Nem csak csomagszállítás. Elmélyültek a szükségállapot idején kialakult kapcsolatok (képünk illusztráció)
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Nagy problémát jelent, hogy az urbánus közegben feloldódott a kis közösségi szolidaritás. Éppen ezért az egy éve létrejött, eredetileg a kolozsvári időseken a szükségállapot idején segíteni hivatott Szomszédok.ro kezdeményezés egyik célja az, hogy közelebb hozza egymáshoz a generációkat, az embereket – értékelt a Krónikának Talpas Botond ötletgazda.
2021. április 03., 08:482021. április 03., 08:48
Egy éve indult útjára a Szomszédok.ro elnevezésű internetes platform azzal a céllal, hogy segítséget nyújtson a magyar anyanyelvű, idős kolozsvári embereknek. Kezdetben arról szólt, hogy a koronavírus-járvány által leginkább veszélyeztetett korosztálynak önkéntes jelentkezők házhoz szállítják a szükséges élelmiszereket, gyógyszereket, illetve kifizetik a számláikat. Ez azonban az elmúlt egy évben részben átalakult.
Talpas Botond közösségszervező, a Szomszédok közösségi kezdeményezés ötletgazdája lapunknak elmondta, az volt alapkoncepció, hogy összekössék az embereket, és ebből a szempontból nagyon sok pozitív példáról tudnak beszámolni, idős emberek a mai napig fenntartott kapcsolatot alakítottak ki a segítőkkel.
„Azonkívül, hogy létezik ez az online platform, a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum és a megyei RMDSZ alkalmazottai sokat segítenek abban, hogy felhívják az embereket, és megkérdezik, még él-e a kapcsolat, van-e igény a segítségre. Az első ötletszikra után ugyanis mindig ez a nehezebb feladat, életben tartani egy ilyen projektet” – magyarázta lapunknak az ötletgazda.
Elmondása szerint nagy problémát jelent, hogy az urbánus közegben feloldódott a kis közösségi szolidaritás, ugyanakkor tudja, milyen fontos az idősebb embereknek, hogy ők maguk oldják meg a problémáikat, és ne kérjenek segítséget. Ugyanis ha segítséget kérnek a családtól vagy bárki mástól, akkor úgy érzik, hogy már nem élnek teljes életet, és ezt nagyon nehéz feldolgozni.
„Ennek a projektnek az volt az újszerűsége, hogy mikroközösségek szintjén próbál összekötni azokkal az emberekkel, akik a közeledben laknak. Persze minden információ nem jut el hozzánk, hogy az önkéntesek miket csinálnak, és hogyan. Létrehoztunk e mellé egy Facebook-csoportot, ahol néha felmerülnek kérdések, mondjuk egy adott gyógyszerrel kapcsolatban. Honnan lehet megszerezni, vagy hol lehet előfizetni olcsón ebédre, hogy melyik az a szolgáltató, amely kiszállít a városnak egy bizonyos negyedébe” – ismertette Talpas Botond.
Elmondása szerint vannak olyan nénik, akik – amikor felhívják őket – elmesélik, hogy miben segít nekik az önkéntes, jó tapasztalataik voltak-e, vagy kevésbé jók.
Vannak, akik bevásárlást intéznek, vagy ha a háziorvosnál fel kellett írni a gyógyszert, akkor abban havonta tudott segíteni az önkéntes, amikor az online ügyintézés még nem működött.
Emellett az egész rendszer úgy volt kitalálva, hogy ne terhelje le a segítőket. Ugyanis nagyon nehéz hasonló szociális projektekkel önkéntesen foglalkozni, főként annak, aki ezt napi szinten végzi.
A korlátozás öt főre vonatkozik, azonban a gyakorlatban ha valaki nagyon szeretne többet vállalni, akkor több felhasználóval regisztrálhat. „Mi sem voltunk merevek. De úgy gondoltuk, hogy öt főnél nem kellene többet vállalni, és hogy lehetőleg a segítők a saját környékükön vállalják a segítségnyújtást” – közölte a közösségszervező.
