Román trikolórt és feliratokat aggattak a kürtőskalácsosra a városháza munkatársai a nagybányai polgármester utasítására
Fotó: Adrian Szelmenczi/Facebook
Visszavonta a város magyar alpolgármesterének hatásköreit Cătălin Cherecheș, Nagybánya elöljárója amiatt, hogy Pap Zsolt István eltávolíttatta egy kürtőskalácsosról a román zászlókat, amelyeket a polgármester helyeztetett el a magyar feliratok miatt. Az RMDSZ tiltakozik a korrupció miatt alapfokon letöltendő börtönbüntetésre ítélt román elöljáró magyarellenes lépése ellen, amelyhez Márki-Zay Péter volt kormányfőjelölt asszisztált a máramarosi megyeszékhelyen.
2022. szeptember 25., 17:592022. szeptember 25., 17:59
2022. szeptember 25., 18:452022. szeptember 25., 18:45
Ismét magyarellenes kirohanásra ragadtatta magát Cătălin Cherecheș, Nagybánya polgármestere, akinek a Zazar-parti város egyik legjelentősebb ünnepén sikerült etnikai feszültséget gerjesztenie. A harmadik mandátumát töltő elöljárónak a hétvégén lezajlott Gesztenyefesztivál előkészületei során nem tetszett, hogy a rendezvényen felállított kürtőskalácssütőn nem tüntették fel román nyelven is az édesség elnevezését.
A történtekről először a kolozsvári Főtér portál cikkezett szombaton Adrian Szelmenczi újságíró, emberi jogi aktivista bejegyzése alapján. A helyszínen készült fényképfelvételek tanúsága szerint a nagybányai polgármesteri hivatal alkalmazottai el is helyeztek a sütödén két román trikolórt, de más helyen, oda pedig, ahol magyarul szerepelt a kürtős neve, molinót húztak ki a román cozonac (kalács) felirattal.
Az ügy ezután mérgesedett el igazán. Az RMDSZ Máramaros megyei szervezete állásfoglalást tett közzé közösségi oldalán, amelyben érthetetlennek és elfogadhatatlannak nevezte a polgármesternek a Gesztenyeünnepségen tett kijelentését, miszerint a kürtőskalácsot árusító standoknál a magyar feliratot le kell takarni, és a standokra román zászlókat kell elhelyezni. A szövetség tudatta, hogy Pap Zsolt István, Nagybánya RMDSZ-es alpolgármestere péntek reggel elrendelte, vegyék le a román zászlókat a kürtőskalácssütőről.
A nagybányai rendezvényen működő sütöde, immár az RMDSZ-es alpolgármester által eltávolíttatott román zászlók nélkül
Fotó: Krónika
Az alakulat területi szervezete közölte, Nagybányán eddig ilyen irányú megnyilvánulásokra nem volt példa, és sajnálatosnak nevezték, hogy a román városvezető most ehhez folyamodott. „Meggyőződésünk, hogy az ilyen gesztusok nem szolgálják a békés együttélést, és árkokat ásnak a város román és a magyar közössége közé, ez pedig senkinek nem lehet érdeke” – olvasható az RMDSZ közleményében.
Cătălin Cherecheș szombaton egy helyi videóbloggernek nyilatkozva többször kihangsúlyozta, hogy a megyeszékhely hivatalos neve Baia Mare, „akkor is, ha udvariasságból, eleganciából elfogadjuk, hogy itt-ott megjelenjen a Nagybánya elnevezés is”. „Egy olyan városban, amelynek a neve Baia Mare, ha én elmegyek kenyeret venni, akkor ott, ahová én vásárolni megyek, azt írja: »pâine» és nem azt, hogy »kenyér». Ha nem akarják megváltoztatni a kenyér feliratot, akkor tegyék mellé a román zászlót! Akkor értem, hogy én, a román is bemehetek oda. De ha magyarul írja, akkor azt jelenti, hogy nem nekem, a románnak szól. A románnak, akiről egyesek úgy gondolják, hogy papagájként kell szótárakban megnéznie, mit is jelent az, amit mások magyarul odaírnak” – idézte az elöljáró kirohanását a Főtér. Cherecheș bejelentette: mivel az ő egyik magyar „delegáltja”, aki szerinte „látszólag” Nagybánya alpolgármestere, megengedte magának, hogy rátegye a kezét a román zászlóra és eltávolítsa, „ettől a másodperctől visszavonom minden alpolgármesteri megbízatását”.
