„Egyeseknek mindenről Orbán Viktor jut az eszükbe” – Kelemen Hunor az új kormánykoalícióról, az RMDSZ mozgásteréről

Mozgástér. Kelemen Hunor szerint ha a többséghez nem is, a stabilitás miatt szükség van az RMDSZ-re a koalícióban •  Fotó: Gönczy Tamás

Mozgástér. Kelemen Hunor szerint ha a többséghez nem is, a stabilitás miatt szükség van az RMDSZ-re a koalícióban

Fotó: Gönczy Tamás

A stabilitás szempontjából szükség van az RMDSZ-re – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Kelemen Hunor. A miniszterelnök-helyettesi pozícióját az új koalícióban is megtartó RMDSZ-elnök szerint a szövetség mozgástere akkora lesz, amekkorát ki tud alakítani magának az elkövetkező hónapokban. Elmondta azt is, a kisebbségi törvény a jövő évben elfogadandó tervek között szerepel a kormányprogramban.

Pataky István

2021. november 28., 19:492021. november 28., 19:49

2021. november 28., 20:182021. november 28., 20:18

– Néhány hónappal ezelőtt egy interjúban arról beszélgettünk, hogy három-négy évig kitarthat a pillanatok alatt felbomlott jobbközép koalíció. Most hétéves együttműködésről szól a nemzeti liberálisok, a szociáldemokraták és az RMDSZ megállapodása. Érdemes kicsit is komolyan venni ezeket a tervezgetéseket?

– Romániában az utóbbi kilenc évben egy kormány nem sokkal többet, mint egyetlen évet bírt ki. Ha ezt vesszük alapul, akkor nagyon nehéz azt mondani, hogy hét évre tervez ez a koalíció. Másrészt előbb-utóbb ki kell törni ebből az ördögi körből. Tavaly decemberben azt reméltem, hogy a PNL-USR-RMDSZ koalíció ki tud törni ebből a körből. Most megint azt remélem, hogy egy nagykoalíció stabilitást tud teremteni az ország számára. A hét év ugyanakkor Romániában túl hosszú időszak.

Idézet
Optimista vagyok, a reményt minden nap újraélesztjük. Másfél év múlva, amikor miniszterelnököt kell cserélni a megegyezés szerint, ki fog derülni, van-e elegendő bizalom a partnerek között.

A román pártok általában nagy jelentőséget tulajdonítanak a közvélemény-kutatásoknak, azokat figyelik állandóan, s azokhoz igazítják a döntéseiket. Ebben van némi ráció, de a politikus nem hozhat kizárólag a felmérések alapján döntéseket. Ezt azért említem, mert például abban az esetben, ha a szociáldemokraták néhány hónapos kormányzás után azt látják, hogy az ellenzékben elért népszerűségemelkedés megtorpan, esetleg csökken, akkor változtatásokra szánhatják el magukat. Ez is egy kockázat. Ha azonban sikerül az alkotmánymódosítás, ha a bizalom növekszik a partnerek között, akkor nem tartom kizártnak, hogy megteremtődik az alapja a 2024-es választások utáni folytatáshoz, mint első opció. A hosszú távú terv a helyreállítási alap, a Saligny-terv, a legalább tízévesre kigondolt családvédelmi program folytatását, véghezvitelét is jelentené.

 – Ha a konkrét terveket nézzük, miben különbözik ez a koalíció az előzőtől?

– Vannak lényegi változások, de azok nem ideológiai jellegűek. Mindkét nagy formáció a fősodratú pártokhoz tartozik, nem akarnak permanens forradalmat, rendezetlen viszonyokat. Az ellenzékben ugyanakkor ott van két olyan párt, amely más-más indíttatásból a radikális átalakításoknak a híve. A másik nagy különbség, hogy a jelenlegi koalíciót alkotó három politikai alakulat az önkormányzatok több mint 99 százalékát adja: az összes megyei tanácselnököt és a polgármesterek nagy részét. Az USR-nek mintegy hatvan polgármestere van, ehhez képest az RMDSZ is nagy párt, hiszen nekünk kétszáz polgármesterünk van, ehhez jönnek még a függetlenek, s a kis magyar pártok néhány polgármestere.

