Fotó: Facebook/RMDSZ
A fellebbviteli eljárás során is elveszítette Románia azt a pert, melyet az Európai Bizottság ellen indított a Minority SafePack kapcsán – adták hírül az európai polgári kezdeményezés koordinátorai.
2022. január 20., 14:152022. január 20., 14:15
2022. január 20., 14:362022. január 20., 14:36
„Következetesen döntött az Európai Bíróság, így Románia a fellebbviteli eljárás során is elvesztette a Minority SafePack bejegyzése miatt az Európai Bizottság ellen indított pert” – tájékoztatott a csütörtöki döntésről szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményében Vincze Loránt, a kezdeményezés koordinátora. Mint ismeretes,
Úgy ítélte meg ugyanis, hogy a szabályozni kívánt kérdésben nem az Európai Unió az illetékes, hanem a román állam. A közlemény emlékeztet, hogy
Eszerint az európai bíróság kimondta: „A Törvényszék nem alkalmazta tévesen a jogot, amikor úgy ítélte meg, hogy a kisebbségek jogainak tiszteletben tartását, valamint a kulturális és nyelvi sokszínűség támogatását, mint az Unió értékeit és céljait, figyelembe kell venni az Uniónak az e javaslat által érintett területeken való fellépése címén.”
Az Európai Bizottság 2017. március 29-i határozatával vette részlegesen nyilvántartásba az MSPI-t, Románia 2017. június 28-án terjesztette elő a határozat megsemmisítését kérő keresetét. Ezt az Európai Unió Törvényszéke 2019. szeptember 24-i határozatával elutasította, így a román állam fellebbezett, de ezúttal sem járt sikerrel, emlékeztet a közlemény.
„Nyilván, Románia keresete már rég okafogyottá vált, hiszen azóta összegyűjtöttük a támogató aláírásokat, és az Európai Bizottság már döntést is hozott javaslatainkat illetően.
– értékelte az Európai Unió Bíróságának csütörtöki döntését Vincze Loránt, az MSPI koordinátora. Az RMDSZ EP-képviselője – aki egyúttal a kezdeményezést felkaroló Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke is –,
Rámutatott, a bírák ezáltal arra kényszeríthetik az Európai Bizottságot, hogy értékelje újra eredeti döntését, miszerint nem javasol jogalkotást az MSPI javaslatai alapján.
Fotó: Facebook/Minority SafePack
Az EB 2021. január 15-én közölte, hogy nem irányoz elő új jogi aktusokat a kisebbségi jogok európai uniós kodifikációját szolgáló MSPI európai polgári kezdeményezés kilenc pontja kapcsán. Ezt követően a Minority SafePack kezdeményező bizottsága bejelentette, hogy az Európai Unió Bíróságán indított eljárást az Európai Bizottság elutasító döntése ellen.
„Amellett, hogy a bizottság döntésével hátat fordított a több mint egymillió aláírónak, Európa ötvenmilliónyi, kisebbségben élő polgárának és az Európai Parlament háromnegyedes többségének, jogi kötelességét sem teljesítette” – értékelte akkor a döntést Vincze Loránt.
A kereset beterjesztői eljárási hibának tartották, hogy az EB nem indokolta meg kellőképpen az MSPI több pontjára adott elutasító válaszát: a kilenc javaslat közül hét esetében nem tett eleget az indokolási kötelezettség követelményeinek. Úgy vélekednek, hogy az általuk felhozott érvek lehetővé teszik az európai bizottsági döntés semmissé nyilvánítását.
Mint ismert, a Minority SafePack egy 2013-as európai polgári kezdeményezés, amelynek bejegyzését az Európai Bizottság ugyanabban az évben elutasította, mert úgy ítélte meg, hogy a javasolt szabályozást tagállami szinten kell megvalósítani. Ezt a döntést a FUEN megtámadta az uniós bíróságnál, amely 2017-ben a felpereseknek adott igazat, így az EB regisztrálta a kezdeményezést.
Az EB elutasító határozata egyébként azt sem vette figyelembe, hogy az Európai Parlament 2020 decemberében nagy többséggel megszavazta a kisebbségvédelmi kezdeményezés támogatására irányuló állásfoglalást.
Az Európai Unió Bíróságán indított eljárást a Minority SafePack (MSPI) kezdeményező bizottsága az Európai Bizottság (EB) elutasító döntése ellen – tájékoztatott az RMDSZ.
Közös felhívást tettek közzé az államelnök-választás tárgyában a romániai magyar egyházak főpásztorai. Az egyházfők arra kérik a romániai magyar választópolgárokat, azt a jelöltet támogassák, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
A Mikó Imre Jogvédő Szolgálat újból közzétette közösségi oldalán az AUR megalakulásáról és a szélsőséges nacionalista politikai párt programjáról szóló, sokkoló dokumentumfilmjét.
Május 12. és 15. között forgalomkorlátozásra kell számítani a Temes megyei Marzsinán a vasúti átkelő felújítási munkálatai miatt. A regionális vasúti igazgatóság ideiglenes átkelőhelyet alakít ki a gépjárművek számára.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt. Ez idő alatt nem látogatható a népszerű idegenforgalmi pontnak számító parajdi sóbánya.
Kutyák támadtak egy férfira és hatéves kislányára a Kolozs megyei Szászfenesen. Az 52 éves férfinak sikerült megmentenie kislányát, őt azonban több harapással és sérüléssel kórházba szállították.
Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia – közölte a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB).
Az emberek sok év alatt felhalmozódott mérge csapódott le a megismételt elnökválasztás első fordulójában – értékelte a múlt vasárnapi szavazás eredményét Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a Krónikának adott interjúban.
A héten elindultak a rakományszállítási szolgáltatások a nagyváradi repülőtéren.
Egy feltehetően lelőtt kutya miatt indított bűnügyi nyomozást a Temes Megyei Rendőr-főkapitányság. Az állatot a Temesvárral határos Újmosnicán valószínűleg lelőtte az elkövető, majd a kutya tetemét a személygépkocsija csomagtartójába tette és elhajtott.
A katonai tűzoltók folytatják a beavatkozást a parajdi sóbányában, ahol az utóbbi napok heves esőzései nyomán kedden vízszivárgást észleltek.
szóljon hozzá!