Kis közösségi szolidaritást biztosít urbánus közegben az egy éve működő Szomszédok.ro kezdeményezés

Nem csak csomagszállítás. Elmélyültek a szükségállapot idején kialakult kapcsolatok (képünk illusztráció) •  Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Nem csak csomagszállítás. Elmélyültek a szükségállapot idején kialakult kapcsolatok (képünk illusztráció)

Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Nagy problémát jelent, hogy az urbánus közegben feloldódott a kis közösségi szolidaritás. Éppen ezért az egy éve létrejött, eredetileg a kolozsvári időseken a szükségállapot idején segíteni hivatott Szomszédok.ro kezdeményezés egyik célja az, hogy közelebb hozza egymáshoz a generációkat, az embereket – értékelt a Krónikának Talpas Botond ötletgazda.

Simó Helga

2021. április 03., 08:482021. április 03., 08:48

Egy éve indult útjára a Szomszédok.ro elnevezésű internetes platform azzal a céllal, hogy segítséget nyújtson a magyar anyanyelvű, idős kolozsvári embereknek. Kezdetben arról szólt, hogy a koronavírus-járvány által leginkább veszélyeztetett korosztálynak önkéntes jelentkezők házhoz szállítják a szükséges élelmiszereket, gyógyszereket, illetve kifizetik a számláikat. Ez azonban az elmúlt egy évben részben átalakult.

Kapcsolatok jöttek létre és mélyültek, miközben a honlap ma is működik, több mint 400 felhasználóval.

Talpas Botond közösségszervező, a Szomszédok közösségi kezdeményezés ötletgazdája lapunknak elmondta, az volt alapkoncepció, hogy összekössék az embereket, és ebből a szempontból nagyon sok pozitív példáról tudnak beszámolni, idős emberek a mai napig fenntartott kapcsolatot alakítottak ki a segítőkkel.

„Azonkívül, hogy létezik ez az online platform, a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum és a megyei RMDSZ alkalmazottai sokat segítenek abban, hogy felhívják az embereket, és megkérdezik, még él-e a kapcsolat, van-e igény a segítségre. Az első ötletszikra után ugyanis mindig ez a nehezebb feladat, életben tartani egy ilyen projektet” – magyarázta lapunknak az ötletgazda.

Városon feloldódott a kis közösségi szolidaritás

Elmondása szerint nagy problémát jelent, hogy az urbánus közegben feloldódott a kis közösségi szolidaritás, ugyanakkor tudja, milyen fontos az idősebb embereknek, hogy ők maguk oldják meg a problémáikat, és ne kérjenek segítséget. Ugyanis ha segítséget kérnek a családtól vagy bárki mástól, akkor úgy érzik, hogy már nem élnek teljes életet, és ezt nagyon nehéz feldolgozni.

Pedig normális körülmények között a jelenlegi helyzet nem azt jelenti, hogy ők nem tudják maguknak elintézni a dolgaikat, hanem egy olyan külső nyomás nehezedik a lakosságra, amely nemcsak őket viseli meg, hanem a fiatalokat is.

„Ennek a projektnek az volt az újszerűsége, hogy mikroközösségek szintjén próbál összekötni azokkal az emberekkel, akik a közeledben laknak. Persze minden információ nem jut el hozzánk, hogy az önkéntesek miket csinálnak, és hogyan. Létrehoztunk e mellé egy Facebook-csoportot, ahol néha felmerülnek kérdések, mondjuk egy adott gyógyszerrel kapcsolatban. Honnan lehet megszerezni, vagy hol lehet előfizetni olcsón ebédre, hogy melyik az a szolgáltató, amely kiszállít a városnak egy bizonyos negyedébe” – ismertette Talpas Botond.

Elmondása szerint vannak olyan nénik, akik – amikor felhívják őket – elmesélik, hogy miben segít nekik az önkéntes, jó tapasztalataik voltak-e, vagy kevésbé jók.

Nemcsak pozitív visszajelzéseket kapnak, de nagyrészt jól működik a kezdeményezés. Ilyenkor derülnek ki, hogy igazából miben segítenek az önkéntesek.

Vannak, akik bevásárlást intéznek, vagy ha a háziorvosnál fel kellett írni a gyógyszert, akkor abban havonta tudott segíteni az önkéntes, amikor az online ügyintézés még nem működött.
Emellett az egész rendszer úgy volt kitalálva, hogy ne terhelje le a segítőket. Ugyanis nagyon nehéz hasonló szociális projektekkel önkéntesen foglalkozni, főként annak, aki ezt napi szinten végzi.