Ha azt nézzük, hogy az önkormányzatiságot, a közösségeket képviselik a koalíciós erők, akkor ez egy jelentős különbség a korábbihoz képest. Korábban az USR által képviselt állandósult forradalom, változtatás nem feltétlenül a társadalom többségének az elvárásait, sokkal az USR választóinak kemény magját célozta meg. A politikai agenda is változni fog, lesz sok olyan intézkedés, amelyet egyik koalíciós tag sem fog megkérdőjelezni, mert az általa képviselt közösségek érdekeit integrálni tudja ezekbe. A költségvetés körüli viták ugyanakkor erősebbek lesznek, mint az USR-vel voltak, mert a szociáldemokraták a progresszív adóztatás hívei, míg a másik oldalon erre nincs fogékonyság.

– Mindenképpen újdonság a családügyi minisztérium. A tervezett családvédelmi intézkedések kapcsán máris megjelent néhány román sajtókommentár, amely Orbán Viktor politikájának követéséről ír, természetesen negatív előjellel, ahogyan már megszokhattuk. Mire vállalkozik ez a tárca, s elképzelhető-e magyar-román kormányközi egyeztetés a családvédelmi kérdésekben?

– Az egyébként nem túl számos román reakcióval kapcsolatban azt tudom mondani, hogy bármiről, amit én javasolok, egyetlen dolog jut eszükbe a tisztelt publicistáknak, mint Mórickának a viccben, éspedig Orbán Viktor, az illiberalizmus, Magyarország.

Ha mi családügyi minisztériumot és családtámogatást javasolunk, akkor nem arról írnak elemzéseket, hogy milyen demográfiai lejtmenetben van Románia, s azon belül a magyar közösség is, s erre milyen megoldásokat lehet találni, hanem azonnal Orbán Viktor jut eszükbe.

Idézet
Ha arról beszélek, hogy luxusadókat kellene kivetni a multinacionális vállalatokra, a forgalomra, akkor nem azt a következtetést vonják le, hogy én a szegény, kis keresetű embereket akarom védeni, és azoktól kérek szolidaritást, akik évtizedeken keresztül nagy profitot termeltek a romániai adófizetők fogyasztásából, hanem azt mondják: Orbán Viktor.

Európában több államban van családügyi minisztérium, Magyarországon egyébként csak egy tárca nélküli miniszter van, de kétségtelen, hogy nagyon erős családvédelmi politikát folytat a magyar kormány. Hasonló politikát képvisel Írország, Dánia, hat-hét további európai uniós tagállam, ahol idejében felismerték a társadalmi problémát. Nagyon sokféle válasz nem adható erre a problémára, amikor támogatásokról beszélünk: a fiatal családosokon adóleírásokkal, visszatérítendő támogatásokkal, hitelkonstrukciókkal segíteni. Ezért hasonlítanak a más országokban bevezetett intézkedésekhez a mi javaslataink.

A miniszter asszony egytől egyig elfogadta a javaslatainkat, bízom benne, hogy életbe is fogja ültetni az erre vonatkozó közpolitikákat, mi ebben segítséget nyújtunk neki. Bizonyára sok egyeztetés lesz, arra most nem tudok választ adni, hogy Gabriela Firea konkrétan kivel fog egyeztetni ezekben a kérdésekben. Ha a tanácsomat kéri, akkor mindenképpen javasolni fogom neki, hogy találkozzon Novák Katalinnal, a magyar kormány családokért felelős tárca nélküli miniszterével. Azt is javasolni fogom, hogy látogasson el, szerezzen tapasztalatot minden olyan államban, amely az elmúlt években komoly családtámogatási politikát folytatott, hogy milyen modellt alkalmazott. De a döntés ez ügyben természetesen a miniszteré.

