Markó: új szemléletre van szükség a kisebbségi képviseletben

„A közeljövő egyik legfontosabb feladata megteremteni a nemzeti kisebbségeknek az államigazgatásban és általában a döntéshozatalban való képviseletének alkotmányos garanciáit” - jelentette ki pénteken Markó Béla szövetségi elnök pénteken, Marosvásárhelyen, a Bernády György Alapítvány által szervezett „Nemzeti identitás és a nemzeti kisebbségek jelenléte a politikában” címet viselő szemináriumon. A kisebbségpolitikai szemináriumon részt vettek a magyar, a roma, az ukrán, a szerb és más kisebbségek képviselői.

Hírösszefoglaló

2009. október 11., 12:432009. október 11., 12:43

Markó szerint meg kell határozni bizonyos képviseleti arányokat, amelyek biztosítanák a kisebbségek arányos jelenlétét a közintézményekben, függetlenül attól, hogy az illető érdekvédelmi szervezet kormányon van-e vagy sem. A szövetségi elnök szerint nagy eredménynek számított, hogy az elmúlt években – az RMDSZ kormányzati jelenlétének köszönhetően – lényegesen nőtt a magyar szakemberek száma a közhivatalokban, ezért nagy kudarcként érte a magyarságot, hogy a szervezet ellenzékbe kerülésével ez a jelenlét egyik napról a másikra drasztikusan lecsökkent. „Emiatt  - tette hozzá - az RMDSZ arra a következtetésre jutott, hogy teljesen át kell értékelni a kisebbségek képviseletére vonatkozó eddigi elveket, egy új szemléletet, és ami ennél fontosabb, egy új gyakorlatot kell életbe léptetni e tekintetben.” Mint mondta, nagy eredménynek tekintette, hogy az alkotmány kidolgozása során az RMDSZ érvényesíteni tudta azt az elvet, mely szerint a nemzeti kisebbségek számára az államnak kötelező módon biztosítania kell a parlamenti jelenlétet. A kisebbségeknek alanyi jogon járó parlamenti képviselet azonban mindeddig egy egyedi rendelkezés – mutatott rá, hiszen az elvet nem sikerült kiterjeszteni a közélet más területeire is. „Egy új mentalitásra van szükség: a tulajdonos az albérlő mentalitásról át kell térnünk a társtulajdonosi metalitásra Romániában: úgy kell szemlélnünk, hogy az itt élő nemzetiségek közös tulajdonosai ennek az országnak” – ismételte meg az RMDSZ elnöke.

Frunda György szenátor bejelentette: javaslatot tett a helyi közigazgatási törvény módosítására. Azt akarja elérni, hogy húsz százalékról 15 százalékra csökkenjen a küszöb, amely fölött a közigazgatási intézményekben kötelező legyen használni valamely kisebbség anyanyelvét is a román mellett. Kifejtette: azért van szükség a módosításra, mert az elmúlt években számottevően csökkent a magyar közösség létszáma. Elmondta, szenátortársai úgy vélték, hogy javaslata támogatható, sőt, hajlandóak tárgyalni az RMDSZ egy másik kéréséről is, mely szerint a nemzeti kisebbségek arányos képviseletet nyerhetnének a döntéshozó fórumokban, illetve függetlenül attól, ki van kormányon, a magyar szakemberek megmaradhatnának tisztségeikben.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 28., szombat

Lakástüzek: hogyan előzzük meg a tragédiát, mit tegyünk tűzvész esetén?

Három évtizeddel ezelőtt még közel húsz perc állt rendelkezésre ahhoz, hogy valaki kimeneküljön egy háztűzből, ma már csak 3-4 perc maradt erre, mert az otthonok többsége szintetikus anyagokkal van tele. Kacsó István tűzoltóparancsnokkal beszélgettünk.

Lakástüzek: hogyan előzzük meg a tragédiát, mit tegyünk tűzvész esetén?
2025. június 28., szombat

Sóstó lehet a sóbánya helyén – Elégedetlen a parajdi medermunkálatokkal a gazdasági miniszter

A tárcavezető szerint az állami sóipari vállalat (Salrom) vezetősége részéről nincs törekvés a helyzet valódi megoldására, a rengeteg állami pénz ellenére lassú a munkavégzés és műszakilag helytelen megoldásokat választottak.

Sóstó lehet a sóbánya helyén – Elégedetlen a parajdi medermunkálatokkal a gazdasági miniszter
2025. június 28., szombat

A Kis-Küküllő sótalanításáról határozott a vészhelyzeti bizottság

Megkezdik a Kis-Küküllő vizének a sótalanítását – döntötte el szombaton az Országos Vészhelyzeti Bizottság. Hosszabb távon pedig új vízellátási lehetőségeket keresnek, hogy a Maros megyei települések ne legyenek kiszolgáltatva a Korond-patak vizének.

A Kis-Küküllő sótalanításáról határozott a vészhelyzeti bizottság
2025. június 28., szombat

Közel 13 millió liter vizet osztottak szét két hét alatt Maros megyében

A Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség június 12–26. között 12 841 300 liter vizet osztott szét azokon a településeken, amelyeken a Kis-Küküllő vizének megnövekedett sótartalma miatt vészhelyzetet rendeltek el.

Közel 13 millió liter vizet osztottak szét két hét alatt Maros megyében
2025. június 27., péntek

Az RMDSZ párhuzamot von Soós Zoltán büntetőügye és a fekete március között

„Politikai jelentéstartalommal bíró lépésnek” tekinti az RMDSZ, hogy továbbra sem térhet vissza hivatalába Soós Zoltán, Marosvásárhely korrupcióval gyanúsított polgármestere.

Az RMDSZ párhuzamot von Soós Zoltán büntetőügye és a fekete március között
2025. június 27., péntek

Több mint 9000 diák vett részt a kisebbségek anyanyelv képességvizsgáján

Több mint 9000 nyolcadik osztályt végzett diák vett részt pénteken a kisebbségek anyanyelv és irodalom írásbeli vizsgáján – tájékoztatott az oktatási minisztérium.

Több mint 9000 diák vett részt a kisebbségek anyanyelv képességvizsgáján
2025. június 27., péntek

Évek óta nem működik a több mint egymillió lejből felújított öntözőrendszer

Közel hat évvel ezelőtt újították fel az ópálosi szivattyúállomást, amellyel több ezer hektár termőföldet lehetne öntözni Arad megyében, de a berendezés csak néhány hónapig működött, mert a Marosból a csatornába szivattyúzott víz elszivárgott.

Évek óta nem működik a több mint egymillió lejből felújított öntözőrendszer
2025. június 27., péntek

A parajdi bányakatasztrófa a Legfelsőbb Védelmi Tanács asztalán

Nicușor Dan államfő hétfőre összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését.

A parajdi bányakatasztrófa a Legfelsőbb Védelmi Tanács asztalán
2025. június 27., péntek

Erdélyben viharokkal, máshol kánikulával küszködnek

Viharos, zivataros időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket bocsátott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Erdélyben viharokkal, máshol kánikulával küszködnek
2025. június 25., szerda

Bihar megye akvaparkjai turisták ezreit vonzzák, Kolozs megye a nyomukba sem ér

Bihar megye az elmúlt években felismerte, hogy az egyik legnagyobb természeti erőforrása – a termálvíz – jóval több lehetőséget rejt magában, mint amit eddig kihasználtak.

Bihar megye akvaparkjai turisták ezreit vonzzák, Kolozs megye a nyomukba sem ér