Kisközösségeket támogatnak a bánsági Közösségi Alap újraindításával

közösség

Molnár András fontosnak tartja a helyi közösségek támogatását

Fotó: Facebook/Temes megyei RMDSZ

Molnár András Temes megyei RMDSZ-elnök, parlamenti képviselő újraindította a Közösségi Alapot, melynek lényege, hogy azok a kisközösségek is pályázhassanak hozzájárulásra rendezvényeik megtartásához, amelyek nem rendelkeznek jogi személyiséggel. A havi 3000 lejes keretösszegű Közösségi Alapból április 15-ig lehet igényelni az első támogatásokat.

Pataky Lehel Zsolt

2025. április 01., 20:032025. április 01., 20:03

Több mint 20 évvel ezelőtt Toró T. Tibor akkori parlamenti képviselő hozta létre a Közösségi Alapot, aminek köszönhetően a bánsági magyarság azon szórványközösségei is támogatáshoz juthattak, amelyek nem rendelkeztek jogi bejegyzésű civil szervezetekkel. Molnár András, aki a múlt év végi parlamenti választásokon jutott mandátumhoz a törvényhozásban, az egyszerűsített támogatási forma újraindítása mellett döntött – adta hírül Facebook-oldalán a Temes megyei RMDSZ-szervezet.

Idézet
Úgy gondoltam, hogy ez egy jó kezdeményezés volt, amit érdemes folytatni. Civil szervezetek is pályázhatnak, de olyan közösségek is, amelyek nem feltétlenül bejegyzett jogi személyiségek: osztályközösségek vagy egy nyugdíjasklub, és kérhetnek támogatást a rendezvényeik megszervezésére vagy eszközbeszerzése, például lehet, hogy szükségük van egy nyomtatóra” – magyarázta a Krónikának Molnár András.

Az igénylők akár szüreti vagy farsangi bálra, iskolai rendezvényekre, kirándulásokra, klubdélutánokra is kérhetnek hozzájárulást a havi 3000 lejes keretösszegből egy a megyei RMDSZ-irodában található vagy az internetről lementhető formanyomtatvány kitöltésével.

A legkisebb megpályázható összeg 500 lej, és a beérkezett igénylések számának függvényében akár több kérvényt is jóváhagynak.

„A fő elbírálási szempont az, hogy az adott rendezvény vagy eszközbeszerzés mennyire hasznos és fontos a közöség számára, ad-e valamilyen pluszt a helyieknek” – folytatta a honatya.

Minden hónap 15. napjáig várják a kérvényeket a következő hónapban esedékes programok megvalósításához nyújtandó támogatásra (az első határidő tehát április 15.).

Mind a kérvényezés, mind az elszámolás kevésbé bürokratikus, mint az önkormányzatok vagy alapítványok által meghirdetett pályázatok esetében.

„A legtöbb kiírás önrészt feltételez, vagy például az étkezési költségek nem haladhatják meg a büdzsé 25 százalékát. A Közösség Alapnál nincs ilyesmi: persze, fel kell tüntetni a saját hozzájárulást vagy más forrásból származó támogatást, ha van ilyesmi, de nem kizáró ok, ha nincs” – szögezte le Molnár András.

A pályázatokat háromtagú bizottság bírálja el: ennek Molnár Andráson kívül tagja még a Civil Tanács (a Temes megyében működő magyar civil szervezetek fóruma) képviselője és az RMDSZ háttérintézményének számító Bánsági Közösségért Egyesület ügyvezetője. Azt is megvizsgálják, hogy ne legyen „átfedés” a rendezvények támogatása között – Molnár András szerint a Temes megyei RMDSZ évente 120 programot támogat –, és a Közösségi Alapból valóban azokat az igényléseket finanszírozzák, amelyek máshonnan nem juthatnak forráshoz.

A Temes megyei RMDSZ-elnök szerint nagy igény van erre a támogatási formára, ezt tapasztalták minden évben, amikor az eseménynaptárt készítették.