•  Fotó: Facebook/Kelemen Hunor Galéria

Fotó: Facebook/Kelemen Hunor

 – Az előző kormánykoalícióban nem volt meg a parlamenti többség az RMDSZ nélkül, a jelenlegiben viszont ilyen szempontból nincs szükség az RMDSZ-re. Milyen mozgástere lesz ebben a helyzetben az RMDSZ-nek?

– Akkora lesz a mozgásterünk, amekkorát ki tudunk alakítani magunknak az elkövetkező hónapokban. Ez nem lesz kevés, ugyanis a matematikai többsége valóban megvan a két nagy pártnak, de a stabilitás szempontjából szükség van ránk. Ezt a tárgyalásokon ki is emelte mindkét nagy párt.

Idézet
Nehezebb dolgunk lesz ebben a koalícióban, mint az előzőben volt. A PSD egy nehezebb koalíciós partner, mint a kevés kormányzati tapasztalattal rendelkező USR volt, ugyanakkor a szociáldemokraták általában nem a nézeteltéréseket próbálják kiélezni, hanem a megoldásokat keresik. A PNL jelenlegi állapotát látjuk, létérdekük a sikeres kormányzás, hiszen ha ez nem sikerül, ők fognak elsőként összeomlani.

Az RMDSZ az elmúlt hónapokban bebizonyította, hogy a megoldást képviseli a konfliktusokban. A politikai súlyunk megmaradása miatt nem aggódom, de sokkal több érdekegyeztetésre lesz szükség.

 – Reálisnak tartja, hogy egy olyan koalícióban, amelyben egyik nagy párt sincs rászorulva az RMDSZ segítségére, zöld jelzést kapjon a kisebbségi törvény, vagy akár olyan szimbolikus döntés, mint a csíksomlyói búcsúnak az UNESCO világörökségi listájára való felterjesztése?

– A csíksomlyói dosszié előkészítése elindult, az most már többnyire szakpolitikai szinten van, de kétségtelenül sokat kell dolgozni vele. A kisebbségi törvény 2022-ben elfogadandó tervként szerepel a kormányprogramban. Mindig van veszélye annak, hogy egy ilyen kérdésen próbálják levezetni a feszültséget egyesek. Előkészítjük, elkezdjük a tárgyalásokat, érveink vannak, ráadásul az alkotmány is előírja, hogy kell egy sarkalatos törvény a nemzeti kisebbségekről. Bízom benne, hogy mindkét nagy párt irányában meggyőzőek tudunk lenni.  

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 30., hétfő

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek

Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.

Jelentős csúszásban a Korond-patak elterelése Parajdon, hárítják a felelősséget az illetékesek
2025. június 30., hétfő

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk

A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.

Közel 40 fok és viharos időjárás vár ránk
2025. június 30., hétfő

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét

A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.

BBTE-kutatás: a digitalizáció nem segíti az autóipar nyereségességét
2025. június 30., hétfő

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök

Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.

Orvhalász bűnbandára csaptak le a rendőrök
2025. június 30., hétfő

Mintegy 1500 helyre várják a felvételizőket a Sapientián

Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.

Mintegy 1500 helyre várják a felvételizőket a Sapientián
2025. június 30., hétfő

Minden megvolt az ünnephez a nagyváradi Szent László Napokon

Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.

Minden megvolt az ünnephez a nagyváradi Szent László Napokon
2025. június 30., hétfő

Rendőrségi razzia Bihar megyében: több száz szabálytalankodó sofőrt bírságoltak meg

Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.

Rendőrségi razzia Bihar megyében: több száz szabálytalankodó sofőrt bírságoltak meg
2025. június 30., hétfő

Újranyílt az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb túraútvonala

Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.

Újranyílt az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb túraútvonala
2025. június 30., hétfő

HPV-fertőzést megelőző koalíció alakult Kolozsváron

Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.

HPV-fertőzést megelőző koalíció alakult Kolozsváron
2025. június 29., vasárnap

Jelentések helyett a valóság: „igen, Parajdon valakik hibáztak”

Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.

Jelentések helyett a valóság: „igen, Parajdon valakik hibáztak”