Nagyon hamar csökkenhet az egyén motivációja, ezért is korlátozták a vállalható személyek számát, hogy egy önkéntes ne vállaljon sokat.

A korlátozás öt főre vonatkozik, azonban a gyakorlatban ha valaki nagyon szeretne többet vállalni, akkor több felhasználóval regisztrálhat. „Mi sem voltunk merevek. De úgy gondoltuk, hogy öt főnél nem kellene többet vállalni, és hogy lehetőleg a segítők a saját környékükön vállalják a segítségnyújtást” – közölte a közösségszervező.

Talpas Botond: az volt alapkoncepció, hogy összekössék az embereket •  Fotó: Bethlendi Tamás Galéria

Talpas Botond: az volt alapkoncepció, hogy összekössék az embereket

Fotó: Bethlendi Tamás

Generációk közötti összekapcsolás

Hozzáfűzte, létezik a platformon egy másik korlát, amelyet többen kritizáltak már: hogy csak 50 év alattiak jelentkezhettek segítőnek. Ez az ötletgazda szerint azonban azért volt fontos, mert egy generációk közötti összekapcsolás is létrejött ezáltal.

„Ezt nagyon fontosnak tartom, mert nagyon sok az olyan fiatal, aki az elmúlt években költözött Kolozsvárra, nem is ismerik az időseket általában, miközben mindig konfliktushelyzetben szokott találkozni ez a két generáció. Például tart egy fiatal egy kicsit hangosabb összejövetelt a lakásban, a szomszédok meg ezt néha nem fogadják túl jól” – vélekedett Talpas Botond. Hiszen teljesen más idősávban éli például egy idős ember és egy fiatalabb házaspár az életét.

Azonban pont egy ilyen helyzet tud az embereknek segíteni, hogy egy kicsit megismerjék egy-két szomszédjukat.

Annak érdekében, hogy visszatérhessünk a kilencvenes években magától értetődő állapothoz, amikor a kulcsot otthagytuk a szomszédnál, amikor elmentünk otthonról.

„Ettől válik otthonossá egy rideg tömbháznegyed is, hogy a megállóban vagy a pékségben találkozol az idős nénivel, vagy akár a templomban észreveszed, hogy ő is ott ül az első padsorban” – fejtette ki az ötletgazda. A kezdeményezés keretein belül néha nemcsak az történik, hogy elveszik a csomagot, hanem sok esetben beszélgetések is kibontakoznak.

Hiszen olyan életszakaszban élnek az idősek, amikor sokszor csak egy kis odafigyelés is elég, hogy mentálisan feldobja a napjukat a nehéz időszakban.

Talpas Botond arról is beszámolt, hogy ez a projekt egy bizonyos szinten már organikusan éli az életét. Egy fiatal önkéntes csapat, egy nagyon vegyes társaság találta ki, épp abban az időszakban, amikor tehetetlenül ült mindenki otthon. Ötletek mindig felmerülnek, hogy milyen irányba lehetne fejleszteni. Tavasszal lesz két-három próbálkozás is.

„Mi sem gondoltuk volna, hogy a koronavírus-időszak évekig el fog húzódni. Eredetileg az volt az elképzelés, hogy pár hétig-hónapig otthon ülünk, segítünk a szomszédoknak, és a végén, nyáron már közösen ki tudunk menni, és minden negyedben lehet tartani akár egy kis fizikai találkozót, pikniket az egyik parkban. Most ez kicsit elhúzódott, de remélem, hogy az oltások előrehaladtával a fizikai találkozás is megtörténik” – magyarázta a közösségszervező.

Elmondása szerint az ötletgazdák sem találkoztak soha fizikailag. Habár ismerik egymást, sosem volt egy közös, személyes jelenléttel járó gyűlés vagy ötletelés tartva közöttük a folytatásról. Ugyanígy a segítőkkel és az idősekkel sem volt nagyobb számban találkozó, ezért teljesen virtuálisan „lakja be” az életüket a projekt.

A fejlesztések így nem határidőre történnek, hanem valaki feldob egy ötletet, mivel lehetne még kiegészíteni.

