Az Óratorony Segesvár egyik legfőbb jelképe
Fotó: Haáz Vince
Korszerűsítik a segesvári középkori várban található Óratorony tetőszerkezetét, amelyet legutóbb 129 éve újítottak fel. Szakemberek remélik, hogy az egyik legnépszerűbb erdélyi turisztikai célpont jelképének számító műemlék toronygombjában megtalálják a város 1894-ig írt krónikáját, és „folytathatják” a történetet napjainkig.
2023. május 10., 20:422023. május 10., 20:42
Iulian Sîrbu, a Maros megyei város polgármestere kedden közölte az Agerpres hírügynökséggel, hogy elkezdődtek a restaurálási munkálatok, amelyeket korábban a feljegyzések szerint 1678-ban, 1788-ban, legutóbb pedig 1894-ben végeztek a tetőszerkezeten. A teljes felújítás a januárban aláírt szerződés szerint hét hónapot tart, a helyi önkormányzat 568 503 lejt fizet érte.
A munkálatokat nagy izgalommal várják a Segesvári Történeti Múzeum munkatársai is, ugyanis megtörténhet, hogy az Óratorony csúcsdíszében, a gömb formájú toronygombban egyfajta időkapszulára, a város krónikájára bukkannak, amelyet szerencsés esetben 1894-ben visszahelyeztek az akkori munkálatok megrendelői és elvégzői, értékes kortörténeti dokumentumokkal kiegészítve.
Nekiláttak. Az Óratorony tetőszerkezetét legutóbb 1894-ben újították fel
Fotó: Segesvár polgármesteri hivatala
Nicolae Teşculă múzeumigazgató ugyanis korábban jelezte, a 18. században felfedeztek egy hasonló krónikát, amelyet az 1676-os tűzvészt követő javításokkor, 1678-ban helyeztek el a toronygombban. „A tornyot 1788-ban is felújították, legutóbb 1894-ben. Ha visszatekintünk, 100–150 évente végeztek rajta javítási munkálatokat.
– nyilatkozta a szakember. A múzeumigazgató jelezte, korábban már összegyűjtötték a Segesvár életében kiemelkedő múlt századi történéseket, így az azóta jegyzett események lajstromba vétele maradt hátra: mint például a város által kapott rengeteg díj, az UNESCO világörökségi listájára való felvétel, számos rangos esemény, de például a népességfogyás is. Nicolae Teşculă felidézte, a nagy tűzvész után az első toronygombiratot egy nagy réz gömbben helyezték el.
Fotó: Haáz Vince
A segesvári vár legfőbb bejárata, az Óratorony – amely ma múzeumként működik – a 14. században épült, 1556-ig városháza is volt. Híres zenélő óráján 12 apostol ezüstszobra sétált körbe, melyeket 1601-ben elraboltak, majd 1648-ban pótoltak. A 64 méter magas torony tetőszerkezetének csúcsdísze a toronygomb, amelyen egy időjárás-előrejelző szereppel is felruházott szélkakas található: ha a vár alatt húzódó város felé mutat, akkor a helyiek szerint jó idő várható, ám ha a vár belseje felé fordul, akkor eső lesz.
Fotó: Haáz Vince
Segesvár várfalaival, tornyaival, templomaival, középkori hangulatot sugárzó utcáival és lakóházaival 1999 óta az UNESCO-világörökség részét képezi. A Maros megyei várost a 2011-es hivatalos népszámlálási adatok szerint 28 ezren lakták, 16 százalékuk magyar és csupán 1,4 százalékuk német. A tavalyi cenzus részleges adatai szerint a kiemelt turisztikai célpont lakossága 24 ezer fősre apadt.
2,2 millió eurós támogatásra számít az Országos Helyreállítási Programból Segesvár önkormányzata, amit a várfal egyes szakaszainak felújítására szánhat. Iulian Sârbu polgármester szerint az idegenforgalom fellendítését szolgálná a beruházás.
Egyre többen űznek felelőtlen sportot abból, hogy jogosítvány nélkül vezetnek a közutakon járművet. Aki ezt megtoldja ittas vezetéssel, az könnyen rendőrségi fogdába kerülhet legalább 24 órára.
Apáczai Csere János születésének 400. évfordulója alkalmából rendezvénnyel tiszteleg névadója munkássága előtt a kolozsvári Apáczai-gimnázium. Az ünnepi eseményről, a nagy tudós szellemi örökségéről Vörös Alpár igazgató beszélt a Krónikának.
Három erdélyi megyében tevékenykedő kábítószer-forgalmazó bandára csaptak le kedden a Fehér Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai. A törvényszék elrendelte a banda tagjainak a 30 napos előzetes letartóztatását.
Az utóbbi tíz nap során hétszer riasztották a Hargita megyei csendőröket a települések közelében felbukkanó medvék miatt.
A csíksomlyói búcsú programját, és a zarándoklattal kapcsolatos tudnivalókat közölte a Kisebb Testvérek Szent István Királyról nevezett Erdélyi Rendtartományának nevében Timár Sándor P. Asztrik OFM, a kegytemplom igazgatója.
Helyteleníti Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püspök, hogy a város kilakoltatási végzést küldött Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak.
Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, aminek előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal jártuk körül a népbetegségként számon tartott kórt.
A Kallós Alapítvány tevékenysége a szórványmagyarság életerejét bizonyítja, ma és a jövőben is azoké a dicsőség, akik folytatják az értékmentést és őrzik a népi kultúrát – hangoztatta Szilágyi Péter helyettes államtitkár Kolozsváron.
A végstádiumban lévő betegek szenvedéseit enyhítő gondozás a közegészségügyi rendszerben ingyenes lesz, szemben a magán klinikákkal.
Kilakoltatási végzést küldött a nagyváradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, amelyben felszólítja, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat. Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.
szóljon hozzá!