Ana-Maria Gruia kurátor tárlatvezetése a kolozsvári Gyógyszerészeti Múzeum újranyitásán a felújított Hintz-házban
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A január 15-én ünnepelt román kultúra napja adta meg a méltó keretet hétfőn az évek óta nem látogatható kolozsvári Gyógyszerészeti Múzeum megnyitása számára. Az Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum égisze alá tartozó intézmény – melynek a kincses város belvárosának egyik emblematikus épülete, a nagy múltú Mauksch-Hintz ház ad otthont – több mint 7000 eredeti kiállítási tárggyal, izgalmas gyógyszer-, betegség- és orvoslástörténeti relikviákkal büszkélkedhet.
2024. január 15., 18:232024. január 15., 18:23
2024. január 15., 18:552024. január 15., 18:55
Régóta várt megnyitóra került sor hétfőn Kolozsváron: öt éves felújítás, átépítés, újragondolás és újraszervezés után ismét fogadja a látogatókat a Gyógyszerészeti Múzeum. Mint Felix Marcu, az Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum igazgatója kihangsúlyozta,
Ennek megfelelően mindenkori céljuk ennek az izgalmas gyűjteménynek a nagyközönség elé tárása, szakszerű bemutatása, illetve a kutatások támogatása is.
Különleges gyógyszerek a múltból
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Az igazgató a megnyitóval, sajtótájékoztatóval, bejárással egybekötött eseményen rámutatott, bár a kincses város első gyógyszertára nem abban a házban volt, mely ma helyet ad a múzeumnak, hanem egy kicsivel arrébb, a Mauksch és Hintz családok neve által fémjelzett épület századokon át működött gyógyszertárként. A szakember kiemelte, hogy nagyon örülnek a megnyitásnak, de intézményük továbbra is szorgosan dolgozik – párhuzamosan ezzel a projekttel –, hiszen reményeik szerint a jövőben létrejöhet Szászfenesen az a múzeum, mely lehetővé tenné, hogy az Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum laboratóriumai, műhelyei kiköltözzenek a jelenlegi szűkös épületből, ahol a tervek szerint a jövőben csak egy alapkiállítás kapna teret.
Az ünnepélyes megnyitónak a padlástér adott helyet, ahol a jövőben akár kortárs képzőművészeti kiállítások is lehetnek
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A múzeumnak helyet adó Mauksch-Hintz-ház Kolozsvár belvárosának egyik gyöngyszeme, melynek felújítása alatt, a régészeti feltárás során még több titkára fény derült:
Az épület felújítása teljes mértékben magánköltségből valósult meg: Hintz György orvos, a nagy múltú gyógyszerész család leszármazottja vállalta, hogy az anyagiakat nem sajnálva visszaadja az épület pompáját. A tulajdonos a hétfői eseményen felidézte, 2017-ben szolgáltatták vissza az épületet, és már akkor eldöntötte, hogy igyekszik az állami intézménnyel megegyezésre jutni, miszerint a múzeumnak ne kelljen kiköltöznie az épületből, melyben jelenleg egy könyvesbolt is található, illetve több olyan felújított tere is van, melyeket a jövőben fognak megtölteni funkcióval.
Rengetek tárgy került elő az elmúlt években, az ásatások során
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Felix Marcu nyitóbeszédéből kiderült, hogy az Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum a román jogszabályok értelmében éves szerződés alapján bérli azokat a tereket, melyekben a múzeum helyet kapott.
Egyébként a felújítás során restaurálták a barokk falfestményeket és festett bútorzatot, valamint a középkori kiállítási tárgyakat is, és új tárlókat is beszereztek. Az 1,1 millió lejes belső beruházás háromnegyedét már a bukaresti művelődési tárca, a fennmaradó részt a kincses városi történeti múzeum állta.
Interaktív részleg: lehet szagolgatni, tapogatni
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A megnyitón a felújítási terveket készítő Planwerk nevében felszólalt Benjamin Kohl projektvezető is, rámutatva, hosszas és komplex munka vezetett odáig, amíg a látogatók ma megcsodálhatják az épületet. Wéber Tibor Rudolf, a munkálatokat végző Weberbaum cég vezetője kiemelte, hogy csapatuk számára nagyon nagy megtiszteltetés volt egy ilyen fontos műemlék épület rehabilitációján, helyreállításán dolgozni, megfogalmazása szerint ez a munka egyszerre volt nehéz és szép, és máris nosztalgiával tekintenek vissza rá, hiszen életre szóló élmény egy ilyen léptékű és jelentőségű projekt.
A kiállítást audiovizuális anyagok színesítik
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Furu Xénia építész felelt a múzeumnak helyet adó belső terek kialakításáért. Rámutatott, hogy a kiállítás két téma köré szerveződik: egyik része a gyógyszerészettörténetre, másik pedig az orvostörténetre, az orvosi eszközök fejlődésére koncentrál.
A jelenlevők megcsodálhatták az épület kiváló állapotban fennmaradt, frissen felújított barokk falképeit, megtudhatták, hogy mire használták régen a múmiaport és azt is, hogy miből készült a szerelmi bájital. A kiállított tárgyak kapcsán az is elhangzott, hogy elmúlt évek során rengeteg új tárgy került elő, pénzérméktől kezdve gyógyszertári berendezésekig, eszközökig. A múzeum anyagának alapját különben Orient Gyula orvos, gyógyszerész 2000 darabos gyűjteménye adja.
Az épület földszintjén található barokk falfestmények igazi ritkaságnak számítanak a városban
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A Főtér (Piața Unirii) 18. szám alatt található múzeum a hét minden napján 10 és 18 óra között várja a látogatókat, a belépő ára felnőttek számára 30 lej, diákoknak 7,5 lej. Mint Ana Gruia rámutatott,
A kiállítás egyik része az orvostechnika fejlődésére koncentrál
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Az élményt audiovizuális eszközök növelik, illetve interaktív egységek is. Az egyik teremben például több, az orvoslásban használt anyagot, gyógynövényeket, fűszereket is meg lehet szagolgatni. Lesznek a múzeumban szakemberek által vezetett túrák, valamint múzeumpedagógiai foglalkozások is. Tulajdonképpen újrabrandingelték a múzeumot, megújult a honlapja, a logója is.
Az esemény zárásaként bejelentették, hogy a múzeum az Aromas Itinerarium Salutis nemzetközi nonprofit szervezet Európai Történelmi Gyógyszertárak és Gyógynövénykertek elnevezésű útjának a része lett, ezáltal még inkább láthatóvá válik a nemzetközi turisztikai térképeken.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Felújítják a kincses városbeli patikatörténeti múzeumnak otthont adó Mauksch–Hintz-házat. A 16. században épült műemlék épület restaurálása a tervek szerint két évig tart, ekkor nyitják meg újra a gyógyszerészeti múzeumot.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!