Az RMDSZ kétnapos temesvári kongresszusának pénteki nyitónapja a politikai beszédeké
Fotó: RMDSZ
Bukaresti kormányzati partnerei és a román államfő az együttműködés fontosságát hangsúlyozó üzenetekkel üdvözölték pénteken Temesváron az RMDSZ 16. kongresszusát. Klaus Iohannis részéről különösen groteszkül hangzott az RMDSZ dicsérete az Erdély magyaroknak történő „kiárusításáról” szóló vádaskodásai ismeretében.
2023. április 28., 18:362023. április 28., 18:36
2023. április 28., 20:472023. április 28., 20:47
Nicolae Ciucă miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke a stabilitás pólusának nevezte az RMDSZ-t, és politikusai professzionalizmusát méltatta. Ciucát érkezésekor újságírók megkérdezték, a májusban esedékes miniszterelnök-cserét követően az RMDSZ kormányon marad-e.
A szónoki pulpitusról a román kormányfő rámutatott, a május végére tervezett kormányfőcsere után fontos biztosítani a folytonosságot, mert a koalíció csak így tudja teljesíteni a vállalt célkitűzéseket, csak így lehet megvalósítani a kormányprogramba és az országos helyreállítási tervbe foglalt reformokat. Ciucă beszédében mértékletességre, Románia és az Európai Unió értékeinek tiszteletben tartására intette a politikai szereplőket.
„Sajnos a radikalizmus egyre nagyobb teret nyer mind Romániában, mind a nálunk szilárdabb demokráciákkal rendelkező országokban. Beszélnünk kell az embereknek a szélsőségesség, a radikalizmus veszélyeiről. Mindannyiunk felelőssége nyíltan állást foglalni, fellépni a szélsőségesség visszaszorításáért. Később nagyon nehéz lesz kordában tartani ezt a jelenséget” – fogalmazott a liberális pártelnök, aki hozzátette, ezen elvek mentén kell folytatni a kormányzást 2024-ig, majd meg kell találni a módját a folytonosság biztosításának a 2024-es választások után is.
Marcel Ciolacu, a román Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetője leszögezte: ma is helyes döntésnek tartja, hogy a 2021-ben alakult nagykoalícióba az RMDSZ-t és a (nem magyar) nemzeti kisebbségek frakcióját is bevonták. A képviselőház elnöki tisztségét betöltő politikus normálisnak nevezte a koalíció vezetői közötti esetenkénti nézeteltéréseket, de szerinte csak együttműködve, „korrekt partnerségben, Romániát tisztelve” lehet legyőzni az akadályokat és a feszültségeket.
Marcel Ciolacu miniszterelnökként is számítana az RMDSZ-re
Fotó: RMDSZ
A PSD elnöke megemlítette, hogy mostanában közbeszéd tárgya lett az RMDSZ hatalmon maradásának létjogosultsága, de szerinte helyes döntés volt bevenni az RMDSZ-t a kormányba, illetve a nemzeti kisebbségek képviselőit a koalícióba. „Nemcsak Románia, hanem egész Európa számára egyik legnehezebb időszakban, a világjárvány után, szomorú tapasztalatokkal a hátunk mögött, mindannyian bölcsen jártunk el, ahogy az a legjobb volt hazánk, Románia számára” – fogalmazott Ciolacu.
„És a legfontosabbat tartjuk szem előtt: hogy Románia haladjon, foglalja el az őt megillető helyet Európa élvonalában, különösen most, amikor az orosz–ukrán háború okozta kihívásokkal kell szembenéznünk” – mondta Marcel Ciolacu. Egyébként miközben több bukaresti hírtelevízió is azt hirdeti az elmúlt napokban, hogy a román liberálisok és a szociáldemokraták is ki akarják túrni az RMDSZ-t a nagykoalícióból, Ciucă és Ciolacu egyaránt azt hangsúlyozta a kongresszuson, hogy folytatják a magyar alakulattal kötött partnerséget.
Nicole Ciucă kormányfő a szónoki pulpitusnál
Fotó: RMDSZ
A kongresszust Dominic Fritz, a házigazda Temesvár polgármestere is üdvözölte. Az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) színeiben megválasztott elöljáró – több mondatot magyarul is elmondva – megköszönte az RMDSZ-nek, hogy Európa idei kulturális fővárosát választotta kongresszusa helyszínéül, rámutatva, hogy Temesváron otthon van a magyarság, a Bánság sok nemzetiségű fővárosa szegényebb lenne magyar öröksége és jelene nélkül. Fritz felidézte, hogy bő három évtizeddel ezelőtt a román forradalom rendszerváltó lángját egy kis magyar közösség bátorsága lobbantotta fel Temesváron, és ma is időszerűnek nevezte az 1990-es Temesvári Kiáltvány negyedik pontjába foglalt felhívást, amely „átnevelésre” hívta Temesvárra az ország különböző nemzetiségű sovinisztáit, hogy etnikai toleranciát és európai szellemiséget tanuljanak.
Klaus Iohannis államfő – akinek az üzenetét Cătălina Galer államtanácsos olvasta fel – nemcsak a magyar közösség sorsát, hanem olykor a román politika irányát befolyásoló felelősségteljes politikai erőként jellemezte és arra kérte az RMDSZ-t, folytassa az állampolgárok javát szolgáló együttműködést a többi párttal.
