörös sérüléseket szenvedett, a nőt mentőhelikopterrel szállították a nagyszebeni sürgősségre.
Biztonságba került három ukrán állampolgár, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak be Romániába, és segítséget kértek a román hatóságoktól, miután eltévedtek a hegyekben; egyikük állapota kritikus.
Elkezdődött egy újabb erdélyi autópálya-szakasz megépítése a Brassó megyei Felsőszombatfalva és Fogaras között.
A Tárnica-tóba fulladt vasárnap egy 20 éves fiatalember – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Segítséget kért a román hatóságoktól két ukrán állampolgár, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak be Romániába – számolt be vasárnap a Máramaros megyei hegyimentő szolgálat (Salvamont) igazgatója.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés az, hogy mikor omlik be – jelentette ki szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Európai parlamenti képviselőknek címzett nyíltlevél-sorozatot indított a SZNT a nemzeti régiók ügyében – írta közösségi oldalán az Izsák Balázs által vezetett szervezet.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
szóljon hozzá!