Kelemen Hunor szerint nem létezik titkos háttéralku az RMDSZ, valamint a PSD és a PNL között szavazatok „átirányítása” érdekében
Fotó: Gönczy Tamás/RMDSZ
Hülyeségnek, rosszindulatú megállapításnak tartja Kelemen Hunor azokat az inszinuációkat, miszerint az RMDSZ csalás vagy a nagy román pártokkal kötött titkos háttéralku nyomán kapott több ezer szavazatot a június 9-ei választásokon olyan Kárpátokon túli megyékben, ahol alig élnek magyarok. A szövetség elnöke a Krónikának úgy nyilatkozott, az RMDSZ ezután is azon lesz, hogy román nemzetiségű emberektől is kapjon szavazatokat.
2024. június 26., 19:182024. június 26., 19:18
2024. június 27., 10:312024. június 27., 10:31
„Én csak azon csodálkozom, hogy egyesek fejében a vonatok nagy csörömpöléssel nem ütköznek össze” – reagált elöljáróban Kelemen Hunor lapunk azzal kapcsolatos kérdésére, miszerint olyan vádak érik az RMDSZ-t, hogy „minimum gyanús” körülmények között kapott néhány ezer szavazatot olyan romániai településeken, ahol nem vagy csak kis számban élnek magyarok. A jelenségre elsőként a június 9-ei helyhatósági és európai parlamenti választások után néhány nappal a Libertatea című bukaresti napilap hívta fel a figyelmet, számadatokat ismertetve dél-romániai megyékből.
Ez a korábbi, 2019-es uniós megmérettetésen a megyében szerzett 669 voksnak közel a kétszerese. A Libertatea külön helyszíni riportot készített a 10 ezer lakosú Videle városában, ahol egyetlen polgár sem vallotta magát magyarnak a cenzuson, ennek ellenére 129 voksot sikerült begyűjtenie az RMDSZ EP-listájának. Miközben Dolj megyében 87 magyar nemzetiségű polgárt tartanak nyilván, 3 540-en a Winkler Gyula és Vincze Loránt vezette RMDSZ-listára szavaztak (ebből 1 327-an a megyeszékhelyen, Craiován), továbbá Gorj megyében – ahol papíron 114 magyar él – 1 816 voksot kapott a magyar EP-lista, a legtöbbet, 33-at Peștișani és Godinești (30 voks) településeken, ahol nincsenek magyarok.
A Libertatea egyenesen azt állítja: értesülései szerint ezeket a voksokat a román Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) „mesterségesen” szállította az RMDSZ-nek, mindkét nagy alakulat érdeke ugyanis, hogy egyrészt a magyar alakulat ne veszítse el képviseletét az uniós törvényhozásban, másrészt hogy a majdani bukaresti kormányzás reményében jó viszonyt ápoljon a szövetséggel.
„Elég kevés” – jegyezte meg mosolyogva az RMDSZ elnöke, amikor lapunk kikérte az álláspontját szerdai, a MIÉRT vezetőjével közösen rendezett kolozsvári sajtótájékoztatóján. Kelemen Hunor akkor tette ezt a megjegyzést, amikor az RMDSZ-re Videlében leadott szavazatszámot említettük. A politikus emlékeztetett, az elmúlt években nagyon sokszor megfogalmazták ama véleményüket román és a magyar közvélemény-formálók egyaránt, hogy az RMDSZ nyisson a román választók felé is, próbálja megszólítani a vegyes házasságban élőket, a román, valamint a más nemzetiségűeket. Kelemen szerint ezt az RMDSZ mindig meghallgatta, és igyekezett kisebb-nagyobb sikerrel eleget tenni a felkérésnek.