Nicole Ciucă kormányfőt és Marcel Ciolacu házelnököt fogadja Kelemen Hunor RMDSZ-elnök (háttal) a nagygyűlésen
Fotó: RMDSZ
Az államelnök szerint az RMDSZ bebizonyította, hogy felelős párt, amely az idők során nemcsak az általa képviselt erdélyi magyar közösségre, hanem az országos politikára is hatást gyakorolt. Üzenetében Iohannis kiemelte, a jelenlegi nehéz időkben nagy szükség van a „jövőképpel rendelkező, komoly és tisztességes politikusokra, akik képesek szembenézni a kihívásokkal”. „Az a tény, hogy az RMDSZ jelenleg több tárcát is vezet, az alakulat érettségét bizonyítja, hiszen vállalta a kormánytagságot a jelenlegi nehéz időkben” – nyomatékosította az államfő
Iohannis szerint az RMDSZ-nek tudatosítania kell, milyen fontos szerepe van abban, hogy az ország az Európa-pártiság útján maradjon. „A stabilitás és a jólét biztosítása azon múlik, hogy miként tudunk szembeszállni a revizionista, szélsőséges kezdeményezésekkel, miként sikerül elhárítani a mesterséges konfliktusok fenntartására irányuló akciókat” – fogalmazott üzenetében az államelnök.
Fotó: RMDSZ
A román államfő nyájas szavai különösen annak ismeretében hiteltelenek, hogy két évvel ezelőtt éppen a PSD-t és az RMDSZ-t vádolta azzal, hogy „eladják” Erdélyt Magyarországnak. Miután 2020 áprilisában a bukaresti képviselőház hallgatólagosan elfogadta Székelyföld autonómiastatútumának tervezetét, Iohannis azzal vádolta meg a PSD-t, hogy „azért harcol a parlamenti titkos irodákban, hogy adja Erdélyt a magyaroknak. „Jó napot, Ciolacu! Vajon mit ígért nektek Orbán Viktor Budapestről e megállapodásért cserében?” – fogalmazott az államfő a Cotroceni-palotában adott április 29-i nyilatkozatában. Az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) annak idején 20-án 5 000 lejes bírságot rótt ki az államelnökre diszkriminatív jellegű nyilatkozata miatt, és mert etnikai/nemzetiségi hovatartozás alapján megsértette a méltósághoz való jogot.
Gál Kinga szerint az RMDSZ megbízható partnere a magyar kormánynak
Fotó: RMDSZ
A Fideszt Gál Kinga alelnök képviselte az RMDSZ 16. kongresszusán, ahol a politikus arról beszélt, a megfelelő határon túli partnerek megléte alapvetően befolyásolja a magyar nemzetpolitika eredményességét. Az európai parlamenti képviselő úgy vélekedett, az RMDSZ bizonyította, hogy komoly és megbízható szövetségese a magyar kormánynak. Hangsúlyozta: az anyaország és kormánya erőforrásként, hídként tekint az erdélyi magyarságra, amely Magyarország és Románia jó kapcsolatának, együttműködésének záloga. Gál Kinga közös érdeknek nevezte, hogy a román–magyar kapcsolatok minél gyümölcsözőbbek legyenek.
Nem mindennapi momentumnak számított, hogy felszólaltak a nagygyűlésen az RMDSZ ellenzékének vezetői is. Zakariás Zoltán az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) vezetőjeként, Kulcsár-Terza József pedig a frissen alakult Magyar Polgári Erő ügyvivő elnökeként köszöntötte a kongresszust; egyébként mindkét politikus az RMDSZ színeiben mandátumot szerzett képviselőként tevékenykedik a bukaresti parlamentben.
Egyházfők a kongresszuson. Pál József Csaba temesvári megyés püspök az RMDSZ nagygyűlésén, balra Bogdán Szabolcs János, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KREK) püspöke
Fotó: RMDSZ
Zakariás meggyőződésének adott hangot, miszerint az újonnan megválasztandó RMDSZ-es vezetőséggel együtt „nem a testvérgyilkosság, hanem a testvéri együttműködés irányába” fogják vezetni a szervezeteiket. Kulcsár-Terza bevallotta: sokat gondolkodott, hogy egy elhunyt fiatal ismerőse temetésén vagy az RMDSZ kongresszusán vegyen részt, végül utóbbi mellett döntött. „Sajnos rajta már nem tudok segíteni, de úgy gondolom, Önökkel együtt az erdélyi magyar jövőért tudunk tenni, dolgozni” – jelentette ki az egykori polgári párti (MPP) politikus. Kulcsár-Terza hozzátette, az MPE párbeszédre törekszik, és azt hirdeti, hogy legyen verseny, amikor lehetséges, és legyen összefogás, amikor szükséges.
Az RMDSZ kétnapos, 16. kongresszusa szombaton az elnöki beszámolóval és tisztújítással folytatódik, a küldöttek elfogadják az RMDSZ-nek a 2023-2030 időszakra vonatkozó programját. Az 1989 decemberében alakult érdekvédelmi szövetség elnöki tisztségére egyedüli jelöltként az RMDSZ-t 12 éve vezető Kelemen Hunor pályázik.
Az aradi magyar oktatás háttérintézményeként működő Alma Mater Alapítvány a diákság és a tanintézmény támogatása mellett idén is folytatja a közösségi programok szervezését, melyek az aradi magyarság egészéhez szólnak.
Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfajta termését is.
A raklapokon vagy egyenesen a földön őrzött növényvédő szereket Barza (Bârsa) községben, egy cég telephelyén találták.
Egy nap alatt 115 ezer lejre bírságoltak meg gyorshajtókat a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai. A Speedmarathon nevű európai rendőrségi akció egész héten folytatódik.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Hivatali visszaélés miatt vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Székelyudvarhely korábbi polgármestere, Gálfi Árpád ellen – közölte csütörtökön a vádhatóság.
Aláírták a Szilágynagyfalu–Vaskapu-sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
1 hozzászólás