Telefonos kapcsolattartásra is igény van •  Fotó: Pixabay.com Galéria

Telefonos kapcsolattartásra is igény van

Fotó: Pixabay.com

Jelenleg például az RMDSZ is kiveszi részét az oltáskampányból. Az ilyen kampányok során általában fel szokták hívni azokat is, akik regisztráltak a Szomszédok.ro adatbázisba, és megkérdezik például, hogy szükségük van-e segítségre.

„Tudtuk, hogy mindenképpen szükség lesz egy telefonos szolgálatra is. Erre pedig sem anyagi, sem pedig humánerőforrás-kapacitás nem volt. Ezt pedig a Kolozs megyei RMDSZ látta el a legelejétől. Persze nem egész nap csinálják ezt, hanem van egy munkatárs, aki adott időközönként körbetelefonálja az embereket” – számolt be az ötletgazda.

Úgy véli, ez elengedhetetlen ahhoz, hogy hosszú távon életben maradjon, frissüljön a projekt, hogy aktualizálódjon az adatbázis.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 14., hétfő

Restaurálják, múzeummá alakítják Brassó óvárosának egyik fontos, 15. századi műemlékét

Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.

Restaurálják, múzeummá alakítják Brassó óvárosának egyik fontos, 15. századi műemlékét
2025. július 14., hétfő

Letudva a munka negyede a medvealagutas autópályán (videóval)

Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.

Letudva a munka negyede a medvealagutas autópályán (videóval)
2025. július 14., hétfő

Nyomravezetői díjat kínál a rendőrség a mezőméhesi gyilkos kézrekerítésért

Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.

Nyomravezetői díjat kínál a rendőrség a mezőméhesi gyilkos kézrekerítésért
2025. július 14., hétfő

Kiskorúak elektromos rollerrel elszenvedett balesetéért a szülők ellen indítanak bűnvádi eljárást, figyelmeztet a rendőrség

Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.

Kiskorúak elektromos rollerrel elszenvedett balesetéért a szülők ellen indítanak bűnvádi eljárást, figyelmeztet a rendőrség
2025. július 14., hétfő

Őshonos, de már eltűntnek nyilvánított szarvasmarha-bikaborjú született a vásárhelyi állatkertben

Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.

Őshonos, de már eltűntnek nyilvánított szarvasmarha-bikaborjú született a vásárhelyi állatkertben
2025. július 14., hétfő

Mentőöv a parajdi bányakatasztrófa által sújtott településeknek: vízsótalanító berendezésekre utalt ki pénzt a kormány

A bukaresti kormány 17,8 millió lejt utal ki a tartalékalapból vízsótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek az RMDSZ javaslatára – tájékoztatott hétfőn a szövetség sajtóirodája.

Mentőöv a parajdi bányakatasztrófa által sújtott településeknek: vízsótalanító berendezésekre utalt ki pénzt a kormány
2025. július 14., hétfő

Négy nap keresés után hoztak le egy ukrán állampolgárt a Máramarosi-havasokról a hegyimentők

Négy nap keresés után hoztak le a Máramarosi-havasokról a hegyimentők egy 27 éves ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.

Négy nap keresés után hoztak le egy ukrán állampolgárt a Máramarosi-havasokról a hegyimentők
2025. július 13., vasárnap

Kalotaszeg él és van jövője – üzeni a térség legnagyobb magyar ünnepe

Akármerre néztünk, színpompás népviseleteket láttunk vasárnap délután a bánffyhunyadi református templom árnyékában. A Kalotaszegi Magyar Napok hagyományos népviseleti mustrájára összegyűltek innen a Barcsay-kertbe vonultak.

Kalotaszeg él és van jövője – üzeni a térség legnagyobb magyar ünnepe
2025. július 13., vasárnap

Külföldi valutát tartalmazó táskát talált, a Fehér megyei rendőrség nyilvánosan megköszönte

Hatvanötezer lej értékű valutát és egyéb értékeket tartalmazó táskát talált a dél-erdélyi autópálya egyik parkolójában, amit a szászsebesi rendőrségnek adott át egy férfi.

Külföldi valutát tartalmazó táskát talált, a Fehér megyei rendőrség nyilvánosan megköszönte
2025. július 13., vasárnap

Jubilált a torockói Double Rise, minőségi kínálat várta a „napfelkelőket” (KÉPRIPORT)

Véget ért vasárnap a 10. Double Rise fesztivál a festői szépségű, Fehér megyei Torockón.

Jubilált a torockói Double Rise, minőségi kínálat várta a „napfelkelőket” (KÉPRIPORT)