Jó barátok. Márki-Zay Péter vonul Cătălin Cherecheșsel a nagybányai Gesztenyeünnepen
Fotó: Cătălin Cherecheș/Facebook
Lapunk szerette volna reagáltatni a történtekre Nagybánya magyar alpolgármesterét, valamint az RMDSZ Máramaros megyei szervezetének elnökét, ám vasárnapi hívásainkra, üzeneteinkre nem válaszoltak. A 123 ezer lelkes, 10 százalékban magyarok lakta máramarosi megyeszékhely képviselő-testületében az RMDSZ-nek két tanácsosa van, a szövetségnek éppen a Cherecheș nevével fémjelzett Máramarosért Koalícióval és Nemzeti Liberális Párttal (PNL) kötött együttműködése révén sikerült megőriznie az alpolgármesteri tisztséget a 2020-as helyhatósági választásokat követően.
Magyarellenes megnyilvánulása miatt a polgármestert nagyon sokan elmarasztalták a közösségi oldalakon, magyarok és románok egyaránt, de persze többen üdvözölték is a magyarok „megrekcumozását”. A reakciók hatására Cherecheș vasárnap közösségi oldalán posztolt bejegyzésében visszatért a témára, hosszan – többek között fényképekkel – bizonygatta, hogy ő mennyire szereti a nemzeti kisebbségekhez tartozó polgárokat. (Néhány fotón a március 15-i nemzeti ünnepen piros-fehér-zöld kokárdával, másikon romák között látható). Szerinte a magyar feliratokkal kapcsolatos nézeteltérést az RMDSZ vezetői gerjesztették, holott ő azért rendelte el a román trikolór kihelyezését a nyilvános eseményen, hogy valamennyi állampolgár – magyarok, románok, németek, zsidók és romák – „jól érezzék magukat”, és legyenek büszkék a nemzeti jelképre.
Cătălin Cherecheș többek között ezzel a 2018. március 15-én készült fellépésével bizonygatja, hogy szereti a magyarokat, akik azonban szerinte elsősorban románok
Fotó: Cătălin Cherecheș/Facebook
„A trikolór nemzetiségétől függetlenül valamennyi román nemzeti jelképe! Mielőtt magyarok vagy más nemzetiségűek lennének, Önök valamennyien románok, Romániában élnek és dolgoznak, a trikolór alatt!” – írta bejegyzésében a polgármester. Az újabb csavar a történetben, hogy a hétvégi Gesztenyefesztiválon Nagybánya testvérvárosának, Hódmezővásárhelynek a polgármestereként részt vett Márki-Zay Péter, a magyarországi ellenzék volt kormányfőjelöltje is, aki videó- és fényképfelvételek tanúsága szerint több nyilvános eseményen mutatkozott Cherecheșsel, együtt masíroztak többek között a szombati díszfelvonuláson is.
Cherecheș 2018. március 15-én valósággal sokkolta az ünneplő nagybányai magyar közösséget eszmefuttatásával, miszerint nincs szükség az önálló magyar iskolaként működő Németh László Elméleti Líceumra. Az elöljárót a legellentmondásosabb román politikusok között tartják számon, a korrupcióellenes ügyészség (DNA) két ügyben is vádat emelt ellene, 2016-ban pedig úgy sikerült először újraválasztatnia magát, hogy előzetes letartóztatásban volt. Az egyik ügyben idén februárban öt év letöltendő szabadságvesztéssel sújtotta a Kolozs megyei törvényszék alapfokon csúszópénz elfogadásáért, törvénytelen kereskedelmi tevékenységért, hamis nyilatkozattételért; a vád szerint üzletemberektől fogadott el kenőpénzt 2013-ban. Másik korrupciós ügyében nem született még ítélet.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
szóljon hozzá!