Fehér vonal. A körgyűrű létfontosságú lenne a forgalommal vívott „harcot” rég elvesztő Kolozsváron
Fotó: Facebook/Emil Boc/képernyőmentés
Ismét egyetlen ajánlat érkezett a hosszú ideje várva várt kolozsvári körgyűrű Szászfenes és a reptér-Apahida környéke közötti szakaszának megépítéséért – harmadszor – kiírt versenytárgyaláson. A besztercei irányítású, külföldi vállalkozásokat is magában foglaló társulás körgyűrűpályázatát január végéig-február elejéig elemezhetik a hatóságok.
2024. október 08., 19:432024. október 08., 19:43
Amint arról beszámoltunk, idén áprilisban törölték a kolozsvári körgyűrű második, 24 kilométeres szakasza ügyében kiírt közbeszerzési eljárást, miután öt hónapig „kotlottak” az egyetlen kivitelezési ajánlaton. Mindezt olyan körülmények között, hogy 2017-ben még 12 hónap alatt tervezték a megvalósíthatósági tanulmány elkészültét, ám ez négy évet tartott, majd a kivitelezés érdekében kiírt első versenytárgyalásra 2023 februárjáig kellett várni, de senki nem jelentkezett.
Az úgynevezett metropolisz-körgyűrű vonatkozó, a megyeszékhely nyugati és keleti vége között tervezett, a kincses várost dél felől elkerülő szakaszát a nagyszebeni CON-A és a besztercei Dimex által vezetett csoportosulás szerette volna megépíteni. Utólag kiderült, hogy az ajánlat a tervezettnél körülbelül egymilliárd lejjel nagyobb költségekkel számolt, amelyet Emil Boc szerint „muszáj volt elutasítani”. A polgármester arra is következtetni engedett, hogy politikai szándékok is rejtőzhettek az ajánlat mögött, hiszen a júniusi helyhatósági választások előtt kellett törölni a versenytárgyalást, ami „nem tett jót neki”.
Törölték a kolozsvári körgyűrű második szakasza ügyében kiírt versenytárgyalást, miután öt hónapig „kotlottak” az egyetlen kivitelezési ajánlaton – adta hírül a Pro Infrastruktúra Egyesület.
Érdekesség, hogy a most, harmadik nekifutásból kiírt közbeszerzési eljárás során befutott egyetlen ajánlat vezető építőcége az a besztercei Dimex, amely a korábbi részese is volt. Most azonban „az első vonalban” bolgár és montenegrói vállalkozásokkal szövetkezett, összesen 19 alvállalkozó társul be.
Ugyanakkor szintén a Dimex dolgozik (nem egyedül) a DN1-es főutat az észak-erdélyi autópályával Kolozsvár közelében, Tordatúrnál összekötő gyorsforgalmi úton (amelyről egyébként egy ideig azt jósolták, még a februári határidő előtt elkészülhet, viszont most már határidő-hosszabbításról beszélnek).
Ezért, illetve a munkálatok összetettsége miatt – bár az előírások szerint legtöbb 90 nap állna rendelkezésre – azt javasolta, január végéig-februárig adjanak időt az illetékes hatóságoknak elbírálni az ajánlatot, hiszen közben kiesést okoznak a téli ünnepeket övező szabadnapok, de persze „az sem baj”, ha hamarabb döntés születik a pályázatról.
Mint ismeretes, a munkálatok „bonyolultsága”, vagy inkább az óriási költségek miatt a teljes, több mint 40 kilométeres körgyűrű megépítését jelentő beruházást két munkafázisra osztották. Az elsőben két szakaszt valósítanak meg: az első alig több, mint két kilométeres, viszont az ország legforgalmasabb útszakaszának hatsávossá bővítését jelenti Kolozsvár és Szászfenes, a leendő regionális sürgősségi kórház között. Itt már tavaly nyáron győztest hirdettek, bizonyos munkálatok már zajlanak.
A második szakasz – mely ügyében most történt előrelépés – több rész összevonásával alakult ki. A főút mintegy 24 kilométeres a szászfenesi és apahidai városhatár között, illetve csaknem ugyanennyi hosszúságú bekötőút megépítését is feltételezi a Kolozsvár nyugati és keleti határát déli irányban összekötő új terelőút. Ez ez első munkafázis összesen 6 milliárd 135 millió lejbe (több mint 1,2 milliárd euróba) kerül a kolozsvári önkormányzat által nemrég frissített műszaki gazdasági mutatók szerint.
Az első munkafázist négy éven belül szeretnék megvalósítani. Ugyanennyi idő jutna a második kivitelezésére is, amely még jóval odébb van. Ebben a fázisban nyugat felé kiépítenék az összeköttetést a regionális kórház és az észak-erdélyi autópálya gyalui lehajtója között, illetve a keleti oldalon Apahidától észak, Telekfarka felé.
Több erdélyi megye településein razziáztak a rendőrök az elmúlt napokban: Máramaros, Szilágy és Fehér megye egyenruhásai egy-egy községközpontban, illetve városban ,,terepeztek”. A kiszabott bírságok többsége közlekedésrendészeti kihágásokat érintett.
„Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” – ez a mottója a 2024. évi tudományünnepi programsorozatnak – közölte csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kolozsvári Területi Bizottsága .
November 15. és jövő január 5. között rendezik meg a karácsonyi vásárt Aradon. A megbékélési parkban óriáskerékkel és műjégpályával próbálják meg háttérbe szorítani a 13 aradi vértanú emlékművét, a Szabadság-szobrot.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy Bihar megyei fiatalembert, aki egy Szatmár megyei településen az egyik utcáról ellopott egy autóbuszt és balesetet okozott – közölte a Szatmár megyei rendőrség.
Az aradi határrendészek négy szíriai állampolgárt tartóztattak fel, akik gyalog akartak átjutni a mezőn Magyarország területére.
Megfagyott két férfi az elmúlt éjjel a Hargita megyei Ége településen.
A Hargita megyei tanács pénteki rendkívüli ülésén az RMDSZ-es Borboly Csabát és Barti Tihamért választotta a testület alelnöki tisztségébe – tájékoztatott a megyei közgyűlés sajtóosztálya.
Leállt péntek délelőtt 10 órakor a vasúti közlekedés Brassó és Segesvár között – tájékoztatott a román állami vasúttárssaság utasszállító részlege (CFR Călători).
Közel négy és félmillió lejébe kerül a román államnak, hogy megvásároljon egy temesvári épületet, amelyben az egyik helyi kórház működik, miután az ingatlan tulajdonosai nem akarják meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Halálra gázoltak egy gyalogost péntek kora reggel a dél-erdélyi (A1-es) autópálya aradi körgyűrűszakaszán.
szóljon hozzá!