Mindent visznek. A fémből készült tárgyak a legnépszerűbbek
Fotó: Pinti Attila
A három székelyföldi megyében, valamint Brassó, Szeben és Fehér megyében egyetlen év alatt 1,2 milliárd lejes kárt okoztak az országos közútkezelő társaságnak a tolvajok, valamint a balesetező gépkocsivezetők. A műutakról ugyanakkor mindent lopnak, ami egyszer mozdítható. Ha pedig nem, az autóhoz kötve, a betonalappal együtt húzzák ki a földből.
2022. március 25., 14:292022. március 25., 14:29
Mit nem lopnak?! – így reagált a Közúti Infrastruktúráért Felelős Országos Társaság (CNAIR) regionális szóvivője, Elekes Róbert, amikor arról kérdeztük, mit lopnak a leginkább a romániai közutakról. A Brassó, Maros, Hargita, Kovászna, Szeben és Fehér megye országúti hálózatáért felelős térségi központ munkatársának elmondása szerint
A jobbára gépkocsivezetők (de nem csak) által okozott károk 1,2 milliárd lejre rúgnak, ami azt jelenti, hogy az utak karbantartása és fejlesztése mellett a hat megyében havonta átlagosan egymillió lejes többletkiadással számolnak az útügyi hatóságnál. A statisztikákból kiderül, hogy a legtöbb lopás és rongálás a nyári hónapokban történik. A károk szinte kétharmada a szabadságolások időszakában keletkezett, azaz július elsejétől szeptember vége között. Az is megfigyelhető, hogy a rongálások és lopások zöme településen kívül, azaz térfigyelő kameráktól mentes helyen történik.
Egy-egy útjelző tábla vagy korlát kiütése nem is jelentene akkora gondot, ha az elkövetője nem hagyná el sietősen a helyszínt. Mivel nem derül fény az elkövető kilétére, nincs kinek a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításából fizettetni a keletkezett kárt.
Ami pedig a lopásokat illeti, talán nem meglepő, hogy
De „megfújják” a szemeteskukákat is, egyesek meg viszik az újrahasznosított műanyagból öntött asztalokat és padokat is. Csupán Maros megyében egy hét leforgása alatt három ilyen pihenőnek kelt lába. Pontosabban kereke, ugyanis a tolvajok az autójukhoz kötik a kiszemelt tárgyakat, és úgy rángatják ki a földből.
Csakhogy az egyik őrzött mellékhelyiségből a csempét is leszedték és ellopták a falról. A korlátokról való macskaszemek eltulajdonításából sokan már sportot űznek, legutóbb viszont Fogaras környékén a napelemes világítótesteket vitték el oszlopostól. „Jártunk már olyan falusi gazdaságban, ahol a háztól az udvar végén lévő pottyantós árnyékszékig macskaszemekkel volt szegélyezve az ösvény. És találtunk meg esztenán villanypásztorrá alakított napelemet” – sorolta a különbnél különb, megdöbbentő eseteket Elekes Róbert.
Elekes Róbert jelezte egyúttal, hogy a CNAIR-nak nem áll módjában, hogy ellenőrizze a térség ócskavasgyűjtőit, holott teljesen egyértelmű, hogy a fémtárgyak java ott landol.
Kérdésünkre, hogy milyen az együttműködés a rendőrséggel, a szóvivő igyekezett udvariasan fogalmazni: nem túl jó. „Ők bármilyen apróságért megbírságolnak bennünket, amikor pedig a segítségüket kérjük, csak vonogatják a vállukat” – mondta. A napelemek megtalálását egy szerencsés kivételnek tartja, és a sajtó érdemének. Ugyanis akkora visszhangja volt az egyenként 7000 lejt érő szerkezetek ellopásának, hogy a rendőrség is kénytelen volt mozgósítani az embereit.
Ellenpéldaként Elekes a kerelőszentpáli hídon történt tömeges balesetet említette. Amint arról beszámoltunk, november derekán összesen huszonegy jármű ütközött, a hatóságok pedig az országos közútkezelőt bírságolták meg arra hivatkozva, hogy nem gondoskodott a Marosvásárhelyt Kolozsvárra összekötő, 15-ös jelzésű főút letisztításáról. „A mi autónk nem sokkal a baleset előtt haladt el azon az útszakaszon, és nem volt semmi gond. Az út egyáltalán nem csúszott, csakhogy sűrű köd ereszkedett le, és a gépkocsivezetők eléggé nyomták a gázpedált. Elég volt, hogy két autó ütközzön és leálljon, s be is indult a láncreakció” – idézte fel a különleges balesetet a CNAIR kommunikációs szakembere. Egy hasonló eset volt Brassó körgyűrűjén is, ahol 2021-ben a cammogó szemetesautóba futott be valaki, a magas tempóban érkező mögötte lévők meg követték.
Kifogásolja Crin Antonescunak, a bukaresti kormánykoalíció közös államfőjelöltjének múlt héten tett, Székelyföldre vonatkozó kijelentéseit a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma.
Sokáig nem örülhetett frissen szerzett jogosítványának egy gyulafehérvári fiú, aki a családjától ellopott kocsival éjnek idején, részegen karambolozott. A rendőrség lopás és ittas vezetés miatt indított ellene bűnvádi eljárást.
Az ország nagy részén nagyon hideg lesz az időjárás a hét elején, a hét második felében azonban felmelegedés várható, 18 Celsius-fokos maximumokkal.
Újabb 8000 méteres hegycsúcsnak vág neki Varga Csaba nagyváradi hegymászó, a cél ezúttal a világ tizedik legmagasabb hegycsúcsa, a 8091 méter magas Annapurna.
Húsz kilogrammnyi marihuánát találtak egy rajtaütésszerű ellenőrzés során Nagylaknál.
Tavaszi kiadásával folytatódik a 60 Plusz Akadémia Sepsiszentgyörgyön. Náhlik András, a szervező Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi Karának dékánja a Krónikának elmondta, a harmadízben megszervezendő előadás-sorozat egyfajta társadalmi szerepvállalás.
Lehűl és csapadékosra fordul az időjárás az ország területeinek többségében; felerősödik a szél, és több megyében havazás is várható – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfő délelőtti elsőfokú figyelmeztetéséből.
Mi, akik a nemzetet szolgáljuk, hiszünk egy békében élő, kultúrájára, nyelvére büszke, identitásában szilárd magyar nemzetben – hangoztatta Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó vasárnap Koltón.
Hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország magashegyi térségeire.
Several signs of earthquakes have been detected in Romania recently. Geologist Szabolcs Harangi talked about whether an earthquake of a similar magnitude to the Bucharest earthquake that occurred in 1977 can be expected in Transylvania in the near future.
1 hozzászólás