Talpas Botond: az volt alapkoncepció, hogy összekössék az embereket
Fotó: Bethlendi Tamás
Hozzáfűzte, létezik a platformon egy másik korlát, amelyet többen kritizáltak már: hogy csak 50 év alattiak jelentkezhettek segítőnek. Ez az ötletgazda szerint azonban azért volt fontos, mert egy generációk közötti összekapcsolás is létrejött ezáltal.
„Ezt nagyon fontosnak tartom, mert nagyon sok az olyan fiatal, aki az elmúlt években költözött Kolozsvárra, nem is ismerik az időseket általában, miközben mindig konfliktushelyzetben szokott találkozni ez a két generáció. Például tart egy fiatal egy kicsit hangosabb összejövetelt a lakásban, a szomszédok meg ezt néha nem fogadják túl jól” – vélekedett Talpas Botond. Hiszen teljesen más idősávban éli például egy idős ember és egy fiatalabb házaspár az életét.
Azonban pont egy ilyen helyzet tud az embereknek segíteni, hogy egy kicsit megismerjék egy-két szomszédjukat.
„Ettől válik otthonossá egy rideg tömbháznegyed is, hogy a megállóban vagy a pékségben találkozol az idős nénivel, vagy akár a templomban észreveszed, hogy ő is ott ül az első padsorban” – fejtette ki az ötletgazda. A kezdeményezés keretein belül néha nemcsak az történik, hogy elveszik a csomagot, hanem sok esetben beszélgetések is kibontakoznak.
Talpas Botond arról is beszámolt, hogy ez a projekt egy bizonyos szinten már organikusan éli az életét. Egy fiatal önkéntes csapat, egy nagyon vegyes társaság találta ki, épp abban az időszakban, amikor tehetetlenül ült mindenki otthon. Ötletek mindig felmerülnek, hogy milyen irányba lehetne fejleszteni. Tavasszal lesz két-három próbálkozás is.
„Mi sem gondoltuk volna, hogy a koronavírus-időszak évekig el fog húzódni. Eredetileg az volt az elképzelés, hogy pár hétig-hónapig otthon ülünk, segítünk a szomszédoknak, és a végén, nyáron már közösen ki tudunk menni, és minden negyedben lehet tartani akár egy kis fizikai találkozót, pikniket az egyik parkban. Most ez kicsit elhúzódott, de remélem, hogy az oltások előrehaladtával a fizikai találkozás is megtörténik” – magyarázta a közösségszervező.
Elmondása szerint az ötletgazdák sem találkoztak soha fizikailag. Habár ismerik egymást, sosem volt egy közös, személyes jelenléttel járó gyűlés vagy ötletelés tartva közöttük a folytatásról. Ugyanígy a segítőkkel és az idősekkel sem volt nagyobb számban találkozó, ezért teljesen virtuálisan „lakja be” az életüket a projekt.
Telefonos kapcsolattartásra is igény van
Fotó: Pixabay.com
Jelenleg például az RMDSZ is kiveszi részét az oltáskampányból. Az ilyen kampányok során általában fel szokták hívni azokat is, akik regisztráltak a Szomszédok.ro adatbázisba, és megkérdezik például, hogy szükségük van-e segítségre.
„Tudtuk, hogy mindenképpen szükség lesz egy telefonos szolgálatra is. Erre pedig sem anyagi, sem pedig humánerőforrás-kapacitás nem volt. Ezt pedig a Kolozs megyei RMDSZ látta el a legelejétől. Persze nem egész nap csinálják ezt, hanem van egy munkatárs, aki adott időközönként körbetelefonálja az embereket” – számolt be az ötletgazda.
Úgy véli, ez elengedhetetlen ahhoz, hogy hosszú távon életben maradjon, frissüljön a projekt, hogy aktualizálódjon az adatbázis.
Visky András Kossuth-díjas író, dramaturg vasárnap Facebook-oldalán jelentette be, hogy július végétől már nem művészeti aligazgatója a Kolozsvári Állami Magyar Színháznak.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
szóljon hozzá!