Sok magyar kisközösségben évente csak egy-két rendezvényt szerveznek, és azért nem érdemes bejegyeztetniük egy civil szervezetet, amelynek a fenntartása – könyvelés, banki költségek stb. – túl nagy terhet róna a helyiekre mind anyagi, mind munkaidő ráfordítása tekintetében.

korábban írtuk

Molnár András szerint a parlamenti mandátum eszköz a bánsági magyarság identitásának megerősítéséhez
Molnár András szerint a parlamenti mandátum eszköz a bánsági magyarság identitásának megerősítéséhez

Nyolc év szünet után sikerült Temes megyéből ismét RMDSZ-es képviselőt bejuttatni a parlamentbe. A vasárnapi választásokon Molnár András jogász, a megyei szervezet elnöke, a jelöltlista vezetője jutott mandátumhoz.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 21., csütörtök

Ismét rengett a föld a Székelyföld közelében

A Richter-skála szerint 3,2-es erősségű földrengés történt csütörtökön 11 óra 2 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Ismét rengett a föld a Székelyföld közelében
Ismét rengett a föld a Székelyföld közelében
2025. augusztus 21., csütörtök

Ismét rengett a föld a Székelyföld közelében

2025. augusztus 20., szerda

Közös szolgálat és istenkeresés: kolozsvári magyar papok a Kolozsvári Magyar Napokon

Mindhárom protestáns egyház – református, evangélikus, unitárius – püspöke jelen volt a Szent Mihály-templomban rendezett közös imaalkalmon, amelyet a városért és a magyar közösségért tartottak a Kolozsvári Magyar Napokon.

Közös szolgálat és istenkeresés: kolozsvári magyar papok a Kolozsvári Magyar Napokon
2025. augusztus 20., szerda

Előzetesben az eltűnt 13 éves lány megerőszakolásával gyanúsított Kovászna megyei férfi

Előzetes letartóztatásba került egy 36 éves férfi, akit azzal gyanúsítanak, hogy megerőszakolt egy néhány napja eltűntnek nyilvánított kiskorút – számolt be szerdán a Kovászna megyei rendőrség.

Előzetesben az eltűnt 13 éves lány megerőszakolásával gyanúsított Kovászna megyei férfi
2025. augusztus 20., szerda

Erdélyi szövetkezeti vezetőt és falugazdászt tüntetett ki Nagy István agrárminiszter

Két székelyföldi mezőgazdasági szakember kapott Széchenyi Imre Díjat Nagy István agrárminisztertől Szent István ünnepe alkalmából.

Erdélyi szövetkezeti vezetőt és falugazdászt tüntetett ki Nagy István agrárminiszter
2025. augusztus 20., szerda

Nacsa Lőrinc Kolozsváron: a magyarság semmilyen nyomásra nem mond le Szent István értékeiről

A magyarság nem hasonult meg és semmilyen nyomásra nem mond le Szent István értékeiről, megtartotta a keresztény Magyarországot abban a valójában, amelyben az államalapító király ezer évvel ezelőtt ráhagyta – hangsúlyozta Nacsa Lőrinc Kolozsváron.

Nacsa Lőrinc Kolozsváron: a magyarság semmilyen nyomásra nem mond le Szent István értékeiről
2025. augusztus 20., szerda

Halálos baleset egy erdélyi autópálya-szakaszon

Egy személy életét vesztette szerdán Fehér megyében, az A1-es autópályán, miután egy teherautó elgázolta.

Halálos baleset egy erdélyi autópálya-szakaszon
2025. augusztus 20., szerda

„A nemzet születésnapja minden magyaré” – Az államalapítást ünnepelték Szatmárnémetiben is

A nemzet születésnapja nemcsak az ország ünnepe, hanem minden magyaré – hangoztatta Varga-Bajusz Veronika államtitkár szerdán a szatmárnémeti római katolikus székesegyházban a Partiumi Magyar Napok keretében rendezett augusztus 20-i ünnepségen.

„A nemzet születésnapja minden magyaré” – Az államalapítást ünnepelték Szatmárnémetiben is
2025. augusztus 20., szerda

Eltűnő obeliszkek, megmentett kripták: harc a nemzeti emlékezetért határon innen és túl

A Házsongárd Alapítvány civil kitartása és a budapesti Nemzeti Örökség Intézet intézményi tapasztalata találkozott egy kerekasztal-beszélgetésen, az idei Kolozsvári Magyar Napok keretein belül.

Eltűnő obeliszkek, megmentett kripták: harc a nemzeti emlékezetért határon innen és túl
2025. augusztus 20., szerda

A hóstátiak öröksége: múlt, amely a földben él tovább (VIDEÓ)

A kolozsvári Kétágú-templom tornyában működő Hóstáti Múzeumba látogattunk el a Gazdaszemmel sorozat e heti videós riportjában.

A hóstátiak öröksége: múlt, amely a földben él tovább (VIDEÓ)
2025. augusztus 19., kedd

Van-e logika Donald Trump vonalvezetésében?

Van-e logika Donald Trumpnak, az Amerikai Egyesült Államok elnökének a vonalvezetésében? A Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa udvarán tartott kedd délutáni pódiumbeszélgetés résztvevői szerint nem könnyű ezt felfedezni, de minden bizonnyal van.

Van-e logika Donald Trump vonalvezetésében?