Kelemen úgy véli, hogy az elmúlt évek munkája, a kormányzati részvétel meghozta azt az eredményt is, hogy RMDSZ-t egyre inkább elismerik olyan politikai szereplőként, amelyikben meg lehet bízni, és amely nem csak a magyar közösség érdekeit képviseli, hanem kormányzati, parlamenti és önkormányzatoki szinten a nem magyar etnikumú emberek szavazatára, bizalmára is számíthat. A politikus felidézte, ő maga is találkozott a júniusi kampány alatt olyan román nemzetiségű polgárokkal Máramarosban és Kolozsváron is, akik megállították az utcán, és közölték: az RMDSZ EP-jelöltjeire fognak szavazni, mert kifogásolnak jelölteket a PNL vagy a PSD listáján.
Az RMDSZ elnöke szerint a szövetség ezután is azon lesz, hogy szavazatokat kapjon román emberektől is
Fotó: Gönczy Tamás/RMDSZ
Felhívtuk az RMDSZ elnökének figyelmét a Mentsétek meg Romániát (USR) színeiben bukaresti parlamenti mandátumot szerzett Sas Lóránt Zoltán kifogásaira, a Megújítjuk Románia Európai Projektjét (REPER) Beszterce-Naszód megyei szervezetének elnöke szerint csalás útján jutott az RMDSZ megyei tanácsosjelöltjeinek listája sok szavazathoz olyan településeken is, ahol nem élnek magyarok. (Az RMDSZ-nek idén sikerült visszajutnia a Beszterce-Naszód megyei képviselő-testületbe két tanácsossal). Emiatt Sas kilátásba helyezte, hogy feljelentést tesz az ügyészségen választási csalás gyanújával.
„Ügyészségi feljelentést tenni szavazatokért? Tilos román embernek magyar szervezetre szavazni? Éppen ott van a REPER, ahol ilyen attitűddel lennie kell...” – reagált a román párt magyar nemzetiségű honatyájának vádjaira szerdán Kelemen Hunor, emlékeztetve: ugyanezek a politikusok mondták néhány évvel ezelőtt, hogy a magyarok szavazzanak az USR-re, mert az a párt képviseli őket. „Az ugye morális, törvényes, és természetesen kívánatos. Ha viszont román ember szavaz az RMDSZ-re, az elfogadhatatlan, biztosan törvénytelen, de minimum ammorális. Én ezekkel nem tudok mit kezdeni, ezeknek az embereknek a fejében olyan vonatpályák vannak, olyan szerelvények közlekednek, amelyek előbb-utóbb össze fognak ütközni” – jelentette ki az RMDSZ elnöke. Hozzátette, a szövetség ezután is azon lesz, hogy szavazatokat kapjon román emberektől, hogy a tisztelet határozza meg a politikáját, ugyanakkor szerinte nem mond ellent a román emberek érdekével az RMDSZ politikájának a mindenkori alapja, miszerint a magyar közösséget képviseli.
„Nincs titkos háttéralku, ez hülyeség. Vannak laposföldhívők, antivakcinisták, akik összeesküvést látnak mindenhol, és csodálkoznak, hogy miért kaptunk annyi szavazatot” – válaszolta a Krónikának Kelemen Hunor. Emlékeztetett, hogy az RMDSZ megyei jelöltlistája Bákó megyében több mint 7000 szavazatot kapott, miközben a megyei tanácselnökjelöltjére és az EP-listájára egyformán több mint 4000-en voksoltak. „Milyen háttéralkut lehet itt gyanítani? Újságíróktól, művész emberektől kaptunk Bukarestből a választás napján fényképet, hogy az RMDSZ EP-listájára szavaztak. Akkor milyen összeesküvésről beszélünk? Aki ilyet állít, az minimum rosszindulatú, sőt ennél valamivel többet is feltételeznék, de nem mondhatom ki” – fogalmazott a szövetségi elnök.
A REPER Beszterce-Naszód megyei szervezetének elnöke, a magyar Sas Lóránt-Zoltán arra hívta fel a figyelmet, hogy az RMDSZ Beszterce-Naszód megyei tanácsosjelöltjeinek listája sok szavazatot kapott olyan településeken is, ahol nem élnek magyarok.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
1 hozzászólás