Fotó: A szerző felvétele
2009. augusztus 11., 09:382009. augusztus 11., 09:38
Ciprian Minodor Dobre, az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) Maros megyei parlamenti képviselője kivizsgálást követel az ügyben, szerinte ugyanis az önkormányzat indokolatlanul magas áron jutott hozzá egy olyan telekhez, amelynek nem is veszi hasznát. Amint arról lapunkban már beszámoltunk, a Maros Megyei Környezetvédelmi Felügyelőség júniusban szervezett nyilvános vitát arról az uniós alapból megépítendő hulladékválogató állomásról, amelynek éppen a szóban forgó telken kellett volna megépülnie Székelykakasd határában.
Mivel a lakosság ellenzi, hogy a létesítmény a faluban kapjon helyet, a projekt megvalósítása egyelőre dugába dőlt. Az EU-konform, egész Maros megyét kiszolgáló hulladékgazdálkodási rendszer létrehozásába a megyeszékhely önkormányzatának olyan telekkel kellett beszállnia, ahol megépülhet a marosvásárhelyi szemét szelektálását, kezelését biztosító állomás.
Korábban a vásárhelyi képviselő-testület határozatban hagyta jóvá, hogy maximum 12 eurós négyzetméterenkénti áron a polgármesteri hivatal beszerezheti a telket. Mivel a vásárhelyi szeméttelep – amelyet immár be kellett zárni – ugyancsak az említett térségben, Maroskeresztúr és Székelykakasd határában fekszik, a városháza egy ehhez közeli telket keresett. Csakhogy az önkormányzat végül éppen azt a négyhektáros területet szerezte meg, amelyet nem sokkal azelőtt Kundi István és Virág Mihály vásárolt fel kakasdi magánszemélyektől.
„Hamis állítások jelentek meg a sajtóban, nem igaz, hogy csak 15 eurócentet fizettünk egy négyzetméternyi telekért, ennél nekünk sokkal többe került a földterület” – állítja a Krónikának Virág Mihály kakasdi lakos, aki egyébként a maroskeresztúri tanácsban képviseli települését. „Tizenöt millió régi lejt fizettünk egy-egy ár földért. Tessék elhinni, hogy nagyon sok kiadásunk volt, mert minden kis teleknek 7-8 tulajdonosa volt, egy csomó iratot kellett kiállítani, közjegyzőhöz járni. Ha mindent összeszámolunk, nekünk végül 6 euróba került egy-egy négyzetméternyi terület. A négy hektárból különben 45 ár az én tulajdonom volt.” Ettől eltekintve a kakasdi gazdák mintegy 3,5 eurót kaptak egy-egy négyzetméternyi telekért a felvásárlóktól.
A marosvásárhelyi önkormányzat bizottságot hozott létre a Virágékkal folytatandó tárgyalás lebonyolítása végett. „Mi jóhiszeműen jártunk el, hiszen az önkormányzat hivatalos becsüse, Dumitru Legean úgy tájékoztatott bennünket, hogy maximum 12 eurós árig mehetünk el. Több ízben tárgyaltunk Virág Mihállyal és Kundi Istvánnal, akik tudtak arról a tanácsi határozatról, miszerint 12 eurót is fizethetünk egy négyzetméterért. Ők mindenképpen legkevesebb 10 eurót akartak kapni, ehhez képest elégedettek voltunk azzal, hogy végül lealkudtuk az árat 9 euróra” – tájékoztatta a történtekről lapunkat Bakos Levente önkormányzati képviselő, a bizottság egyik tagja. Benedek István, a vásárhelyi tanács RMDSZ-frakciójának vezetője szerint az önkormányzat semmiben nem tévedett.
„Maximum azokat kell felelősségre vonni, akik megállapították, hogy mennyit lehet fizetni egy ilyen telekért. Mi, tanácsosok nem vagyunk ingatlanszakértők” – szögezte le Benedek. Dumitru Legan hivatalos becsüst, a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal munkatársát nem sikerült megszólaltatnunk a témában. Puni Éva, egy marosvásárhelyi ingatlanközvetítő iroda vezetője ugyanakkor lapunk kérdésére, miszerint milyen áron cserélnek gazdát mostanában a Maros megyei falvak, községek határában fekvő telkek, elmondta: körülbelül 2-3 eurót lehet elkérni egy négyzetméterért, ez a reális ár.
Dorin Florea, Marosvásárhely polgármestere a székelykakasdi telekügyet is a személye ellen intézett, összehangolt médiaakciónak kiáltotta ki, szerinte ugyanis az eladók magánügyének minősül, hogy olcsón felvásároltak, majd drágán eladtak egy földterületet. A kivizsgálást kezdeményező Ciprian Dobre liberális képviselő, Maros megye korábbi prefektusa viszont a közpénzek gondatlan kezelését sejti a háttérben, amely miatt szerinte valakinek felelnie kell.
A fiatal magyar családokkal, magyar gyermekekkel erősödik a magyar jövő, ezért ezt kell szolgálnia a nemzetpolitikai intézményrendszer minden ágának – jelentette ki Nacsa Lőrinc nemzetpolitikai államtitkár szerdán a Tusványoson.
A politikai küzdelem a szuverenisták és a föderalisták között most kezd kialakulni és a következő évtizedekben meghatározó lesz – jelentette ki Magyarország európai uniós ügyekért felelős miniszter szerdán Tusnádfürdőn.
Nem fogadja el az unitárius egyház Beke Mihály Andrásnak a korábbi állításait visszavonó válaszát: továbbra is rágalomnak tartja a diplomata állításait és konkrétumok megnevezését kérik tőle – közölte szerdán honlapján a Magyar Unitárius Egyház.
A keddről szerdára virradó éjszaka három, a Radnai-havasokban kiránduló fiatal kért segítséget a 112-es segélyhívó számon, miután a Nagy-Pietrosz csúcs közelében egy medve megközelítette a sátrukat.
Nagyvonalakban egyetért a kormány által javasolt megszorító intézkedésekkel Dominic Fritz, Temesvár polgármestere, de úgy gondolja, hogy a polgármestereknek „nagyobb szabadságot” kellene biztosítani a felelősségvállalás terén.
A július közepén beköszöntő esős idő miatt a Partiumban is kitolódott a kalászosok aratása, ezekben a napokban azonban a legtöbb helyen gabonasilókba kerül a termés. Gazdaszemmel című videós sorozatunk e heti részében Biharfélegyházára látogattunk.
Sajnálja Beke Mihály András, hogy a Magyar Unitárius Egyház félreértette a Kompország című podcastben elhangzott szavait és szándékát.
A Bákó megyei Lábnyikon szerveztek nyelvi tudást fejlesztő tábort csángó és székelyföldi gyerekeknek – közölte a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége.
Bírósági úton próbálja a román irányítású nagyváradi önkormányzat kilakoltatni Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátot a belvárosi premontrei rendházból.
A kolozsvári városháza nem tervezi az alkalmazottak számának csökkentését az Ilie Bolojan miniszterelnök által bejelentett, a közigazgatás reformját célzó intézkedések nyomán – jelentette ki egy rádiós interjúban Dan Tarcea alpolgármester.