Az Óratorony Segesvár egyik legfőbb jelképe
Fotó: Haáz Vince
Korszerűsítik a segesvári középkori várban található Óratorony tetőszerkezetét, amelyet legutóbb 129 éve újítottak fel. Szakemberek remélik, hogy az egyik legnépszerűbb erdélyi turisztikai célpont jelképének számító műemlék toronygombjában megtalálják a város 1894-ig írt krónikáját, és „folytathatják” a történetet napjainkig.
2023. május 10., 20:422023. május 10., 20:42
Iulian Sîrbu, a Maros megyei város polgármestere kedden közölte az Agerpres hírügynökséggel, hogy elkezdődtek a restaurálási munkálatok, amelyeket korábban a feljegyzések szerint 1678-ban, 1788-ban, legutóbb pedig 1894-ben végeztek a tetőszerkezeten. A teljes felújítás a januárban aláírt szerződés szerint hét hónapot tart, a helyi önkormányzat 568 503 lejt fizet érte.
A munkálatokat nagy izgalommal várják a Segesvári Történeti Múzeum munkatársai is, ugyanis megtörténhet, hogy az Óratorony csúcsdíszében, a gömb formájú toronygombban egyfajta időkapszulára, a város krónikájára bukkannak, amelyet szerencsés esetben 1894-ben visszahelyeztek az akkori munkálatok megrendelői és elvégzői, értékes kortörténeti dokumentumokkal kiegészítve.
Nekiláttak. Az Óratorony tetőszerkezetét legutóbb 1894-ben újították fel
Fotó: Segesvár polgármesteri hivatala
Nicolae Teşculă múzeumigazgató ugyanis korábban jelezte, a 18. században felfedeztek egy hasonló krónikát, amelyet az 1676-os tűzvészt követő javításokkor, 1678-ban helyeztek el a toronygombban. „A tornyot 1788-ban is felújították, legutóbb 1894-ben. Ha visszatekintünk, 100–150 évente végeztek rajta javítási munkálatokat.
– nyilatkozta a szakember. A múzeumigazgató jelezte, korábban már összegyűjtötték a Segesvár életében kiemelkedő múlt századi történéseket, így az azóta jegyzett események lajstromba vétele maradt hátra: mint például a város által kapott rengeteg díj, az UNESCO világörökségi listájára való felvétel, számos rangos esemény, de például a népességfogyás is. Nicolae Teşculă felidézte, a nagy tűzvész után az első toronygombiratot egy nagy réz gömbben helyezték el.
Fotó: Haáz Vince
A segesvári vár legfőbb bejárata, az Óratorony – amely ma múzeumként működik – a 14. században épült, 1556-ig városháza is volt. Híres zenélő óráján 12 apostol ezüstszobra sétált körbe, melyeket 1601-ben elraboltak, majd 1648-ban pótoltak. A 64 méter magas torony tetőszerkezetének csúcsdísze a toronygomb, amelyen egy időjárás-előrejelző szereppel is felruházott szélkakas található: ha a vár alatt húzódó város felé mutat, akkor a helyiek szerint jó idő várható, ám ha a vár belseje felé fordul, akkor eső lesz.
Fotó: Haáz Vince
Segesvár várfalaival, tornyaival, templomaival, középkori hangulatot sugárzó utcáival és lakóházaival 1999 óta az UNESCO-világörökség részét képezi. A Maros megyei várost a 2011-es hivatalos népszámlálási adatok szerint 28 ezren lakták, 16 százalékuk magyar és csupán 1,4 százalékuk német. A tavalyi cenzus részleges adatai szerint a kiemelt turisztikai célpont lakossága 24 ezer fősre apadt.
2,2 millió eurós támogatásra számít az Országos Helyreállítási Programból Segesvár önkormányzata, amit a várfal egyes szakaszainak felújítására szánhat. Iulian Sârbu polgármester szerint az idegenforgalom fellendítését szolgálná a beruházás.
Őrizetbe vettek a hatóságok egy 42 éves temesvári férfit, miután meztelenre vetkőzött a rendőrök előtt.
A védelmi minisztérium, a külügyminisztérium és három szövetséges ország tíz hónapja hiába kéri az illetékes önkormányzatokat és a román fejlesztési minisztériumot, hogy erősítsenek meg néhány földutat, két gyaloghidat és két hidat.
A Richter-skálán 3,9-es erősségű földrengés volt szombaton 4 óra 33 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A szeles időjárás miatt sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetést adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére.
Elfogadhatatlannak tartjuk és a lehető leghatározottabban elítéljük a romániai magyarokat ért incidenseket – írta a magyar külgazdasági és külügyminiszter pénteken a Facebook-oldalán, miután tárgyalt Emil Hurezeanu román külügyminiszterrel.
Őrizetbe vettek, majd hatósági felügyelet alá helyeztek három CFR-drukkert, akik elkobozták egy Universitatea-szurkoló sálját és zászlaját. Ugyanakkor a CFR-szimpatizánsokat – köztük magyarokat – súlyosan bántalmazó U-rajongóknak nem találják a nyomát.
Emil Boc polgármesterhez és a rendőrséghez hasonlóan a Kolozsvári Universitatea néhány magyar szurkolója, továbbá egy civil szervezet is megkérdőjelezi, hogy nemzetiségük miatt bántalmaztak magyar fiatalokat futballhuligánok Kolozsváron.
Nagy a nyüzsgés a dél-erdélyi autópálya egyetlen, még hiányzó szakaszán épülő alagutak körül és magukban a vájatokban is. A több mint 700 dolgozót és 300 munkagépet mozgósító építők immár több tíz méteres előrehaladásról tudnak beszámolni.
Szokatlan helyszínen, a parajdi sóbányában került sor a Taste of Transylvania gasztronómiai fesztiválra, amelyen erdélyi, bukaresti és budapesti csúcséttermek ételkínálatát kóstolhatta meg a rendezvényen részt vevő népes vendégsereg.
A Brassó, Kovászna és Hargita megyeiket – és nemcsak őket – célozza az az online felmérés, amely arra kérdez rá, hogy melyek a legnépszerűbb célpontok, ahová az utazók el szeretnének jutni a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről.
szóljon hozzá!